Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3xxx memory performance & tweaks


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, ulb είπε

Όχι, στις συγκεκριμένες το chipακι που αναγράφει το Thaiphoon είναι σίγουρα το σωστό, το επιβεβαίωσα ;)
Άπ ότι κατάλαβα είναι πιο φθηνό b-die.

Πώς το επιβεβαιωσες;

Χοντρικά θα λεγαμε οτι Samsung B-Die είναι αν δουλεύει τουλαχιστον 3200 14-15-14 ή αν το tRFC κατεβαίνει κάτω από 300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ulb είπε

Όχι, στις συγκεκριμένες το chipακι που αναγράφει το Thaiphoon είναι σίγουρα το σωστό, το επιβεβαίωσα ;)
Άπ ότι κατάλαβα είναι πιο φθηνό b-die.

Στην λίστα του hardwareluxx.de με τα b-die έχουν και αυτοί φωτογραφία του Thaiphoon που γράφει samsung b-die όμως στον πίνακα τους γράφουν ότι δεν είναι b-die. Μόνο η Corsair τα κάνει αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, elpenor είπε

1usmus power plan / 560 rTFC

298304521_Annotation2019-11-07000758.png.9cba891848799bf92ed03f4bf9f8b2b5.png

Στην αρχή είχα χειρότερα αποτελέσματα επειδή οι μνήμες μου ανέβαζαν θερμοκρασία, έστριψα λίγο το δεύτερο ανεμιστηράκι της ψύκτρας να τις χτυπάει και ευτυχώς το πρόβλημα λύθηκε.

Πως γίνεται ο αποπάνω σου (Dante) να σου ρίχνει 1ns ενώ τρέχει σε χαμηλότερη συχνότητα με ακριβώς ίδια primary timings; (λόγω dual rank χάνεις 0.2-0.3ns  στην ίδια συχνότητα/timings)

Μάλλον θέλουν δουλειά τα sub-timings σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Πως γίνεται ο αποπάνω σου (Dante) να σου ρίχνει 1ns ενώ τρέχει σε χαμηλότερη συχνότητα με ακριβώς ίδια primary timings; (λόγω dual rank χάνεις 0.2-0.3ns  στην ίδια συχνότητα/timings)

Μάλλον θέλουν δουλειά τα sub-timings σου.

Copy paste και οι δύο τα έχουμε κάνει από τον calculator. Το μισό βράδυ σκέφτομαι το ίδιο πράγμα ... Έχω και άλλο πρόβλημα, μάλλον έχει σχέση με overheating. Όταν τρέξω και άλλο test στη σειρά το αποτέλεσμα είναι αρκετά χειρότερο. Σε εσένα συμβαίνει αυτό η πάντα είναι παρόμοια;

Ίσως φταίει η μητρική μου (περιμένω καινούργια), ίσως ότι έχω το infinity fabric τόσο ψηλά. Πάντως όταν γύρισα το ένα ανεμιστηράκι του CPU να τις χτυπάει σταμάτησε το δεύτερο test να είναι τόσο κακό, όχι όμως ότι είναι όπως μετά το restart.

935272581_Annotation2019-11-07075757.png.2fc258ce322468c846fb949e82e38ecd.png

Αυτά είναι τα subtimings. Έχω περάσει τα πάντα manual.

Κάτσε να τρέξω ένα test στα 3733 χωρίς να αλλάξω τίποτα άλλο.

389521070_Annotation2019-11-07080252.png.f3d6ee3c3f6db78d10412e3d4a58cf6a.png

Χειρότερα από του Dante όλα τα νούμερα εκτός από το write, σε read/write/copy τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ο επεξεργαστής, πολύ χειρότερο το latency. Μάλλον η απάντηση είναι ότι η μητρική έχει 60 ευρώ.

Μπορεί το πρόβλημα μου με την θερμοκρασία να μην είναι καν στην μνήμη να είναι στη μητρική.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elpenor είπε

Copy paste και οι δύο τα έχουμε κάνει από τον calculator. Το μισό βράδυ σκέφτομαι το ίδιο πράγμα ... Έχω και άλλο πρόβλημα, μάλλον έχει σχέση με overheating. Όταν τρέξω και άλλο test στη σειρά το αποτέλεσμα είναι αρκετά χειρότερο. Σε εσένα συμβαίνει αυτό η πάντα είναι παρόμοια;

Ίσως φταίει η μητρική μου (περιμένω καινούργια), ίσως ότι έχω το infinity fabric τόσο ψηλά. Πάντως όταν γύρισα το ένα ανεμιστηράκι του CPU να τις χτυπάει σταμάτησε το δεύτερο test να είναι τόσο κακό, όχι όμως ότι είναι όπως μετά το restart.

935272581_Annotation2019-11-07075757.png.2fc258ce322468c846fb949e82e38ecd.png

Αυτά είναι τα subtimings. Έχω περάσει τα πάντα manual.

Κάτσε να τρέξω ένα test στα 3733 χωρίς να αλλάξω τίποτα άλλο.

389521070_Annotation2019-11-07080252.png.f3d6ee3c3f6db78d10412e3d4a58cf6a.png

Χειρότερα από του Dante όλα τα νούμερα εκτός από το write, σε read/write/copy τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ο επεξεργαστής, πολύ χειρότερο το latency. Μάλλον η απάντηση είναι ότι η μητρική έχει 60 ευρώ.

Μπορεί το πρόβλημα μου με την θερμοκρασία να μην είναι καν στην μνήμη να είναι στη μητρική.

Μήπως ο dante έχει Gear Down disabled? Επίσης τρέχει bios με τελευταίο AGESA 1.0.0.4 .

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μήπως το παλικάρι έχει τπτ εφαρμογές άκυρες να τρέχουν που του χαλάνε το latency?

Όχι εφαρμογές δεν έχω, ίσως όμως να φταίει ότι είμαι με microsoft account και όχι offline account (το one drive το κλείνω). Πέρα από αυτό δεν υπάρχει κάτι στο PC μου που να μην είναι portable εκτός από το office, το AIDA και το CB20. Μόλις τελειώσω την δουλειά μου σήμερα θα κάνω ένα offline account και θα δοκιμάσω πάλι.

14 λεπτά πριν, chocorello είπε

Μήπως ο dante έχει Gear Down disabled? Επίσης τρέχει bios με τελευταίο AGESA 1.0.0.4 .

Όταν έβαλα το GD disabled δεν άλλαξε το latency, όμως έτρωγα ένα sw crash κάθε δέκα λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Πώς το επιβεβαιωσες;

Χοντρικά θα λεγαμε οτι Samsung B-Die είναι αν δουλεύει τουλαχιστον 3200 14-15-14 ή αν το tRFC κατεβαίνει κάτω από 300.

3 ώρες πριν, elpenor είπε

Στην λίστα του hardwareluxx.de με τα b-die έχουν και αυτοί φωτογραφία του Thaiphoon που γράφει samsung b-die όμως στον πίνακα τους γράφουν ότι δεν είναι b-die. Μόνο η Corsair τα κάνει αυτά..

Από φωτογραφίες που φαίνεται το τσιπάκι που φορούν.

large_009.JPG.e05103e197af24b6127d416108b3673f.JPG large_010.JPG.b855b38edc6b6a0b281e69b519c35837.JPG large_011.JPG.f5ff5e021cd744178478bd906fb5eb1f.JPG

 

Βλέπω προοπτική πάντως κρίνω από τα παρακάτω:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, elpenor είπε

Όχι εφαρμογές δεν έχω, ίσως όμως να φταίει ότι είμαι με microsoft account και όχι offline account (το one drive το κλείνω). Πέρα από αυτό δεν υπάρχει κάτι στο PC μου που να μην είναι portable εκτός από το office, το AIDA και το CB20. Μόλις τελειώσω την δουλειά μου σήμερα θα κάνω ένα offline account και θα δοκιμάσω πάλι.

Όταν έβαλα το GD disabled δεν άλλαξε το latency, όμως έτρωγα ένα sw crash κάθε δέκα λεπτά.

Εννοώ εφαρμογές που φορτώνονται τύπου msi dragon ,mystic light και τετοια

35 λεπτά πριν, elpenor είπε

Όχι εφαρμογές δεν έχω, ίσως όμως να φταίει ότι είμαι με microsoft account και όχι offline account (το one drive το κλείνω). Πέρα από αυτό δεν υπάρχει κάτι στο PC μου που να μην είναι portable εκτός από το office, το AIDA και το CB20. Μόλις τελειώσω την δουλειά μου σήμερα θα κάνω ένα offline account και θα δοκιμάσω πάλι.

Όταν έβαλα το GD disabled δεν άλλαξε το latency, όμως έτρωγα ένα sw crash κάθε δέκα λεπτά.

Dual rank μνήμες έχεις? Aν ναι δεν νομίζω ότι παίζουν με gear down disabled 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εννοώ εφαρμογές που φορτώνονται τύπου msi dragon ,mystic light και τετοια

Dual rank μνήμες έχεις? Aν ναι δεν νομίζω ότι παίζουν με gear down disabled 

Dual rank παίζει σίγουρα GD disabled μέχρι 3466 σε 1st gen πάντως. Λόγω συχνότητας λες όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εννοώ εφαρμογές που φορτώνονται τύπου msi dragon ,mystic light και τετοια

Dual rank μνήμες έχεις? Aν ναι δεν νομίζω ότι παίζουν με gear down disabled 

Δεν έχω καμία τέτοια εφαρμογή, όμως μην υποτιμάς την Microsoft κάνει ανθρώπους να χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο για παραπάνω από 30 χρόνια 🤣.

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Dual rank παίζει σίγουρα GD disabled μέχρι 3466 σε 1st gen πάντως. Λόγω συχνότητας λες όχι;

Θα το δοκιμάσω μία στα 3466 να δω αν θα κρασάρουν πάλι τα προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, elpenor είπε

Δεν έχω καμία τέτοια εφαρμογή, όμως μην υποτιμάς την Microsoft κάνει ανθρώπους να χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο για παραπάνω από 30 χρόνια 🤣.

Θα το δοκιμάσω μία στα 3466 να δω αν θα κρασάρουν πάλι τα προγράμματα.

Δεν αξίζει ρε συ, είναι πολύ αργό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ulb είπε

Από φωτογραφίες που φαίνεται το τσιπάκι που φορούν.

large_009.JPG.e05103e197af24b6127d416108b3673f.JPG large_010.JPG.b855b38edc6b6a0b281e69b519c35837.JPG large_011.JPG.f5ff5e021cd744178478bd906fb5eb1f.JPG

Βλέπω προοπτική πάντως κρίνω από τα παρακάτω:

K4 είναι Samsung σίγουρα. Τα spec είναι εδώ σελ. 53 αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα. Στο ασιάτικο site που δείχνεις έχει βελτιώσει πολύ τα clocks αν και είναι σε 2Τ. Το tRFC πάντως που δείχνει η φωτογραφία δεν είναι αυτό που περιμένουμε να δούμε από b-die ακόμα και αν είναι κακό bining. Γιατί δεν κάνεις μία δοκιμή με τα timings που δείχνει το site για να βγάλεις κάποια συμπεράσματα.

4400/19 🤔

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Δεν αξίζει ρε συ, είναι πολύ αργό.

Όχι για να το αφήσω για να δούμε απλά αν θα δουλέψει σωστά με GD off.

@Sheogorath Ως τώρα στα 3433 με GDΜ off είναι σταθερό , τρέχω tm5 και έχω ανοίξει όλες τις εφαρμογές που στα 3800 (με GDM off) θα είχαν κολλήσει πολλές φορές. Άρα λειτουργεί χωρίς πρόβλημα στα 3433.

Κοιτάω το task manager που δείχνει 98-100% load και το CPU-Z  που δείχνει 4250Mhz / 1.384V και αρχίζω να αγχώνομαι. Το PBO το έχω κλειστό. Υποθέτω ότι το ρεύμα είναι τόσο πολύ γιατί το tm5 δεν έχει AVX όμως είναι άραγε safe που το κρατάει τόση πολύ ώρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chocorello είπε

Μήπως ο dante έχει Gear Down disabled? Επίσης τρέχει bios με τελευταίο AGESA 1.0.0.4 .

Ναι με GD off ειμαι. 

Και τα secondaries ολα του calculator εκτος απο ενα(δε θυμαμαι τωρα ποιο) που το εχω πιο χαλαρο γιατι δεν αρεσε στις μνήμες. 

Θα συνεχισω παντως σιγά σιγα να σφιγγω trfc. Μεχρι ποσο το εφτασες στις δικές σου;

Παντα με τα 1.41 που εχω τωρα. Παραπάνω δε δινω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Dantε είπε

Θα συνεχισω παντως σιγά σιγα να σφιγγω trfc. Μεχρι ποσο το εφτασες στις δικές σου;

Παντα με τα 1.41 που εχω τωρα. Παραπάνω δε δινω. 

Δεν τις έχω πειράξει από το καλοκαίρι που είχα χρόνο για παιχνίδι. Νιώθω ότι τις έχω πολύ κοντά στα όρια τους τα subs για τα 3800mhz που τρέχουν. Κάποια στιγμή που θα μου τη βαρέσει θα περάσω τελευταίο bios + φρέσκα windows και θα αρχίσει πάλι το παιχνίδι. Κάπου στα πίσω posts έχω screenshot, κάπου 500κάτι πρέπει να το έχω αλλά δε θυμάμαι ακριβώς. Μέχρι 1,45v δίνω (1,43 λέει το bios αλλά τελικά δινει 1,44+)

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...