Προς το περιεχόμενο

Rant: Ακύρωση δωματίου την τελευταία στιγμή


nikolas.stamb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

'Εκλεισα δωμάτιο μέσω booking για Χαλκιδική ενάμιση μήνα πριν το ταξίδι. Επικοινώνησαν μαζί μου και ζήτησαν προκαταβολή 50% με έξοδα δικά μου μέσω τραπέζης. Το έκανα άμεσα και επιβεβαίωσαν την κράτηση στο booking αλλά και με προσωπικό mail, λέγοντας πως μας περιμένουν. Τα υπόλοιπα λεφτά τα ήθελαν μόλις φτάναμε. Κατάλυμα με πολλές και καλές αξιλογήσεις.

Δέκα μέρες πριν το ταξίδι, μου έστειλαν mail ότι τελικα δεν υπάρχει δωμάτιο, να ακυρώσω το ταξίδι στο booking και θα μου επιστρέψουν τα χρήματα. Στο booking έγραφε ότι θα χρεωθώ τα μισά λεφτά αν ακυρώσω τώρα και προφανώς δεν πάτησα ακύρωση. Τους έστειλα ένα mail όπου τους έκραξα και τους είπα ότι δεν πατάω ακύρωση μέχρι να δω τα λεφτά στον λογαριασμό μου. 

Σήμερα μου τα έβαλαν, αλλά προφανώς με έξοδα από κοινού. Τελικά, μείναμε χωρίς δωμάτιο την τελευταία στιγμή και χάσαμε και ένα δεκάρικο έτσι για να γουστάρουμε με τα έξοδα των τραπεζών (κλάιν το δεκάρικο, ψυχολογικό είναι το θέμα).

Δηλαδή ακόμα και να προπληρώσεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. 

Τέλος πάντων. Ήθελα να τα πω κάπου για να τα βγάλω από μέσα μου.

ΥΓ: Όταν με ακύρωσε, μου είπε "σας έχω βρεί άλλο δωμάτιο". Το άλλο δωμάτιο ήταν σε άλλο χωρίο, καμία σχέση με αυτό που είχαμε κλείσει. Και δεν ήταν κάν δικό του! Μπες λέει στο booking και κλείσε εκεί! Έχει! Πωωωω....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τηλεφωνο, ή στειλε στην booking απευθειας... Μην ακυρωσεις! Η booking θα σου κλεισει νομιζω αλλο και θα χρεωσει τον παλιο με την διαφορα... (λογικα). Παντως σιγουρα θα εχει καποια δικλειδα ασφαλειας.
Πρωτη φορα συναντω κιολας να ζηταει καποιος προκαταβολη σε τραπ. λογ/μο μεσω booking...

 

Απο την αλλη, μπορεις να κανεις την καλη... και να συνεχισεις τις διακοπες σου με το διαφορετικο διαμερισμα. Ετσι δεν θα χαλασεις αλλο την διαθεση σου και μαζι και του ιδιοκτητη (που μπορει να εκανε εξυπναδα και να το εδωσε πιο ακριβα, ή να εκανε οντως καποιο λαθος και να ειναι ηδη σε δυσκολη θεση)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκλεισα ήδη αλλού. Ενημέρωσα και την booking αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμα. Όταν μου γύρισαν τα λεφτά μου έστειλαν αίτημα για δωρεάν ακύρωση. Το δέχτηκα. Δεν θα κάτσω να ταλαιπωρηθώ άλλο με αυτόν. 

Και εξάλλου, και να τον ανάγκαζε η booking να μας δεχτεί, πάλι δεν θα πηγαίναμε γιατί δεν του έχουμε πλέον καμία εμπιστοσύνη να μας περιποιηθεί όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, pOLoS είπε

δεν έπρεπε να κάνεις την ακύρωση, και να είχες ενημερώσει το booking να βρει λύση

Και εγώ αυτό βλέπω σαν τη λογική επιλογή.

Το αν θα μπορούσε ή όχι να βοηθήσει το booking είναι ένα θέμα αλλά σε κάθε περίπτωση γιατί θα πρέπει να κάνεις εσύ ακύρωση? Δεν είσαι εσύ αυτός που ζητά να αλλάξει κάτι στα συμφωνηθέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DrLo είπε

Και εγώ αυτό βλέπω σαν τη λογική επιλογή.

Το αν θα μπορούσε ή όχι να βοηθήσει το booking είναι ένα θέμα αλλά σε κάθε περίπτωση γιατί θα πρέπει να κάνεις εσύ ακύρωση? Δεν είσαι εσύ αυτός που ζητά να αλλάξει κάτι στα συμφωνηθέντα.

Στην ουσία δεν έκανα εγώ την ακύρωση. Αυτός μου έστειλε αίτημα για δωρεάν ακύρωση και εγώ απλά το δέχτηκα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nikolas.stamb είπε

Στην ουσία δεν έκανα εγώ την ακύρωση. Αυτός μου έστειλε αίτημα για δωρεάν ακύρωση και εγώ απλά το δέχτηκα.

αυτο λενε τα παιδια. δεν επρεπε να δεχθεις.

υγ - γιατι ο κυριος τυρογαλος το εκλεισε ακριβοτερα ή κρατησε καποιους που ηδη ειχε μεσα.

Επεξ/σία από mclein²
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mclein² είπε

αυτο λενε τα παιδια. δεν επρεπε να δεχθεις.

υγ - γιατι ο κυριος τυρογαλος το εκλεισε ακριβοτερα ή κρατησε καποιους που ηδη ειχε μεσα.

Κατανοητό. Αλλά και πάλι δε νομίζω να κατάφερνα και πολλά αν το τραβούσα και άλλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas.stamb είπε

Κατανοητό. Αλλά και πάλι δε νομίζω να κατάφερνα και πολλά αν το τραβούσα και άλλο...

πιστευω να τιμωρουνταν ο πονηριδης...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nikolas.stamb είπε

Κατανοητό. Αλλά και πάλι δε νομίζω να κατάφερνα και πολλά αν το τραβούσα και άλλο...

Το πιθανότερο είναι πως δε θα κέρδιζες πρακτικά κάτι, αλλά αφού λες ότι το θέμα είναι ψυχολογικό δλδ ότι νιώθεις αδικημένος,  ενδεχομένως να έφερνες τον κύριο αντιμέτωπο με τις ευθύνες του, αν προκύπτουν από τους όρους χρήσης της booking.  Με το αίτημα που αποδέχθηκες, μάλλον τον βγάζεις οκ απέναντι στην booking και όλα μέλι γάλα.

Επεξ/σία από nick_gr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, tz3s είπε

Πρωτη φορα συναντω κιολας να ζηταει καποιος προκαταβολη σε τραπ. λογ/μο μεσω booking..
 

κι ομως γίνεται... κυρίως σε επαρχεία/νησιά

22 λεπτά πριν, mclein² είπε

αυτο λενε τα παιδια. δεν επρεπε να δεχθεις.

υγ - γιατι ο κυριος τυρογαλος το εκλεισε ακριβοτερα ή κρατησε καποιους που ηδη ειχε μεσα.

καλά έκανε και δέχθηκε... τζάμπα χρόνο θα έχανε και διάθεση... μπορεί να γινει καποια σύσταση, αλλα και παλι, το booking δεν μπορει να κανει και πολλά...

αν δεν ακυρωνε, ο ξενοδοχος θα ηταν "υποχρεωμένος" να του βρει αντιστοιχο ή καλυτερο, αλλα τετοιες ώρες τετοια λογια... οι περιορισμοι (αντικειμενικοι και μη) και τα παραθυρακια ειναι πολλα

2 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Τώρα που έχει γίνει η ακύρωση μπορείς να αφήσεις κριτική στο booking;

οχι μεσω booking... αλλα υπαρχει και το trip advisor & το google

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζει ρόλο και τα πόσες ημέρες έχεις κλείσει στην όλη απόφαση τους να στο κάνουν αυτό. Εάν π.χ εσύ είχες κλείσει 6 ημέρες και πήρε ο άλλος και του είπε ότι το θέλω για 10 ημέρες τότε σου κάνουν αυτήν την πουστιά και σου λέει θα μασήσει γιατί αν δεν δεχτεί θα έχει στο μυαλό του ότι θα έρθει και δεν θα τον περιποιηθούμε. Γενικά στην Χαλκιδική το έχουν ξεφτιλήσει και με τις τιμές και ζητάνε 80€ τρίκλινο για κάτι δωμάτια που τα έχουν φτιάξει την δεκαετία του 80 και δεν έχουν ρίξει φράγκο από τότε. Νόμος προσφοράς και ζήτησης θα μου πεις οπότε τουμπεκί.

Επεξ/σία από argimeg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...