Προς το περιεχόμενο

Επίλυση claim από PAYPAL


kioann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμερικάνος αγοραστής φωτ.μηχανής απο αγγελία μου στο Facebook , άνοιξε αξίωση επιστροφής χρημάτων μετά απο 15 μέρες αφού μου είχε στείλει την ημέρα που την παρέλαβε αυτό : "Just picked it up from the post office - looks beautiful! Popped a battery in and fired it right up. Might be a while before I can put a roll through it, but everything looks perfect at first glance - thank you! " ότι είναι βραχυκυκλωμένο το lcd screen και δεν λειτουργεί.

Το PAYPAL την επίλυσε εις βάρος μου αμέσως μετά απο 2 λεπτά χωρίς να λάβει υπ'όψιν καθόλου την δική μου πλευρά που υποστήριζα με αποδείξεις ότι την μηχανή (lcd screen) την χάλασε ο αγοραστής μέσα στο 15ήμερο λόγω κακής χρήσης.

Στην τελική λοιπόν έστειλα την μηχανή στην Αμερική για "διακοπές" και μου γυρνάει χαλασμένη.

Μπορώ να αξιώσω εγώ κάτι άλλο απο το paypal ?  , γίνεται να ανοίξω claim στην επίλυση του claim ??

lcd screen.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να χαλασε η LCD οθονη μετα απο 15 μερες ειναι λιγο τραβηγμενο, δλδ τι κακη χρηση να της εκανε; Και φυσικα επειδη μαλλον ειναι παλιο μοντελο δεν θα εχει εγγυηση οποτε το Paypal τι περιμενες να κανει;

Δλδ εσυ αν την ειχες 3-4-5 χρονια και του αλλου του χαλασε στις 15 μερες δεν νομιζεις πως απλα ειχε φαει τα ψωμια της οσο την ειχες εσυ και ετυχε να τα φτυσει στα χερια του αλλου;

Δεν ειμαι ειδικος στο Paypal βεβαια αλλα δεν νομιζω πως μπορεις να κανεις κατι.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι περαιτέρω.Σε τέτοιες περιπτώσεις να προσπαθείς να έχεις αποδείξεις που να μπορείς να παρουσιάσεις στο paypal έτσι ώστε να μπορείς να το γυρίσεις υπέρ σου.Δυστυχώς αναγράφεται και στους όρους οι αποφάσεις από claims είναι οριστικές.

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια μπορείς να κάνεις κάτι.

-Πρότεινε partial refund ωστε να την κρατήσει επιστρέφοντας του ενα ποσό .

-Κανε appeal to case

και ανέβασε φωτογραφίες εαν εχεις οτι ηταν πλήρως λειτουργική πριν την αποστολή .

-Πρόσεχε το τελωνείο της επιστροφής ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, xelonas είπε

Και βεβαια μπορείς να κάνεις κάτι.

-Πρότεινε partial refund ωστε να την κρατήσει επιστρέφοντας του ενα ποσό .

-Κανε appeal to case

και ανέβασε φωτογραφίες εαν εχεις οτι ηταν πλήρως λειτουργική πριν την αποστολή .

-Πρόσεχε το τελωνείο της επιστροφής ...

πιθανον να του επιστρεψει αλλη φωτογραφικη μηχανη, παθων με επεξεργαστη οπου ξαφνικα ο τυπας αποφασισε οτι δεν δουλευει ο επεξεργαστης και οσα claim και εικονες και εαν εδωσα το paypal μου δεσμευσε τα λεφτα επιστροφης, οταν ηρθε ο επεξεργαστης που παρελαβα ειχε αλλο serial και ηταν καμενος , το paypal μαυρα μεσανυκτα εχασα 120 ευρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω ολόκληρη Αμερική που πουλάνε τις φωτογραφικές με το κιλό σε τιμή χώμα βρέθηκε αγοραστής και μπήκε στην διαδικασία να κάνει μια τέτοιου είδους αγορά και μάλιστα από Ελλάδα. Αν αυτό δεν είναι ύποπτο τότε τι είναι.

Πραγματικά θα ήθελα να δω τι θα παρά λάβει αν τελικά παραλάβεις.

Μην βρεις τίποτα πέτρες μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2019 στις 7:38 ΜΜ, kioann είπε

Αμερικάνος αγοραστής φωτ.μηχανής απο αγγελία μου στο Facebook , άνοιξε αξίωση επιστροφής χρημάτων μετά απο 15 μέρες αφού μου είχε στείλει την ημέρα που την παρέλαβε αυτό : "Just picked it up from the post office - looks beautiful! Popped a battery in and fired it right up. Might be a while before I can put a roll through it, but everything looks perfect at first glance - thank you! " ότι είναι βραχυκυκλωμένο το lcd screen και δεν λειτουργεί.

Το PAYPAL την επίλυσε εις βάρος μου αμέσως μετά απο 2 λεπτά χωρίς να λάβει υπ'όψιν καθόλου την δική μου πλευρά που υποστήριζα με αποδείξεις ότι την μηχανή (lcd screen) την χάλασε ο αγοραστής μέσα στο 15ήμερο λόγω κακής χρήσης.

Στην τελική λοιπόν έστειλα την μηχανή στην Αμερική για "διακοπές" και μου γυρνάει χαλασμένη.

Μπορώ να αξιώσω εγώ κάτι άλλο απο το paypal ?  , γίνεται να ανοίξω claim στην επίλυση του claim ??

lcd screen.jpg

σου ειχε αποδεσμευσει τα χρηματα και στα ξαναδεσμευσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις βασικά , ή μήχανη είναι ιδιαίτερη περίπτωση και σπάνια κυκλοφορεί στο ebay αυτή η έκδοση της. Έστειλα την μηχανή χωρις μπαταρία λόγω ταχυδρομικών κανονισμών και τον ενημέρωσα με την προτροπή να έχει αγοράσει μια ώστε να την τοποθετήσει όταν την παραλάβει. Μου απάντησε ότι είναι μεγάλος γνώστης - συλλέκτης φωτογραφικών μηχανών και έχει stock μπαταριών απο άλλες μηχανές. Πιθανολογώ πως επειδή η μηχανή λόγω του λάστιχου αδιαβροχοποίησης που έχει στα μπουτόν,  δεν πολυκαταλαβαίνεις ότι πατιούνται και το καταλαβαίνεις μόνο απο την αλλαγή των ενδείξεων στην lcd screen , αυτός ίσως κάποια στιγμή τοποθέτησε μια "αδεια" απο το stock μπαταριών που είχε και πατώντας με πολύ πίεση τα κουμπιά νομίζοντας πως δεν λειτουργούν , πάτησε και την όθόνη και την βραχυκύκλωσε - κατέστρεψε !!

Εντω μεταξύ τα χρήματα είναι δεσμευμένα απο το paypal , ενώ έχει περάσει μια βδομάδα και ο αγοραστής δεν έχει δηλώσει ακόμα στο paypal το tracking ID της επιστροφής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kioann είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις βασικά , ή μήχανη είναι ιδιαίτερη περίπτωση και σπάνια κυκλοφορεί στο ebay αυτή η έκδοση της. Έστειλα την μηχανή χωρις μπαταρία λόγω ταχυδρομικών κανονισμών και τον ενημέρωσα με την προτροπή να έχει αγοράσει μια ώστε να την τοποθετήσει όταν την παραλάβει. Μου απάντησε ότι είναι μεγάλος γνώστης - συλλέκτης φωτογραφικών μηχανών και έχει stock μπαταριών απο άλλες μηχανές. Πιθανολογώ πως επειδή η μηχανή λόγω του λάστιχου αδιαβροχοποίησης που έχει στα μπουτόν,  δεν πολυκαταλαβαίνεις ότι πατιούνται και το καταλαβαίνεις μόνο απο την αλλαγή των ενδείξεων στην lcd screen , αυτός ίσως κάποια στιγμή τοποθέτησε μια "αδεια" απο το stock μπαταριών που είχε και πατώντας με πολύ πίεση τα κουμπιά νομίζοντας πως δεν λειτουργούν , πάτησε και την όθόνη και την βραχυκύκλωσε - κατέστρεψε !!

Εντω μεταξύ τα χρήματα είναι δεσμευμένα απο το paypal , ενώ έχει περάσει μια βδομάδα και ο αγοραστής δεν έχει δηλώσει ακόμα στο paypal το tracking ID της επιστροφής.

Αν ειναι γνωστης πιστευεις οτι ειναι τοσο ηλιθιος δλδ που να εβαλε ΑΔΕΙΑ μπαταρια μεσα; Και αντι να ελεγξει την μπαταρια οταν ειδε οτι δεν ανοιγει η μηχανη να πατησε την οθονη με δυναμη; Για 5χρονο μιλαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2019 στις 12:44 ΜΜ, Salvation81 είπε

Αν ειναι γνωστης πιστευεις οτι ειναι τοσο ηλιθιος δλδ που να εβαλε ΑΔΕΙΑ μπαταρια μεσα; Και αντι να ελεγξει την μπαταρια οταν ειδε οτι δεν ανοιγει η μηχανη να πατησε την οθονη με δυναμη; Για 5χρονο μιλαμε;

Θα σου απαντήσω μόλις την παραλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...