Προς το περιεχόμενο

BestPrice Assistant: Το έξυπνο “εργαλείο” με το οποίο θα κερδίσετε χρόνο και χρήμα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Saggitaro είπε

Και να σκεφτείς ότι στο διαδίκτυο υποτίθεται το βρίσκεις φθηνότερα.

Επίσης να αναφερθούμε και στα μεταφορικά που πολλές φορές για ένα αντικείμενο μερικά μαγαζιά ζητάνε από 15-20€ για να στο στείλουν από Θεσσαλονίκη-Αθηνα,και από Κίνα έφερα το ck104 πριν ένα χρονο,ειδικά στο Σκρουτζ έχει καταντήσει αηδια,βάζουν πάτο μια τιμή για να τσιμπήσεις και κοιτάνε να στα φάνε από τα μεταφορικά,κι όχι τιποτε άλλο πας να πουλήσεις κάτι που αγόρασες πριν ένα μήνα κι αναγκάζεσαι να το σκοτώσεις γιατί το σκρουτζομαγαζο το χαρίζει αέρα είτε με 4-10 μέρες είτε κατόπιν παραγγελίας..

Τι φτηνότερα που κατά περίπτωση εγώ προσωπικά έχω πετύχει σε προϊόν 15% χαμηλότερη τιμή από την φτηνότερη "αναρτημένη" online τιμή.

Επίσης ναι, τα μεταφορικά είναι όντως κάτι που δεν φαίνεται στην τελική τιμή και είναι επίσης ένα σημείο στο οποίο υπερέχει το φυσικό κατάστημα. Γιατί η τιμή είναι... all inclusive στην προσφορά που θα σου γίνει από κοντά, ενώ δεν είναι στην online.

Καταλήγουν αυτές οι πλατφόρμες να στρέφουν τον κόσμο στους πιο ακριβούς τελικά και να επιβραβεύουν τον "κουτοπόνηρο" boxmover που ξημεροβραδιάζεται πάνω από το PC μόνο και μόνο για να ρίξει μισό ευρώ την τιμή του για να βγαίνει πιο πάνω χωρίς καμία άλλη παροχή στον πελάτη που εν τέλει βγαίνει χαμένος.

Επεξ/σία από mitspetr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να δω ένα βήμα παραπάνω, δηλαδή απο site με απλή αναζήτηση να γίνει κάτι σε amazon, με δικές τους αποθήκες και απευθείας αγορά απο αυτούς για τον απλό καταναλωτή. Οι έμποροι να στέλνουν σε αυτούς το εμπόρευμα τους κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, BadBoy είπε

Skinned Chrome είναι το Opera, δε δουλεύουν τα πρόσθετά του;

με το chrome extension δουλεουν το εχω, εκανα λαθος εφοσον το εχω θα επρεπε να καταλαβω αμεσως οτι θα δουλευει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω ρε παιδιά σαν interface δεν Μαρεσει τίποτα από το best price άσε που οι τιμές είναι χειρότερες σε σχέση με το skroutz.. Οκ μπορεί να χρειάζεται να το κάνεις χειροκίνητα όμως και πάλι είναι πιο ντιζαινατο και τα δείχνει καλύτερα κατά την ταπεινή μου άποψη.. Ωραία καινοτομία πάντως αν και δεν την έχω δοκιμάσει να ξέρω αν μπάζει από κάπου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christospvl είπε

Δε ξέρω ρε παιδιά σαν interface δεν Μαρεσει τίποτα από το best price άσε που οι τιμές είναι χειρότερες σε σχέση με το skroutz.. Οκ μπορεί να χρειάζεται να το κάνεις χειροκίνητα όμως και πάλι είναι πιο ντιζαινατο και τα δείχνει καλύτερα κατά την ταπεινή μου άποψη.. Ωραία καινοτομία πάντως αν και δεν την έχω δοκιμάσει να ξέρω αν μπάζει από κάπου.. 

Πως γίνεται οι τιμές να είναι διαφορετικές? Το ίδιο xml στέλνουν. Αν συμβαίνει αυτό θα είναι σε ελάχιστα καταστήματα και της κακομοίρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, possiz είπε

Πως γίνεται οι τιμές να είναι διαφορετικές? Το ίδιο xml στέλνουν. Αν συμβαίνει αυτό θα είναι σε ελάχιστα καταστήματα και της κακομοίρας. 

Αδερφέ μου δε ξέρω πάντως κάποιες φορές τυχαίνει βρίσκω προϊόντα στο ένα ενώ στο άλλο όχι και στο ένα οι τιμές είναι πιο ψηλές.. Ίσως αλλά καταστήματα συνεργάζονται? Δε ξέρω τι παίζει απλά το έχω παρατηρήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mitspetr είπε

Τι φτηνότερα που κατά περίπτωση εγώ προσωπικά έχω πετύχει σε προϊόν 15% χαμηλότερη τιμή από την φτηνότερη "αναρτημένη" online τιμή.

Επίσης ναι, τα μεταφορικά είναι όντως κάτι που δεν φαίνεται στην τελική τιμή και είναι επίσης ένα σημείο στο οποίο υπερέχει το φυσικό κατάστημα. Γιατί η τιμή είναι... all inclusive στην προσφορά που θα σου γίνει από κοντά, ενώ δεν είναι στην online.

Καταλήγουν αυτές οι πλατφόρμες να στρέφουν τον κόσμο στους πιο ακριβούς τελικά και να επιβραβεύουν τον "κουτοπόνηρο" boxmover που ξημεροβραδιάζεται πάνω από το PC μόνο και μόνο για να ρίξει μισό ευρώ την τιμή του για να βγαίνει πιο πάνω χωρίς καμία άλλη παροχή στον πελάτη που εν τέλει βγαίνει χαμένος.

Εμενα με εκνευρίζει όταν βάζουν μια τιμή χώμα και αμα κοιτάξεις διαθεσιμότητα λέει 4-10 μέρες η κατόπιν παραγγελίας και τιμή χώμα,αναγκάστηκα να πουλήσω ψύκτρα 40% κάτω,αγορά μήνα και χρήση ούτε διήμερο γιατί το πρώτο μαγαζί στο σκρούτζ την έβαλε τιμή κοψοχρονιά και διαθεσιμότητα όπως ανέφερα πρίν,που ποτέ δεν είναι 4-10 μέρες αφού και τότε στην ουσία κατόπιν παραγγελίας είναι απλά ο "έξυπνος" μαγαζάτορας θέλει την πρώτη θέση στη λίστα.
Και φυσικά η τιμή ΧΩΡΙΣ μεταφορικά γιατί μόλις μπούνε και αυτά η διαφορά ψαλιδίζεται με το ζόρι στα 15€.
Αυτό με τα μεταφορικά το παρατήρησα σε ενα μαγαζί απο Θεσσαλονίκη,τιμές πάτωμα αλλά μεταφορικά απο 15-20€ και το τραγελαφικό είναι πως μια κάρτα γραφικών την έστελνε με 19€ μεταφορικά και 4 ανεμιστηράκια 140mm με 21€.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Saggitaro είπε

Εμενα με εκνευρίζει όταν βάζουν μια τιμή χώμα και αμα κοιτάξεις διαθεσιμότητα λέει 4-10 μέρες η κατόπιν παραγγελίας και τιμή χώμα,αναγκάστηκα να πουλήσω ψύκτρα 40% κάτω,αγορά μήνα και χρήση ούτε διήμερο γιατί το πρώτο μαγαζί στο σκρούτζ την έβαλε τιμή κοψοχρονιά και διαθεσιμότητα όπως ανέφερα πρίν,που ποτέ δεν είναι 4-10 μέρες αφού και τότε στην ουσία κατόπιν παραγγελίας είναι απλά ο "έξυπνος" μαγαζάτορας θέλει την πρώτη θέση στη λίστα.
Και φυσικά η τιμή ΧΩΡΙΣ μεταφορικά γιατί μόλις μπούνε και αυτά η διαφορά ψαλιδίζεται με το ζόρι στα 15€.
Αυτό με τα μεταφορικά το παρατήρησα σε ενα μαγαζί απο Θεσσαλονίκη,τιμές πάτωμα αλλά μεταφορικά απο 15-20€ και το τραγελαφικό είναι πως μια κάρτα γραφικών την έστελνε με 19€ μεταφορικά και 4 ανεμιστηράκια 140mm με 21€.....

Δεν είναι μόνο ότι δεν τα έχουν ποτέ διαθέσιμα. Και άμεση διαθεσιμότητα να λέει, σου λένε ότι το ξέχασαν έτσι.

Γενικά αυτές οι πλατφόρμες κάνουν μόνο κακό, γιατί δεν δίνουν την πραγματική εικόνα τιμών και διαθεσιμότητας προϊόντων που υπάρχουν.

Ο κάθε πονηρός το εκμεταλλεύεται για ψάρεμα πελατείας και ως γνωστόν, ακόμη και η σκόνη κάποιου που θα επισκεφτεί το eShop σου κέρδος είναι.... .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, aledjo είπε

μπορει καποιος να μου πει πως ενεργοποιειται και απενεργοποιειται η μπαρα?

Πάνω δεξιά στον browser εμφανίζεται ένα κόκκινο κουμπάκι (δίπλα στη μπάρα του URL) με το λογότυπο του BestPrice. Πάτα το, δημιούργησε λογαριασμό και είσαι κομπλέ.

 

Επεξ/σία από Rubin074
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, telis είπε

Να κοιτάξει το  Best Price να μαζέψει την κατάσταση με τα μαγαζιά που ΔΕΝ κόβουν τιμολόγιο για επαγγελματική χρήση. Το Skroutz το έχει κάνει σε μεγάλο βαθμό. Το Best Price κάνει πως δεν καταλαβαίνει τι υπάρχει πίσω από την άρνηση έκδοσης τιμολογίου

"Επαγγελματική χρήση" το smartphone που θα φλεξάρεις;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Alexandros_D είπε

Το best price ανέβηκε αρκετά, αυτό εν μέρη οφείλεται στην τακτική του ανταγωνιστή skroutz να σβήνει ή να μην περνάει κακές κριτικές για τα καταστήματα.

 

 

Εκει με χασε και μενα ο σκρουτζ. Μου καναν μπινια απο κατάστημα και δε μου περνούσε τη κακη κριτική στο κατάστημα  επειδη ηταν συνεργάτης σκρουτζ! 

 

 

Παίζονται πολλά συμφέροντα με το σκρουτζ...  Μακρια...! 

 

 

 

Αν καπου εκανα παρασπονδια και πρεπει το best price να βελτιωθει ειναι στην εξατομικευση αγοράς. 

Ήθελα θηκη και τζαμακι για το s9plus και ενω στον σκρουτζ ειχε δυνατότητα να ψαξεις ανα μοντελο κινητου, στο best price εβγαιναν ανακατα για όλα τα μοντέλα της samsung ! 

 

Και δεν εχει τοσο σημασια αν εγω έκανα κατι λάθος στην αναζήτηση του best price. Σημασία είναι να γίνονται ολα τοσο ευκολα ωστε και ο μη εξοικείωμενος αγοραστής να καταφέρνει να βρισκει αυτο που ψάχνει χωρις να μπερδεύεται η να μπλέκει και με ασχετες αναζητησεις σε σχεση με αυτό που ζητά 

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το λαπτοπ που εντόπισε το addon είναι διαφορετικό (διαφορετικός επεξεργαστής και διαφορα στο λειτουργικό )  άρα καλή προσπάθεια αλλά θέλει κι άλλη δουλίτσα. προς το παρόν αν θέλετε προτείνω να το ονομάσετε το μέτριας ευφυΐας εργαλείο

Επεξ/σία από censOred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως είπαν και οι προλαλήσαντες το skroutz εχει με λιγα λογια καβαλησει το καλαμι και προστατεύει καποια καταστήματα που υιοθετούν αθεμιτες πρακτικές διαγράφοντας ενοχλητικά σχόλια. Επισης σορταρει τις τιμες βαση κοστους προιοντος κι οχι τελικης ΜΕ μεταφορικά.

Το best price καλό αλλά υπολείπεται στο φιλτράρισμα των προιοντων και στην κατηγοριοποίηση τους. Οποιος μενει στο σκρουτζ, εχει συχνα λειψη εικονα του ανταγωνισμου, ιδιως αν ψαχνει εξειδικευμενα πραγματα, αξεσουάρ, κλπ. Τελος υπάρχουν και μεγαλες αλυσιδες εκτος συγκριτικών σελίδων πρεπει να ριξει μια ματιά καποιος πριν παραγγείλει.

 

Ειχα πρόσφατα πολύ κακή εμπειρία απο σκρουτζομαγαζο πιυ επιβεβαιωσε παραγγελία σε παπούτσια και μεταρ απο 2 μερες την ακύρωσαν. 

Εντέλει πηγα βόλτα σε φυσικά καταστήματα και αγόρασα αλλο μοντέλο, αλλης μάρκας.

 

Το αστείο/ειρωνικό είναι οτι το εν λογω μοντέλο πουτο αγόρασα το είχα αποκλείσει λογω σουετ επενδυσης που τις απεχθάνομαι κι εντέλει με ενθουσιασε φορώντας το, εμφανισιακά και κυριως στην αίσθηση, άνεση του. Οι μικρές σουέτ επενδύσεις του ηταν durable και δεν είχαν  ενοχλητικό χνούδι που αλλάζει απόχρωση στο δέρμα με ενα άγγιγμα και λεκιαζει με μια στάλα νερό.

Και εδειχνε αλλιως σε φυσικό φωτισμό (οι φώτο συνηθως αλλοιώνουν τα πραγματικά χρώματα)

Τιμη; Ιδια με το φτηνότερο σκρουτζομαγαζο συν 0.33€. Γλιτωνοντας μεταφορικά, τα πηρα φτηνότερα και γρηγορότερα. Και το νούμερο κουτα, όχι να παιζεις στοίχημα αν θα σου κάτσει η γταμμη ή όχι.

Οπότε σε ρουχα κι ειδικά παπούτσια, φυσικό κατάστημα!

Επεξ/σία από EmpYristis
Ενα σχολιο για τον ανταγωνισμό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...