Προς το περιεχόμενο

Αποζημίωση Άδειας προθεσμία καταβολής


jk_bartender

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Δεν είχε συζητηθεί τίποτα,απαιτούσε να του τα επιστρέψω γιατι......... έτσι.Ηταν μάγκας και ξέρεις πόσοι περιμένουν να πάρουν την θέση σου;Τα μοναστήρια να είναι καλά!!!

Ακόμα δεν έχει στεριώσει κανένας άλλος βλάκας σαν εμένα εκεί να του βγάζει τόση δουλειά με 12ωρα την ημέρα.

Ο εργαζόμενος που παραιτείται πως εκβιάζει τον εργοδότη του;

...ε αμα θελει ο εργαζομενος  να εξαναγκασει/εκβιασει  σε απολυσει κανει βλακειες ζημιες τσακωνεται αντιμιλαει ειναι ανυπακουος  ασυνεπης...κλπ στη δουλεια, και  η εταιρεια τον απολυει αναγκαστικα πληρωνοντας αποζημιωσεις. Ο απολυθεις τσιμπαει και ανεργιας επιδοματα. Γινονται και αυτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

...ε αμα θελει ο εργαζομενος  να εξαναγκασει/εκβιασει  σε απολυσει κανει βλακειες ζημιες τσακωνεται αντιμιλαει ειναι ανυπακουος  ασυνεπης...κλπ στη δουλεια, και  η εταιρεια τον απολυει αναγκαστικα πληρωνοντας αποζημιωσεις. Ο απολυθεις τσιμπαει και ανεργιας επιδοματα. Γινονται και αυτα. 

Μαζί μιλάμε ,χώρια καταλαβαινόμαστε.

Εγω σταματάω εδω γιατί χαλάω το θέμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ELTASSOS είπε

...ε αμα θελει ο εργαζομενος  να εξαναγκασει/εκβιασει  σε απολυσει κανει βλακειες ζημιες τσακωνεται αντιμιλαει ειναι ανυπακουος  ασυνεπης...κλπ στη δουλεια, και  η εταιρεια τον απολυει αναγκαστικα πληρωνοντας αποζημιωσεις. Ο απολυθεις τσιμπαει και ανεργιας επιδοματα. Γινονται και αυτα. 

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=195993

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε μαγκες τι σχεση εχουν ολα αυτα με την περιπτωση μου αν ξερετε να μου πειτε καντε ποστ αν δεν ξερετε μην κανετε απλα τα πραγματα 

 

Επεξ/σία από jk_bartender
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, jk_bartender είπε

ρε μαγκες τι σχεση εχουν ολα αυτα με την περιπτωση μου αν ξερετε να μου πειτε καντε ποστ αν δεν ξερετε μην κανετε απλα τα πραγματα 

H περίπτωση σου είπαμε είναι απλή.

Σ έπιασε κορόιδο.

Ντού και ξύλο συνιστώ.

Επεξ/σία από plomaskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, jk_bartender είπε

ρε μαγκες τι σχεση εχουν ολα αυτα με την περιπτωση μου αν ξερετε να μου πειτε καντε ποστ αν δεν ξερετε μην κανετε απλα τα πραγματα 

Από όσο μου είχαν πει στην επιθεώρηση πριν καμιά 6ετια επιδόματα αδριας/αποζημίωση άδειας μπορεί μέχρι και τελευταία μέρα του χρόνου, μόνο δώρα Χριστουγέννων/Πάσχα έχουν συγκεκριμένες ημερομηνίες, δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2019 στις 7:46 ΜΜ, jk_bartender είπε

Καλησπέρα εχω μια απορία παραιτήθηκα από μια δουλειά πριν κανένα 2 μηνο και ο εργοδότης (κακός άνθρωπος) τραβάει τις αποδοχές μου όσο περισσότερο γίνεται με έβαλε και υπέγραψα την παραίτηση και μαζί το δώρο χριστουγεννων,αποζημίωση αδείας,επίδομα αδείας λέγοντας πως θα τα βάλει στην τράπεζα για να φαίνονται πράγμα που δεν έκανε τόσο καιρό παρά μόνο το επίδομα αδείας, εγώ όμως είχα υπόλοιπο αδείας κάποιες μέρες (αποζημίωση αδείας)τα οποία δεν τα έβαλε ακόμα το δώρο μου πούλησε μαγκιά και μου είπε θα το βάλει τότε άρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα, έχει το νόμιμο δικαίωμα, την αποζημίωση αδείας όμως των ημερών αυτών που δεν πρόλαβα να πάρω μέχρι πότε εχει διορία να τα βάλει???άλλοι μου είπαν τέλος του χρόνοι άλλοι την ίδια στιγμή της παραίτησης, αλλά τι ισχύει τελικά ?ξέρω έκανα βλακεία που υπέγραψα αλλά μου είπαν πως απο την στιγμή που δεν φαίνονται τραπεζικά να τα καταβάλει τοτε είμαι νομικά καλυμμένος ευχαριστώ για την απάντηση εκ των προτέρων 

Δεν υπογράφεις αν δεν σου δωσει τα χαρτιά να τα πας στο λογιστήριο. ΜΟΝΟ τότε τα υπογραφεις αφου γινει η μεταφορά των χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μεταφορα χρηματων ειναι η ασφαλεια του εργαζομενου με την αλλαγη του νομου αυτο ειναι ξεκαθαρισμενο ας μην λεμε τα ιδια αν δεν φαινονται στην τραπεζα και μαλιστα με αιτιολογια δεν μπορει να μου φαει τιποτα και δεκα υπογραφες να εχω βαλει το θεμα μου ειναι η αν εχει μεχρι τελος του χρονου η μπορω τωρα να τα απαιτησω αυτο θελω να μου πει καποιος αλλα με σιγουρια αν ξερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω ακόμα και να υπογράψεις ότι σε ξοφλησε (επειδή πχ σου είπε τα κάνω μεταφορά αλλά τελικά δεν έκανε τίποτα) και πας επιθεώρηση αν δεν τους δείξει χαρτί ότι όντως έκανε μεταφορά στο λογαριασμό σου θα πρέπει να τα κατάθεση και να στείλε καταθετηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, jk_bartender είπε

η μεταφορα χρηματων ειναι η ασφαλεια του εργαζομενου με την αλλαγη του νομου αυτο ειναι ξεκαθαρισμενο ας μην λεμε τα ιδια αν δεν φαινονται στην τραπεζα και μαλιστα με αιτιολογια δεν μπορει να μου φαει τιποτα και δεκα υπογραφες να εχω βαλει το θεμα μου ειναι η αν εχει μεχρι τελος του χρονου η μπορω τωρα να τα απαιτησω αυτο θελω να μου πει καποιος αλλα με σιγουρια αν ξερει...

ΕιχΑμε περιπτωση σαν τη δικη σου εχθες και η λογιστρα ειπε καλυτερα το υπολοιπο αδειας με την αποχωρηση αμεσα δηλ.

Αναλογουντα Δωρα χριφδτουγεννων οταν ερθει η ωρα του...καλα χριστουγενχνα δηλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν μίλησα με ΓΣΕΕ ΑΘΗΝΑΣ και μου ειπε πως καταβάλλονται άμεσα την ιδια μερα με την απολυση παραιτηση δεν υπαρχει χρονικο οριο και τιποτα τετοιο αν δεν τα καταβαλει σε τραπεζα να φαινονται τοτε ειναι παρανομος και δεκα χαρτια να εχεις υπογραψει και μπορεις να κανεις καταγγελια στην επιθεωριση εστειλα τωρα στην λογιστρια και αναμενω απαντηση θα δωσω ενα deadline μεχρι τις 15 αν δεν μπουν θα παω για καταγγελια δεν θελω δεν μαρεσουν αυτα αλλα για 150 ευρω ολοκληρη εταιρια ξεφτιλιζετε βασικα δεν θα εκανα τιποτα απο ολα αυτα αλλα μου πουλησε μαγκια ο τυπος για αυτο θα το τραβιξω μολις εχω νεοτερα θα σας ενημερωσω να μην ξεχναει κανεις οτι το μεροκαματο μας μαγκες το δουλευουμε δεν το κλεβουμε για αυτο να τους πηγαινετε στα ακρα σε οτι σας αναλογει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2019 στις 9:46 ΜΜ, jk_bartender είπε

31 τελειωσα Μαιου πηρα το μηνιατικο μετα απο 6 μερες και 1 του μηνα εβαλε το επιδομα αδειας αλλα οχι την αποζημιωση αδειας οταν μιλησα μαζι του μου ειπε θα τα παρεις οτι ειναι να τα παρεις βαση νομου και μου πουλησε μαγκια κρατησα 

Τι από το "θα τα πάρεις ότι είναι να τα πάρεις" (στις νόμιμες προθεσμίες όπως λες) είναι "μαγκιά"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DrLo είπε

Τι από το "θα τα πάρεις ότι είναι να τα πάρεις" (στις νόμιμες προθεσμίες όπως λες) είναι "μαγκιά"?

οχι εγιναν άλλα δεν θα αναπτυχθω σε αυτα δεν αφορουν κανενα εγω θελω απλα να τελειωνω με την υποθεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα, θα εκμεταλλευτώ τις γνώσεις σας και θα ρωτήσω εδώ. Μέχρι πότε είναι η καταβολή του επιδόματος αδείας καλοκαριού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την πρωτη μερα που φευγεις σε αδεια ειναι υποχρεωμενος να σου το καταβαλει καποιες εταιριες φυσικα το βαζουν νωριτερα μπορουν αλλα αργοτερα απο την αδεια σου οχι 

Ο εργοδότης υποχρεούται να προκαταβάλλει τις αποδοχές και το επίδομα άδειας στον εργαζόμενο στην αρχή της άδειας. Αυτό σημαίνει ότι ο εργαζόμενος θα πρέπει να απαιτήσει να πάρει το επίδομα αδείας, αλλά και τις αποδοχές του μήνα (μέτρο που κατατείνει ώστε ο εργαζόμενος να έχει χρήματα στις διακοπές του).

Σε διαφορετική περίπτωση ο εργαζόμενος μπορεί να προσφύγει στην Επιθεώρηση Εργασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...