Προς το περιεχόμενο

ΤΕΛΟΣ [MODEM/ROUTER] Fritzbox 7590 International €210 τελική και 7530 International [Used, Like New] €85 τελική @ amazon.it (Prime)


iddqdiddqd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Τέλος πλέον και τα δύο.

Το γνωστό και μη εξαιρετέο router της AVM στα €200 + €10 ταχυδρομικά από Ιταλία. Σκρουτζ από 250.

Απαραίτητο να ενεργοποιήσετε έστω δοκιμαστικά prime στο amazon.it (χρειάζεται διεύθυνση, αλλά δέχεται ελληνικό τηλ). Αφού το κάνετε αυτό ΞΑΝΑΤΣΕΚΑΡΕΤΕ τη billing address στην κάρτα που δώσατε γιατί θα αλλάξει σε Ιταλία.

Για τους πιο low budget παίκτες υπάρχει (δεν ξέρω για πόσο) το μικρό αδερφάκι 7530 στα €95 μεταχειρισμένο με πωλητή το Amazon (Amazon Warehouse) σε κατάσταση like new (Come nuovo) με έκπτωση 20% για prime members. Σύνολο μου βγήκε €85, με σκρουτζ στα 140+. Προφανώς το μεταχειρισμένο εμπεριέχει ένα κάποιο ρίσκο, αλλά με πωλητή το Amazon πιστεύω είναι ελάχιστο ως μηδενικό.

 

Διαφορές ανάμεσα στα δύο:

Ram 256 vs 512

Flash 128 vs 512

Wifi 1300 vs 2600 (2x2+2x2 vs 4x4+4x4) και καλύτερο σήμα

Μόνο 1 analog phone out, vs 2 analog + S0 (ISDN) + analog in

1 usb vs 2 usb

Διαφορετικές CPU αλλά μάλλον με μικρή διαφορά.

Επεξ/σία από iddqdiddqd
ΤΕΛΟΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατοχος 7590 εδώ και καιρό.. Όταν το είχα πάρει εγώ από το warehouse ήταν καινούριο αλλά  με τσαλακωμενο κουτί και το είχα πάρει περίπου 160 ευρω..

Οποτε αν κάποιος θέλει 7590 ας ψάχνετε παίζουν και καλύτερες τιμές. 

Το 7530 είναι τσάμπα στα 95. Θέλει προσοχή όμως αν είσαι με voip σε παροχο εκτός ΟΤΕ παίζει να μη σου κάνει. 

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, baskon είπε

Κατοχος 7590 εδώ και καιρό.. Όταν το είχα πάρει εγώ από το warehouse ήταν καινούριο αλλά  με τσαλακωμενο κουτί και το είχα πάρει περίπου 160 ευρω..

Οποτε αν κάποιος θέλει 7590 ας ψάχνετε παίζουν και καλύτερες τιμές. 

Το 7530 είναι τσάμπα στα 95. Θέλει προσοχή όμως αν είσαι με voip σε παροχο εκτός ΟΤΕ παίζει να μη σου κάνει. 

Αν καταφερεις και σου δωσουν τους κωδικους του VOIP μια χαρα παιζει, απλα μερικοι παροχοι δεν τους δινουν οποτε πρεπει να ρωτησει καποιος με την υποστηριξη τους πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Salvation81 said:

Αν καταφερεις και σου δωσουν τους κωδικους του VOIP μια χαρα παιζει, απλα μερικοι παροχοι δεν τους δινουν οποτε πρεπει να ρωτησει καποιος με την υποστηριξη τους πρωτα.

Αποσο ξέρω κάνεις δε τους δίνει πλην ΟΤΕ. Και κάποιοι εκτός από κωδικούς θέλουν και άλλα κόλπα πχ Mac spoofing. Έχεις κάποια εμπειρία από άλλο παροχο που έδωσε κωδικούς voip? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, baskon είπε

Αποσο ξέρω κάνεις δε τους δίνει πλην ΟΤΕ. Και κάποιοι εκτός από κωδικούς θέλουν και άλλα κόλπα πχ Mac spoofing. Έχεις κάποια εμπειρία από άλλο παροχο που έδωσε κωδικούς voip? 

Εγω οχι εφοσον εχω ΟΤΕ (και οταν ειχα βαλει το 7590 δεν υπηρχαν αυτοματες ρυθμισεις, τωρα αποτι λενε εχει γινει), εχω διαβασει εδω μεσα ανα καιρους ομως που καποιοι τους ειχαν παρει.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τελευταία firmware τα Fritz έχουν περασμένο το προφίλ του ΟΤΕ και τους παίρνουν και μόνα τους τους κωδικούς, αλλά αν τους ζητήσεις στους στέλνουν πλέον με SMS.

Έχει και το παλιό 3490 στα 80€ και μάλλον πρόκειται για εντελώς καινούργιο. Αξίζει όμως σε σχέση με τα μεταχειρισμένα του ebay των 35€; Ξέρει κανείς, εφόσον συνδέσουμε ένα 3490 ή όποιο ως δεύτερο σε μια LAN του 7590, αν θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις extra θύρες τηλεφώνων του 3490;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...