Προς το περιεχόμενο

Γάλλος εφευρέτης διέσχισε τη Μάγχη με hoverboard


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, karaLRS είπε
  • προσπάθησε να μην είσαι τόσο άσχετος. το ρεκόρ του ήταν 2,2 χιλιόμετρα (δυο χιλιόμετρα και 200 μέτρα ολογράφως).
  • δεν μιλάμε για πατίνι ή για μοτοσυκλέτα ή για οτιδήποτε. μιλάμε για πτητική μηχανή. ποιο παιδάκι που παίζει playstation μπορεί να πετάξει αεροπλάνο;
  • άσχετος πάλι...με τα boeing αυτή την στιγμή είμαστε στους 5 θανάτους ανά 1.000.000 πτήσεις. χωράει στο μυαλό σου το νούμερο; 
  • ξέρεις τι είναι FOD; δοκίμασε να βάλεις αεροκινητήρα στην αυλή σου και ούτε μπρος δεν θα πάρει αφού θα καταστραφεί από τα πετραδάκια.

τα υπόλοιπα τα άσχετα που λες να κόψουμε εμβόλια, drone κτλ μάλλον τα έβγαλες από το μυαλό σου. είπα κάτι τέτοιο;;

αυτό που είπα ότι το συγκεκριμένο μηχάνημα χρησιμοποιεί τεχνολογία περασμένου αιώνα μαζί με έναν καλό flight controller κάτι που δεν του επιτρέπει να την περαιτέρω ανάπτυξη τόσο όσο να γίνει το προσωπικό σου αεροπλάνο για μέσα στην πόλη. αν θες να δεις επιτεύγματα κοίτα τις εκτοξεύσεις του elon , το ΑΙ recognition της google, τα plasma lift actuators πάνω σε φτερά....

αν νομίζεις ότι μπορείς να μιλήσεις σοβαρά εδώ είμαι.

ήταν αργά μάλλον και του έφυγαν 2 χιλιάδες χιλιόμετρα παραπάνω εμβέλεια

1. Είπα ότι οκ αυτονομία δεν έχει σήμερα!!! Γιατί μου το ξαναλές!;;

2. Γράφεις σχόλιο πρώτος εσυ για τη γιαγιά σου και μετά κράζεις εμενα που σου απαντάω ανάλογα · προφανώς λοιπόν η καμπύλη εκμάθησης δεν αφορά τη γιαγιά σου αλλά νέους ανθρώπους που στο μέλλον ίσως οδηγούν αυτά όπως ας πούμε χρησιμοποιούν smartphones η οδηγούν αυτοκίνητα...

3.Προφανως δεν θα το παίρνεις από το σπίτι σου... όπως δεν παίρνεις το αυτοκίνητο από το σπίτι σου, το μετρο από το σπίτι σου το αεροπλάνο, κλπ κλπ... Για φαντάσου όμως κοντα στο σπίτι σου να έχει έναν χώρο απογείωσης (στο στυλ του αεροδρομίου... αλλά αυτή τη φορά για ατομικές πτήσεις ) ...ωωπ δεν το σκέφτηκε κανένας από εδώ ... δε νομίζω... σε όλους πήγε το μυαλό μας όπως τα βενζινάδικα με χώρους φόρτισης η πχ φυσικό  αέριο.

Ξερεις ... και τα αυτοκίνητα όταν βγήκαν στην USA έκραζαν γιατί θα συγκρούονται μεταξύ τους και θα σκότωναν τους διερχομενους ..πεζους και εφιππους όπως ακομα και τα...γελάδια... αλλά ρε συ... μετά έφτιαξαν δρόμους και έβαλαν ...φανάρια ... περίεργα πράγματα για την εποχή...τότε 

4. Για τη BOEING στα λόγια μου ακριβώς έρχεσαι... δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να προσθέσεις... συμφωνώ ότι πολύ πιο ασφαλές το αεροπλάνο ... απλά πολλοι κράζουν όταν πέφτει ένα, ακόμα και η μετοχή πέφτει... ενώ δεν είναι λογικό γιατί τις περισσότερες φορές είναι ανθρώπινο λάθος και όχι αστοχία υλικού όπως πχ και στο αυτοκίνητο...just saying...

Μάλλον στα νεύρα σου για αυτά που γράφεις δεν τα είδες σωστα τα σχόλια...

Τεσπα...

ΥΓ Το σχόλιο «εδώ είμαι να πούμε ο,τι θες κλπ» δεν ακούγεται παρά μόνο νταηλίδικο κλπ... πρέπει να το παραδεχθείς...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, astrial είπε

στο παλατι του ΜΙνωα να δεις τι υπηρχε,πριν απο τον Ενωχ και πριν απο τον Μινωα υπηρχαν οι Ινδοι και τα Βιμανα τα οποια με περισσια τεχνη αντιγραφης τα εβαλε ο Ενωχ στα βιβλια του

Ancient astronaut theorists say yes. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, glight είπε

Τι να εξηγήσω ρε αδερφέ, κοιτάς το δένδρο και χάνεις το δάσος. Άνοιξε το μυαλό σου και σκέψου της δυνατότητες δεν θα κάτσω να σου γράψω κατεβατά. Ένα μικρό παράδειγμα. Για φαντάσου πόσοι θα μπορούν να σωθούν από πολυκατοικίες όπου εξελίσσετε φωτιά, Αντί να ψάχνουν πως θα σηκώσουν σκάλες, θα τους παίρνουν απευθείας.

Θα στελνεις σε φλεγόμενα κτιρια κατι που δουλεύει με συνεχή ροη κηροζινης?

Και θα εχει αυτο σταθερότητα να φιλοξενήσει θυμα πυρκαγιας?

Αι καλα κρασια.

Καποια πράγματα ειναι εφευρέσεις.Καποια ειναι απλά gimmicks χωρις χρηση.

Αμα μου λες θα δεις πυροσβέστες σε hoverboard....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, karaLRS είπε

ναι αλλά δεν είχαν ούτε στροβιλοκινητηρες, ούτε κηροζίνη ούτε ardupilot.

γι'αυτό ήταν επίτευγμα...

Δηλαδή, σύμφωνα με όσα λες και αφού πλέον έχουμε όλα τα παραπάνω ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να δούμε ΚΑΜΜΙΑ νέα μηχανή στο μέλλον ;;;
Έχουμε φτάσει στο αποκορύφωμα ;;;

Το θέμα δεν είναι ΤΙ έχουμε ήδη στα χέρια μας αλλά ΠΩΣ μπορούμε να τα συνδέσουμε όλα αυτά μεταξύ τους και να συνθέσουμε κάτι που δεν υπάρχει.
Το αν θα μπορέσει αυτό να εξελιχθεί και αν θα είναι σε θέση να προσφέρει μία ουσιαστική υπηρεσία ή αν στο τέλος θα παραμείνει απλά και μόνο ένα «παιχνίδι» αυτό είναι άλλη ιστορία.

Αλλά το να αφορίζουμε οτιδήποτε νέο βλέπουμε δεν βοηθάει ιδιαίτερα.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κέντρο της Αθήνας είναι ότι πρέπει...Πέρα από την πλάκα θα πω πως έζησα να το δω καυτό,απίστευτη εφεύρεση.Για καταστάσεις έκτακτου ανάγκης και άμεσης επέμβασης είναι σωτήριο εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, teri23 είπε

Με το καλημέρα να το θάψετε. Ναι τώρα δεν είναι ακόμα έτοιμο για μαζική παραγωγή αλλά η τεχνολογία θα αναπτυχθεί. Και τα αδέρφια Wright που αναφέρεις δεν πέταξαν από το 0, βασίστηκαν και σε παλαιότερες γνώσεις και το μοντέλο τους εξελισσόταν συνέχεια και ακόμα η αεροπλοΐα εξελίσσεται 

Mystery airships από το 1880-90. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teovag είπε

1. Είπα ότι οκ αυτονομία δεν έχει σήμερα!!! Γιατί μου το ξαναλές!;;

2. Γράφεις σχόλιο πρώτος εσυ για τη γιαγιά σου και μετά κράζεις εμενα που σου απαντάω ανάλογα · προφανώς λοιπόν η καμπύλη εκμάθησης δεν αφορά τη γιαγιά σου αλλά νέους ανθρώπους που στο μέλλον ίσως οδηγούν αυτά όπως ας πούμε χρησιμοποιούν smartphones η οδηγούν αυτοκίνητα...

3.Προφανως δεν θα το παίρνεις από το σπίτι σου... όπως δεν παίρνεις το αυτοκίνητο από το σπίτι σου, το μετρο από το σπίτι σου το αεροπλάνο, κλπ κλπ... Για φαντάσου όμως κοντα στο σπίτι σου να έχει έναν χώρο απογείωσης (στο στυλ του αεροδρομίου... αλλά αυτή τη φορά για ατομικές πτήσεις ) ...ωωπ δεν το σκέφτηκε κανένας από εδώ ... δε νομίζω... σε όλους πήγε το μυαλό μας όπως τα βενζινάδικα με χώρους φόρτισης η πχ φυσικό  αέριο.

Ξερεις ... και τα αυτοκίνητα όταν βγήκαν στην USA έκραζαν γιατί θα συγκρούονται μεταξύ τους και θα σκότωναν τους διερχομενους ..πεζους και εφιππους όπως ακομα και τα...γελάδια... αλλά ρε συ... μετά έφτιαξαν δρόμους και έβαλαν ...φανάρια ... περίεργα πράγματα για την εποχή...τότε 

4. Για τη BOEING στα λόγια μου ακριβώς έρχεσαι... δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να προσθέσεις... συμφωνώ ότι πολύ πιο ασφαλές το αεροπλάνο ... απλά πολλοι κράζουν όταν πέφτει ένα, ακόμα και η μετοχή πέφτει... ενώ δεν είναι λογικό γιατί τις περισσότερες φορές είναι ανθρώπινο λάθος και όχι αστοχία υλικού όπως πχ και στο αυτοκίνητο...just saying...

Μάλλον στα νεύρα σου για αυτά που γράφεις δεν τα είδες σωστα τα σχόλια...

Τεσπα...

ΥΓ Το σχόλιο «εδώ είμαι να πούμε ο,τι θες κλπ» δεν ακούγεται παρά μόνο νταηλίδικο κλπ... πρέπει να το παραδεχθείς...

νομίζω με παρεξήγησες. δεν θα ήθελα να ακουστώ νταής. κουβέντα θέλω να κάνουμε. πάμε πάλι.

1) έγραψες ότι έχει αυτονομία 2500 χιλιόμετρα ενώ τελικά ισχύει αυτό που σου λέω εγώ. ΜΗΔΑΜΙΝΗ αυτονομία.

2) το smartphone και το αυτοκίνητο αν χαλάσουν δεν σε σκοτώνουν συνήθως. τα ακουμπάς στην άκρη. αυτό το πράγμα σκοτώνει.

3) το σκέφτηκα αυτό που λές για μίνι αεροδρόμια. ίσως μπορούσε να δουλέψει.

4) μα μου γράφεις ότι τα boeing Πεφτουν συχνά. ειρωνικά το έγραψες;

δεν έχω κάποια νεύρα. γράφω εντελώς νηφάλιος και ήρεμος.

 

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Δηλαδή, σύμφωνα με όσα λες και αφού πλέον έχουμε όλα τα παραπάνω ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να δούμε ΚΑΜΜΙΑ νέα μηχανή στο μέλλον ;;;
Έχουμε φτάσει στο αποκορύφωμα ;;;

Το θέμα δεν είναι ΤΙ έχουμε ήδη στα χέρια μας αλλά ΠΩΣ μπορούμε να τα συνδέσουμε όλα αυτά μεταξύ τους και να συνθέσουμε κάτι που δεν υπάρχει.
Το αν θα μπορέσει αυτό να εξελιχθεί και αν θα είναι σε θέση να προσφέρει μία ουσιαστική υπηρεσία ή αν στο τέλος θα παραμείνει απλά και μόνο ένα «παιχνίδι» αυτό είναι άλλη ιστορία.

Αλλά το να αφορίζουμε οτιδήποτε νέο βλέπουμε δεν βοηθάει ιδιαίτερα.

βρέ άνθρωπε δεν αφόρισα τίποτα.

απλά γράφω ότι είναι δύσκολο να γίνει mainstream και να έχει ο καθένας το δικό του. εννοείται ότι κατάφερε και συνδιάσε τεχνολογίες σε ένα μικρό πακέτο που είναι αξιοθαυμαστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, karaLRS είπε

νομίζω με παρεξήγησες. δεν θα ήθελα να ακουστώ νταής. κουβέντα θέλω να κάνουμε. πάμε πάλι.

1) έγραψες ότι έχει αυτονομία 2500 χιλιόμετρα ενώ τελικά ισχύει αυτό που σου λέω εγώ. ΜΗΔΑΜΙΝΗ αυτονομία.

2) το smartphone και το αυτοκίνητο αν χαλάσουν δεν σε σκοτώνουν συνήθως. τα ακουμπάς στην άκρη. αυτό το πράγμα σκοτώνει.

3) το σκέφτηκα αυτό που λές για μίνι αεροδρόμια. ίσως μπορούσε να δουλέψει.

4) μα μου γράφεις ότι τα boeing Πεφτουν συχνά. ειρωνικά το έγραψες;

δεν έχω κάποια νεύρα. γράφω εντελώς νηφάλιος και ήρεμος.

βρέ άνθρωπε δεν αφόρισα τίποτα.

απλά γράφω ότι είναι δύσκολο να γίνει mainstream και να έχει ο καθένας το δικό του. εννοείται ότι κατάφερε και συνδιάσε τεχνολογίες σε ένα μικρό πακέτο που είναι αξιοθαυμαστο.

Ναι σόρρυ για τα χλμ 22500 μέτρα είναι το σωστό (22χλμ δηλαδή). Με διόρθωσε νωρίτερα άλλος συμφορουμιτης, νόμιζα το είδες ότι το παραδέχθηκα (λάθος τυπογραφικό). 

Τα αυτοκίνητα σκοτώνουν τον περισσότερο κόσμο παγκοσμίως (εκτός από ασθένειες) αλλά το πήγαινα στην καμπύλη εκμάθησης... Επίσης, δεν βλέπω να ...κράζουμε τα ;υτοκινητα επειδή πολλοί δεν τα οδηγούν σωστά... Εδώ κάνεις λάθος για το αρχικό σχόλιο σου παραδεξου το φίλε μου

Εννοείται ότι έγραφα ειρωνικά για τα boeing (ρε συ...;!;!: Wtf!)... Αφού μετά είπα και για τα λάστιχα...

Είναι σίγουρα μη ώριμη άλλα πιθανά πολύ πρακτική εφεύρεση και αν μπορέσει να βελτιώσει 3-4 πράγματα θα μπει σιγά σιγά σε εφαρμογή...όπως αρχικά δεν ήταν για όλους το αυτοκίνητο, το αεροπλάνο, το jetski αλλά και ο υπολογιστής (εχεις δει τα δωμάτια του 1960 με τους υπολογιστές των..3hz φαντάζομαι), το τηλέφωνο (ασύρματο, "αυτοκινήτου", δορυφορικό)...αναρίθμητα παραδείγματα...

Where there is a will there is a way!

Άντε φιλιά

Επεξ/σία από teovag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dpolal είπε

Ενώ το αεροπλάνο των αδερφών Wright ήταν αξιόπιστο, είχε αυτονομία, μπορούσε να το πετάξει ο οποιοσδήποτε και ήταν αθόρυβο.

Ohhhh, wait.

260 μετρα εκαναν στην 1η πτηση. Φανταζομαι αν υπηρχε insomnia τοτε τα σχολια..

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tz3s είπε

Σιγουρα θα υπηρχε και ενας τετοιος ''καλουλης'' την εποχη που εφηυραν το αεροπλανο....

Οχι μωρε, κακη ιδεα σε λιγα χρονια να εχουν το προσωπικο τους hoverboard οπως εχουν πλεον τα αμαξια...!

Να ηταν η ζηλια ψωρα...

Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ, τουλάχιστον όχι με hoverboards που δεν είναι auto pilot.

Αρκετούς κάγκουρες έχουμε με αμάξια, δεν χρειαζόμαστε και κάγκουρες με hoverboards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...