Προς το περιεχόμενο

Η Boeing θα αλλάξει το λογισμικό ελέγχου πτήσης του 737 Max


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά παει κανεις φυλακη ή με ενα σόρρυ θα βγαλουμε update  ολα είναι οκ; 

 

Δηλαδή αν πεθάνει καποιος συγγενης σας και ενας της Boeing σας εξηγησει ακριβως τι λάθος ειχαν κανει είστε οκ; 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, Talepwros είπε

ρε παιδιά παει κανεις φυλακη ή με ενα σόρρυ θα βγαλουμε update  ολα είναι οκ; 

Δηλαδή αν πεθάνει καποιος συγγενης σας και ενας της Boeing σας εξηγησει ακριβως τι λάθος ειχαν κανει είστε οκ; 

Αναλογα, αν βρεθει εγκληματικη αμέλεια ναι. Αν ομως οι οδηγιες ειχαν παει και ας ηταν θαμένες, και γενικα το συστημα αν και πολυπλοκο μπορουσε να απενεργοποιηθει θα πουν οτι επρεπε να ειναι ποιο απλο και ποιο προφανες και στην τελικη ηταν και εν μερη λάθος των πιλοτων που δεν ήξεραν τι πέταγαν.. Οποτε μπαινουμε σε μια γκριζα ζωνη που θα πληρωσει τα μαλλια της η Boeing, κατι θα πληρωσουν και οι αεροπορικες αλλα κανεις δε θα παει φυλακή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε ότι δεν θα πετούσατε με το συγκεκριμένο αεροσκάφος. Ούτε εγώ θα ήθελα ως ότου δοκιμαστεί για πολλά χρόνια ότι είναι πλέον ασφαλές!

Όταν όμως κάνετε κράτηση σε μια εταιρία πως γνωρίζετε με ποιον τύπο αεροσκάφους και μάλιστα με ποιο συγκεκριμένο μοντέλο θα πετάξετε; Νομίζω εκείνο που ενδιαφέρει όλους είναι η τιμή του εισητηρίου και όσο για τα υπόλοιπα, είναι να μη στο 'χει γραμμένο....

Υ.Γ. Την Τετάρτη πετάω με ryanair και καλό ταξίδι να 'χουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Λέτε ότι δεν θα πετούσατε με το συγκεκριμένο αεροσκάφος. Ούτε εγώ θα ήθελα ως ότου δοκιμαστεί για πολλά χρόνια ότι είναι πλέον ασφαλές!

Όταν όμως κάνετε κράτηση σε μια εταιρία πως γνωρίζετε με ποιον τύπο αεροσκάφους και μάλιστα με ποιο συγκεκριμένο μοντέλο θα πετάξετε; Νομίζω εκείνο που ενδιαφέρει όλους είναι η τιμή του εισητηρίου και όσο για τα υπόλοιπα, είναι να μη στο 'χει γραμμένο....

Υ.Γ. Την Τετάρτη πετάω με ryanair και καλό ταξίδι να 'χουμε!

Οπως με εχουν ενημερωσει καθως ηταν και πολυ καινουριο μοντελο ουτε η Ryanair που ειχε παραγγειλει δεν ειχε παραλαβει ακομα. Aegian και οι περισσότερες ευρωπαικες εχουν airbus. Οι ποιο πολλες εταιριες εχουν στο site τους τους στολους τους. Βεβαια αυτες που θα εχουν max8 μπορει να μην εχουν τετοια σελιδα συντομα :P

https://el.about.aegeanair.com/etaireia/stolos/

https://www.planespotters.net/airline/KLM-Royal-Dutch-Airlines

https://www.planespotters.net/airline/Air-France

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Λέτε ότι δεν θα πετούσατε με το συγκεκριμένο αεροσκάφος. Ούτε εγώ θα ήθελα ως ότου δοκιμαστεί για πολλά χρόνια ότι είναι πλέον ασφαλές!

Όταν όμως κάνετε κράτηση σε μια εταιρία πως γνωρίζετε με ποιον τύπο αεροσκάφους και μάλιστα με ποιο συγκεκριμένο μοντέλο θα πετάξετε; Νομίζω εκείνο που ενδιαφέρει όλους είναι η τιμή του εισητηρίου και όσο για τα υπόλοιπα, είναι να μη στο 'χει γραμμένο....

Υ.Γ. Την Τετάρτη πετάω με ryanair και καλό ταξίδι να 'χουμε!

Εγώ όσες φορές έχω ταξιδέψει ( 3 με British airways, μια με Aegean) θυμάμαι πάντα στις πληροφορίες πτήσης να αναγράφεται και το μοντέλο που πετάει. Και τώρα που ψάχνω εισιτήρια για Τορόντο με BA για Σεπτέμβρη πχ γράφει και το μοντέλο.

Α320 για Λονδίνο 

IMG_20190803_212104.jpg.ec18643f0b91294d11002b9a20c3b36d.jpg

Και 787 από Λονδίνο Τορόντο

IMG_20190803_212139.jpg.4fd4269b36b326320416b69a694f8575.jpg

 Βέβαια οκ μέχρι τότε μπορεί να το αλλάξουν , αλλά θυμάμαι πάντα όντως πετούσα με το μοντέλο που έλεγε όταν έκανα την κράτηση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Λέτε ότι δεν θα πετούσατε με το συγκεκριμένο αεροσκάφος. Ούτε εγώ θα ήθελα ως ότου δοκιμαστεί για πολλά χρόνια ότι είναι πλέον ασφαλές!

Όταν όμως κάνετε κράτηση σε μια εταιρία πως γνωρίζετε με ποιον τύπο αεροσκάφους και μάλιστα με ποιο συγκεκριμένο μοντέλο θα πετάξετε; Νομίζω εκείνο που ενδιαφέρει όλους είναι η τιμή του εισητηρίου και όσο για τα υπόλοιπα, είναι να μη στο 'χει γραμμένο....

Υ.Γ. Την Τετάρτη πετάω με ryanair και καλό ταξίδι να 'χουμε!

Υπαρχουν προγραμματα οπως flightradar τα οποια λενε και με τι αεροπλανο πετας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα ειναι πολύ απλα. Όλα τα αεροσκάφη ειναι ασφαλή εφόσον οι πιλότοι γνωρίζουν να τα πετάνε. Δεν εχει σημασια αν έβαλαν αλλους κινητηρες ή/και άλλο software. Λόγω κινητηρων μπήκε το συστημα, οκ no big deal. Το θέμα ειναι οτι αυτο ΔΕΝ το γνώριζαν οι πιλότοι διοτι ΔΕΝ το είπε η boeing σε κανέναν για να μην περάσει νεα εγκριση το max. Τα 737 πετάνε 40 χρόνια και παιρνουν συνεχως αναβαθμισεις που δεν αλλάζουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ την συμπεριφορά τους και αρα δεν ειναι παρα λεπτομέρειες για τους πιλότους. Στην πράξη το max είναι ενα ΝΕΟ αεροσκάφος που βαφτήσανε παλιό για να έρθει πιο οικονομικά στην boeing και στις αεροπορικές εταιρίες. Επίσης σαν νέο αεροσκάφος θα ήταν διαθέσιμο πολύ πιο αργα και άρα η airbus θα πούλαγε πολλά σκάφη σε εταιρίες που παραδοσιακά αγόραζαν boeing. Έμειναν πίσω και έκαναν τσαπατσοδουλεια για να προλάβουν. Παράλληλα το συστημα ήταν "κακογραμμένο".  

Εν ολίγοις πέθανε κοσμος για να γλτώσουν λεφτα. Ήταν εγκληματικό και θα έπρεπε να φάνε ενα πρόστιμο τεράστιο. Αυριο μπορεί το ίδιο να κανει η airbus.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tasosspat είπε

Όλοι οι μηχανικοί αεροσκαφών εδώ μέσα μαζευτήκατε..! Έχετε μπερδέψει το flight simulator με την πραγματικότητα. Δεν αποσύρουν έτσι αεροπλάνα που μηχανικά είναι άρτια. Δηλαδή εσείς, αν το αυτοκίνητο σας είχε θέμα λογισμικού ή κάτι άλλο μη μηχανολογικό, θα το πετάγατε έτσι απλά...

Lol, απλα lol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tasosspat είπε

Όλοι οι μηχανικοί αεροσκαφών εδώ μέσα μαζευτήκατε..! Έχετε μπερδέψει το flight simulator με την πραγματικότητα. Δεν αποσύρουν έτσι αεροπλάνα που μηχανικά είναι άρτια. Δηλαδή εσείς, αν το αυτοκίνητο σας είχε θέμα λογισμικού ή κάτι άλλο μη μηχανολογικό, θα το πετάγατε έτσι απλά...

Φίλε εγω προσωπικά μονο από θέμα ψυχολογίας ποιο πολύ θα απέφευγα να ταξιδέψω με το συγκεκριμένο αεροπλάνο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κάθε πρίπτωση αυτό με το reboot κάθε 149 ώρες με έχει φρηκάρει για το τι σκ@τ@ γίνεται με τα 35 επίπεδα κώδικα πάνω από το hardware και το τι debugging κάνουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψυχολογια ολων εσας που δε θα ταξιδευτατε ποτε με αυτο το αεροπλανο θα αλλαξει πολυ γρηγορα οταν οι τιμες των εισητηριων θα ειναι στον πατο... 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...