Προς το περιεχόμενο

200€ Για Αλλαγη Λαδιων...


dimos15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, panoskatos είπε

Μου φαίνεται ότι κάποιοι δεν έχουν αγοράσει ποτέ καινούργιο αμάξι και γράφουν για 20€ αλλαγή λαδιών! 

Καταρχάς μιλάμε για το πρώτο σέρβις μετά από έναν χρόνο. Στο αυτοκίνητο δεν αλλάζουν μόνο λάδια αλλά γίνεται σε όλο το αμάξι έλεγχος,αλλαγη φίλτρων κτλ. Τα 200€ εκτός από τα παραπάνω είναι μέσα και τουλάχιστον 2 ώρες εργασία,  η κάθε ώρα χρεώνεται περίπου στα 40€ και αυτό ανάλογα την αντιπροσωπεία.

Στον Μητσουλα με τα 30€ που λέτε θα αλλάξει τα λάδια και δεν θα κοιτάξει τίποτα άλλο στο αυτοκίνητο. Δεν λέω ότι τα 200€ είναι αλλά έτσι έχουν τα πράγματα. Επίσης όσο πιο premium είναι ένα αυτοκίνητο τόσο ανεβαίνει και η συντήρηση του. Στα vag ιδιαίτερα βάζουν τα ίδια ανταλλακτικά αφού μιλάμε για τα ίδια μοτέρ αλλά το κόστος ανάλογα το σήμα αλλάζει. 

Πίστεψέ με έχοντας VW και πηγαίνοντάς το επί 4 συναπτά έτη στην ώρα του για σέρβις στην επίσημη αντιπροσωπεία, ο μόνος έλεγχος που έκαναν ήταν πως θα μου πάρουν τα λεφτά.
Αν δεν τους έλεγα εγώ τι να προσέξουν, δεν έπαιρναν χαμπάρι. Ευτυχώς, έληξε η εγγύηση στην 4ετία και τελείωσε το παραμύθι.

(μέχρι και εσωτερική ανάκληση είχε γίνει στο συγκεκριμένο μοντέλο, γιατί κάποια φίσα κάτω από το τιμόνι δεν ήταν καλά κουμπωμένη και έτριζε, και οι φωστήρες έκαναν τον κινέζο για να αποφύγουν την έξτρα εργασία...ευτυχώς που υπάρχουν τα νήματα στο vwclub και γενικά στα εξειδικευμένα forum, και έχει δει κόσμος την υγειά του!)...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 363
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά κάποιο λιπαντήριο για αλλαγή λαδιών κοντά στο Γαλάτσι έχουμε; Στο παλιό σπίτι τα άλλαζα μόνος μου, εδώ με τις ανηφόρες αυτό δεν παίζει. Στα βενζινάδικα χρεώνουν ακόμα 5€ την αλλαγή αν τους πας τα λάδια και το φίλτρο εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, TheBlackRazor είπε

Παιδιά κάποιο λιπαντήριο για αλλαγή λαδιών κοντά στο Γαλάτσι έχουμε; Στο παλιό σπίτι τα άλλαζα μόνος μου, εδώ με τις ανηφόρες αυτό δεν παίζει. Στα βενζινάδικα χρεώνουν ακόμα 5€ την αλλαγή αν τους πας τα λάδια και το φίλτρο εσύ;

Θα ρωτήσεις το βενζινάδικο που πηγαίνεις.

Πάντως €5 εγώ θα ντρεπόμουν να δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι σε λιπαντήρια χρεώνουν +2€ απ'την εμπορική τιμή του λιπαντικού (όταν είναι στην τιμή, και καλά "δωρεάν" αλλαγή). Άρα max 8€-10€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2019 στις 3:38 ΜΜ, dimos15 είπε

Πρεπει να κανω το πρωτο service σε audi a3 του 2018 και μου ειπαν αλλαγη λαδιων 200€ με την εκπτωση.. ( κανονικα εχει 280€ 😂 )

Το επομενο αμαξι θα ειναι ηλεκτροκινητο...

 

https://www.porsche.com/central-eastern-europe/en/_greece_/aboutporsche/importers/news/?pool=eastern-europe&id=greece-news-2014-03-04&lang=en

 H porsche θελει 200€

https://www.movenews.gr/crash-test-timon-gia-bmw-allagh-ladion-me-173-h-me-50-euro/

Η bmw 173€

Λοιπον αλλαγη λαδιων 10/2023 που οι τιμες εχουν παρει την ανηφορα σε 116D. σε ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ BMW 

φιλτρο λαδιου 16 ευρω

λαδια 5.2 λιτρα 74 ευρω

Εργασια 15 ευρω

Οποτε ειμαστε στα 105 ευρω χωρις ΦΠΑ. Δηλαδη στα 130 ευρω για 2 χρονια ή 30.000 χλμ. Το 2022 ειχαν κατω απο 100 ευρω τελικη τιμη. 

Τσαμπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, TheBlackRazor είπε

Παιδιά κάποιο λιπαντήριο για αλλαγή λαδιών κοντά στο Γαλάτσι έχουμε; Στο παλιό σπίτι τα άλλαζα μόνος μου, εδώ με τις ανηφόρες αυτό δεν παίζει. Στα βενζινάδικα χρεώνουν ακόμα 5€ την αλλαγή αν τους πας τα λάδια και το φίλτρο εσύ;

Δεν θα συνιστούσα αλλαγή λαδιών σε βενζινάδικο. Για πολλούς λόγους.

Ας βρεθεί ένα σωστό και οικονομικό συνεργείο. Ή τουλάχιστον σε ένα λιπαντήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον συνεργειο που κανω τα service, 10ε εργασια + το φιλτρο γνησιο toyota.Λαδια δικα μου.

3 λιτρα χ 7 ευρω + εργασια+ φιλτρο  σχεδον πεντηκοντα ευρωπαικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2019 στις 11:24 ΠΜ, mechpanos είπε

(μέχρι και εσωτερική ανάκληση είχε γίνει στο συγκεκριμένο μοντέλο, γιατί κάποια φίσα κάτω από το τιμόνι δεν ήταν καλά κουμπωμένη και έτριζε, και οι φωστήρες έκαναν τον κινέζο για να αποφύγουν την έξτρα εργασία...ευτυχώς που υπάρχουν τα νήματα στο vwclub και γενικά στα εξειδικευμένα forum, και έχει δει κόσμος την υγειά του!)...

Εισαι λαθος διοτι για καθε εργασια εντός εγγυησης το συνεργείο πληρωνεται απο την μητρικη.Αρα δεν εχουν λογο να κανουν τον κινεζο.Λεφτα θα παρουν.

Στις 9/8/2019 στις 11:24 ΠΜ, mechpanos είπε

Αν δεν τους έλεγα εγώ τι να προσέξουν, δεν έπαιρναν χαμπάρι. Ευτυχώς, έληξε η εγγύηση στην 4ετία και τελείωσε το παραμύθι.

Φυσικα εσυ θα πεις τι παρατηρησεις εχεις.Μαντειο δεν εχουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, filipprin said:

Εισαι λαθος διοτι για καθε εργασια εντός εγγυησης το συνεργείο πληρωνεται απο την μητρικη.Αρα δεν εχουν λογο να κανουν τον κινεζο.Λεφτα θα παρουν.

Φυσικα εσυ θα πεις τι παρατηρησεις εχεις.Μαντειο δεν εχουν .

πυρώνεται όμως διαφορετικά δλδ δίνουν κατι χρόνους σε αρκετές περιπτώσεις που δεν παιζουν οπως και κοσοτος πολλες φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Black Demis είπε

πυρώνεται όμως διαφορετικά δλδ δίνουν κατι χρόνους σε αρκετές περιπτώσεις που δεν παιζουν οπως και κοσοτος πολλες φορες

Σωστα τα λες αλλα αυτα τα ραντεβου τα κλείνεις οταν δεν υπαρχει κινηση και συμπληρώνεις καινό χρονο οποτε ετσι ειναι κέρδος και μαλιστα καλο μιας και δεν χάνεις χρονο ,εκτελείς τυφλα μια οδηγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2024 στις 2:04 ΠΜ, TheBlackRazor είπε

Παιδιά κάποιο λιπαντήριο για αλλαγή λαδιών κοντά στο Γαλάτσι έχουμε; Στο παλιό σπίτι τα άλλαζα μόνος μου, εδώ με τις ανηφόρες αυτό δεν παίζει. Στα βενζινάδικα χρεώνουν ακόμα 5€ την αλλαγή αν τους πας τα λάδια και το φίλτρο εσύ;

Παλια καποιοι τ αλλαζαν δωρεαν του στιλ δωσε οτι θελεις..  Τωρα ζητανε 20ευρω! Μιλαω για συνεργεια/λιπαντηρια.  Με τα βενζιναδικα δεν εχω ασχοληθει γιατι μπορει να σου κανουν ζημια στο σπειρωμα(βιδα καρτερ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Παλια καποιοι τ αλλαζαν δωρεαν του στιλ δωσε οτι θελεις..  Τωρα ζητανε 20ευρω! Μιλαω για συνεργεια/λιπαντηρια.  Με τα βενζιναδικα δεν εχω ασχοληθει γιατι μπορει να σου κανουν ζημια στο σπειρωμα(βιδα καρτερ).

Ένα απλό παράδειγμα θα σου πω και εάν μου πεις τα 20€ είναι πολλά τότε μάλλον πρέπει να πηγαίνεις με τα ΜΜΜ και όχι με αυτοκίνητο.

Σε Renault Clio IV 1.5 dci για να αλλάξεις σωστά, λάδια και φίλτρο λαδιού:

Σηκώνεις το αυτοκίνητο.
Βγάζεις την ποδιά.
Κατεβάζεις το αυτοκίνητο.
Βγάζεις την πλαστική σωλήνα που σε εμποδίζει.
Λύνεις το φίλτρο (εάν ο προηγούμενος το έχει σφίξει πολύ και χώρις λάδι , βρίζεις θεούς και δαίμονες μέχρι να τα καταφέρεις).
Ξανανεβάζεις το αυτοκίνητο.
Λύνεις την τάπα και αφήνεις τα λάδια να τρέχουν.
Επείδη ο κατασκευάστης είναι ηλίθιος, όταν βγάζεις το φίλτρο του λαδιού τα λάδια χύνονται παντού οπότε πρέπει να χαλάσεις μισό σπρέυ καρμπυρατέρ για να καθαρίσεις τον κινητήρα από τα λάδια. Για αυτό τον λόγο βγάζεις και την ποδιά πριν βγάλεις το φίλτρο.
Σφίγγεις τάπα.
Βάζεις την ποδιά.
Ξανακατεβάζεις το αυτοκίνητο.
Βάζεις τα λάδια με πολύ υπομονή γιατί δεν κατεβαίνουν γρήγορα.
Βάζεις εμπρός και μετράς. Ο δείκτης επειδή είναι της κακιάς ώρας μετράς και συμπληρώνεις 5-6 φορές μέχρι να φέρεις στο max.

Η συνολική διάρκεια για την παραπάνω αλλαγή είναι σίγουρα μια ώρα. 

Επεξ/σία από giannos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannos13 είπε

Ένα απλό παράδειγμα θα σου πω και εάν μου πεις τα 20€ είναι πολλά τότε μάλλον πρέπει να πηγαίνεις με τα ΜΜΜ και όχι με αυτοκίνητο.

Σε Renault Clio IV 1.5 dci για να αλλάξεις σωστά, λάδια και φίλτρο λαδιού:

Σηκώνεις το αυτοκίνητο.
Βγάζεις την ποδιά.
Κατεβάζεις το αυτοκίνητο.
Βγάζεις την πλαστική σωλήνα που σε εμποδίζει.
Λύνεις το φίλτρο (εάν ο προηγούμενος το έχει σφίξει πολύ και χώρις λάδι , βρίζεις θεούς και δαίμονες μέχρι να τα καταφέρεις).
Ξανανεβάζεις το αυτοκίνητο.
Λύνεις την τάπα και αφήνεις τα λάδια να τρέχουν.
Επείδη ο κατασκευάστης είναι ηλίθιος, όταν βγάζεις το φίλτρο του λαδιού τα λάδια χύνονται παντού οπότε πρέπει να χαλάσεις μισό σπρέυ καρμπυρατέρ για να καθαρίσεις τον κινητήρα από τα λάδια. Για αυτό τον λόγο βγάζεις και την ποδιά πριν βγάλεις το φίλτρο.
Σφίγγεις τάπα.
Βάζεις την ποδιά.
Ξανακατεβάζεις το αυτοκίνητο.
Βάζεις τα λάδια με πολύ υπομονή γιατί δεν κατεβαίνουν γρήγορα.
Βάζεις εμπρός και μετράς. Ο δείκτης επειδή είναι της κακιάς ώρας μετράς και συμπληρώνεις 5-6 φορές μέχρι να φέρεις στο max.

Η συνολική διάρκεια για την παραπάνω αλλαγή είναι σίγουρα μια ώρα. 

Μην λεμε τα αυτονοητα! Δεν μιλαμε για τετοια εργασια. Σε αμαξι με την πιο ευκολη/γρηγορη εργασια και ολοι στο 20αρικο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και μια αλλαγή λαδιών τείνει να γίνει "επιστήμη" πλέον. Πριν λίγες μέρες ξάδερφος πήγε να περάσει για 1η φορά ΚΤΕΟ ένα Opel Corsa. Το βρήκαν πασαλειμένο παντού με λάδια από κάτω. Στη βέργα δεν φαινόταν καθόλου λάδι. Πριν 2-3 εβδομάδες είχε κάνει "σέρβις" σε συνεργείο της περιοχής (επαρχία) "εξειδικευμένο BMW" (γιατί αν και leasing που θα πήγαινε κανονικά σε εξουσιοδοτημένο δεν υπάρχει της Opel στην περιοχή οπότε η εταιρία έχει σύμβαση με αυτό). Αποτέλεσμα; Είχε "ξεχάσει" να αλλάξει τεφλόν ροδέλα στην τάπα του κάρτερ ο μάστορης και πέταγε τα λάδια από αυτήν. Εκτός από λύσιμο ποδιών κλπ. ακόμα και το φίλτρο αν είναι χάρτινο θέλει διαδικασία και δυναμόκλειδο για να βιδωθεί το κέλυφος, Ξεχάστε συνεπώς τις αλλαγές από τους Πακιστανούς στα βενζινάδικα με τα 5ευρα θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερινό συμβάν ...ημουν σε μεγάλη επαρχιακή πόλη που εχει κατάστημα lidl ...πήγαμε με τον κουμπάρο για ψώνια στο lidl ...βλέπω μπαίνοντας να βγαίνουν 4-5 καρότσια γεμάτα με μονόλιτρα λάδια 10w40 του lidl στα 2.89 ευρω το λίτρο που ειχε  προσφορά σήμερα ...και να τα φορτώνουν σε ιχ ...ρε κουμπάρε ρωτάω τι γίνεται εδω...αυτοι εχουν συνεργείο μου ειπε κ τα βάζουν σε βαρέλια  πασίγνωστης μάρκας απ εξω...κ εσυ τα πληρώνεις σαν @αλάκας...πχ τυχαία λέω για castrol η για motul η για aral κ εχει μέσα του lidl ...αυτο μου λέει γίνεται καθε φορά που εχει προσφορά το lidl στα λάδια ...πάνε κ στήνονται απο τις 8 το πρωί που ανοίγει για να προλάβει ο ενας τον αλλον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...