Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου!


teotsigourakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, lightsout είπε

Φέτος που είχαμε επιστροφή και η γυναίκα μου και εγώ, νομίζαμε αφελώς ότι θα μπουν αυτόματα, τουλάχιστον της γυναίκας μου που δεν είχε ποτέ κάποια εκκρεμότητα με την εφορία. Προφανώς, πέρασε ένας μήνας χωρίς να γίνει τίποτα, οπότε πήραμε τηλέφωνο στο εισόδημα της ΔΟΥ που υπαγόμαστε, μας ζήτησαν επιβεβαίωση των IBANs και σε 3 μέρες τα λεφτά είχαν μπει. 

Το συμπέρασμα μου είναι ότι πρόκειται περί απροθυμίας από πλευράς εφορίας και περιμένουν να κάνει κίνηση ο φορολογούμενος. 

Ούτε εγώ έχω κάποια εκκρεμότητα ή ΕΝΦΙΑ. Την επιβεβαίωση σας την έκαναν τηλεφωνικά ή χρειάστηκε να περάσετε από εκεί ;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τηλεφωνικά, είχα βρει από το internet τον αριθμό του τμήματος επιστροφών και τους κάλεσε η γυναίκα μου για να ρωτήσει αν χρειάζεται να κάνουμε κάποια ενέργεια ώστε να καταβληθούν οι επιστροφές, τότε της ζήτησαν IBAN και για τους δυο μας, τα οποία είχαμε ήδη υποβάλλει βέβαια με τις δηλώσεις μας. Αν πάρετε τηλέφωνο ας το έχετε κάπου γραμμένο μπροστά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δόση του ένφια την θέλουν ομως μέχρι 30/9. Αν δεν την πληρώσεις έχει προσαύξηση. Την επιστροφή πότε θα γίνει εκκαθάριση δηλαδή του χρόνου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

εμενα εχει γινει εκκαθαριση πηγα στην εφορια και μου ειπαν οτι θα μπουν μεχρι τελη του μηνα. μου ζητησε και iban αλλα δεν ειχα μαζι μου,το iban δεν αναφερεται στην φορολογικη δηλωση τι το ηθελε ξανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

εμενα εχει γινει εκκαθαριση πηγα στην εφορια και μου ειπαν οτι θα μπουν μεχρι τελη του μηνα. μου ζητησε και iban αλλα δεν ειχα μαζι μου,το iban δεν αναφερεται στην φορολογικη δηλωση τι το ηθελε ξανα?

Για ευκολία και ταυτοποίηση μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αδερφή μου ήρθε χαρτί στο σπίτι που της έλεγε να πάει στην εφορία με την ταυτότητά της και το βιβλιάριο τραπέζης (για επιβεβαίωση του IBAN που είχε δηλώσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Στην αδερφή μου ήρθε χαρτί στο σπίτι που της έλεγε να πάει στην εφορία με την ταυτότητά της και το βιβλιάριο τραπέζης (για επιβεβαίωση του IBAN που είχε δηλώσει).

Και τα πηρε μετρητα? απορω γιατι δεν της τα εδιναν μεσω τραπεζης?

 

εγω απο τον αυγουστο εχω υποβαλλει την αιτηση και ακομα περιμενω,ειχα ενφια 15 ευρω συνολικα το πληρωσα δεν εχω οφειλες και ακομα περιμενω...αηδια σκετη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Και τα πηρε μετρητα? απορω γιατι δεν της τα εδιναν μεσω τραπεζης?

εγω απο τον αυγουστο εχω υποβαλλει την αιτηση και ακομα περιμενω,ειχα ενφια 15 ευρω συνολικα το πληρωσα δεν εχω οφειλες και ακομα περιμενω...αηδια σκετη

Για να ζητάνε βιβλιάριο ΙΒΑΝ στην τράπεζα θα μπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Για να ζητάνε βιβλιάριο ΙΒΑΝ στην τράπεζα θα μπουν.

Δικιο εχεις,γιατι δεν ειχαν το iban? κουραφεξαλα ειναι αυτα....Η θα κατσει  ο υπαλληλος να καταχωρησει το iban? αφου ειναι ηδη καταχωρημενο στην φορολογικη δηλωση που εχει κατατεθει α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, θα μπουν στην τράπεζα (δεν ξέρω αν πήγε στην εφορία). Απλά θέλει επιβεβαίωση του IBAN και καλά για "ασφάλεια" (μάλλον).

Επεξ/σία από jimmy213
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Ναι, θα μπουν στην τράπεζα (δεν ξέρω αν πήγε στην εφορία). Απλά θέλει επιβεβαίωση του IBAN και καλά για "ασφάλεια" (μάλλον).

Tης τα έβαλαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω κ γω επιστροφή φόρου 518 ευρώ στη εφορία δεν χρωστάω αλλά χρωστάω ΤΕΒΕ που έχω κάνει ρύθμιση κ τελικά μνπε η λογίστρια ν Μ κάνει μια δική τους κοπέλα στην εφορία ένα χαρτί για το iban κ θα τα δω τα λεφτά μετά από τρεις μήνες κ έχω κάνει την δήλωση μου τον Μάρτιο κ φτάσαμε Νοέμβριο.. όταν είναι ν πληρώσουμε μας μπιπ όταν ν δώσουν μας βγάζουν την Παναγία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πάρω κ γω τηλέφωνο θα με εξυπηρετήσουν γτ είμαι σε νησί κ έχουν περάσει 6 μήνες κνπεριμενω  επιστροφή φόρου κ γω...

Επεξ/σία από giapan7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει αίτηση τον Οκτώβριο δίνοντας το iban του λογαριασμού κ μμπαν θα μπουν σε τρεις μήνες πως κάποιοι με ένα τηλέφωνο τους μπήκε κ σε μένα ακόμα ... Απλά τραγικοί ... Σε όλα τους ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/11/2019 στις 3:09 ΜΜ, afragorn είπε

Για ευκολία και ταυτοποίηση μάλλον.

Συγγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι ευκολια και ταυτοποιηση αυτο ειναι ηλιθιοτητα και γραφειοκρατια.

Δινεις και ξαναδινεις πραγματα που εχεις ηδη δωσει αντι να γινονται αυτοματα και ηλεκτρονικα.

Εγω πριν κανα 2 χρονια ειχα παει να θεωρησω το βιβλιαριο μου (αυτο υποτιθεται δεν γινεται αυτοματα πλεον?) και μου ζητησαν ξανα φωτοτυπια ταυτοτητας και εκκαθαριστικο. Με λιγα λογια ολοκληρο ΙΚΑ δεν ηταν συνδεδεμενο με το taxis και το μητρωο ταυτοτητων. Σηκωνεις τα χερια ψηλα.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...