Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3xxx memory performance & tweaks


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Περα απο την πλακα τωρα δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα σε κιτακια πανω απο 3200mhz ευκολα ,τα βρισκεις με το ζορι ,εχουν βγαλει και τις neon τωρα και γινεται της κακομοιρας

Ποιες μνήμες έστειλες για RMA και τι έπαθαν;

Ρωτάω γιατί βρήκα από τον Αμαζόνιο κάτι 4000 C18 RGB μεταχειρισμένα στα 120€ και τα έχω σε αναμονή.

 

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Ποιες μνήμες έστειλες για RMA και τι έπαθαν;

Ρωτάω γιατί βρήκα από τον Αμαζόνιο κάτι 4000 C18 RGB μεταχειρισμένα στα 120€ και τα έχω σε αναμονή.

1.jpg

τις ιδιες αλλα χωρις rgb ,σβηστηκε το xmp η κατι τετοιο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Δεν ισχύει.

Αυτές π.χ. είναι CJR και πάνε σχεδόν όσο οι Rev E.

Πρωτον, ειναι στα 130, μιας και αν παρατηρησεις, ολα τα καταστηματα με κατω απο 130 ειναι "κατοπιν παραγγελιας" :P

Δευτερον, 10 πανω, 10 κατω το ιδιο ειναι. Valid choice, αλλα πες οτι τα σωζεις απο εδω και τα ριχνεις που; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Well το θεμα ειναι οτι οι 3200 με τα 120 ευρω μενουν στα 3200. 

Οι crucial πιανουν 3600-3733 με καλα timings χωρις κοπο. Για εμενα δικαιολογουν τα 20 ευρω καπελο. Τωρα βεβαια αν ειναι απλα να τις τρεξεις στοκ, ε οκ χαραμιζονται. 

Κοιτα να ξεκαθαρισω κατι για το παραπανω.Ο λογος που ανεφερα τις g skill ηταν πιο πολυ για να δειξω οτι στα 32gb συγκεκριμενα ειναι αρκετα διαφορετικη η εικονα στις τιμες των μνημων ram σε σχεση με τα 16. Εξου και για ποιο λογο ανεφερα και τις g skill rgb μνημες που παραδοξως ειναι στα ιδια περιπου χρηματα.

Οι φθηνοτερες 3000αρες μνημες πχ ξεκινανε απο τα 100ευρω https://www.skroutz.gr/s/14526684/G-Skill-Aegis-32GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16D-32GISB.html

και δες οι αντιστοιχες crucial 3000αρες ποσο ξεφευγουν σε τιμη

https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/m/744/Crucial/f/46403_46405_499830_581112_583123/Desktop-2-modules-DDR4-3000-MHz-32GB.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Περαν τουτου συμφωνω οτι οντως ειναι αναλογως την χρηση του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους,

Βρηκα λιγο χρονο και ασχοληθηκα με τις μνημες παντα με οδηγο τα αποτελεσματα και τα timings που εχει ποσταρει ο akoinonitos(σε ευχαριστω πολυ για την προσπαθεια και τον κοπο σου) .Τα αποτελεσματα και οι ρυθμισεις φαινονται στην επισυναπτομενη photo.

Το συστημα ειναι Asus X570 tuf plus/Ryzen 3600/Samsung B-die 2x8gb.Εχει περαστει το τελευταιο bios και με ταση 1.42v βγαζω 10 κυκλους ΤΜ5 με τις μνημες στα 3800Mhz.

Το latency δεν ειναι ψηλα ?Οτι και να προσπαθησα σε ρυθμισεις δεν πεφτω κατω απο 65ns.

Στο trfc μπορω να κατεβω μεχρι 250.Πιο κατω δεν bootarei καθολου.

Δευτερο σημαντικο: Ουτε στο ryzen master ουτε στο ΗWinfo64 μου εμφανιζει το DRAM voltage.Γνωριζει καποιος αν ειναι κλειδωμενο στην συγκεκριμενη MB ?

 

 

 

aida 64 ryzen settings.jpg

Επεξ/σία από 1.3power
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, 1.3power είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους,

Βρηκα λιγο χρονο και ασχοληθηκα με τις μνημες παντα με οδηγο τα αποτελεσματα και τα timings που εχει ποσταρει ο akoinonitos(σε ευχαριστω πολυ για την προσπαθεια και τον κοπο σου) .Τα αποτελεσματα και οι ρυθμισεις φαινονται στην επισυναπτομενη photo.

Το συστημα ειναι Asus X570 tuf plus/Ryzen 3600/Samsung B-die 2x8gb.Εχει περαστει το τελευταιο bios και με ταση 1.42v βγαζω 10 κυκλους ΤΜ5 με τις μνημες στα 3800Mhz.

Το latency δεν ειναι ψηλα ?Οτι και να προσπαθησα σε ρυθμισεις δεν πεφτω κατω απο 65ns.

Στο trfc μπορω να κατεβω μεχρι 250.Πιο κατω δεν bootarei καθολου.

Δευτερο σημαντικο: Ουτε στο ryzen master ουτε στο ΗWinfo64 μου εμφανιζει το DRAM voltage.Γνωριζει καποιος αν ειναι κλειδωμενο στην συγκεκριμενη MB ?

aida 64 ryzen settings.jpg

Καλησπέρα και χρόνια πολλα, μήπως έχεις προγράμματα τύπου asus aura και τέτοια ,ανεβάζουν λίγο το latency στο aida. Επίσης η τάση του soc είναι όσο δείχνει το ryzen master Αν ναι είναι παραπολυ υψηλή βάλτην με το χέρι 1.1v. Το ότι δεν σου δείχνουν vdimm έχει να κάνει με την μητρική. Δεν μπορείς να κανεις κατι.

Δοκίμασε να βάλεις το tcwl 14 με την ίδια τάση να δεις αν είσαι σταθερός, κάτι θα κερδίσεις 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλα, μήπως έχεις προγράμματα τύπου asus aura και τέτοια ,ανεβάζουν λίγο το latency στο aida. Επίσης η τάση του soc είναι όσο δείχνει το ryzen master Αν ναι είναι παραπολυ υψηλή βάλτην με το χέρι 1.1v. Το ότι δεν σου δείχνουν vdimm έχει να κάνει με την μητρική. Δεν μπορείς να κανεις κατι.

Δοκίμασε να βάλεις το tcwl 14 με την ίδια τάση να δεις αν είσαι σταθερός, κάτι θα κερδίσεις 

Τα κλείνω πριν τρέξω aida64 αλλά δεν έχω δει αν τρέχει κάτι στο backround.Στο hwinfo Soc voltage δείχνει 1.085 με 1.1ν και συμφωνεί και με το bios.Για αυτό το άφησα auto αλλά θα το αλλάξω σε 1.1ν σταθερή τιμή να είμαι σιγουρος.Θα αλλάξω και το tcwl σε 14 αύριο μόλις γύρισα  και θα δοκιμάσω να δω.

Σε ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1.3power είπε

Τα κλείνω πριν τρέξω aida64 αλλά δεν έχω δει αν τρέχει κάτι στο backround.Στο hwinfo Soc voltage δείχνει 1.085 με 1.1ν και συμφωνεί και με το bios.Για αυτό το άφησα auto αλλά θα το αλλάξω σε 1.1ν σταθερή τιμή να είμαι σιγουρος.Θα αλλάξω και το tcwl σε 14 αύριο μόλις γύρισα  και θα δοκιμάσω να δω.

Σε ευχαριστώ.

Οχι αστο auto το ιδιο δινει 1.1 λογικα ,απλα στο ειπα σε περιπτωση που οβτως ηταν στο 1.3+ οπως φαινοταν στο ryzen master.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν απενεργοποιήσεις το docp θα σου εμφανίζει κανονικά 1.1 και στο ryzen master. Όσο για το dram voltage..lol ,δεν έχει αισθητήρα..τραγικό. 

Επεξ/σία από nikpoth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά γεια σας

 

Καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω με τις μνήμες μου;

Έχω ryzen 3700x-b450 msi tomahawk max Και μνήμες tridentz 3200 

https://www.skroutz.gr/s/11912047/G-Skill-TridentZ-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-32GTZ.html

στο taiphoon μου τις βγάζει b-dies που δεν παίζει να είναι. έχει πέσει κανένας σε παρόμοιο set ;

1101905207_Screenshot2019-10-0921_17_33.png.751524ef1f933e10658dfd97d04102a8.png

 

 

cachemem.png

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marksk είπε

Παιδιά γεια σας

Καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω με τις μνήμες μου;

Έχω ryzen 3700x-b450 msi tomahawk max Και μνήμες tridentz 3200 

https://www.skroutz.gr/s/11912047/G-Skill-TridentZ-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-32GTZ.html

στο taiphoon μου τις βγάζει b-dies που δεν παίζει να είναι. έχει πέσει κανένας σε παρόμοιο set ;

1101905207_Screenshot2019-10-0921_17_33.png.751524ef1f933e10658dfd97d04102a8.png

cachemem.png

Δοκίμασε το v2 profile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δύο επιλογές κατά τη γνώμη μου:

1. Δοκιμάζεις στον calculator ρυθμίσεις για τα επόμενα πιο πιθανά ICs. Βάσει των primary timings του XMP profile που βλέπω, μάλλον για Hynix κάνει. Ξεκίνα με AFR που είναι πιο συντηρητικά, αν δεις ότι είσαι σταθερός δοκιμάζεις CJR

2. Χειροποίητο tuning χωρίς να κάνεις υποθέσεις:

https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/master/DDR4 OC Guide.md

https://www.reddit.com/r/overclocking/comments/ahs5a2/demystifying_memory_overclocking_on_ryzen_oc/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, marksk είπε

Παιδιά γεια σας

Καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω με τις μνήμες μου;

Έχω ryzen 3700x-b450 msi tomahawk max Και μνήμες tridentz 3200 

https://www.skroutz.gr/s/11912047/G-Skill-TridentZ-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-32GTZ.html

στο taiphoon μου τις βγάζει b-dies που δεν παίζει να είναι. έχει πέσει κανένας σε παρόμοιο set ;

1101905207_Screenshot2019-10-0921_17_33.png.751524ef1f933e10658dfd97d04102a8.png

cachemem.png

Εχω την εντυπωση οτι τα 3000CL15(σιγουρα Hynix AFR) και 3200 CL16 ειναι Hynix AFR.Εχω ξαναδει βεβαια στο νετ 3200 CL16 να τα αναφερει το TB οτι ειναι B die αλλα δεν θυμαμαι καποιον να επαιζαν σαν B-die.Μπορεις να κανεις και ενα check reddit.Εκει νομιζω ειχα βρει λεπτομερειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...