Προς το περιεχόμενο

Μικρότερο notch για το iPhone το 2020 και εξαφάνισή του το 2021


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Αν δεν αποδειχτεί δεν μπορείς να λες τίποτα. Το τι εικάζεις εσύ (όχι προσωπικά εσύ) που μένεις στην τριτοτέταρτη Ελλάδα δεν μου λέει τίποτα απολύτως. Ούτε ζεις Αμερική (υποθέτω), ούτε είσαι μέσα στην εταιρία. Εγώ ξέρω ότι ολόκληρο FBI πίεζε την Apple να ξεκλειδώσει τηλέφωνο δολοφόνου και δεν ενέδωσαν. Είναι η μόνη εταιρία που δείχνει να ενδιαφέρεται τουλάχιστον. Προφανώς δεν έχω κρατικά μυστικά να κρύψω αλλά δεν γουστάρω η google και η κάθε google να βγάζει λεφτά από μένα πουλώντας τα στοιχεία μου σε τρίτους. Αν εσένα δεν σε νοίαζει, σεβάσου ότι νοιάζει κάποιους όμως.

Και όπως ανέφερα στο ποστ το οποίο έκανες παράθεση, ΔΕΝ είναι μόνο η ιδιωτικότητα αλλά ένα σωρό άλλα πράγματα για τα οποία προσωπικά θεωρώ αξίζουν. Αν εσένα πάλι δεν σε ενδιαφέρουν αγόρασε ότι κινητό θέλεις και κάνε ότι χρήση θες. Δεν είναι δουλεία σου να κρίνεις τον οποιοδήποτε για το τι μίνι υπολογιστή κουβαλάει στην τσέπη του. Δεν έχουν καν νόημα τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις. Για κάθε τι που μπορείς να βρεις αρνητικό μπορώ να βρω αντίστοιχα και για android και πραγματικά θα μπορούσα να το κάνω για ώρες.

Προς ενημέρωσή σου λοιπόν, επειδή προφανώς δεν έχεις τέτοιο κινητό και φαντάζεσαι πράγματα, όλα τα κινητά τραβάνε βίντεο με 16:9 aspect ratio και όταν το κάνουν display σου μαυρίζουν τις άκρες σαν να έχεις bezel. Αν κάνεις ζουμ, χάνεις το πάνω κάτω μαζί με το κομμάτι που χάνεις από το notch. Οπότε έχεις δεν έχεις notch δεν αξίζει να κάνεις full screen το video.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Όντως δείχνει αυτά που λες. Τα βίντεο τα κεντράρει κανονικά. Αυτό που πόσταρε το παιδί είναι zoomed ή αν όχι zoomed, τότε από τα ελάχιστα τον ελαχίστων βίντεο που χρησιμοποιούν τόσο wide aspect ratio.

Κατανοητό απλά δεν τους ενδιαφέρουμε εμεις. Ουτε στην huawei είχαν αποδειξει κάτι αλλα την εκλεισαν. Και η huawei εννοειται παρακολουθεί, ή μπορεί να το κάνει όποτε το αποφασίζει. Εγω κι εσύ δεν τους ενδιαφέρουμε απλά. Σαν στατιστικά ναι σαν μονάδα όχι. Να είσαι σίγουρος πως σε παρακολουθουν και τα android encrypted είναι αλλα πας παρακολοθουν. Όσο για το hardware είσαι λάθος. Αν έπιανες στα χέρια σου ένα mi 9 πχ θα καταλάβαινες διαφορά. Το κατάλαβα γιατί όλοι στον χώρο μου έχουν XS και πραγματικά αισθάνομαι ότι αγγίζω κινητό του 2017 τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, Chrisito είπε

Κατανοητό απλά δεν τους ενδιαφέρουμε εμεις. Ουτε στην huawei είχαν αποδειξει κάτι αλλα την εκλεισαν. Και η huawei εννοειται παρακολουθεί, ή μπορεί να το κάνει όποτε το αποφασίζει. Εγω κι εσύ δεν τους ενδιαφέρουμε απλά. Σαν στατιστικά ναι σαν μονάδα όχι. Να είσαι σίγουρος πως σε παρακολουθουν και τα android encrypted είναι αλλα πας παρακολοθουν. Όσο για το hardware είσαι λάθος. Αν έπιανες στα χέρια σου ένα mi 9 πχ θα καταλάβαινες διαφορά. Το κατάλαβα γιατί όλοι στον χώρο μου έχουν XS και πραγματικά αισθάνομαι ότι αγγίζω κινητό του 2017 τουλάχιστον.

Σου εξήγησα πως, προσωπικά τουλάχιστον, δεν με νοιάζει να ξέρουν τι βλέπω στο youtube ή αν μου αρέσει η coca cola περισσότερο από την pepsi. Το πρόβλημά μου, όπως και πολλών άλλων, είναι ότι γινόμαστε εμείς το προϊόν. Δεν θέλω να έχω αυτή την αίσθηση. Όντας χρήστης iPhone, μπορώ να πω ότι είμαι πολύ πιο ήρεμος. Ότι όλο και κάποιος θα με κάνει track είναι προφανές, απλά πιο δύσκολα (θέλω να ελπίζω, δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά για κανέναν).

Για την αίσθηση στο χέρι που λες, δεν πιστεύω ότι υπάρχει τηλέφωνο που υλικά να το αισθάνεσαι πιο premium από το Xs. Τώρα αν το συγκεκριμένο που μου λες έχει καλύτερο grip και τα σχετικά δεν μπορώ να ξέρω και ούτε θέλω να μάθω. Εταιρίες τύπου Xiaomi, OnePlus, Oppo και όποια κινεζία, θεωρώ ότι είναι decent αλλά δεν έχουν αυτό το κάτι παραπάνω που θα δεις στα S10, iPhone. (Σημείωση για το oneplus 7 pro ότι έχει 90hz οθόνη... Εγώ ακόμα και την 120hz του ipad δύσκολα την καταλαβαίνω εκτός αν έχω παλαιότερο ipad δίπλα δίπλα.) Προφανώς και θα είναι πιο φτηνά τα παραπάνω γιατί απλά σου προσφέρουν το standard hardware ενός flagship. Τα εξτραδάκια που βάζουν οι μεγάλες εταιρίες που έχουν rnd τμήματα είναι αυτά που κάνουν την διαφορά και στην τιμή αλλά και στην αναγνωρισιμότητα ενός προϊόντος.. Η samsung έχει οθονάρες, η apple το FaceID, η Hauwei πάλι δεν ξέρω τι ρόλο βαράει... To P30 pro που λένε όλοι για κάμερα, προσωπικά δεν με ενθουσιάζει το color science του. Το 50x zoom είναι ενδιαφέρον αλλά τουλάχιστον έχει κάτι που να το ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα.

Αυτά, ελπίζω να πιάνεις το point μου και να μην γίνομαι κουραστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το notch δε με εμποδίζει και τόσο, ιδίως αν σκεφτεί κανείς την τεχνολογία ασφαλείας που ενσωματώνει από κάτω με την αναγνώριση προσώπου! Είναι το μοναδικό face id με απόλυτη ασφάλεια που χρησιμοποιείται και από τις Τράπεζες! Σε τεχνολογία αναγνώρισης προσώπου τι έχουν να επιδείξουν οι άλλες εταιρίες; Μην τα βλέπουμε μόνο επιφανειακά τα πράγματα λοιπόν! Κι όποιος έχει iPhone νομίζω καταλαβαίνει πολύ καλά τι εννοώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Chrisito said:

Μονο η ιδιωτηκότητα σας έμεινε να λέτε. Φίλε μου να ξέρεις, αμερικάνικη εταιρεία που έχει της υποστήριξη της κυβέρνησης (δλδ της CIA) δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε παρακολουθεί αλλά το κάνει πολύ καλα. Αλλά ας δεχτώ πως δεν σε παρακολουθεί τι έχεις να κρύψεις δλδ; Το περίπτερο που παίρνεις τσιγάρα, τον καφέ που παίρνεις από τα μικελ ή κρατικά μυστικά. Σας πλάσαρε μια μαλακια η apple και την έχετε κάνει πιπίλα. Βάζω στόιχημα, νωμίζεις ότι είσαι τουλάχιστον η Kylie Jenner και φοβάσαι μην σου κλέψουν το next big think project σου. Προσωπικά με το android τα έχω κι όλα ανοιχτά και αας με κλέβουν, ας βλέπουν που μπαίνω σε τσόντες, ποιανού κόρη πηδ:*** ακόμα και τι ψηφίζω. Δεν τους ενδιαφέρει η ζωή σου φίλε μου. Στατιστικές μετρήσεις κι άμα κάνουν, αυτά τα στοιχεία θα αντλήσει το κινητό και άμα ποτέ χαθείς να σε βρουν από το σήμα ή από τις συνομιλίες.

Τέτοιο χρύσωμα χαπιού ούτε εγώ δεν θα έκανα! :p 

Οκ δέχτηκες πως το android χτίστηκε γύρω από τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ισχύει και για το ios... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Chri_s89 είπε

Εμένα πάντως το notch δε με εμποδίζει και τόσο, ιδίως αν σκεφτεί κανείς την τεχνολογία ασφαλείας που ενσωματώνει από κάτω με την αναγνώριση προσώπου! Είναι το μοναδικό face id με απόλυτη ασφάλεια που χρησιμοποιείται και από τις Τράπεζες! Σε τεχνολογία αναγνώρισης προσώπου τι έχουν να επιδείξουν οι άλλες εταιρίες; Μην τα βλέπουμε μόνο επιφανειακά τα πράγματα λοιπόν! Κι όποιος έχει iPhone νομίζω καταλαβαίνει πολύ καλά τι εννοώ!

Συμφωνώ ότι απο πλευράς ασφάλειας είναι πολύ μπροστά. Αλλά στην τελική τα βιομετρικά χρησιμεύουν μόνο στο να προσπερνάμε τη διαδικασία εισαγωγής κωδικού. Αν βάλεις κωδικό 1234 τι να σε κάνει το face ID. Αν έβαζε το touch ID στο πλαινο κουμπί και ήταν όλο οθόνη θα ήταν πολύ μπροστά . Τώρα έχοντας προωθήσει την τεχνολογία του face ID δε μπορεί να κάνει πίσω βήμα και θα το φάτε στη μάπα (μαζί με notch) για 2-3 γενιές ακόμα. Επίσης θα μπορούσε να κρατήσει το πάνω μέρος ως bezel και δε θα μιλούσαμε για notch τώρα. Άλλωστε τα "αυτάκια" είναι άχρηστα (ούτε ποσοστό μπαταρίας δε σου δείχνουν) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagosd είπε

Συμφωνώ ότι απο πλευράς ασφάλειας είναι πολύ μπροστά. Αλλά στην τελική τα βιομετρικά χρησιμεύουν μόνο στο να προσπερνάμε τη διαδικασία εισαγωγής κωδικού. Αν βάλεις κωδικό 1234 τι να σε κάνει το face ID. Αν έβαζε το touch ID στο πλαινο κουμπί και ήταν όλο οθόνη θα ήταν πολύ μπροστά . Τώρα έχοντας προωθήσει την τεχνολογία του face ID δε μπορεί να κάνει πίσω βήμα και θα το φάτε στη μάπα (μαζί με notch) για 2-3 γενιές ακόμα. Επίσης θα μπορούσε να κρατήσει το πάνω μέρος ως bezel και δε θα μιλούσαμε για notch τώρα. Άλλωστε τα "αυτάκια" είναι άχρηστα (ούτε ποσοστό μπαταρίας δε σου δείχνουν) .

Σου δείχνουν όμως στο περίπου. Επίσης σου δείχνουν αν είσαι σε WiFi, 3G ή 4G όπως και την ώρα και στην αριστερή μεριά, γύρω από την ώρα αλλάζει χρώμα ανάλογα αν χρησιμοποιείται το location ή recording. Από το να έχω full bezel πάνω συν άλλη μία μπάρα κάτω από το bezel για όλα αυτά που σου ανέφερα προτιμώ 1000 φορές το notch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Σου δείχνουν όμως στο περίπου. Επίσης σου δείχνουν αν είσαι σε WiFi, 3G ή 4G όπως και την ώρα και στην αριστερή μεριά, γύρω από την ώρα αλλάζει χρώμα ανάλογα αν χρησιμοποιείται το location ή recording. Από το να έχω full bezel πάνω συν άλλη μία μπάρα κάτω από το bezel για όλα αυτά που σου ανέφερα προτιμώ 1000 φορές το notch.

Ένα πράγμα θα πω μόνο . Αν ζούσε ο Jobs δε θα υπήρχε notch ... Θα είχε απορριφθεί η ιδέα εξαρχής. Η Apple είναι κάθε πέρυσι και καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagosd είπε

Ένα πράγμα θα πω μόνο . Αν ζούσε ο Jobs δε θα υπήρχε notch ... Θα είχε απορριφθεί η ιδέα εξαρχής. Η Apple είναι κάθε πέρυσι και καλύτερα.

Ένα πράγμα θα σου πω κι εγώ, δεν ζει και δεν θα κάτσω να σκεφτώ τι θα γινόταν ΑΝ ζούσε. Δεν έχεις και δεν έχει κανένας ιδέα τι θα έκανε αν ζούσε. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι καιροί έχουν αλλάξει και σίγουρα ούτε αυτός θα ήταν ότι ήταν. Τα δεδομένα που έχουμε αυτή την στιγμή είναι αυτά. Η υλοποίηση είναι ικανοποιητικότατη δεδομένου του τι αισθητήρες έχει μέσα το notch και δεν θα το άλλαζα για bezelless εκτός αν μπορούσε να μπει όλο το σύστημα FaceID κάτω από την οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vagosd said:

Ένα πράγμα θα πω μόνο . Αν ζούσε ο Jobs δε θα υπήρχε notch ... Θα είχε απορριφθεί η ιδέα εξαρχής. Η Apple είναι κάθε πέρυσι και καλύτερα.

Πιστεύεις ότι ο Jobs θα υιοθετούσε ένα design που δεν θα ξεχώριζε σε τίποτα απ’ τα υπόλοιπα bezeless? Προσωπικά πιστεύω ότι θα είχε το ίδιο ακριβώς Notch. Από ‘δω και πέρα (χωρίς Jony) να δούμε πού θα το πάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Πιστεύεις ότι ο Jobs θα υιοθετούσε ένα design που δεν θα ξεχώριζε σε τίποτα απ’ τα υπόλοιπα bezeless? Προσωπικά πιστεύω ότι θα είχε το ίδιο ακριβώς Notch. Από ‘δω και πέρα (χωρίς Jony) να δούμε πού θα το πάνε. 

Φυσικά και θα ξεχώριζε , αλλά θα ξεχώριζε προς το καλύτερο. Το ίδιο ισχύει και για τις κάμερες που προεξέχουν . Η Apple έχει φτάσει να μη μπορεί να καινοτομήσει ουσιαστικά και κάνει κινήσεις απελπισίας που την έχουν φέρει σε αδιέξοδο. Η καινοτομία είναι να φτιάξεις ένα all screen κινητό . Η Apple έτρεξε να φτιάξει πρώτη ένα σχεδόν all screen κινητό . Επειδή δε χωρούσε το touch ID έφτιαξε το face ID που το μαρκέταρε σα να είναι gamechanger στην αγορά και αυτό με τη σειρά του την εμποδίζει να επιστρέψει στο touch ID (βήμα πίσω) οπότε λόγω χωροταξίας παντευεσαι ενα notch για τις επόμενες γενιές iPhone ακόμα και τώρα που θεωρείται ξεπερασμένο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι διαβάζουμε πάλι... Ως κορυφαίο κρατάω το:

4 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

fullscreen τραβαει το κινητο σου σε landscape ληψη με βαση το aspect ratio της συσκευης

Προς Android fanboys: 

Ευχαριστούμε που μας ανοίγετε τα μάτια (not) και μάθαμε πως ναι, υπάρχουν πιο vfm συσκευές από τo iPhone - αν το δεις στεγνά από specs/υλικά βέβαια καθώς το "value" για τον καθένα είναι άλλο πράγμα. 

Είναι αστείο που μετράτε τα bezels και τα notches κάθε λίγο, λες και ο κόσμος (στην Ελλάδα ειδικά) αγοράζει κινητό κάθε εξάμηνο, ειδικά με τις τιμές που έχουν φτάσει τα top μοντέλα κάθε εταιρίας.

Αστείο επίσης που πιστεύετε πως η Apple υστερεί στις τεχνολογικές εξελίξεις, λες και δεν έχει πρόσβαση σε όποια τεχνολογία θέλει.
Όλα είναι επιλογές. Και το notch επιλογή ήταν, και για να ξεχωρίζει το iPhone από τα υπόλοιπα που αναπόφευκτα θα κυκλοφορούσαν και γιατί το FaceID προσφέρει ανώτερη ασφάλεια και από το TouchID και από διάφορα in-display readers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vagosd είπε

Φυσικά και θα ξεχώριζε , αλλά θα ξεχώριζε προς το καλύτερο. Το ίδιο ισχύει και για τις κάμερες που προεξέχουν . Η Apple έχει φτάσει να μη μπορεί να καινοτομήσει ουσιαστικά και κάνει κινήσεις απελπισίας που την έχουν φέρει σε αδιέξοδο. Η καινοτομία είναι να φτιάξεις ένα all screen κινητό . Η Apple έτρεξε να φτιάξει πρώτη ένα σχεδόν all screen κινητό . Επειδή δε χωρούσε το touch ID έφτιαξε το face ID που το μαρκέταρε σα να είναι gamechanger στην αγορά και αυτό με τη σειρά του την εμποδίζει να επιστρέψει στο touch ID (βήμα πίσω) οπότε λόγω χωροταξίας παντευεσαι ενα notch για τις επόμενες γενιές iPhone ακόμα και τώρα που θεωρείται ξεπερασμένο .

Το FaceID δεν φτιάχτηκε έτσι απλά για να μπει κάτι αντί για TouchID. Συνειδητοποιείς ότι είναι πολύ πιο σύνθετη τεχνολογία και δεν έγινε μέσα σε μερικούς μήνες; Δεν ξύπνησαν ένα πρωί και είπαν "παιδιά δεν μπορούμε να βάλουμε full screen κάτι πρέπει να κάνουμε". Μιλάμε για κάτι πολύ προχωρημένο εξού και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει μπορέσει να φτιάξει κάτι ανάλογο.

Ξέρεις όμως και τι άλλο είναι πολύ προχωρημένο και επίσης κανένας άλλος δεν έχει καταφέρει; Να έχει όσο μικρό chin έχει η Apple. Για να γίνει αυτό, διπλώνουν την οθόνη μέσα στο τηλέφωνο για να μπορέσουν να βάλουν τα components της οθόνης που χρειάζονται. Είναι τυχαία όλα αυτά θες να μου πεις και τα έβαλαν έτσι απλά και όχι ενσυνείδητες επιλογές της εταιρίας.

Η Apple ΔΕΝ έχει φτάσει σε αδιέξοδο, κάθε χρόνο έχει όλο και περισσότερα έσοδα και είναι μια υγιέστατη επιχείρηση μέχρι τώρα. Έχει περισσότερες πωλήσεις από τον οποιοδήποτε σε flagship κινητά (μην ακούσω πάλι δικαιολογίες όπως η samsung πουλάει περισσότερο γιατί ΟΧΙ δεν πουλάει. Αν μου βάλεις μέσα τις συσκευές 200 ευρώ προφανώς και σε κομμάτια θα πουλάω παραπάνω.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, vagosd said:

Η καινοτομία είναι να φτιάξεις ένα all screen κινητό

Τεχνολογική καινοτομία αλλά χωρίς ουσιαστικό design. Jobs και Ive δεν θα το έκαναν ποτέ. Τώρα ίσως υποκύψει ο Tim στα ζητούμενα των χρηστών αλλά δεν ξέρω αν θα του βγει σε καλό.

1 hour ago, vagosd said:

Η Apple έτρεξε να φτιάξει πρώτη ένα σχεδόν all screen κινητό

Η Apple δεν «τρέχει». Εξού και τα γνωστά παράπονα, σε κάποιους τομείς, ότι «έχει μείνει πίσω». Σε κάποιους άλλους τομείς βέβαια, απλώς προηγείται.

Αν η Apple είναι σε απελπισία και αδιέξοδο, οι υπόλοιποι πρέπει να τα κλείσουν τα μαγαζιά. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...