Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για Επιστημονικό Κολλέγιο Ελλάδος


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.unistra.fr/index.php?id=27494

Εδώ έχει παραπάνω πληροφορίες για το τμήμα ψυχολογίας αλλά τι να σου πω, τα γαλλικά μου είναι σκουριασμένα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Δυστυχως τα ξερω, τραγικα πραγματα. Παντως στο site του πανεπιστημιου που μπηκα δεν το βρηκα και πολυ αξιοπιστο. Εχει να ανανεωθει απο το 2018. 

http://psychologie.unistra.fr/

Ευχαριστω, το ξερω για αυτο θελω να αποκλεισω σχεδον ολα τα αρνητικα ενδεχομενα. Τοξοβολε ριξε μια ματια και στο site μου φαινεται αρκετα περιεργο.

http://www.unistra.fr/index.php?id=accueil&utm_source=unistra_fr&utm_medium=unistra_fr_homepage Αυτό ανανεώνεται πολύ συχνά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Irene_97 είπε

Irene στο στο mail της υπευθυνου στο πανεπιστημιο του στρασβουργου εστειλες; Δηλαδη στην κ κ anne thevenot που αναγραφεται για επικοινωνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Irene στο στο mail της υπευθυνου στο πανεπιστημιο του στρασβουργου εστειλες; Δηλαδη στην κ κ anne thevenot που αναγραφεται για επικοινωνια;

Όχι στο κεντρικό mail του Πανεπιστημίου και μου απάντησε ο υπεύθυνος για τα θέματα της Ελλάδας σε άπταιστα είναι ελληνικά. Μου διευκρίνισε ότι το πτυχίο που απονέμεται, είναι ακριβώς το ίδιο με εκείνων που φοιτούν δια ζώσης στο Στρασβούργο. Μάλιστα εκτός από την αναλυτική βαθμολογία κάθε εξάμηνο, σου δίνουν και βεβαίωση εγγραφής. Τα ίδια μου είχαν πει και στο κολλέγιο, αλλά ήθελα να τα επιβεβαιώσω με το ίδιο το Πανεπιστήμιο. Δεν νομίζω να λένε ψέματα. Είναι κρατικό, δημόσιο ίδρυμα της Γαλλίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Irene_97 είπε

Όχι στο κεντρικό mail του Πανεπιστημίου και μου απάντησε ο υπεύθυνος για τα θέματα της Ελλάδας σε άπταιστα είναι ελληνικά. Μου διευκρίνισε ότι το πτυχίο που απονέμεται, είναι ακριβώς το ίδιο με εκείνων που φοιτούν δια ζώσης στο Στρασβούργο. Μάλιστα εκτός από την αναλυτική βαθμολογία κάθε εξάμηνο, σου δίνουν και βεβαίωση εγγραφής. Τα ίδια μου είχαν πει και στο κολλέγιο, αλλά ήθελα να τα επιβεβαιώσω με το ίδιο το Πανεπιστήμιο. Δεν νομίζω να λένε ψέματα. Είναι κρατικό, δημόσιο ίδρυμα της Γαλλίας. 

Ωραια θα προχωρησω και γω σε περαιτερω διερευνηση. Οταν θα εχω νεα θα ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Ωραια θα προχωρησω και γω σε περαιτερω διερευνηση. Οταν θα εχω νεα θα ενημερωσω.

Λοιπόν το mail είναι [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα με ενδιέφερε και μένα αυτό το θέμα με τις αναγνωρίσεις από δοαταπ, σαεπ, καθώς και η τιμές που παίζουν περίπου στην αγορά. Τα ξένα Πανεπιστήμια στις σελίδες τους έχουν τα tution - fees, εδώ πρέπει όχι μόνο δεν τα γράφουν, αλλά αρνούνται πολλές φορές να σου πουν τιμή από το τηλέφωνο. Πρέπει να πας αυτοπροσώπως. 

όποιος έχει ενδιαφερθεί πιο σοβαρά και έχει ήδη πάει και ρωτήσει μπορεί να μου πει περίπου τι τιμές παίζουν για bachelor ψυχολογίας; κυρίως στο scg που συνεργάζεται με δημόσιο Πανεπιστήμιο. 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, pera.90 είπε

Καλησπέρα. Θα με ενδιέφερε και μένα αυτό το θέμα με τις αναγνωρίσεις από δοαταπ, σαεπ, καθώς και η τιμές που παίζουν περίπου στην αγορά. Τα ξένα Πανεπιστήμια στις σελίδες τους έχουν τα tution - fees, εδώ πρέπει όχι μόνο δεν τα γράφουν, αλλά αρνούνται πολλές φορές να σου πουν τιμή από το τηλέφωνο. Πρέπει να πας αυτοπροσώπως. 

όποιος έχει ενδιαφερθεί πιο σοβαρά και έχει ήδη πάει και ρωτήσει μπορεί να μου πει περίπου τι τιμές παίζουν για bachelor ψυχολογίας; κυρίως στο scg που συνεργάζεται με δημόσιο Πανεπιστήμιο. 

Ευχαριστώ!

Τα κολλέγια δεν παίρνουν ακαδημαϊκές αναγνωρίσεις από ΔΟΑΤΑΠ. Αυτά που συνεργάζονται με ευρωπαϊκά ΑΕΙ παίρνουν επαγγελματική ισοδυναμία από το ΣΑΕΠ, δηλαδή τους αναγνωρίζονται μόνο τα επαγγελματικά δικαιώματα, τα οποία μετά την ισοδυναμία θα είναι ίδια με των αποφοίτων ελληνικών ΑΕΙ. Όσον αφορά την αναγνώριση το SCG γράφει αυτό στην σελίδα του:"

Οι φοιτητές που εγγράφονται στο SCG – Επιστημονικό Κολλέγιο Ελλάδος εγγράφονται ταυτόχρονα και στο Πανεπιστήμιο του Στρασβούργου, από όπου λαμβάνουν φοιτητική κάρτα, βεβαίωση φοίτησης και πιστωτικές μονάδες (credits).

Με την επιτυχή ολοκλήρωση των σπουδών τους, στους φοιτητές απονέμεται το πτυχίο ή ο μεταπτυχιακός τίτλος απευθείας από το Πανεπιστήμιο του Στρασβούργου. Οι απόφοιτοι των προγραμμάτων έχουν τη δυνατότητα επαγγελματικής ισοδυναμίας του πτυχίου ή του μεταπτυχιακού τους από το Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων (ΣΑΕΠ) του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων".

 

Γενικά στα κολλέγια οι τιμές στα bachelor ψυχολογίας κυμαίνονται από 5.000-8.000 το έτος. Το SCG έχει πιο προσιτές τιμές.

P.S: Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα

 

Στις 7/8/2019 στις 4:51 ΜΜ, Irene_97 είπε

Θα ήθελα την γνώμη σας για το Επιστημονικό Κολλέγιο Ελλάδος

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...