Προς το περιεχόμενο

Ιδιογραφη διαθήκη;


speedman_26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ιδιόχειρη διαθήκη πρέπει να αναγνωριστεί από δικαστήριο ως αυθεντική μαζί με βεβαίωση (από το Πρωτοδικείο;) περί μη δημοσίευσης άλλης διαθήκης. Όσο για την προσβολή της γίνεται πάλι δικαστήριο όπως είπε και ο tz_aristotelis. Όπως και να έχει θα χρειαστείς δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Curtis76 said:

Μονο αν υπαρχει λογος αχαριστιας δε σπαει (δικαστικα παντα). Ψαξτο και ενημερωσε μας. Σοβαρο θεμα θετεις και μαλλον συχνο.

Λόγος αχαριστίας δηλαδή; αν γράψει ας πούμε δύο από τα 3 σπίτια πχ σπάει; ας πούμε ο ένας την βλέπει και γράφει δύο οικόπεδα και ο άλλος δεν την βλέπει καθόλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη γιατί νομίζω κάτι δεν κατάλαβα καλά. Δεν μπορώ ΕΓΩ να γράψω στην διαθήκη ΜΟΥ σε ποιον θα αφήσω τα υπάρχοντα μου? ΕΓΩ δεν αποφασίζω? αν θέλω να τα αφήσω στον εγγονό μου και όχι στον γιο μου που είναι το πρόβλημα? Μπορεί να μην θέλω να αφήσω τίποτα σε συγγενείς και να θέλω να τα αφήσω σε κάποιο ίδρυμα ή στην γκόμενα. Θα αποφασίσει άλλος για μένα? Τότε ποιο το νόημα της διαθήκης?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Xacti είπε

Συγνώμη γιατί νομίζω κάτι δεν κατάλαβα καλά. Δεν μπορώ ΕΓΩ να γράψω στην διαθήκη ΜΟΥ σε ποιον θα αφήσω τα υπάρχοντα μου? ΕΓΩ δεν αποφασίζω? αν θέλω να τα αφήσω στον εγγονό μου και όχι στον γιο μου που είναι το πρόβλημα? Μπορεί να μην θέλω να αφήσω τίποτα σε συγγενείς και να θέλω να τα αφήσω σε κάποιο ίδρυμα ή στην γκόμενα. Θα αποφασίσει άλλος για μένα? Τότε ποιο το νόημα της διαθήκης?

Πολυ σωστά τα λες, έτσι ακριβώς είναι.... Αλλα το θέμα είναι τι γίνεται μετα το ανοιγμα της διαθήκης. Θα βρεθεί οποισδήποτε συγγενής που δεν επωφελήθηκε, θα κάνει μια προσβολή διαθήκης και τρέχα στα δικαστήρια μετα να ξεμπλέξεις. Χρόνια τραβάνε τέτοιες υποθέσεις..  Στο λέω απο προσωπική εμπειρία...  

Επεξ/σία από CONAN_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, Xacti said:

Συγνώμη γιατί νομίζω κάτι δεν κατάλαβα καλά. Δεν μπορώ ΕΓΩ να γράψω στην διαθήκη ΜΟΥ σε ποιον θα αφήσω τα υπάρχοντα μου? ΕΓΩ δεν αποφασίζω? αν θέλω να τα αφήσω στον εγγονό μου και όχι στον γιο μου που είναι το πρόβλημα? Μπορεί να μην θέλω να αφήσω τίποτα σε συγγενείς και να θέλω να τα αφήσω σε κάποιο ίδρυμα ή στην γκόμενα. Θα αποφασίσει άλλος για μένα? Τότε ποιο το νόημα της διαθήκης?

Το νόημα της διαθήκης είναι μεταξύ άλλων το εξής: πχ. αν κάποιος πεθάνει και έχει δυο παιδιά και δυο σπίτια, αν δεν αφήσει διαθήκη, το κάθε παιδί θα πάρει 50% από το κάθε σπίτι. Μπορείς να κάνεις διαθήκη για να αποκτήσει το ένα παιδί το 100% από το Α σπίτι και το άλλο παιδί το 100% από το σπίτι Β.

Διαθήκη δεν σημαίνει ότι αφήνεις σε όποιον θέλεις, ό,τι θέλεις π.χ. αφήνεις τα πάντα στην γκόμενα και τίποτα στα παιδιά σου... υπάρχουν περιορισμοί...

Edit: και επειδή η τελευταία πρόταση μπορεί να παραξηγηθεί, αυτό που κάνουν συνήθως είναι να αφήνουν κάτι λίγο στα παιδιά τους και τα κυριότερα assets στην γκόμενα. Αν πας σε συμβολαιογράφο θα σε κατευθύνει κατάλληλα...

Επεξ/σία από sotirisl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sotirisl είπε

το νόημα της διαθήκης είναι μεταξύ άλλων το εξής: πχ. αν κάποιος πεθάνει και έχει δυο παιδιά και δυο σπίτια, αν δεν αφήσει διαθήκη, το κάθε παιδί θα πάρει 50% από το κάθε σπίτι. Μπορείς να κάνεις διαθήκη για να αποκτήσει το ένα παιδί το 100% από το Α σπίτι και το άλλο παιδί το 100% από το σπίτι Β.

Διαθήκη δεν σημαίνει ότι αφήνεις σε όποιον θέλεις, ό,τι θέλεις π.χ. αφήνεις τα πάντα στην γκόμενα και τίποτα στα παιδιά σου... υπάρχουν περιορισμοί...

Κανείς λάθος. Αν δεν υπάρχει διαθήκη γίνεται αυτό με τα παιδιά. σαν συντάξει κανείς ΣΩΣΤΑ τη διαθήκη τα αφήνει όπου θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, txcellas said:

Κανείς λάθος. Αν δεν υπάρχει διαθήκη γίνεται αυτό με τα παιδιά. σαν συντάξει κανείς ΣΩΣΤΑ τη διαθήκη τα αφήνει όπου θέλει.

Με συγχωρείς τι από αυτά που γράφω είναι λάθος;

Επεξ/σία από sotirisl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, txcellas said:

Χαχαχαχαχα σόρρυ φιλαρακι αλλο διάβασα.. 

Ωραιο ρουθούνι btw!

Sorry

Το ρουθούνι σε πληροφορώ το έχω έχω βγάλει φωτογραφία με το Nokia 6230 το 2004!!! Από τότε κυριαρχεί στο insomnia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, txcellas είπε

Το 2004 εκανα πρωτη φορα σ.. εγω! Λιγο μετα που πηραμε το euro!

Τσού-κου τσούκου, 1-0 με το ζόρι και στο σ....

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...