Προς το περιεχόμενο

Ενοίκια στο Άμστερνταμ!


teotsigourakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας παιδιά, επειδή σιγά σιγά ο καιρός πλησιάζει για την υλοποίηση της απόφασής μου να εργαστώ και να μείνω στο εξωτερικό (τουλάχιστον για κάποια χρόνια), εκτός της αναζήτησης εργασίας στον τομέα (Πληροφορική) λέω να ξεκινήσω να ρίχνω μια ματιά και στα ενοίκια το οποίο πιστεύω θα είναι από τα πιο "δύσκολα" κομμάτια που θα συναντήσω πηγαίνοντας έξω. Επειδή η χώρα που προτιμώ και μάλλον έχω καταλήξει είναι η Ολλανδία, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος από ενοίκια, τί να προσέχω στις αγγελίες, ποιά site μπορώ να επισκέπτομαι συνέχεια και να ρίχνω ματιές και γενικά tips που να αφορούν την εύρεση διαμονής στην Ολλανδία και ιδανικά στο Άμστερνταμ. Επίσης να προσθέσω σαν πιθανότερο σενάριο , αν και ποτέ δεν ξέρεις πώς τα φέρνει η ζωή, θα πάω μαζί με την κοπέλα μου όπου συγκατοικώ εδώ και έναμιση χρόνο(Αυτό αφορά το κομμάτι του ότι λογικά θα μείνω με 2ο άτομο άρα βγαίνει πιο οικονομικά κλπ κλπ). Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για Αμστερνταμ φιλε μου δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω πολυ... Αμα απο την αλλη το ενδεχομενο για Βελγιο ειναι ανοιχτο, στειλε μου πμ. Μπορει να μπορω να σε βοηθησω με πληροφοριες και δουλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, tz3s είπε

Για Αμστερνταμ φιλε μου δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω πολυ... Αμα απο την αλλη το ενδεχομενο για Βελγιο ειναι ανοιχτο, στειλε μου πμ. Μπορει να μπορω να σε βοηθησω με πληροφοριες και δουλεια...

Ενημερωτικά και μόνο, στο Βέλγιο ένας Mid Developer (2-3 χρόνια προϋπηρεσία) σε μισθό σε τί κλίμακα βρίσκεται; Και το κόστος του ενοικίου για 50-60 τ.μ. για 2 άτομα περίπου που κυμαίνεται; 

Είμαι γενικά ανοιχτός στο θέμα του εξωτερικού απλά ρωτώντας και μαθαίνοντας τείνω προς Ολλανδία...

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, teotsigourakos είπε

Ενημερωτικά και μόνο, στο Βέλγιο ένας Mid Developer (2-3 χρόνια προϋπηρεσία) σε μισθό σε τί κλίμακα βρίσκεται; Και το κόστος του ενοικίου για 50-60 τ.μ. για 2 άτομα περίπου που κυμαίνεται; 

Είμαι γενικά ανοιχτός στο θέμα του εξωτερικού απλά ρωτώντας και μαθαίνοντας τείνω προς Ολλανδία...

Τωρα για τα λεφτα ειναι πολλα μεσα... Μεταπτυχιακο ή οχι, τι προυπηρεσια, τι developer. Ξεκιναει καποιος απο τα 2000 και φτανει.... Ή αλλιως σαν freelancer, απο τα 250 και φτανει τα 600-700 την μερα. 
Εκτος αν εχεις καποιο στοιχειο που ο αλλος θα πληρωνε και παραπανω.... Δεν ειναι Ελλαδα εδω.

Ζωη:
Ενοικιο- για 60τμ υπολογισε 650-800. Αναλογως το σπιτι-χρονολογια. 
Σε ολα τα αλλα (μαρκετ, μεταφορα κτλ) υπολογισε χονδρικα 30% πανω απο Ελλαδα.
 

*αμα θες στειλε μου το CV σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tz3s είπε

Τωρα για τα λεφτα ειναι πολλα μεσα... Μεταπτυχιακο ή οχι, τι προυπηρεσια, τι developer. Ξεκιναει καποιος απο τα 2000 και φτανει.... Ή αλλιως σαν freelancer, απο τα 250 και φτανει τα 600-700 την μερα. 
Εκτος αν εχεις καποιο στοιχειο που ο αλλος θα πληρωνε και παραπανω.... Δεν ειναι Ελλαδα εδω.

Ζωη:
Ενοικιο- για 60τμ υπολογισε 650-800. Αναλογως το σπιτι-χρονολογια. 
Σε ολα τα αλλα (μαρκετ, μεταφορα κτλ) υπολογισε χονδρικα 30% πανω απο Ελλαδα.
 

*αμα θες στειλε μου το CV σου

Ωραία σ'ευχαριστώ. Δεν έχω ανανεωμένο το βιογραφικό γιατί έχω λίγο καιρό ακόμα να κάτσω Ελλάδα και συγκεκριμένα στην εταιρία που είμαι. Απλά ρωτάω να μαθαίνω και να μπορώ να συγκρίνω "κάπως" τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.funda.nl/

https://www.pararius.com/

τα πιο γνωστα για σπιτια

μετα παιζουν πολλα fb group και μεσιτες


Αν εισαι βεβαιος οτι θα πας αμστερνταμ καλο ειναι να πας  εδω να βγαλεις RNI ( Κατι σαν εγγραφη για μη μονιμους κατοικους), με το RNI Και το διαβατηριο σου να πας να ανοιξεις ενα λογαριασμο σε τραπεζα (αργοτερα οταν βρεις σπιτι πας και παιρνεις BSN (αριθμο δημοτη) και το δινεις στη τραπεζα. Ολα αυτα γιατι τα σπιτια στο Αμστερνταμ φευγουν με ρυθμο πολυβολου, μη περιμενεις χαλαρα ειδα κατι παω την αλλη βδομαδα, αν αξιζει εξαφανιζεται γρηγορα. Υπολογιζε 1200+ για 1 υπνοδωματιο (75τμ) σχετικα  κεντρο (studio <50τμ καπου γυρω στα 1000), φθηνοτερα οσο προς τα εξω πας. Αυτα για νορμαλ περιοχες ετσι, αν ψαχνεις Keizersgracht κλπ ξεκινας απο τα διπλασια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tz3s είπε

Αμα σε τραβαει η ψυχουλα σου καντο παντως.... Αυτο εχω να πω. Χρονο για να γυρισουμε εχουμε

Δεν είναι ότι με τραβάει η ψυχούλα μου ακριβώς αλλά με σπρώχνει η χωρούλα μου κυρίως... Σίγουρα δεν χάνεις τίποτα ίσα ίσα κερδίζεις μένοντας ΚΑΙ στο εξωτερικό. Δεν είμαι φτιαγμένος για μπαχαλοκαταστασεις να το πω με μια φράση.

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

https://www.funda.nl/

https://www.pararius.com/

τα πιο γνωστα για σπιτια

μετα παιζουν πολλα fb group και μεσιτες


Αν εισαι βεβαιος οτι θα πας αμστερνταμ καλο ειναι να πας  εδω να βγαλεις RNI ( Κατι σαν εγγραφη για μη μονιμους κατοικους), με το RNI Και το διαβατηριο σου να πας να ανοιξεις ενα λογαριασμο σε τραπεζα (αργοτερα οταν βρεις σπιτι πας και παιρνεις BSN (αριθμο δημοτη) και το δινεις στη τραπεζα. Ολα αυτα γιατι τα σπιτια στο Αμστερνταμ φευγουν με ρυθμο πολυβολου, μη περιμενεις χαλαρα ειδα κατι παω την αλλη βδομαδα, αν αξιζει εξαφανιζεται γρηγορα. Υπολογιζε 1200+ για 1 υπνοδωματιο (75τμ) σχετικα  κεντρο (studio <50τμ καπου γυρω στα 1000), φθηνοτερα οσο προς τα εξω πας. Αυτα για νορμαλ περιοχες ετσι, αν ψαχνεις Keizersgracht κλπ ξεκινας απο τα διπλασια

Σ ευχαριστώ. Επίσης έχω ακούσει και το σενάριο μένεις Rotterdam και πας κέντρο για δουλειά... Γνωρίζεις τίποτα επ αυτού;

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teotsigourakos είπε

Δεν είναι ότι με τραβάει η ψυχούλα μου ακριβώς αλλά με σπρώχνει η χωρούλα μου κυρίως... Σίγουρα δεν χάνεις τίποτα ίσα ίσα κερδίζεις μένοντας ΚΑΙ στο εξωτερικό. Δεν είμαι φτιαγμένος για μπαχαλοκαταστασεις να το πω με μια φράση.

Σ ευχαριστώ. Επίσης έχω ακούσει και το σενάριο μένεις Rotterdam και πας κέντρο για δουλειά... Γνωρίζεις τίποτα επ αυτού;

To Rotterdam ειναι μια ωρα με το τρενο συν οτι τοπικη μετακινηση κανεις. Αν δουλευεις Χαγη, οκ, αν δουλευεις Αμστερνταμ 2-2,30 ωρες commute δε ξερω αν παλευονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, fredd0 είπε

To Rotterdam ειναι μια ωρα με το τρενο συν οτι τοπικη μετακινηση κανεις. Αν δουλευεις Χαγη, οκ, αν δουλευεις Αμστερνταμ 2-2,30 ωρες commute δε ξερω αν παλευονται.

Σίγουρα δεν παλεύονται αν είναι τόσες ώρες μεταφορά. Ήξερα για κάπου στα 40 λεπτά με τρένο. Αν όχι προφανώς δεν αξίζει. Με αμάξι δηλαδή από Rotterdam δεν πας Amsterdam;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, teotsigourakos είπε

Σίγουρα δεν παλεύονται αν είναι τόσες ώρες μεταφορά. Ήξερα για κάπου στα 40 λεπτά με τρένο. Αν όχι προφανώς δεν αξίζει. Με αμάξι δηλαδή από Rotterdam δεν πας Amsterdam;

Sorry, αλλά είσαι σίγουρα προγραμματιστής;

google maps ξέρεις τι είναι;

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, djcat είπε

Sorry, αλλά είσαι σίγουρα προγραμματιστής;

google maps ξέρεις τι είναι;

Σορρυ αλλά δεν υπολογίζονται όλα ακριβώς με google maps και ρωτάω γενικά εδώ για να μάθω από ανθρώπους που γνωρίζουν με βάση πραγματικές συνθήκες. Αν ήταν έτσι ας μην έμπαινα καν στον κόπο να ποστάρω εδώ μέσα αφού όλα υπάρχουν στο internet... Οπότε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, teotsigourakos είπε

Σορρυ αλλά δεν υπολογίζονται όλα ακριβώς με google maps και ρωτάω γενικά εδώ για να μάθω από ανθρώπους που γνωρίζουν με βάση πραγματικές συνθήκες. Αν ήταν έτσι ας μην έμπαινα καν στον κόπο να ποστάρω εδώ μέσα αφού όλα υπάρχουν στο internet... Οπότε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.

E δεν πας να μείνεις σε δυο τόσο ανάποδες πόλεις από θέμα αποστάσης. Θα σε κουράσει το καθημερινό. Κοινή λογική.

Βρες πρώτα δουλειά σε μια πόλη και μετά κοίτα τα υπόλοιπα. Πώς είσαι τόσο σίγουρος πως θα βρεις στο Άμστερνταμ και όχι σε άλλη πόλη της Ολλανδίας;

Πολλές δουλειές παίζουν και στη Χάγη.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, djcat είπε

E δεν πας να μείνεις σε δυο τόσο ανάποδες πόλεις από θέμα αποστάσης. Θα σε κουράσει το καθημερινό. Κοινή λογική.

Βρες πρώτα δουλειά σε μια πόλη και μετά κοίτα τα υπόλοιπα. Πώς είσαι τόσο σίγουρος πως θα βρεις στο Άμστερνταμ και όχι σε άλλη πόλη της Ολλανδίας;

Πολλές δουλειές παίζουν και στη Χάγη.

Δεν γνωρίζω αν είναι "τόσο ανάποδες" αυτές οι 2 πόλεις και το σενάριο του μένω Rotterdam και μετακινούμαι για τη δουλειά μου Amsterdam το άκουσα πρόσφατα από 2 διαφορετικά άτομα... Η κοινή λογική που λες δεν ξέρω πως την αναφέρεις τόσο εύκολα. + Ότι θα προσπαθήσω να βρω δουλειά στο Amsterdam γιατί και πάλι βάσει του τι έχω αποκομίσει έχει τις περισσότερες και πιο καλές σε μισθό δουλειές... + του ότι εφόσον μου είπαν για 40 λεπτά δεν θα κάτσω να μπω στο google maps να μετρήσω απόσταση και να βγάλω συμπέρασμα, οπότε τα 40 λεπτά να πας στη δουλειά σου δεν νομίζω να είναι τόσο απαγορευτικός παράγοντας(αν ισχύουν στην τελική)

Edit: Μόλις έψαξα απλά για τη διαδρομή με το τρένο και ναι έχει κάποια δρομολόγια 40λεπτα και κάποια μιας ώρας... Οπότε δεν βλέπω το παράλογο να κάνεις κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, teotsigourakos είπε

Δεν γνωρίζω αν είναι "τόσο ανάποδες" αυτές οι 2 πόλεις και το σενάριο του μένω Rotterdam και μετακινούμαι για τη δουλειά μου Amsterdam το άκουσα πρόσφατα από 2 διαφορετικά άτομα... Η κοινή λογική που λες δεν ξέρω πως την αναφέρεις τόσο εύκολα. + Ότι θα προσπαθήσω να βρω δουλειά στο Amsterdam γιατί και πάλι βάσει του τι έχω αποκομίσει έχει τις περισσότερες και πιο καλές σε μισθό δουλειές... + του ότι εφόσον μου είπαν για 40 λεπτά δεν θα κάτσω να μπω στο google maps να μετρήσω απόσταση και να βγάλω συμπέρασμα, οπότε τα 40 λεπτά να πας στη δουλειά σου δεν νομίζω να είναι τόσο απαγορευτικός παράγοντας(αν ισχύουν στην τελική)

Edit: Μόλις έψαξα απλά για τη διαδρομή με το τρένο και ναι έχει κάποια δρομολόγια 40λεπτα και κάποια μιας ώρας... Οπότε δεν βλέπω το παράλογο να κάνεις κάτι τέτοιο.

Σου είπε και πριν ο φίλος πρέπει να προσθέσεις και τις τοπικές μετακινήσεις;

Το σπίτι και η δουλειά σου θα είναι δίπλα σε σταθμούς; Άρα, στην καλύτερη ένα δίωρο συνολικά χαμένο στις μετακινήσεις. Μετά μη νομίζεις πως είναι φτηνά τα τρένα, σίγουρα θα υπάρχει κάποια κάρτα αν το χρησιμοποιείς καθημερινά, αλλά μου φαίνεται εντελώς ανάποδη η λογική σου να μείνεις Ρότερνταμ, σε μια πόλη που δεν είναι δίπλα στο Άμστερνταμ. Εκτός και αν έχιες κάποιον ιδιαίτερο λόγο να μείνεις Ρότερνταμ. Αν τα ενοίκια στο Άμστερνταμ σου φαίνοντα δύσκολα να τα προσεγγίσεις, μπορείς να βγεις πιο έξω από το κέντρο της πόλης. Σίγουρα θα έχει και πιο οικονομικές περιοχές. Είναι σαν κάποιος να θέλει να δουλέψει Αθήνα και η αρχική του σκέψη να είναι "ωραία, ψάχνω σπίτι στην Κόρινθο".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...