Προς το περιεχόμενο

Αναμετάδοση σήματος κεραίας τηλεόρασης


spyrosmaddoc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο σπίτι που μετακόμισα στην κρεβατοκαμαρα η πρίζα της κεραίας είναι χωμενη στη μέση της ντουλάπας (παλιακο στυλ που χωράει μόνο 14αρα τηλεόραση ) κι εγώ έχω σκοπό να βάλω την τηλεόραση στον τοίχο αριστερά μου. Η ντουλάπα φτάνει μέχρι ταβάνι και είναι ακριβώς μπροστά στο κρεβάτι. Ακριβώς αριστερά της είναι η πόρτα. 

Δεν θέλω να τρυπησω την ντουλάπα και παρεμβαλεται κι ένα δοκάρι πριν την πόρτα που χρειάζεται τρύπημα αν ποτέ το σκεφτόμουν. Απόσταση από πρίζα κεραίας με σημείο που θα μπει η τηλεόραση max 2 μέτρα σε απόλυτη ευθεία. 

Υπάρχει τρόπος να γίνει αναμετάδοση του σήματος της κεραίας σε τόσο μικρή απόσταση? Να βάλω μια μικρή εσωτερική κεραία στην τηλεόραση και κάτι σαν πομπό στην πρίζα της κεραίας? 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...μια φωτογραφία ή ένα σχέδιο θα βοηθήσει πολύ.

Με ένα αυτοκόλλητο κανάλι (viokanal) δεν μπορείς να βγάλεις το καλώδιο της κεραίας εκεί που σε βολεύει? 

Εγώ το έχω μεταφέρει σχεδόν δέκα μέτρα μακριά, στην άλλη μεριά του σαλονιού, σχεδόν διακριτικά.

IMG_20190729_232442__01.jpg

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2019 στις 11:20 ΜΜ, TechnoState είπε

...μια φωτογραφία ή ένα σχέδιο θα βοηθήσει πολύ.

Με ένα αυτοκόλλητο κανάλι (viokanal) δεν μπορείς να βγάλεις το καλώδιο της κεραίας εκεί που σε βολεύει? 

Εγώ το έχω μεταφέρει σχεδόν δέκα μέτρα μακριά, στην άλλη μεριά του σαλονιού, σχεδόν διακριτικά.

IMG_20190729_232442__01.jpg

Λοιπόν επισυνάπτω μια φωτογραφία για να καταλάβεις το χώρο. Την πετσοκοψα λίγο γιατί ήταν μεγάλη για upload. Στη μέση της ντουλάπας φαίνεται η πρίζα της κεραίας και στον αριστερό τοίχο κάτω από το air condition θα μπει η τηλεόραση με βραχίονα στον τοίχο. 

IMAG1561~2.jpg

Στις 29/7/2019 στις 11:20 ΜΜ, TechnoState είπε

 

 

Επεξ/σία από spyrosmaddoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...η πρίζα (της κεραίας) στερεώνεται στον τοίχο η σε ξύλο (δηλαδή η ντουλάπα εσωτερικά είναι με κουτι mdf/μελαμίνη η κάτι τέτοιο)? 

Βγάλε την πρίζα, το καλώδιο (για την πρίζα της κεραίας μιλάω πάντα) πως καταλήγει εκεί?... έρχεται από πάνω, από κάτω, απο το πλάι (απο την μεριά της πόρτας)?

Επίσης βλέπω ότι στην πρίζα (ρεύματος) υπάρχει ήδη κανάλι, το καλώδιο απο εκεί που καταλήγει? Μήπως θα μπορούσες να βάλεις εκεί μεγαλύτερο κανάλι και μέσα απο την ίδια διαδρομή, να βγάλεις το καλώδιο (της κεραίας) έξω κ περιμετρικά (με κανάλι) απο σοβατεπί-κάσα-περιμετρικά να το οδηγήσεις εκεί που σε βολεύει?

 

Edit: άκυρο, δεν ήταν καθαρή η φωτογραφία, μόλις την άνοιξα στην tv, συνειδητοποιήσα ότι είναι το πλαίσιο του καθρέφτη σου.. δίνει την ψευδαίσθηση ότι κατεβαίνει κανάλι από εκεί.

Αν όντως η πρίζα είναι στερεωμένη πάνω στο κουτί της ντουλάπας κ όχι σε τοίχο, την ανοίγεις κ περνάς το καλώδιο πίσω απο την πλάτη (της ντουλάπας) επάνω στον τοίχο κ απο την ποδιά (της ντουλάπας) αφού ξεκουμπωσεις την φάσα, βγαίνεις έξω κ απο εκεί το πας οπως σε βολεύει.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρίζα είναι πάνω στην πλάτη της ντουλάπας (λεπτό νοβοπαν). Αύριο θα την βγάλω να δω πως είναι και θα δω αν γίνεται να πάει από κάτω ή από πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ύψος είπα κάτω από το air condition. Προφανώς και θα μπει σε σημείο που να μην ενοχλεί.

Τελικά πίσω από την πρίζα είναι κούφιο και μπορεί να βγει καλώδιο από τη φασα κάτω που μάλιστα στη γωνία της έχει ένα μικρό κενό.. Σήμερα πρόσεξα ότι χωράει και καλώδιο ανάμεσα στις πόρτες της ντουλάπας και απλά θα φαίνεται (αν και θα το πάω γωνία γωνία). Και θα το βγάλω μάλλον προς τα πάνω για να γλιτώσω και το μήκος του π που σχηματίζει η πόρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2019 στις 12:29 ΠΜ, spyrosmaddoc είπε

Για το ύψος είπα κάτω από το air condition. Προφανώς και θα μπει σε σημείο που να μην ενοχλεί.

Τελικά πίσω από την πρίζα είναι κούφιο και μπορεί να βγει καλώδιο από τη φασα κάτω που μάλιστα στη γωνία της έχει ένα μικρό κενό.. Σήμερα πρόσεξα ότι χωράει και καλώδιο ανάμεσα στις πόρτες της ντουλάπας και απλά θα φαίνεται (αν και θα το πάω γωνία γωνία). Και θα το βγάλω μάλλον προς τα πάνω για να γλιτώσω και το μήκος του π που σχηματίζει η πόρτα. 

Πρέπει οι πόρτες της ντουλάπας να μπορούν να ανοίγουν-κλείνουν ελεύθερα, πρόσεξε το.

Δίπλα στην πόρτα πρέπει να υπάρχει διακόπτης για το φως. Πάνω από το διακόπτη, ψηλά πρέπει να υπάρχει ηλεκτρολογικό κουτί. Αν υπάρχει και 2ο κουτί πιθανόν να είναι για την κεραία και να πάρεις από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ανέβασα το καλώδιο ανάμεσα στα πορτάκια της ντουλάπας, μετά ανάμεσα στο γυψινο και το ταβάνι, καρφί κάτω παράλληλα στην πόρτα και μετά πάνω στο σοβατεπί του τοίχου μέχρι το σημείο που ανεβαίνει στην τηλεόραση στον τοίχο. Φαίνεται μόνο στο κουτί στο μέσο της ντουλάπας. 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τη διάθεση. 

 

IMAG1575~2.jpg

Επεξ/σία από spyrosmaddoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...