Προς το περιεχόμενο

Εργασια σε σουπερμαρκετ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καληπσερα παιδια! 

θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει κανεις, τι παιζει στις μερες στις αλυσιδες των σουπερμαρκετ, κυριως σκλαβενιτη και αβ βασιλοπουλο.

Πληρωνουν καλα? Εχει τρεξιμο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα μεγαλα σουπερ μαρκετ πληρωνουν τον βασικο και συνηθως προσλαμβανουν 4ωρους (για διαφορους λόγους). 

Θετικό οτι ειναι τυπικοί με πληρωμές και ασφάλεια (ένσημα, προσλήψεις κλπ)

Τρέξιμο έχουν όλοι οι υπάλληλοι και πάντα θα εχεις δουλειά να κάνεις (και γρήγορα, οχι στο χαλαρό) αλλά το ειδος της κουρασης εξαρτάται απο το πόστο. Π.χ.αποθηκάριος, ψυγεία, ταμείο, ράφια, κλπ)

Αν θες χαλαρή δουλεια, οχι δε σου κάνει. Αν θες πολλα λεφτά πάλι δε σου κάνει. Αν εισαι εργατικός και δουλευεις σαν μυρμήγκι, μια χαρά σου κάνει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, isay είπε

Τα μεγαλα σουπερ μαρκετ πληρωνουν τον βασικο και συνηθως προσλαμβανουν 4ωρους (για διαφορους λόγους). 

Θετικό οτι ειναι τυπικοί με πληρωμές και ασφάλεια (ένσημα, προσλήψεις κλπ)

Τρέξιμο έχουν όλοι οι υπάλληλοι και πάντα θα εχεις δουλειά να κάνεις (και γρήγορα, οχι στο χαλαρό) αλλά το ειδος της κουρασης εξαρτάται απο το πόστο. Π.χ.αποθηκάριος, ψυγεία, ταμείο, ράφια, κλπ)

Αν θες χαλαρή δουλεια, οχι δε σου κάνει. Αν θες πολλα λεφτά πάλι δε σου κάνει. Αν εισαι εργατικός και δουλευεις σαν μυρμήγκι, μια χαρά σου κάνει. 

δηλαδη δεν αξιζει να δουλεψεις εκει? δεν αξιζει η κουραση για τα χρηματα που παιρνεις και τις ωρες που δουλευεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, DexterWhite είπε

δηλαδη δεν αξιζει να δουλεψεις εκει? δεν αξιζει η κουραση για τα χρηματα που παιρνεις και τις ωρες που δουλευεις? 

γιατί που αξίζει να δουλεύεις στην ελλάδα;

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ΑΒ και Σκλαβενίτη που ξέρω (από μέσα) είναι καλά, συγκριτικά με άλλα σ/μ.

ΑΒ ισχύει οτι πλέον προσλαμβάνουν περισσότερο 4ωρους, με το βασικό, αλλά πληρώνουν κανονικά επιδόματα κλπ και έχει αρκετό τρέξιμο και κούραση. Για να προσληφθείς έχεις περισσότερες πιθανότητες αν σε συστήσει κάποιος ήδη εργαζόμενος εκεί, αλλά έχεις και πιθανότητες αν πας και κάνεις αίτηση μόνος σου.

Σκλαβενίτης, προσλαμβάνει ελάχιστους τετράωρους (κυρίως αν κάποιος ζητήσει να δουλέψει part time από μόνος του, πχ κάποιος φοιτητής). Γενικά θέλει εργαζόμενους πλήρους ωραρίου. Απο δουλειά ανάλογα το πόστο. Αν είσαι ψυγεία/μαναβική έχει λίγο παραπάνω τρέξιμο, επειδή πρέπει να τακτοποιείς το.πόστο σου συνεχώς και να εξυπηρετείς. Αν είσαι σε ράφια/καθαριότητα, είσαι κάπως πιο χαλαρά, θα ξεκλέψεις πιο εύκολα λίγο χρόνο για λουφάρισμα. Ταμείο, δε μπορείς να λουφάρεις αλλά δε ζορίζεσαι κιόλας να εξυπηρετήσεις γρήγορα (το οποίο παρατήρησα αφού μου το είπανε, οτι ισχύει, συγκριτικά με τις ταμίες άλλων σ/μ). Για πρόσληψη έχεις τύχη μόνο αν μιλήσει για εσένα κάποιος εργαζόμενος εκεί, πριν καν να πας να κάνεις αίτηση. Όταν ζητήσουν να πας να συμπληρώσεις αίτηση, ξέρεις πως έχει προσληφθεί δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Curi0us είπε

Για ΑΒ και Σκλαβενίτη που ξέρω (από μέσα) είναι καλά, συγκριτικά με άλλα σ/μ.

ΑΒ ισχύει οτι πλέον προσλαμβάνουν περισσότερο 4ωρους, με το βασικό, αλλά πληρώνουν κανονικά επιδόματα κλπ και έχει αρκετό τρέξιμο και κούραση. Για να προσληφθείς έχεις περισσότερες πιθανότητες αν σε συστήσει κάποιος ήδη εργαζόμενος εκεί, αλλά έχεις και πιθανότητες αν πας και κάνεις αίτηση μόνος σου.

Σκλαβενίτης, προσλαμβάνει ελάχιστους τετράωρους (κυρίως αν κάποιος ζητήσει να δουλέψει part time από μόνος του, πχ κάποιος φοιτητής). Γενικά θέλει εργαζόμενους πλήρους ωραρίου. Απο δουλειά ανάλογα το πόστο. Αν είσαι ψυγεία/μαναβική έχει λίγο παραπάνω τρέξιμο, επειδή πρέπει να τακτοποιείς το.πόστο σου συνεχώς και να εξυπηρετείς. Αν είσαι σε ράφια/καθαριότητα, είσαι κάπως πιο χαλαρά, θα ξεκλέψεις πιο εύκολα λίγο χρόνο για λουφάρισμα. Ταμείο, δε μπορείς να λουφάρεις αλλά δε ζορίζεσαι κιόλας να εξυπηρετήσεις γρήγορα (το οποίο παρατήρησα αφού μου το είπανε, οτι ισχύει, συγκριτικά με τις ταμίες άλλων σ/μ). Για πρόσληψη έχεις τύχη μόνο αν μιλήσει για εσένα κάποιος εργαζόμενος εκεί, πριν καν να πας να κάνεις αίτηση. Όταν ζητήσουν να πας να συμπληρώσεις αίτηση, ξέρεις πως έχει προσληφθεί δηλαδή.

δεν με απασχολει τοσο το λουφαρισμα, οσο το να  αξιζουν τα λεφτα συγκριτικά με την κουραση που εχει η δουλεια. Εχω φιλο που μου εχει πει οτι ειναι συγκεκριμενες οι μερες οι οποιες εχει φουλ δουλεια  δεν ειναι ολες για τρεξιμο(σαββατα κυριως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εντυπωση οτι βαζεις λαθος κριτηρια στο αν θα πας να δουλεψεις ή οχι.

Αν δε σε απασχολει το λουφαρισμα και δεν εχεις προβλημα ουτε με ενα χαμηλο μισθο, τοτε πηγαινε δουλεψε, τι ψαχνεις; Οι αναλυσεις τυπου "ναι αλλα θελω αυτα που με πληρωνουν να αξιζουν σε σχεση με τη δουλεια που θα προσφερω", μαλλον οδηγουν σε αλλα μονοπατια. Αλλωστε με τη λογικη σου ελαχιστες δουλειες αμοιβονται με τον τροπο που αναφερεις και φυσικα δεν ανηκουν στην κατηγορια "σουπερμαρκετ", αλλα απαιτουν εξειδικευση και οχι μονο. Οποτε ειναι σαν να μας λες οτι εχεις ορεξη για δουλεια αλλα καλυτερα να την βγαλεις αραχτος για παντα , αμα δεν βρεις κατι να...αξιζει. Δεν βγαζει νοημα, σορρυ. Και συγκεκριμενα κατι γνωστοι μου που ξεκιναναγαν τις συζητησεις αυτες με κατι τετοιες θεωριες ειναι τωρα γυρω στα 35-40 ανεργοι , μενουν με τους δικους τους και τρωνε απο το λιπος των γονιων, ακομα. Και συνεχιζουν και λενε οτι ψαχνουν αλλα δε βρισκουν!

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνουν το βασικό. Ότι δικαιούσε δηλαδή από το νόμο.

Για ΑΒ δε μου έχουν πει, αλλά Σκλαβενίτη έχουν και έκπτωση στις αγορές τους και πάίρνουν δωροεπιταγές Χριστούγεννα και Πάσχα.

Συγκριτικά με άλλες/μικρότερες αλυσίδες, ας πούμε οτι συμφέρει και λόγω συνθηκών να δουλέψει κάποιος σε μια από αυτές. Ας πούμε και μισθολογικά οτι είναι κάπως αξιοπρεπείς οι απολαβές, συγκριτικά και με το φόρτο εργασίας. Ο Σκλαβενίτης για κάθε πόστο έχει συγκεκριμένα άτομα που το καλύπτουν σε κάθε βάρδια, οπότε εκτός από κάτι απρόοπτο, ξέρεις κάθε μέρα τι έχεις να κάνεις. Ενώ σε άλλες αλυσίδες συνήθως κάνουν όλοι τα πάντα.

Τώρα για τις μέρες που έχει πιο πολύ τρέξιμο, σίγουρα είναι τα Σάββατα όπως σου είπαν, οι πρώτες μέρες του μήνα και οι εορταστικές περιοδοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις σκοπο η  ηδη ζεις μονος η  συζεις    δεν αξιζει να δουλευεις 4ωρο και να σπαταλας τον χρονο σου για τοσα λιγα χρηματα. Εδω δεν βγαινεις με το μισθο 8ωρου .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια , μιλαμε για τον ιδιο σκλαβενιτη ; Αυτον που εχει 10.000 βιογραφικα σε αναμονη (ενημερωση εκ των εσω) Αυτον που φιλος μου εγκατελειψε γιατι για να προαχθεις εκει πρεπει η να παρει συνταξη καποιος η να πεθανει ; Αυτον που γενικα θεωρειται ο "Δημοσιος" του ιδιωτικου τομεα ;

Για να μην πολυλογω , εκει μεσα δε μπαινεις αν δεν ξερεις μεγαλο κεφαλι.Μας εκλεισε την πορτα για ρουσφετι να το πω απλα δημοσιος λειτουργος που συναλλασεται με σκλαβενιτη.Οποτε αν μιλαμε για σουπερ μαρκετ ας πουμε για ΑΒ , my market , κρητικο κλπ.

Επεξ/σία από leolipop
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αβ εχω δει κοπελλες την μια να ειναι στα τυρια και την αλλη στα ραφια. Αναλογα πως θα βγουν οι βαρδιες...οπως ο λοχιας που εβγαζε τα νουμερα σκοπιας. Υπαρχει προγραμμα σε κινητο για αυτο ρυθμισιμο. Αν τους βαλεις το προγραμμα και καλα οτι θες να βοηθησεις στις παραμετρους εξαιρεις τον εαυτο σου απο σκληρες εργασιες / ωρες / μερες πχ παραμονη χριστουγεννων. Ενα bug δηλαδη φυτευεις...μεχρι να σε παρουν χαμπαρι θα κανεις τον κινεζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, leolipop είπε

Παιδια , μιλαμε για τον ιδιο σκλαβενιτη ; Αυτον που εχει 10.000 βιογραφικα σε αναμονη (ενημερωση εκ των εσω) Αυτον που φιλος μου εγκατεληψε γιατι για να προαχθεις εκει πρεπει η να παρει συνταξη καποιος η να πεθανει ; Αυτον που γενικα θεωρειται ο "Δημοσιος" του ιδιωτικου τομεα ;

Για να μην πολυλογω , εκει μεσα δε μπαινεις αν δεν ξερεις μεγαλο κεφαλι.Μας εκλεισε την πορτα για ρουσφετι να το πω απλα δημοσιος λειτουργος που συναλλασεται με σκλαβενιτη.Οποτε αν μιλαμε για σουπερ μαρκετ ας πουμε για ΑΒ , my market , κρητικο κλπ.

Δε διαφέρουν πολύ αυτά που γράφεις με αυτά που ξέρω.

Έχω φίλο ο οποίος δουλεύει Σκλαβενίτη. Υπάλληλος στις αποθήκες. Δούλευε εκεί ο πατέρας του (επίσης απλός υπάλληλος) και τον έβαλε. Δουλεύουν και οι αδερφές του, οι σύζυγοι και τα παιδιά τους. Βολέψανε και 2-3 γνωστούς που είχαν υποχρέωση. Χώρια όλοι αυτοί, για πόσους άλλους μπορεί να έχουν μεσολαβίσει. Γύρω στα 15 άτομα λοιπόν μπήκαν εξαιτίας του πατέρα που ξεκίνησε πρώτος και είχε καλές σχέσεις με όλους όσους συνεργάστηκε. Πλέον συνταξιούχος.

Αυτό που μου έχουν πει, είναι οτι παίζει ρόλο πόσο ακουστά (για καλό) σε έχουν τα αφεντικά και για πόσα άτομα έχεις μεσολαβήσει. Και έχουν κατα κάποιο τρόπο μια λίστα αναμονής από συστημένα από το προσωπικό άτομα και ανάλογα με αυτή τη λίστα κάνουν προσλήψεις όταν χρειαστούν άτομα.

Οπότε μπορεί να μεσολαβίσει πχ υπουργός γνωστός τους για να σε προσλάβουν, αλλά να φας άκυρο, γιατί η κυρα Κατερίνα που καθαρίζει τα γραφεία τους κάθε πρωί και είναι πάντα πρόθυμη και δε παραπονιέται ποτέ, τους ζήτησε να πάρουν 4 ωρη την ανηψιά της που είναι φοιτήτρια.

Από προσωπική εμπειρία θα σου πω οτι πήγα να κάνω αίτηση (χωρίς να έχει μεσολαβήσει κάποιος) και έφαγα άκυρο όταν στην πρώτη ερώτηση απάντησα "δε σας έχει μιλήσει κάποιος για εμένα". Παρόμοια έχω ακούσει και από άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια, με καλυψαν οι απαντησεις σας!

Οσο αφορα τα παλικαρια που προσπαθησαν να μου την πουν, ειναι ο λογος που οι εργοδοτες πλεον μας λενε 500-600 ευρω το μηνα και αμα θες γιατι περιμενουν κιαλλοι.

Συνεχιστε με αυτο το σκεπτικο και θα δουλευετε για 300 ευρω συντομα!

 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...