Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου!


teotsigourakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, dimitris21gr είπε

Αν δεν μπουν μέχρι τέλος του μήνα θα πάω τότε που θα έχω και άδεια στην εφορία να δω γιατί αργεί.

Κοιτα και το ebanking σου αν εχεις. Στην πειραως ειχαν μπει πχ απο Δευτερα και αποδεσμευτηκαν την Παρασκευη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη τιβι ένας τηλε-λογιστής είπε ότι δώθηκαν επιστροφές προ-εκλογικά και ότι η επόμενη  δόση επιστροφών θα γίνει στο τέλος του μήνα.

Επεξ/σία από opera
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, opera είπε

Στη τιβι ένας τηλε-λογιστής είπε ότι δώθηκαν επιστροφές προ-εκλογικά και ότι η επόμενη  δόση επιστροφών θα γίνει στο τέλος του μήνα.

Δε προλαβα να κανω δήλωση γμτ προεκλογικα :( Και τώρα περιμένουμε υπομονετικά τα επιστρεφόμενα, οχι τπτ αλλο για να πληρωσω τη περσυνη εφορία...

Οπως και το εξοικονομώ, προεκλογικά έκλεισαν πολλες δηλώσεις για να πληρωθούν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/7/2019 στις 6:29 ΠΜ, Γιάννης Platano είπε

Παλια στην πρωτη του φορολογικη δηλωση που ειχε καπου 60 ευρω επιστροφή ο γιος μου τον εβαλαν  να κανει ΥΔ ότι τα προηγουμενα χρονια δεν ηταν υποχρεωμένος να κανει δηλωση και τα πηρε από το ταμειο .

Αυτό ακριβώς.

Ένας πολύ συχνός λόγος για τον οποίο δεν καταβάλλονται οι επιστροφές, είναι για δηλώσεις περασμένων ετών οι οποίες δεν έγιναν. Σε μία τέτοια περίπτωση, ο φορολογούμενος κάνει αυτό που περιγράφετε. Κάνει υπεύθυνη δήλωση ότι δεν ήταν υπόχρεος και τα λεφτά πιστώνονται σχεδόν άμεσα. Με τον ίδιο τρόπο χορηγείται και η φορολογική ενημερότητα.

Επειδή μου συνέβη κι εμένα πριν 3 χρόνια, η πληροφόρηση που είχα τότε από την ΔΟΥ ήταν ότι μετά από κάποια χρόνια το σύστημα θα σταματήσει να "βλέπει" αυτή την εκκρεμότητα, αλλά μέχρι να γίνει αυτό θα πρέπει να κάνω υπεύθυνες δηλώσεις για τέτοια θέματα. 

Προσωπικά, είχα διαπιστώσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις συνομηλίκων μου, που όταν το 2013 -αν θυμάμαι σωστά- ο νόμος άλλαξε τα εισοδηματικά όρια των υπόχρεων φορολογικής δήλωσης, δεν το πήραμε χαμπάρι. Μέχρι και την δήλωση που έγινε το 2012, όσοι είχαν εισοδήματα κάτω των 3.000€ δεν ήταν υπόχρεοι δήλωσης. Από το 2013 κι έπειτα, υπόχρεοι είναι άπαντες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, lightsout είπε

Αυτό ακριβώς.

Ένας πολύ συχνός λόγος για τον οποίο δεν καταβάλλονται οι επιστροφές, είναι για δηλώσεις περασμένων ετών οι οποίες δεν έγιναν. Σε μία τέτοια περίπτωση, ο φορολογούμενος κάνει αυτό που περιγράφετε. Κάνει υπεύθυνη δήλωση ότι δεν ήταν υπόχρεος και τα λεφτά πιστώνονται σχεδόν άμεσα. Με τον ίδιο τρόπο χορηγείται και η φορολογική ενημερότητα.

Επειδή μου συνέβη κι εμένα πριν 3 χρόνια, η πληροφόρηση που είχα τότε από την ΔΟΥ ήταν ότι μετά από κάποια χρόνια το σύστημα θα σταματήσει να "βλέπει" αυτή την εκκρεμότητα, αλλά μέχρι να γίνει αυτό θα πρέπει να κάνω υπεύθυνες δηλώσεις για τέτοια θέματα. 

Προσωπικά, είχα διαπιστώσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις συνομηλίκων μου, που όταν το 2013 -αν θυμάμαι σωστά- ο νόμος άλλαξε τα εισοδηματικά όρια των υπόχρεων φορολογικής δήλωσης, δεν το πήραμε χαμπάρι. Μέχρι και την δήλωση που έγινε το 2012, όσοι είχαν εισοδήματα κάτω των 3.000€ δεν ήταν υπόχρεοι δήλωσης. Από το 2013 κι έπειτα, υπόχρεοι είναι άπαντες. 

Έτσι έγινε και με μένα. Το θέμα είναι ότι ενώ ήμουν σίγουρος 100% ότι είχα κάνει δήλωση το 2015 αυτή μου είπε ότι φαίνεται ότι είναι η μόνη χρονιά που δεν έκανα κι έτσι κολλούσε εκεί η διαδικασία...μίλησα και με λογιστή και είδαμε ότι είχαμε κάνει. Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω τί ίσχυε τελικά αλλά η κοπέλα με έβαλε να υπογράψω μια υπεύθυνη δήλωση ότι εκείνη τη χρονιά το εισόδημά μου ήταν < 3000 και ήμουν προστατευόμενο μέλος (που ήμουν) και μου είπε ότι για τις επόμενες χρονιές ίσως χρειαστεί να τους λέω ότι για το συγκεκριμένο έχω κάνει την υπεύθυνη δήλωση κλπ κλπ, έτσι πήρα φορολογική ενημερώτητα και συνέχισα τη διαδικασία για την επιστροφή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ξέρει κανείς ποτέ μπαίνει η επιστροφή φόρου? Έκανα την δήλωση γύρω στις 20 Ιουλίου και πίστευα ότι θα μπει αυτόματα. Μήπως πρέπει να πάω στην τράπεζα με το εκκαθαριστικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jokerakias είπε

Ξέρει κανείς ποτέ μπαίνει η επιστροφή φόρου? Έκανα την δήλωση γύρω στις 20 Ιουλίου και πίστευα ότι θα μπει αυτόματα. Μήπως πρέπει να πάω στην τράπεζα με το εκκαθαριστικό?

Τι να σου κάνει η τράπεζα;Η εφορία θα στα βάλει τα λεφτά,όταν θέλει,όταν ελέγξει ότι δεν χρωστάς κάπου αλλού ,και αν είσαι τυχερός και δεν πρέπει να πας απο την ΔΟΥ της περιοχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τι να σου κάνει η τράπεζα;Η εφορία θα στα βάλει τα λεφτά,όταν θέλει,όταν ελέγξει ότι δεν χρωστάς κάπου αλλού ,και αν είσαι τυχερός και δεν πρέπει να πας απο την ΔΟΥ της περιοχή σου.

Παλιά προ μνημονίου είναι η αλήθεια περνάμε το εκκαθαριστικό και πηγεναμε στην τράπεζα και τα περναμε. Από τότε έχω να πάρω επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας στο τμήμα εσόδων της ΔΟΥ σου με την ταυτότητα και την πρώτη σελιδα του βιβλιάριου τραπέζης σου.Θα ελέγξουν οτι δεν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα στο ΑΦΜ σου και θα ξεμπλοκάρουν την επιστροφή.Την επόμενη μέρα (Το πιο συχνό) θα τα έχεις στον λογαριασμό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Πας στο τμήμα εσόδων της ΔΟΥ σου με την ταυτότητα και την πρώτη σελιδα του βιβλιάριου τραπέζης σου.Θα ελέγξουν οτι δεν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα στο ΑΦΜ σου και θα ξεμπλοκάρουν την επιστροφή.Την επόμενη μέρα (Το πιο συχνό) θα τα έχεις στον λογαριασμό σου.

Έτσι θα κάνω και θα ενημερώσω..

 

Edit.. Δυστυχώς τζιφος δεν γίνεται αυτό μιας και πρέπει να γίνει εκκαθάριση. Η αλήθεια έπεσα και σε τζιμανι. Το μόνο θετικό που μου είπε ότι αν δεν μπουν μέχρι 20/09 να περάσω από εκεί για να πληρωθώ μέσω του ταμείου της εφορίας ή με IBAN. Ας ειναι...

Επεξ/σία από jokerakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, jokerakias είπε

Έτσι θα κάνω και θα ενημερώσω..

Edit.. Δυστυχώς τζιφος δεν γίνεται αυτό μιας και πρέπει να γίνει εκκαθάριση. Η αλήθεια έπεσα και σε τζιμανι. Το μόνο θετικό που μου είπε ότι αν δεν μπουν μέχρι 20/09 να περάσω από εκεί για να πληρωθώ μέσω του ταμείου της εφορίας ή με IBAN. Ας ειναι...

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα. Η δήλωση έγινε τελη Ιουλίου και το εκαθαριστικό γράφει "ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ."

 Αν δεν κάνεις κάποια κίνηση τα χάνεις τα λεφτά; Το θέμα είναι οτι η ΔΟΥ ειναι Κρητη και εγω Αθηνα οπότε πρέπει να πάρω άδεια + έξοδα για εισητήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, snoopycrete είπε

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα. Η δήλωση έγινε τελη Ιουλίου και το εκαθαριστικό γράφει "ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ."

 Αν δεν κάνεις κάποια κίνηση τα χάνεις τα λεφτά; Το θέμα είναι οτι η ΔΟΥ ειναι Κρητη και εγω Αθηνα οπότε πρέπει να πάρω άδεια + έξοδα για εισητήρια.

πανε Στην κοντινή Σου ΔΟΥ στο τμημα εσόδων και ρωτά αν γίνεται να το κανεις απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος που είχαμε επιστροφή και η γυναίκα μου και εγώ, νομίζαμε αφελώς ότι θα μπουν αυτόματα, τουλάχιστον της γυναίκας μου που δεν είχε ποτέ κάποια εκκρεμότητα με την εφορία. Προφανώς, πέρασε ένας μήνας χωρίς να γίνει τίποτα, οπότε πήραμε τηλέφωνο στο εισόδημα της ΔΟΥ που υπαγόμαστε, μας ζήτησαν επιβεβαίωση των IBANs και σε 3 μέρες τα λεφτά είχαν μπει. 

Το συμπέρασμα μου είναι ότι πρόκειται περί απροθυμίας από πλευράς εφορίας και περιμένουν να κάνει κίνηση ο φορολογούμενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...