Προς το περιεχόμενο

Apple Watch Series 4 (20% Επιστροφη Germanos)


waterpolistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γιατι αν ειναι ετσι τοσο απλα τα πραγματα,να παω να αγορασω καμια 10ρια τηλεορασεις ιντερνετικα,να τις ανοιξω να τις δουλεψω για 1 μερα και μετα να τις επιστρεψω ανοιγμενες στο καταστημα και να κρατησω μονο αυτη που μου αρεσε......

Ποιός σου λέει οτι δε μπορείς να το κάνεις?
Αν έχεις την αρχική συσκευασία με όλα της τα περιεχόμενα και το προιόν σε άριστη κατάσταση νομίζω πως ο νόμος λέει ξεκάθαρα ότι μπορείς.

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm

14ήμερη περίοδος υπαναχώρησης
Στην ΕΕ έχετε το δικαίωμα να επιστρέψετε τα προϊόντα που αγοράσατε στο διαδίκτυο ή με άλλα μέσα εξ αποστάσεως πωλήσεων, όπως τηλεφωνικά, με ταχυδρομική παραγγελία ή από κατ΄οίκον πωλητή, εντός 14 ημερών με πλήρη επιστροφή του ποσού που καταβάλατε. Μπορείτε να επιστρέψετε τις αγορές σας για οποιονδήποτε λόγο – ακόμη κι αν απλώς αλλάξατε γνώμη.

Η 14ήμερη περίοδος υπαναχώρησης δεν ισχύει για όλες τις αγορές. Μερικές από τις εξαιρέσεις είναι οι εξής:

  • αεροπορικά και σιδηροδρομικά εισιτήρια, εισιτήρια συναυλιών, κρατήσεις ξενοδοχείων, κρατήσεις για ενοικίαση αυτοκινήτου και υπηρεσίες εστίασης για συγκεκριμένες ημερομηνίες
  • τρόφιμα και ποτά που σας διανέμονται τακτικά - όπως διανομή γαλακτοκομικών προϊόντων από τον γαλατά
  • προϊόντα που κατασκευάζονται κατά παραγγελία ή είναι σαφώς εξατομικευμένα - π.χ. κοστούμι ραμμένο στα μέτρα σας
  • σφραγισμένο λογισμικό ήχου, εικόνας ή υπολογιστή, όπως DVD, που αποσφραγίσατε μετά την παραλαβή τους
  • διαδικτυακό ψηφιακό περιεχόμενο, εάν έχετε ήδη ξεκινήσει την τηλεφόρτωσή του ή την αναπαραγωγή του σε συνεχή ροή και συμφωνήσατε ότι θα χάσετε το δικαίωμα υπαναχώρησης σε περίπτωση που ξεκινήσετε τη σχετική διαδικασία
  • προϊόντα που αγοράστηκαν από ιδιώτη και όχι από επιχείρηση/έμπορο
  • συμβάσεις για επείγουσες επισκευές και συντήρηση - για παράδειγμα, εάν καλέσετε έναν υδραυλικό να επισκευάσει διαρροή σε λουτρό, δεν μπορείτε να ακυρώσετε την ανάθεση της εργασίας εάν έχετε ήδη συμφωνήσει στην τιμή.

Επισημαίνεται ότι ο κατάλογος αυτός είναι ενδεικτικός.

Η περίοδος υπαναχώρησης λήγει 14 ημέρες μετά την ημερομηνία παραλαβής των προϊόντων. Για συμβάσεις παροχής υπηρεσιών, η περίοδος υπαναχώρησης λήγει 14 ημέρες μετά την ημερομηνία σύναψης της σύμβασης. Ωστόσο, αν η λήξη της περιόδου υπαναχώρησης συμπίπτει με αργία, η προθεσμία παρατείνεται μέχρι την επόμενη εργάσιμη ημέρα.

Θέλω να πιστεύω οτι η αγορά ηλεκτρονικών συσκευών θα ήταν στα παραδείγματα καθώς αποτελεί τεράστιο κομμάτι του διαδικτυακού τζίρου... Παίζει να κάνω και λάθος, μια καλή ένδειξη θα μας δώσει ο φίλος από το τι του είπε ο Γερμανός...

Επεξ/σία από Themos3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά θα το κάνω ερώτηση έτσι απλά για να γνωρίζουμε. Δευτέρα φυσικά τώρα. Πήρα σήμερα αλλά το ηλεκτρονικό κατάστημα είναι Δευτέρα με Παρασκευή ανοιχτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, inso107pm said:

Παιδιά θα το κάνω ερώτηση έτσι απλά για να γνωρίζουμε. Δευτέρα φυσικά τώρα. Πήρα σήμερα αλλά το ηλεκτρονικό κατάστημα είναι Δευτέρα με Παρασκευή ανοιχτό. 

Καταλαβαίνεις φυσικά ότι αν το έχεις ενεργοποιήσει δεν υπάρχει καμία περίπτωση επιστροφής....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, JIMBOAthens είπε

Καταλαβαίνεις φυσικά ότι αν το έχεις ενεργοποιήσει δεν υπάρχει καμία περίπτωση επιστροφής....

Απο που προκυπτει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, xgol said:

Απο που προκυπτει αυτο?

Έχεις πάρει ποτέ ios συσκευή? Αν ναι τότε είναι εύκολο να καταλάβεις από που προκύπτει αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, επειδη διαβαζω διαφορα εδω, και το κυριοτερο ειναι οτι με ενοχλει να γραφουν ατομα που δεν εχουν καν γνωση του τι γινεται, απλα να λενε "οχι δεν γινεται" και να παιρνουν στο λαιμο τους καποιους επειδη απλα θελουν να δειξουν οτι τα ξερουν ολα. Λοιπον, ο φιλος εχει καθε δικαιωμα να το επιστρεψει και η να παρει αλλο προιον, η να παρει τα χρηματα του ολοκληρο το ποσον. Εχω κανει επιστροφη ενα ταμπλετ και ενα ρουτερ στο mediamarkt και στο public με ανοιγμενη συσκευασια και χρησιμοποιημενα περιπου 2-3 μερες, και τα επεστρεψα γιατι απλα "δεν με καλυψαν" και πηρα τα χρηματα μου πισω. (Η αγορα εγινε απο φυσικο καταστημα). Εχει καθε δικαιωμα ο φιλος να το επιστρεψει εντος 14 ημερων με την πληρη συσκευασια του και σε αριστη κατασταση, και θα παρει τα χρηματα του πισω. Τελος, αυτη ειναι η μονη και μοναδικη αληθεια και το κυριοτερο στην "πραξη" και οχι να λεω "απλα για να πω".

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ενεργοποιήσει ios συσκευή έχει αρχίσει να μετράει και ο χρόνος εγγύησης του προϊόντος από την ίδια την Apple. Αν λοιπόν δεχτούν τη  επιστροφή τι θα γίνει με αυτή την συσκευή? Ο επόμενος πελάτης που θα την αγοράσει θα έχει ουσιαστικά μία μεταχειρισμένη συσκευή με μειωμένη εγγύηση.  Επειδή και εμένα με ενοχλεί να γράφουν άτομα  που δεν έχουν καν γνώση του τι γίνεται και παρουσιάζουν τόσο απλή την διαδικασία επιστροφής ανοιγμένου προϊόντος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, JIMBOAthens είπε

Αν έχεις ενεργοποιήσει ios συσκευή έχει αρχίσει να μετράει και ο χρόνος εγγύησης του προϊόντος από την ίδια την Apple. Αν λοιπόν δεχτούν τη  επιστροφή τι θα γίνει με αυτή την συσκευή? Ο επόμενος πελάτης που θα την αγοράσει θα έχει ουσιαστικά μία μεταχειρισμένη συσκευή με μειωμένη εγγύηση.  Επειδή και εμένα με ενοχλεί να γράφουν άτομα  που δεν έχουν καν γνώση του τι γίνεται και παρουσιάζουν τόσο απλή την διαδικασία επιστροφής ανοιγμένου προϊόντος...

Δηλ εγω που επεστρεψα "Στην πραξη"  Ενα ταμπλετ lenovo στο public και ενα router της tplink στο mediamarkt και πηρα τα χρηματα μου πισω, δεν γνωριζω? Μαλιστα, το ακουσαμε κι αυτο. Ο νομος ισχυει για ολες τις εταιριες "Tο ιδιο" στην ευρωπη και δεν εχει σημασια αν την λενε Apple - Lenovo - Samsung.

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το offtopic στα τέρματα...
JIMBO έχεις απαντήσει 4 φορές στο ποστ και λες συνεχώς ανακρίβειες ενώ αυτοαποκαλείσαι ειδήμων στις επιστροφές. 
Ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει και να μη το αναλύουμε άλλο.. κρίμα είναι...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, makhs5 said:

Δηλ εγω που επεστρεψα "Στην πραξη"  Ενα ταμπλετ lenovo στο public και ενα router της tplink στο mediamarkt και πηρα τα χρηματα μου πισω, δεν γνωριζω? Μαλιστα, το ακουσαμε κι αυτο. Ο νομος ισχυει για ολες τις εταιριες "Tο ιδιο" στην ευρωπη και δεν εχει σημασια αν την λενε Apple - Lenovo - Samsung.

Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις τι λέμε που φανερώνει ότι προφανώς δεν έχεις πιάσει ποτέ στα χέρια σου ios συσκευή. Δεν πειράζει. Όσοι κατάλαβαν κατάλαβαν....

1 minute ago, Themos3 said:

Το offtopic στα τέρματα...
JIMBO έχεις απαντήσει 4 φορές στο ποστ και λες συνεχώς ανακρίβειες ενώ αυτοαποκαλείσαι ειδήμων στις επιστροφές. 
Ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει και να μη το αναλύουμε άλλο.. κρίμα είναι...

Αυτοαποκαλούμαι ειδήμων στις επιστροφές? Έγραψα εγώ κάτι τέτοιο? Ο.Κ. Ανακρίβειες μάλλον γράφουν όσοι είναι ανίδεοι από προϊόντα της  Apple....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JIMBOAthens είπε

Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις τι λέμε που φανερώνει ότι προφανώς δεν έχεις πιάσει ποτέ στα χέρια σου ios συσκευή. Δεν πειράζει. Όσοι κατάλαβαν κατάλαβαν....

Ακριβως αυτο που λες, οσοι καταλαβαν καταλαβαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JIMBOAthens είπε

Αυτοαποκαλούμαι ειδήμων στις επιστροφές? Έγραψα εγώ κάτι τέτοιο? Ο.Κ. Ανακρίβειες μάλλον γράφουν όσοι είναι ανίδεοι από προϊόντα της  Apple....

Έχεις δίκιο, σε μπέρδεψα με τον άλλο...
36 Ιουλίου αν κάθεσαι και ασχολείσαι με αυτά και δεν είσαι σε καμιά παραλία με τα πόδια στην άμμο και την μπύρα να έχει γίνει νες σε 2 λεπτά αυτά παθαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Themos3 είπε

Θέλω να πιστεύω οτι η αγορά ηλεκτρονικών συσκευών θα ήταν στα παραδείγματα καθώς αποτελεί τεράστιο κομμάτι του διαδικτυακού τζίρου... Παίζει να κάνω και λάθος, μια καλή ένδειξη θα μας δώσει ο φίλος από το τι του είπε ο Γερμανός...

Εγω παντως αυτον που ρωτησε εξ αρχης για επιστροφη βλεπω και αποφευγει να αναφερει και σε τι κατασταση ειναι το ρολοι(ή αν το δουλεψε/ενεργοποιησε κλπ) και γενικα κουτι/παρελκομενα,αν αυτο σε βοηθαει στο γιατι εγραψα οτι εγραψα.

Γιαυτο λεω(οπως ο συμφορουμιτης πιο πισω περι παγκοσμιας εγγυησης 1 ετους προιοντων Apple),οτι υπαρχουν και ψιλα γραμματα οπως πχ οτι η Sony πουλαει κανονικα εντος Ευρωπης ηλεκτρονικες συσκευες εντος Ευρωπης με 1χρονο εγγυηση και κανεις δεν της λεει τιποτα.

Περαν τουτου ας ρωτησει ο συμφορουμιτης με το παραπανω μηπως και καταφερει να κανει την επιστροφη ,αν και ψιλο χλωμο το βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ευρωπαϊκός νόμος περί επιστροφής στις 14 ημέρες ισχύει ΜΟΝΟ σε αγορές από διαδίκτυο ή τηλεφωνικές.. έξ αποστάσεως με λίγα λόγια.. τα φυσικά καταστήματα, αν η αγορά έγινε εκεί και όχι η παραλαβή μόνο, δεν έχουν καμία υποχρέωση σε αυτόν τον νόμο.. μην γράφετε ότι σας έχει τυχει προσωπικά και το παρουσιάζεται ως νόμο..

τωρα όσο αφορά την ενεργοποίηση του ενός προϊόντος apple αυτό υπόκειται στον νόμο περί λογισμικού που ΕΙΝΑΙ στις εξαιρέσεις του νόμου αυτού.. ΟΜΩΣ αν πάτε στον συνηγόρο του καταναλωτή , Λεωφόρος Αλεξάνδρας.. Θα στείλουν αυτοί ένα μήνυμα στο κατάστημα και εφόσον υπάρχει αρχική συσκευασία και δεν υπάρχει φθορά στο αντικείμενο και ξέρετε να τεκμηριώνεται τις απόψεις σας και γενικά να συμπεριφέρεστε.. θα το πάρουν πίσω.. δεν παν να είναι και apple..

Αυτά..

Επεξ/σία από OXTROS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, OXTROS είπε

 

τωρα όσο αφορά την ενεργοποίηση του ενός προϊόντος apple αυτό υπόκειται στον νόμο περί λογισμικού που ΕΙΝΑΙ στις εξαιρέσεις του νόμου αυτού.. ΟΜΩΣ αν πάτε στον συνηγόρο του καταναλωτή , Λεωφόρος Αλεξάνδρας.. Θα στείλουν αυτοί ένα μήνυμα στο κατάστημα και εφόσον υπάρχει αρχική συσκευασία και δεν υπάρχει φθορά στο αντικείμενο και ξέρετε να τεκμηριώνεται τις απόψεις σας και γενικά να συμπεριφέρεστε.. θα το πάρουν πίσω.. δεν παν να είναι και apple..

Οχι δεν θα το παρουν πισω γιατι μιλαμε για Γερμανο,και ως γνωστον ο Γερμανος δεν ειναι υποδειγμα καταστηματος στο After sales support του(κοινως δεν ειναι Amazon).

Εδω πας και τους λες οτι το iphone εχει 2χρονια εγγυηση απο τον νομο και την ιδια την Apple και την Infoquest και σου λενε ''δεν εχουμε ιδεα''.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...