Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3xxx memory performance & tweaks


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά ρε με δουλεύετε ? Μέχρι τώρα δεν λέγαμε 2x16GB καλύτερα από 4Χ8GB?  

Tώρα που έρχονται οι 2Χ16GB σε 2-3 μέρες 3200C14 μου τα γυρίζετε?

67 χρόνια τις περίμενα. Βρήκα και 2X8GB 3200C14 , να τις ακυρώσω τις 2x16GB?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν σου το ανοίγει? Σου βγάζει κάποιο μήνυμα? Αν θες ανέβασε ενα ss

Νοπ, το πατάω και δε γίνεται απολύτως τίποτα.
Classic Windows 10...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έκανε και εμένα κάποτε αυτό αλλά δεν θυμάμαι τι έκανα. Κάτι με το windows defender ήταν νομιζω

5 λεπτά πριν, dem είπε

Καλά ρε με δουλεύετε ? Μέχρι τώρα δεν λέγαμε 2x16GB καλύτερα από 4Χ8GB?  

Tώρα που έρχονται οι 2Χ16GB σε 2-3 μέρες 3200C14 μου τα γυρίζετε?

67 χρόνια τις περίμενα. Βρήκα και 2X8GB 3200C14 , να τις ακυρώσω τις 2x16GB?  

Αφού τα Ρύζια νούμερο 3 ,τραβάνε καλά με 4 dimms τελικά :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elpenor είπε

Μία single rank μνήμη είναι ποιο γρήγορη από μία dual rank. Σήμερα νομίζω ότι 16gb modules υπάρχουν μόνο σε dual rank. Οι διαφορές στις επιδόσεις δεν είναι κάτι που μπορείς να το καταλάβεις αν δεν στο πει το benchmark πρόγραμμα, αμφιβάλω αν θα υπάρχει διαφορά πάνω από 0.5% στα frames.

Μέχρι σήμερα υπήρχαν πολλά προβλήματα με 4 modules, οι Zen2 γράφουν τα members ότι τις υποστηρίζουν άνετα, αν είσαι σίγουρος ότι και το υπόλοιπο σου σύστημα είναι πολύ καλό και θέλεις τις απόλυτες επιδόσεις τότε τα 4 modules είναι θεωρητικά ποιο γρήγορα. Εγώ μετά από αυτά που είχα περάσει με τα πολλά modules δεν θα το ρισκάρω ποτέ ξανά να πάω σε πάνω από δύο εκτός αν δω benchmark από ίδια μητρική με τη δική μου.

Δεν είναι έτσι όπως τα λες με το single rank vs dual rank. Αν μιλάμε για xmp με τα ίδια timings μια dual rank είναι πιο γρηγορη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μου έκανε και εμένα κάποτε αυτό αλλά δεν θυμάμαι τι έκανα. Κάτι με το windows defender ήταν νομιζω

Οκ, το έφτιαξα. Τελικά έφταιγε το antivirus και επειδή δεν έβγαζε κάποιο μήνυμα δεν είχα ιδέα.

279Vttg.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ulb είπε

Οκ, το έφτιαξα. Τελικά έφταιγε το antivirus και επειδή δεν έβγαζε κάποιο μήνυμα δεν είχα ιδέα.

279Vttg.png

Κάτι θα κάνεις κατέβασε το ryzen dram calculator επέλεξε στα chip samsung b-die

Profile βάλε v2 και rank 2 ,επέλεξε την συχνότητα που θες ,πάτα r-xmp και μετά safe η fast timings αναλόγως τι θες 

Ps: τι το θες το antivirus μια χαρά είναι ο windows defender 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Κάτι θα κάνεις κατέβασε το ryzen dram calculator επέλεξε στα chip samsung b-die

Profile βάλε v2 και rank 2 ,επέλεξε την συχνότητα που θες ,πάτα r-xmp και μετά safe η fast timings αναλόγως τι θες 

Ps: τι το θες το antivirus μια χαρά είναι ο windows defender 

Πάλι κάποιος άλλος δεν ήταν πριν καιρό με corsair που και καλά ήταν bdie αλλά είχαν xmp για hynix? Τελικά από ότι θυμάμαι δε κλόκαραν χριστό γιατί hynix ήταν ουσιαστικά αλλά το SPD ήταν κουλουβάχατα της corsair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν είναι έτσι όπως τα λες με το single rank vs dual rank. Αν μιλάμε για xmp με τα ίδια timings μια dual rank είναι πιο γρηγορη

Σχεδόν 10 χρόνια είχα αυτή τη λάθος πληροφορία, ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες.

Με την ευκαιρία διαβάζω δύο σελίδες πριν για tRFC 252 στα micron e, εγώ τώρα δοκίμασα να το ρίξω από 580 σε 350 και το pc δεν έκανε boot ούτε auto clear cmos ούτε τίποτα, αναγκάστηκα να βγάλω κάρτα γραφικών για να μπορέσω να κάνω reset το bios. Θα δοκιμάσω να δω τι μπορώ να κάνω μέσα από το Ryzen Master, καμία συμβουλή;

Edit: Από ότι βλέπω από ένα Ryzen Master έχετε κλειδώσει όλα τα tRFC στην ίδια τιμή, εγώ που έβαλα μόνο το πρώτο και άφησα το bios να βάλει τα υπόλοιπα θα τα έβαλε πολύ χαμηλά.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, elpenor είπε

Σχεδόν 10 χρόνια είχα αυτή τη λάθος πληροφορία, ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες.

Με την ευκαιρία διαβάζω δύο σελίδες πριν για tRFC 252 στα micron e, εγώ τώρα δοκίμασα να το ρίξω από 580 σε 350 και το pc δεν έκανε boot ούτε auto clear cmos ούτε τίποτα, αναγκάστηκα να βγάλω κάρτα γραφικών για να μπορέσω να κάνω reset το bios. Θα δοκιμάσω να δω τι μπορώ να κάνω μέσα από το Ryzen Master, καμία συμβουλή;

Edit: Από ότι βλέπω από ένα Ryzen Master έχετε κλειδώσει όλα τα tRFC στην ίδια τιμή, εγώ που έβαλα μόνο το πρώτο και άφησα το bios να βάλει τα υπόλοιπα θα τα έβαλε πολύ χαμηλά.

Για τις samsung έλεγαν όχι για τις micron

15 λεπτά πριν, ilos είπε

Πάλι κάποιος άλλος δεν ήταν πριν καιρό με corsair που και καλά ήταν bdie αλλά είχαν xmp για hynix? Τελικά από ότι θυμάμαι δε κλόκαραν χριστό γιατί hynix ήταν ουσιαστικά αλλά το SPD ήταν κουλουβάχατα της corsair.

Δεν ξέρω με άλλο παιδί που μίλαγα δοκίμασε το v2 και έκανε δουλιτσα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, ilos είπε

Πάλι κάποιος άλλος δεν ήταν πριν καιρό με corsair που και καλά ήταν bdie αλλά είχαν xmp για hynix? Τελικά από ότι θυμάμαι δε κλόκαραν χριστό γιατί hynix ήταν ουσιαστικά αλλά το SPD ήταν κουλουβάχατα της corsair.

Όχι, στις συγκεκριμένες το chipακι που αναγράφει το Thaiphoon είναι σίγουρα το σωστό, το επιβεβαίωσα ;)
Άπ ότι κατάλαβα είναι πιο φθηνό b-die.

Επεξ/σία από ulb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/11/2019 στις 2:37 ΜΜ, Reaper Lords είπε

Untitled_1.jpg

 

Στις 5/11/2019 στις 3:19 ΜΜ, radiohead είπε

@akoinonitos Αν μπορείς να μου λύσεις και μία απόρια ακόμα. Εγώ ήξερα ότι το tRFC2 = tRFC / 1.34  και το tRFC4 = tRFC / 1.625 (έτσι τα υπολογίζει και το bios στο auto). Βλέπω όμως στo Ryzen Master screenshot το δικό σου και του @radiohead και στα τρία το ίδιο νούμερο και στου @Reaper Lords tRFC4 > tRFC2 > tRFC. Υπάρχει κάποια λογική πίσω από αυτό; Θα μπορέσω να ρίξω το tRFC / latency αν βάλω και στα τρία το ίδιο νούμερο;

Το δικό μου με tRFC2/4 στο auto:

1182973360_Annotation2019-11-06222031.png.cd43d6bab95dbcf8e7ac4d8f904b5675.png

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, elpenor είπε

@akoinonitos Αν μπορείς να μου λύσεις και μία απόρια ακόμα. Εγώ ήξερα ότι το tRFC2 = tRFC / 1.34  και το tRFC4 = tRFC / 1.625 (έτσι τα υπολογίζει και το bios στο auto). Βλέπω όμως στo Ryzen Master screenshot το δικό σου και του @radiohead και στα τρία το ίδιο νούμερο και στου @Reaper Lords tRFC4 > tRFC2 > tRFC. Υπάρχει κάποια λογική πίσω από αυτό; Θα μπορέσω να ρίξω το tRFC / latency αν βάλω και στα τρία το ίδιο νούμερο;

Δεν χρησιμοποιουνται στους ryzen τα Trfc2/4

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1usmus power plan / 560 rTFC

298304521_Annotation2019-11-07000758.png.9cba891848799bf92ed03f4bf9f8b2b5.png

Στην αρχή είχα χειρότερα αποτελέσματα επειδή οι μνήμες μου ανέβαζαν θερμοκρασία, έστριψα λίγο το δεύτερο ανεμιστηράκι της ψύκτρας να τις χτυπάει και ευτυχώς το πρόβλημα λύθηκε.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...