Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3xxx memory performance & tweaks


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μπορώ να κάνω tune μέσω του Ryzen master στο hynix cjr κιτάκι μου ή πρέπει bios;

Το λέω γιατί με το κουτσουρεμένο bios της Tomahawk μπερδεύομαι και φοβάμαι μην κάνω καμια πατάτα.

Στοκ 73ns latency είχα μήνες πριν που είχα κάνει ένα τεστ, δεν πιστεύω οτι θα ανέβει πολύ η 3200 cl16 μνήμη (Ripjaws) αλλά έτσι για το τέστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Το trfc δε το έχω με τόσο λίγο ρεύμα, καταραμένες flareX.😂

Δε μασάνε οι flare ρε συ! 😁 Το έχουν το σετ με 1.43. Βέβαια αν δεν υπάρχει 1.40 δεν είμαστε sweet spot. Δεν ξέρω αν αξίζει για μας αφού,  με 1.45 έχουμε 15/14/16/42/270. Αν παίζανε με 1.41 έστω, θα ήταν σούπερ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Καλησπέρα, μπορώ να κάνω tune μέσω του Ryzen master στο hynix cjr κιτάκι μου ή πρέπει bios;

Το λέω γιατί με το κουτσουρεμένο bios της Tomahawk μπερδεύομαι και φοβάμαι μην κάνω καμια πατάτα.

Στοκ 73ns latency είχα μήνες πριν που είχα κάνει ένα τεστ, δεν πιστεύω οτι θα ανέβει πολύ η 3200 cl16 μνήμη (Ripjaws) αλλά έτσι για το τέστ.

Τα CJR σηκώνουν oc, όποτε αξίζει να δοκιμάσεις. 

Δες για 3600 16-18-18 κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vsoc είναι λάθος. Hwinfo 1.1 , μέσα στο bios επίσης 1.1. Βασικά  ότι κ να βάλω, το R.M. κολλημένο στα 1.3 γράφει.  Το ίδιο και στο ρεύμα. 1.35 με xmp και το ryzen m λέει μηδέν.. στο screen είμαι με 1.43.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

4600? 😯

3800X. Για ενα δευτερολεπτο επιασε το max boost σε εναν πυρηνα και το κατεγραψε το AIDA. Και εμενα με τον 3700Χ το ιδιο εκανε, ακομα και με το πρωτο BIOS που 4400 εβλεπα στιγμιαια.

Οπα γραψε λαθος. 4.5 πιανει μαξ. PBO+AutoOC παλι στιγμιαια? Δεν θα μου εκανε εντυπωση, ο 3700Χ εχει δει 4.5 καταγεγραμενο στο hwnifo με 100ms logging time και ηταν πραγματικα λιγοτερο απο ms που τα κρατησε με το τελευταιο BIOS και 1usmus power plan. 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2019 στις 11:15 ΠΜ, akoinonitos είπε

sweet spot detected

GHJG.png.4077a1d2b664e47432bf0f0eb6d58b88.png

Το power down enable, σε αυτό το σετ ,το έχεις αυτόματο; Δεν κατεβαίνουν με τίποτα κάτω από 1.43 οι δικές μου.Τους έχω αλλάξει τον αδοξαστο..😂

22 ώρες πριν, ilos είπε

Γιατί τόσο vsoc?!

Επίσης με πόσο ρεύμα είναι στις μνήμες αυτό δε κάνει report το ryzen master.

Έλα! Το βρήκα τελικά. Με ενεργοποιημένο docp στο bios, και ας μην είναι σε λειτουργία, αφού έχω δώσει στάνταρ τιμές σε όλα, το ryzen master κολλάει στα 1.30 vsoc με λάθος ένδειξη. Με το που βάλω auto docp ,διαβάζει κανονικά, σωστά ,1.1ν το ryzen master.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, akoinonitos είπε

4600? 😯

- ρυθμίσεις bios 1usmus
- 1usmus power plan v1.1
- F10 (1.0.0.4b) bios
- δικές σου PBO ρυθμίσεις
- δικές σου ρυθμίσεις "sweet spot" για μνήμες
- τελευταίοι chipset drivers

Με όλα αυτά τις 9/10 φορές που τρέχω aida παίρνω 4600 (έστω και στιγμιαία) καθώς (πάλι έστω στιγμιαία) και στο hwinfo παίρνω 4600 τουλάχιστον σε 3 πυρήνες

Επεξ/σία από godslayerxp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikpoth είπε

Το power down enable, σε αυτό το σετ ,το έχεις αυτόματο; Δεν κατεβαίνουν με τίποτα κάτω από 1.43 οι δικές μου.Τους έχω αλλάξει τον αδοξαστο..😂

Έλα! Το βρήκα τελικά. Με ενεργοποιημένο docp στο bios, και ας μην είναι σε λειτουργία, αφού έχω δώσει στάνταρ τιμές σε όλα, το ryzen master κολλάει στα 1.30 vsoc με λάθος ένδειξη. Με το που βάλω auto docp ,διαβάζει κανονικά, σωστά ,1.1ν το ryzen master.

Το power down πάντα disabled το έχω, η μήπως εννοείς το gear down? Αν ναι δεν παίζουν αυτές οι μνήμες με disabled ούτε με xmp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σύντομη ερώτηση! Έστησα (παρήγγειλα) μηχάνημα με mobo την asus tuf 570x και έβαλα αυτές τις ram G.Skill 32GB Trident Z DDR4 3200MHz Non-ECC CL16 18-18-38  (Kit of 2) Silver/Black [F4-3200C16D-32GTZSK ( https://www.msystems.gr/index.php?category=1514&product=23526 ). Παίζει να έχω θέμα με τη συμβατότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fever25 είπε

Μια σύντομη ερώτηση! Έστησα (παρήγγειλα) μηχάνημα με mobo την asus tuf 570x και έβαλα αυτές τις ram G.Skill 32GB Trident Z DDR4 3200MHz Non-ECC CL16 18-18-38  (Kit of 2) Silver/Black [F4-3200C16D-32GTZSK ( https://www.msystems.gr/index.php?category=1514&product=23526 ). Παίζει να έχω θέμα με τη συμβατότητα;

Δεν θα το ελεγα. Πολυ δυσκολο να μην δουλεψουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο 74 έριξα σε 68,5 το latency με το dram calculator, αξίζει να το παλέψω για παραπάνω;

Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα απο σταθερότητα βέβαια.

edit: Με ενα 20λεπτο στο μεμτεστ μου έβγαλε 0 ερορ και gaming δεν είδα κάποιο πρόβλημα/crash, ίσως λίγο ανεβασμένα lows.

 

Annotation 2019-12-09 140715.png

edit:

Χαμηλότερο cb μετά το oc στις μνήμες, έβγαζα 4800 (στοκ) και το τελευταίο run είναι το παρακάτω

image.png.4d15a1669cc6f601a77d86d297f41877.png

Επεξ/σία από aekoriginal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...