Προς το περιεχόμενο

Ιδιογραφη διαθήκη;


speedman_26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.

Η ιδιόγραφη διαθήκη, έχει την ίδια ισχύ με όλες τις υπόλοιπες, αρκεί να έχει συνταχθεί με τις προϋποθέσεις του νόμου (μια αρνητική προϋπόθεση πχ είναι ο διαθέτης, ο παππούς δηλαδή να μην ειναι αγράμματος) αφού πρέπει να γραφεί, υπογραφεί και χρονολογηθεί με το χέρι του συντάκτη. Με διαθήκη επίσης, μπορεί να διαθέσει ο διαθέτης = παππούς ότιδήποτε του ανήκει σε όποιον θέλει, αρκεί με τηνεδιαθήκη να μην προσβάλλεται το δικαίωμα νόμιμης μοίρας (το οποίο ειναι το μισό του εξ' αδιαθέτου ποσοστού.) και το οποίο έχουν συγκεκριμένα πρόσωπα κυρίως παιδιά και σύζυγος. Εϊναι αρκετά μπερδεμενο και περίπλοκο  θέμα για να το καταλάβεις έτσι και πρέπει να συμβουλευτεις δικηγόρο. στο παράδειγμα που έδωσες αν ο παππους έχει δυο σπίτια τα οποία είναι ίσης περίπου αξίας και το ένα το δώσει στο γιο και το αλλον στον εγγονο, δεν τιθεται θέμα προσβολής (στο δικαστηριο μπορεί να παει ο γιος αλλα μαλλον θα το χασει). Αν εχει ενα σπιτι και το δωσει απευθειας στον εγγονό κι ο γιος που ειναι πατερας ισως του εγγονού ή θειος, αν δεν παρει τιποτα, μπορεί να ζητήσει την ακύρωση, μόνο όμως στο μέτρο που προσβάλλεται η νόμιμη μοιρα του. Αν υποθέσουμε δηλαδή ότι είναι μοναδικός κληρονόμος, εξ αδιαθέτου δικαιουται το 100% του σπιτιού και άρα η νόμιμη μοιρα του ειναι 50% το δικαστηριο δηλαδή θα  ακυρώσει μόνο κατά το μισό. Επίσης παίζουν κι αλλα θέματα, αν ο παπους ειχε σωας τα φρενας κοκ

Επεξ/σία από lakis.makis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Xacti είπε

Συγνώμη γιατί νομίζω κάτι δεν κατάλαβα καλά. Δεν μπορώ ΕΓΩ να γράψω στην διαθήκη ΜΟΥ σε ποιον θα αφήσω τα υπάρχοντα μου? ΕΓΩ δεν αποφασίζω? αν θέλω να τα αφήσω στον εγγονό μου και όχι στον γιο μου που είναι το πρόβλημα? Μπορεί να μην θέλω να αφήσω τίποτα σε συγγενείς και να θέλω να τα αφήσω σε κάποιο ίδρυμα ή στην γκόμενα. Θα αποφασίσει άλλος για μένα? Τότε ποιο το νόημα της διαθήκης?

Φυσικά μπορείς. Απλώς υπάρχει διαφορά ανάμεσα στη διαθήκη που συντάσσεται σε συμβολαιογράφο (με μάρτυρες και με την καθοδήγησή του) και η οποία είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει ακόμα κι αν προσβληθεί δικαστικά και στην ιδιόχειρη διαθήκη για την οποία γίνεται υποχρεωτικά δικαστήριο για την αναγνώρισή της. Το δικαστήριο αυτό δεν είναι τυπικό αλλά γίνεται κανονική εξέταση μαρτύρων κλπ (προσωπική εμπειρία) και ίσως μπορεί να παραστεί και αντίδικος αν το πάρει χαμπάρι ή να την αμφισβητήσει δικαστικά μετά, όταν αυτή δημοσιευτεί μετά από θετική απόφαση του δικαστηρίου. Σε κάθε περίπτωση επαναλαμβάνω θα χρειαστείς δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, speedman_26 είπε

Άρα μιλάμε για διαθήκη που δεν είναι σίγουρη 

καμια δεν ειναι σιγουρη, όπως τίποτε στην ζωή... αν θες βαλε τον παππου να κανει δωρεα εν ζωη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lakis.makis said:

καμια δεν ειναι σιγουρη, όπως τίποτε στην ζωή... αν θες βαλε τον παππου να κανει δωρεα εν ζωη

Συμβόλαιο ρώτησα δεν μπορεί κανει διότι είναι 88

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ποιος το λέει αυτό;Υπάρχει όριο ηλικίας στα συμβόλαια;

ναι οντως ποιον ρωτησες και τι σου ειπε ;;; ο παππους τα εχει καλα ; ακουει;;; που και να μην ακουει παλι λυση βρισκεται, αν δεν μπορει να περπατησει ο συμβολαιογραφος έρχεται στο σπίτι, νοσοκομειο κοκ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Ukforthemoment said:

Ποιος το λέει αυτό;Υπάρχει όριο ηλικίας στα συμβόλαια;

Συμβόλαιογραφος επίσης έχει οργανικό ψυχοσυνδρομο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...