Προς το περιεχόμενο

Βλάβη ΔΕΔΔΗΕ και καταστροφή συσκευών


kaktos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

Την περασμένη Κυριακή και ενώ έλειπα από το χώρο του σπιτιού μου (Καλλιθέα, Αθήνα) , συνέβη βλάβη της ΔΕΔΔΗΕ έξω ακριβώς από την πολυκατοικία. Γυρνόντας το βράδυ της ίδιας μέρας, οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας είχαν φωνάξει τη ΔΕΔΔΗΕ ώστε να δει τι παίζει. Αυτοί έκαναν έναν έλεγχο τοπικά στα ρολόγια της πολυκατοικίας και κατέληξαν ότι η βλάβη είναι εξωτερική και θα έρχοταν την Δευτέρα το πρωί να ξεκινήσουν σκάψιμο για να την εντοπίσουν και να την επισκευάσουν. Ανεβαίνω λοιπόν πάνω στο σπίτι και βλέπω το εξής, μερικές λάμπες που είχα αφήσει αναμένες άναβαν με χαμηλή τάση (ίσα που έδιναν φως), άλλες καθόλου και άλλες έδιναν πολύ έντονο φως (όχι όπως ήταν κανονικά). Επιπλέον, το ένα air condition μάρκας invertor που είχα  αναμμένο, δεν δούλευε και είχε βγάλει την ένδειξη P1 που ψάχνοντας είδα τελικά ότι είναι προστασία υπέρτασης. Κλείνω λοιπόν τον γενικό για να μην γίνει καμιά ζημιά και κοιμάμαι. 

Την επόμενη το πρωί όντως ήρθαν 07:00 και ξεκίνησαν να σκάβουν. Εγώ έφυγα για δουλεία και γύρισα στις 17:30, ανοίγω τον γενικό βλέπω έχει ρεύμα, λέω όλα οκ. Πάω να ανοίξω ένα 2ο air condition mitsubishi που έχω τίποτα, ο φορτιστής από το macbook τα ίδια. Τελικώς είδα, ότι μου έκαψε καμιά 10αριά συσκευές και τροφοδοτικά συνολικά και το βασικό μου θέμα ήταν το air condition το οποίο το έχω πάρει πριν 5 χρόνια 1200 ευρώ. Έκαψε συσκευές που δούλευαν και άλλες που δεν ήταν σε λειτουργία απλώς ήταν πάνω σε πρίζες.

Σε όλη την πολυκατοικία συνέβη ακριβώς το ίδιο, τους έκαψε αρκετά πράγματα. Τελικώς πήγα στη ΔΕΔΔΗΕ την επόμενη, έκανα μια αίτηση για αποζημείωση, και μου λένε ότι αν αποζημειωθώ θα πάρω μόνο 400 ευρώ μέγιστο και τίποτα παραπάνω. Τι μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα; 

Πλέον τοποθέτησα προστατευτικά υπέρτασης σε όλες τις πρίζες αλλά η ζημιά έχει ήδη γίνει...

Επεξ/σία από kaktos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι για τα 400€ το γράφει και στο site τους. Ρε τι απατεώνες είναι αυτοί. Σου καίνε τα πάντα και θες μια περιουσία για να τα ξαναγοράσεις και σου λένε "οκ τσάκο 400€ και είμαστε πάτσι". Εγώ θα κυνηγούσα με δικηγόρο. Καλού κακού φέρε κάποιον να πιστοποιήσει εγγράφως σε τι οφείλεται η κάθε ζημιά σε κάθε συσκευή και βγάλε τη σούμα.

Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο προβλέπεται απο κανένα ασφαλιστήριο περιεχομένου σπιτιού.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, l337 είπε

Τίποτα. Αναγράφεται στο συμβόλαιο σου και ισχύει παντού.

Δεν διαφωνώ, αλλά δεν μπορεί να γίνεται η ζημιά εξωτερικά ενώ δεν ευθύνομαι εγώ και να πληρώνω 1000αρικα. Αν είχα δηλαδή εντός του σπιτιού συσκευές αρκετών χιλιάδων ευρώ τι θα γινόταν; Τώρα οκ ήταν ένα air condition, αλλά τότε;

 

4 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Ναι για τα 400€ το γράφει και στο site τους. Ρε τι απατεώνες είναι αυτοί. Σου καίνε τα πάντα και θες μια περιουσία για να τα ξαναγοράσεις και σου λένε "οκ τσάκο 400€ και είμαστε πάτσι". Εγώ θα κυνηγούσα με δικηγόρο. Καλού κακού φέρε κάποιον να πιστοποιήσει εγγράφως σε τι οφείλεται η κάθε ζημιά σε κάθε συσκευή και βγάλε τη σούμα.

Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο προβλέπεται απο κανένα ασφαλιστήριο περιεχομένου σπιτιού.

Ναι ακριβώς αυτό είπαν και πολύ ψύχραιμοι κιόλας και μάλιστα είπαν ότι τα 400 θα τα δώσουν εφόσον διαπιστωθεί ύστερα από έρευνα ότι 100% ευθύνονται αυτοί και δεν ήταν λέει τυχαίο γεγονός; χαχαχα Δηλαδή τι δεν είναι τυχαίο γεγονός;; 

 Ο δικηγόρος είναι όντως μια καλή λύση, αλλά λόγω του κόστους της ζημιάς μου δεν ξέρω κατά πόσο θα συμφέρει καθώς θα δώσω περισσότερα και τελικώς ίσως να μην πάρω και πότε κάποια αξιόλογη αποζημείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Δεν διαφωνώ, αλλά δεν μπορεί να γίνεται η ζημιά εξωτερικά ενώ δεν ευθύνομαι εγώ και να πληρώνω 1000αρικα. Αν είχα δηλαδή εντός του σπιτιού συσκευές αρκετών χιλιάδων ευρώ τι θα γινόταν; Τώρα οκ ήταν ένα air condition, αλλά τότε;

Ναι ακριβώς αυτό είπαν και πολύ ψύχραιμοι κιόλας και μάλιστα είπαν ότι τα 400 θα τα δώσουν εφόσον διαπιστωθεί ύστερα από έρευνα ότι 100% ευθύνονται αυτοί και δεν ήταν λέει τυχαίο γεγονός; χαχαχα Δηλαδή τι δεν είναι τυχαίο γεγονός;; 

 Ο δικηγόρος είναι όντως μια καλή λύση, αλλά λόγω του κόστους της ζημιάς μου δεν ξέρω κατά πόσο θα συμφέρει καθώς θα δώσω περισσότερα και τελικώς ίσως να μην πάρω και πότε κάποια αξιόλογη αποζημείωση.

μονο αν κανετε ομαδικη αγωγη οσοι παθατε ζημια, αλλα και εκει δε ξερω αν θα παρετε κατι.. η αν εχει υπαρξει αντιστοιχη περιπτωση που η ζημια υπερβαινει κατα πολυ την αποζημιωση.

και εντωμεταξυ θα πρεπει να πληρωσεις και για αυτα τα 400 ηλεκτρολογο να πιστοποιησει τις βλαβες..

δε ξερω κατα ποσο θα σε καλυψουν τα προστατευτικα υπερτασης, μιας και απο προσφατο τοπικ αναφερθηκε οτι αυτα κανουν δουλεια μαλλον για κεραυνους μονο..ας μας πουν οι ηλεκτρολογοι εδω καλυτερα. επισης, δε σου κανει ζημια μονο η υπερταση αλλα και η πολυ χαμηλη ταση.

απο τη μερια μου, θα σου ελεγα να βαλεις ups σε ολα τα ηλεκτρονικα σου (επιπλο tv, υπολογιστες, ρουτερ) και για προστασια αλλα και για να εχεις ρευμα για λιγο να τα κλεισεις σωστα αν χρειαστει, η να μπορεις να παρεις τηλεφωνο

 

btw και γω στην ιδια περιοχη ειμαι και ειδα τι γινονταν τη κυριακη (παραδοξως σε εμας δεν εκανε, αλλα 2 τετραγωνα πιο πανω επεφτε και ερχονταν καθε 2 λεπτα για πολλη ωρα, ειπα στους δικους μου να κατεβασουν γενικο μεχρι να το φτιαξουν και ευτυχως δε παθανε τιποτα

Επεξ/σία από duende
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, duende είπε

μονο αν κανετε ομαδικη αγωγη οσοι παθατε ζημια, αλλα και εκει δε ξερω αν θα παρετε κατι.. η αν εχει υπαρξει αντιστοιχη περιπτωση που η ζημια υπερβαινει κατα πολυ την αποζημιωση.

και εντωμεταξυ θα πρεπει να πληρωσεις και για αυτα τα 400 ηλεκτρολογο να πιστοποιησει τις βλαβες..

δε ξερω κατα ποσο θα σε καλυψουν τα προστατευτικα υπερτασης, μιας και απο προσφατο τοπικ αναφερθηκε οτι αυτα κανουν δουλεια μαλλον για κεραυνους μονο..ας μας πουν οι ηλεκτρολογοι εδω καλυτερα. επισης, δε σου κανει ζημια μονο η υπερταση αλλα και η πολυ χαμηλη ταση.

απο τη μερια μου, θα σου ελεγα να βαλεις ups σε ολα τα ηλεκτρονικα σου (επιπλο tv, υπολογιστες, ρουτερ) και για προστασια αλλα και για να εχεις ρευμα για λιγο να τα κλεισεις σωστα αν χρειαστει, η να μπορεις να παρεις τηλεφωνο

 

Οι άλλοι ούτε που ασχολήθηκαν, ήμουν ο μόνος που πήγα στη ΔΕΔΔΗΕ μαζί με άλλον έναν. Οπότε το σενάριο της ομαδικής αγωγής δεν παίζει...

Έβαλα προστατευτικά και όχι UPS γιατί είναι ογκώδη και μεγάλα και θέλουν κάθε 1-2 χρόνια αλλαγή μπαταρίας. Κάτι σε σταθεροποιητή τάσης όπως αυτός εδώ: https://www.skroutz.gr/s/9016535/VMARK-RE-02-2000VA.html θα κάλυπτε; Επίσης τα ups δεν μπορούν να σηκώσουν ένα air condition ή ένα ψυγείο, πλυντήριο που είναι ας πούμε και οι ακριβές συσκευές. Τώρα τα τροφοδοτικά κλπ μου είναι αδιάφορα αν καούν...

Επεξ/σία από kaktos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

είπαν ότι τα 400 θα τα δώσουν εφόσον διαπιστωθεί ύστερα από έρευνα ότι 100% ευθύνονται αυτοί και δεν ήταν λέει τυχαίο γεγονός; χαχαχα Δηλαδή τι δεν είναι τυχαίο γεγονός;; 

Ναι δυστυχώς εδώ υπάρχουν κάποια ψιλά γράμματα.

Αναφορά σε κείμενο

Επιπλέον σας γνωρίζουμε ότι: *εφόσον διαπιστωθεί ευθύνη υπαλλήλων ή υπηρεσιών μας από σχετικές πράξεις ή παραλείψεις τους, σας αποζημιώνουμε με χρηματικό ποσό, το ύψος του οποίου κρίνεται κατά περίπτωση και αναλόγως της ζημίας σας(1) . • ειδικότερα, εφόσον η βλάβη των συσκευών σας οφείλεται σε τυχαία(2) βλάβη του ουδετέρου αγωγού του δικτύου χαμηλής τάσης σας χορηγούμε, αναλόγως της ζημίας σας, χρηματικό ποσό έως 300 € ή έως 400 € για μονοφασική ή τριφασική παροχή αντίστοιχα.

1. Δεν χορηγείται αποζημίωση για βλάβες ηλεκτρικών συσκευών που οφείλονται σε τυχαίες βλάβες υλικών του δικτύου, πλην τυχαίας βλάβης του ουδετέρου αγωγού του δικτύου χαμηλής τάσης, καθώς και για βλάβες συσκευών που δεν συσχετίζονται, χρονικά ή με βάση την τοπολογία του δικτύου, με συμβάν του δικτύου.

2 Βλάβη μη οφειλόμενη σε υπαιτιότητα υπαλλήλων ΔΕΔΔΗΕ ή συνεργαζόμενων εργολάβων, από σχετικές πράξεις ή παραλείψεις τους, ούτε σε λόγους ανωτέρας βίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Αν είχα δηλαδή εντός του σπιτιού συσκευές αρκετών χιλιάδων ευρώ τι θα γινόταν; Τώρα οκ ήταν ένα air condition, αλλά τότε

Θα έπρεπε

1- αν καιγονταν

1α - να αυτομουτζωνόσουν που έθεσες σε ΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΟ ρισκο στο μέρος σου συσκεκυές χιλιάδες ευρώ χωρίς να τις προστατέψεις 

1β - να αναρωτιόσουν αν έπρεπε να είχες κάνεις κάποια ασφάλεια για το ενδεχομενο αυτό.

 

2- αν δεν καίγονταν θα έπρεπε να χαίρεσε που μέχρι τώρα εποφελείσαι του χαμηλότερου κόστους ενέργειας λόγω του ότι τις προβλέψεις για αποζμειώσεις πέρα απ΄οτα 400 ευρώ δε τις ρπουπολογίζει και δε κοστολογεί ο ΔΕΔΔΗΕ.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ από ότι καταλαβαίνω λοιπόν ότι έγινε έγινε και τώρα πάμε παρακάτω. 

Αγόρασα όπως είπα και πριν αυτά εδω https://www.skroutz.gr/s/4794990/SAS-100-15-120.html και έβαλα ένα σε κάθε ηλεκτρική συσκευή, μεγάλη και μικρή. Κάνουν τίποτα; Και αν όχι τι πρέπει να βάλω για να τις προστατέψω, όπως ανέφερα το UPS, πιστεύω, είναι λύση για ένα pc κλπ, όχι για ένα πλυντήριο, air condition ή ψυγείο. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kaktos77 είπε

Οκ από ότι καταλαβαίνω λοιπόν ότι έγινε έγινε και τώρα πάμε παρακάτω. 

Αγόρασα όπως είπα και πριν αυτά εδω https://www.skroutz.gr/s/4794990/SAS-100-15-120.html και έβαλα ένα σε κάθε ηλεκτρική συσκευή, μεγάλη και μικρή. Κάνουν τίποτα; Και αν όχι τι πρέπει να βάλω για να τις προστατέψω, όπως ανέφερα το UPS, πιστεύω, είναι λύση για ένα pc κλπ, όχι για ένα πλυντήριο, air condition ή ψυγείο. Σωστά;

Αν δε θες να γεμίσεις τον κόσμο με τέτοια μπλιμπλίκια συχνά αμφιβόλου ποιότητας, συμβουλέψου κάπόιον ηλεκτρολόγο μήπως ειναι καλύτερο/πρακτικότερο να γίνει κάποια μετατροπή στον πίνακα σου ώστε να καλύπτεται όλο το σπίτι (υποθέτω ότι θα έιναι και ακριβότερη λύση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες και αυτο, προσφατο

μιλωντας μονο για διακοπη ρευματος, ενας επιτηρητης ισως ειναι μια προσιτη λυση (μαζι με ενα-δυο ups σε τυχον ακριβα ηλεκτρονικα (τηλεοραση,pc,console), θα επιμεινω εγω)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια τραβηξα πριν 4 χρονια... Πολλες ηλεκτρικες συσκευες λογο τασης στον ουδετερο.

Τοτε μου απαντησε αρνητικα για αποζημιωση η ΔΕΔΔΗΕ.

Εκανα προσφυγη στην ΡΑΕ και τελικα πηρα 480€ αποζημιωση.

Η ζημια ηταν πανω απο 2.000€ (κουζινα,air condition,ψυγειο,πλυν.πιατων & ρουχων και κατι ψιλα)

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μοναδικές βλάβες που αποζημιώνονται είναι όσες οφείλονται σε διακοπή ουδετέρου που μόνο με επιτηρητή που διαθέτει την αντίστοιχη προστασία αποφεύγονται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...