Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3xxx memory performance & tweaks


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εμενα παντως δεν μου κοβει τπτ απο 3200 στα 3800 ,στα 2133 εχει οντως μεγαλυτερα ρολογια η cpu, μπορει να ειναι αναλογα και το τσιπακι

Μαλλον θεμα μητρικης θα το ελεγα. Τσιπακι λιγο δυσκολο, βγαινουν ολα με το ιδιο firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Πρίν μερικές εβδομάδες έχτισα ένα νεο PC με R3700x/Tomahawk Max και μνήμες (32GB συνολικά) https://www.skroutz.gr/s/7642708/G-Skill-RipjawsV-8GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-8GVKB.html

Στο bios οταν μπαίνω στην αρχή μου λέεi ότι παιζουν στα 3200 MHz. Δούλευα κυρίως Linux αλλά τώρα που έβαλα Win10 και έτρεξα τα Hwinfo/CPU-z, και μου δίνουν 1600MHz. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει κάτι εγώ λάθος ή δεν τα διαβάζω καλά (δεν ξέρω πολλά είναι η αλήθεια απο αυτά τα εργαλεία); Μήπως δεν μου δίνουν σωστές πληροφορίες τα CPU-z/hwinfo? 

 

 

Untitled.png

Επεξ/σία από billyg599
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, billyg599 είπε

Καλησπέρα,

Πρίν μερικές εβδομάδες έχτισα ένα νεο PC με R3700x/Tomahawk Max και μνήμες (32GB συνολικά) https://www.skroutz.gr/s/7642708/G-Skill-RipjawsV-8GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-8GVKB.html

Στο bios οταν μπαίνω στην αρχή μου λέεi ότι παιζουν στα 3200 MHz. Δούλευα κυρίως Linux αλλά τώρα που έβαλα Win10 και έτρεξα τα Hwinfo/CPU-z, και μου δίνουν 1600MHz. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει κάτι εγώ λάθος ή δεν τα διαβάζω καλά (δεν ξέρω πολλά είναι η αλήθεια απο αυτά τα εργαλεία); Μήπως δεν μου δίνουν σωστές πληροφορίες τα CPU-z/hwinfo? 

Untitled.png

Σωστα είναι  1600x2 = 3200mhz 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Σωστα είναι  1600x2 = 3200mhz 

OK ευχαριστώ. Υποπτευόμουν ότι δεν το διάβαζα καλά.

Επεξ/σία από billyg599
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση που ισως να εχει αναφερθει και πιο παλια ή σε αλλο θεμα.

Τωρα που καταργηθηκαν οι Samsung bdie απο την παραγωγη/αγορα,αν καποιος εχει αγορασει 16gb,στην ουσια δεν μπορει να αναβαθμισει σε 32gb αργοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Ερωτηση που ισως να εχει αναφερθει και πιο παλια ή σε αλλο θεμα.

Τωρα που καταργηθηκαν οι Samsung bdie απο την παραγωγη/αγορα,αν καποιος εχει αγορασει 16gb,στην ουσια δεν μπορει να αναβαθμισει σε 32gb αργοτερα?

Εκτός από μεταχειρησμενα/old new stock λογικά όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Εκτός από μεταχειρησμενα/old new stock λογικά όχι.

Να τελικα και αλλο ενα αρνητικο των bdie περαν της αυξημενης τιμης τους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να ασχοληθεις αποκλειστικα με overclock/benchmarks ειδικα με βαση και το κοστος που ζητανε προφανως και ισχυει αυτο που λες.

 

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

E-die Masterrace ;)

Σε 32gb παντως ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα απο πλευρας τιμων για καποιο περιεργο λογο

Οι φθηνοτερες 3200αρες μνημες ξεκινανε απο τα 120ευρω https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/583123/32GB.html?keyphrase=3200&o=32gb+ram+3200&order_by=pricevat&order_dir=asc

την ιδια στιγμη που οι crucial παιζουν στα 140 μαζι με τις Trident με φωτισμο(που συνηθως το rgb το χρεωνουν παραπανω οι εταιρειες).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Αν θες να ασχοληθεις αποκλειστικα με overclock/benchmarks ειδικα με βαση και το κοστος που ζητανε προφανως και ισχυει αυτο που λες.

Σε 32gb παντως ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα απο πλευρας τιμων για καποιο περιεργο λογο

Οι φθηνοτερες 3200αρες μνημες ξεκινανε απο τα 120ευρω https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/583123/32GB.html?keyphrase=3200&o=32gb+ram+3200&order_by=pricevat&order_dir=asc

την ιδια στιγμη που οι crucial παιζουν στα 140 μαζι με τις Trident με φωτισμο(που συνηθως το rgb το χρεωνουν παραπανω οι εταιρειες).

Well το θεμα ειναι οτι οι 3200 με τα 120 ευρω μενουν στα 3200. 

Οι crucial πιανουν 3600-3733 με καλα timings χωρις κοπο. Για εμενα δικαιολογουν τα 20 ευρω καπελο. Τωρα βεβαια αν ειναι απλα να τις τρεξεις στοκ, ε οκ χαραμιζονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Well το θεμα ειναι οτι οι 3200 με τα 120 ευρω μενουν στα 3200. 

Δεν ισχύει.

Αυτές π.χ. είναι CJR και πάνε σχεδόν όσο οι Rev E.

18 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ερωτηση που ισως να εχει αναφερθει και πιο παλια ή σε αλλο θεμα.

Τωρα που καταργηθηκαν οι Samsung bdie απο την παραγωγη/αγορα,αν καποιος εχει αγορασει 16gb,στην ουσια δεν μπορει να αναβαθμισει σε 32gb αργοτερα?

Έχει στοκάρει η G.Skill τσιπάκια B-Die από τη Samsung να φαν και οι κότες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Έχει στοκάρει η G.Skill τσιπάκια B-Die από τη Samsung να φαν και οι κότες...

Γιαυτο περιμενω 1μιση μηνα να μου στειλει η gskill τις μνημες που εστειλα για rma :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Γιαυτο περιμενω 1μιση μηνα να μου στειλει η gskill τις μνημες που εστειλα για rma :P

Σου κάνουν νερά γιατί σε έχουν μάθει τι μνημοβόρος είσαι 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Γιαυτο περιμενω 1μιση μηνα να μου στειλει η gskill τις μνημες που εστειλα για rma :P

Παρακολουθούν το insomnia και κάνουν cherrypick για τη πάρτη σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Σου κάνουν νερά γιατί σε έχουν μάθει τι μνημοβόρος είσαι 😀

Περα απο την πλακα τωρα δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα σε κιτακια πανω απο 3200mhz ευκολα ,τα βρισκεις με το ζορι ,εχουν βγαλει και τις neon τωρα και γινεται της κακομοιρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...