Προς το περιεχόμενο

Διάρκεια μεταπτυχιακών


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ρε παιδιά έχω μια απορία. Βλέπω άλλα μεταπτυχιακά να διαρκούν 1,5 χρόνια, άλλο 1 χρονο και άλλο 2 χρόνια. 

 

Έχουν καμια διαφορά μεταξύ τους? Δηλ αν κάνω μάστερ 1,5 ετους στην Ελλάδα, αυτό μετά δεν θα αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ αν το καταθέσω για προκήρυξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, m.gial είπε

Ρε παιδιά έχω μια απορία. Βλέπω άλλα μεταπτυχιακά να διαρκούν 1,5 χρόνια, άλλο 1 χρονο και άλλο 2 χρόνια. 

Έχουν καμια διαφορά μεταξύ τους? Δηλ αν κάνω μάστερ 1,5 ετους στην Ελλάδα, αυτό μετά δεν θα αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ αν το καταθέσω για προκήρυξη?

Εξαρτάται τη χώρα και το τυπικό του πράγματος.

Στη σουηδία και στη Γαλλία που ξέρω πχ "Master" λέγονται μόνο τα δυετή. Τα μονοετή λέογνται "Magister"

Στη πράξη δεν ασχολείται κανείς ιδαίτερα με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στην Ελλάδα ασχολουνται με τη διάρκεια των μεταπτυχιακών και περισσότερο στην εκπαιδευση.

Θέλουν τουλάχιστον 1,5 έτους σε πολλές ειδικότητες. Τα περισσότερα πχ του ΗΒ ειναι μονοετή.

Στην Ελλάδα έχουμε και το εκπληκτικό να κάνεις υποχρεωτικά πρακτική σε μεταπτυχιακό!!!!!!!! (ισχυει στη σχολικη ψυχολογία και την ειδική αγωγή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι κακο να κάνεις πρακτικη; κι εγώ είχα υποχρεωτική για Μεταπτυχιακό στην Επιστήμη των Τροφίμων. Σου δίνει τη δυνατότητα να πας σε εταιρείες/εργαστηρια/οργανισμούς στην Ελλάδα ή το εξωτερικό , κερδίζοντας πολύτιμη επαγγελματική εμπειρία, γνώσεις και γνωριμίες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά ξεφεύγουμε από το θέμα πάλι. Έγώ άλλο ρώτησα. Είναι κακό αν κάνω ένα μεταπτυχιακό το οποίο είναι 1,5 έτους. Αναγνωρίζεται αυτό το μαστερ 1,5 έτους από τον ΑΣΕΠ σε περιπτωση που θελω να το καταθεσω για εξτρα μοριοδότηση για το ΔΗΜΌΣΙΟ σε διαγωνισμό? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, m.gial είπε

Παιδιά ξεφεύγουμε από το θέμα πάλι. Έγώ άλλο ρώτησα. Είναι κακό αν κάνω ένα μεταπτυχιακό το οποίο είναι 1,5 έτους. Αναγνωρίζεται αυτό το μαστερ 1,5 έτους από τον ΑΣΕΠ σε περιπτωση που θελω να το καταθεσω για εξτρα μοριοδότηση για το ΔΗΜΌΣΙΟ σε διαγωνισμό? Ευχαριστώ

Ναι αναγνωρίζεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, margaritagr είπε

Ναι αναγνωρίζεται 

Συγνώμη για το ύφος πάνω απλά σε αυτο το κράτος δεν δίνουν μια σαφή εικόνα. Όπως είπε και πιο πάνω ένα μέλος του φορουμ, στη Σουηδία και στη Γαλλία είναι 2ετή. Εδώ δηλαδή γιατί άλλα είναι 1,5 έτους, άλλα 1 ετους και άλλα 2 ετους. Πχ στην Αγγλία από φίλους έχω ακούσει ότι είναι όλα σχεδόν 1έτους. Έτσι και αλλιως φαντάσου εμείς εδώ στην Ελλάδα σε επίπεδο bachelor σπουδάζουμε παραπα΄νω από εκείνους του Εξωτερικού, αν αναλογιστέις ότι οι σπουδές στο Εξωτερικό είναι 3ετείς και στην Ελλάδα 4ετεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτας ΓΙΑΤΙ καποια ειναι 1,5 ετος ενω καποια αλλα 2.

Ειναι σα να απορεις γιατι η καθε σχολη εχει το δικο της οδηγο σπουδων. Το καθε μεταπτυχιακο προγραμμα εχει και το δικο του οδηγο σπουδων. 

Δε θα πρεπει να σε απασχολει τοσο η διαρκεια οσο η συναφεια του τιτλου με τη θεση που διεκδικεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, m.gial είπε

Συγνώμη για το ύφος πάνω απλά σε αυτο το κράτος δεν δίνουν μια σαφή εικόνα. Όπως είπε και πιο πάνω ένα μέλος του φορουμ, στη Σουηδία και στη Γαλλία είναι 2ετή. Εδώ δηλαδή γιατί άλλα είναι 1,5 έτους, άλλα 1 ετους και άλλα 2 ετους. 

Δεν είπα στη Σουηδία είναι διετή.

Υπάρχουν και διετή (120ECTS) και μονοετή (60ECTS).

Έχουν άλλο "καθεστώς", υπάρχουν κατηγορίες αν θες.

Αν πας το μονοετές σου πτυχίο θα στο αναγνωσρισουν ως Magisterexamen ένω αν είναι 2ετές ως Masterexamen (τι παραπάνω σημαίνει αυτό δεν έχω ιδέα)

Βέβαια και οι 2 όροι μεταφράζονται ως "MSc Degree" στα αγγλικά.

Κάποια χρόνια πριν το είχαν σταματίσει κάποια 1ετή καθώς ήθελε το uni να πάει σύμφωνα με την οδηγία περί δυετών.

Στην Ελλάδα δε ξέρω τι συμβαίνει.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, DrLo είπε

Δεν είπα στη Σουηδία είναι διετή.

Υπάρχουν και διετή (120ECTS) και μονοετή (60ECTS).

Έχουν άλλο "καθεστώς", υπάρχουν κατηγορίες αν θες.

Αν πας το μονοετές σου πτυχίο θα στο αναγνωσρισουν ως Magisterexamen ένω αν είναι 2ετές ως Masterexamen (τι παραπάνω σημαίνει αυτό δεν έχω ιδέα)

Βέβαια και οι 2 όροι μεταφράζονται ως "MSc Degree" στα αγγλικά.

Κάποια χρόνια πριν το είχαν σταματίσει κάποια 1ετή καθώς ήθελε το uni να πάει σύμφωνα με την οδηγία περί δυετών.

Στην Ελλάδα δε ξέρω τι συμβαίνει.

Nα σε ρωτησω κατι αλλο. Τα πτυχια ΤΕΙ προπτυχιακου επιπεδου που ειχαμε στην ΕΛΛΑΔΑ στη Σουηδια ως τι αναγνωρίζονται? ως bachelor? το πτυχιο μου λεει πανω 240 ects

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, m.gial είπε

Nα σε ρωτησω κατι αλλο. Τα πτυχια ΤΕΙ προπτυχιακου επιπεδου που ειχαμε στην ΕΛΛΑΔΑ στη Σουηδια ως τι αναγνωρίζονται? ως bachelor? το πτυχιο μου λεει πανω 240 ects

Δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω υπάρχουν 2 κατηγορίες "first degree"

- Το "examen" 180ECTS / 3 χρόνια που είναι το αντίστοιχο του bachelor

- Το "Civilingenjör examen" που είναι τα 5ετή πτυχία μηχανικών, αυτό που λέμε εμείς "διπλωματούχος μηχανικός" και οι άγγλοι MEng, αυτοί το λένε "Civilingenjör" . Υπάρχουν και 3 ετή προγράμματα αντίστοιχα (στο ίδιο αντικείμενο) των πενταετών αλλά δίνουν άλλο τίτλο (το examen).

-

πχ

https://www.kth.se/student/kurser/program/CMETE/20172/omfattning?l=en

-

άρα χοντρά - χροντά

Α ) 3 έτη / examen / Bachelor / 180 ECTS

Β) 1 έτος μεταπτυχιακών / Magisterexamen / MSc / 90 ECTS

Γ1) 2 έτη μεταπτυχιακό / Masterexamen / MSc / 120 ECTS

Γ2) 5 ετή προγράμματα μηχανικών / Civilingenjör / MEng / 300 ECTS

-

Θα περίμενα το πτυχία ΤΕΙ να αναγνωριστεί ως "examen" (Bachelor), το Α. Gια την αναγνώριση μπορεί να παίζει ρόλο και αν είχε το πρόγραμμα πτυχιακή/διπλωματική εργασία (υπάρχει τέτοια ερώτηση στη φόρμα αίτησης και νομίζω αναφέρεται και πάνω στη βεβαίωση αντιστοίχησης).

Δεν αποκλείω να στο αναγνωρίζουν ως "Composed" αν και όχι τόσο πιθανό.

Έχω ακούσει και περίπτωση που τοπογράφος από ΤΕΙ είχε πάρει αναγνωριση ως "Civilingenjör" (παρότι 4 έτη). Ίσως είχε και κάποιο MSc στο ίδιο αντικείμενο και του τα πιάσανε μαζί σαν composed ή απλά να κατάλαβα λάθος (και να ήταν από πολυτεχνείο).

-

Σε κάθε περιπτωση  δε χρειάζεται να υποθέτεις τι μπορεί να είναι. Αν έχεις χρόνο, μπορείς να ανεβάσεις το πτυχίο σου (μεταφρασμένο στα Αγγλικά ή Σουηδικά) και να σου στείλουν την αντιστοίχηση σπίτι. Η διαδικασία κρατάει κάμποσο καιρό (κάμποσους μηνες) και είναι Δωρεάν.

https://www.uhr.se/

Αν έχεις παραπάνω από 1 πτυχία, μπορείς να κάνεις μια κοινή αίτηση για όλα και η βεβαίωση θα αναφέρει τις αντιστοιχήσεις και των 2. (η διαδικασία ίσως κρατά περισσότερο έτσι).

 

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μεταπτυχιακο για το δημοσιο.

καταραμενη ελλαδα.

συγγνωμη για το off-topic.

υγ - ολα τα μεταπτυχιακα αναγνωριζονται στο μπανανισταν. οι θεσεις για 8ωρη τσουγκρανα ειναι λιγες.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν διάφορα μαστερ με 60, 90, 120 ECTS κλπ.  Ολα τα ίδια μόρια παίρνουν.

-------

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, mclein² είπε

μεταπτυχιακο για το δημοσιο.

καταραμενη ελλαδα.

συγγνωμη για το off-topic.

υγ - ολα τα μεταπτυχιακα αναγνωριζονται στο μπανανισταν. οι θεσεις για 8ωρη τσουγκρανα ειναι λιγες.

Δεν έχω σκοπό το δημόσιο, το ρωτάω για τυπικούς λόγους να καλύπτομαι. Συμφωνώ. Άλλωστε το δημόσιο ούτε λεφτά έχει ούτε εξέλιξη. Οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

όλα αναγνωρίζονται το ίδιο. είτε είναι 1 έτους. είτε 3. είτε απτη σουηδία είτε απτη σομαλία. στο εξωτερικό ούτε καν νοιάζονται γιαυτά. τί εννοείς να καλύπτεσαι? για τί? εγώ έχω 3 μεταπτυχιακά απο 3 διαφορετικές χώρες και με διαφορετική διάρκεια και θέμα το καθένα. σε 5 χώρες που έχω ζήσει και εδώ ελλάδα, δεν είχα θέμα με κανέναν εργοδότη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...