Προς το περιεχόμενο

Microsoft Office Home and Student 2019- 2016 -59.95E- και 29.95


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Όχι όλοι, εξαρτάται από το Πανεπιστήμιο. Στο Δημοκρίτειο που είναι η γυναίκα μου είχαν δωρεάν office και Windows... Ευτυχώς πρόλαβα και της έβαλα office και έχω και έναν κωδικό από Windows 10... Σταμάτησε την συμφωνία το Πανεπιστήμιο με την Microsoft και τώρα δεν παίρνει κανείς φοιτητής καινούργιος office... Ούτε φυσικά Windows... Άντε να καταλάβω Windows αλλά ούτε office έλεος... Αυτό ισχύει και για καθηγητές εκεί...Καθηγητές, μεταπτυχιακοί, διδακτορικοί κανείς... Και εργασίες κατά τα άλλα δημοσιεύουν και σε διεθνή περιοδικά και παντού... Με σπασμένα office... έλα ξεφτίλα... Αν πάμε σε spss κλπ εκεί πανηγύρι... Μια χαρά ζητάνε τα πανεπιστήμια από όλους έρευνα, εργασίες κλπ κλπ αλλά από εργαλεία σφυρίζουν αδιάφορα. Και μην μου πει κανείς για libre office όταν το 90% παγκοσμίως χρησιμοποιεί ms office... Δεν είναι ίδια ακριβώς πώς να το κάνουμε τώρα... Δεν γίνεται να στείλεις εργασία μαθηματικά σε περιοδικό για δημοσίευση σε libre office... Θα την ανοίξουν και θα βλέπουν άλλα...

Και γιατί SPSS...? Παίξε με R που είναι και δωρεάν και πολύ πιο δυνατό σαν εργαλείο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dimxyp είπε

Και γιατί SPSS...? Παίξε με R που είναι και δωρεάν και πολύ πιο δυνατό σαν εργαλείο...

Αυτό με το πολύ πιο δυνατό σαν εργαλείο μην το λες έτσι απότομα... Ούτε φωναχτά... Θα μας πάρουν με τις πέτρες... Σούπερ για δωρεάν. Μέχρι εκεί.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αυτά με το πολύ πιο δυνατό σαν εργαλείο μην το λες έτσι απότομα... Ούτε φωναχτά... Θα μας πάρουν με τις πέτρες...

Τρέξε parallel programing με SPSS και μετά έλα να τα πούμε... Βασικά δεν υπάρχει καν σύγκριση...

Επεξ/σία από dimxyp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dimxyp είπε

Τρέξε parallel programing με SPSS και μετά έλα να τα πούμε... Βασικά δεν υπάρχει καν σύγκριση...

Καλά οκ... Ότι πεις. Ο καθένας τον χαβά του. Να βάλουμε ας πούμε έναν διδακτορικό πχ. στα τεφαα να μάθει να προγραμματίζει σε R ε; Σωστός! Για να κάνει μια anova ας πούμε ή οτιδήποτε στατιστικό χρειάζεται κλπ κλπ. Ναι... Καλή η ιδέα σου.Να ανοίξουμε θέμα όμως αλλού γιατί έχουμε βρει εντελώς off topic;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ούτε καν για το libre, δεν πλησίασες καν... Και εγώω έχω και libre αλλά όταν θέλω να κάνω εργασία μαθηματικά ή διαγώνισμα ή ξέρω γω οτιδήποτε που θα το στείλω σε κάποιον που έχει ms office τα μισά από αυτά που θα γράψω θα τα δει εντελώς διαφορετικά... Μην λέμε πατάτες... Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν γράφεις με libre, το πρόβλημα είναι ότι όταν θα ανοίξουν το αρχείο από ms office θα δουν διαφορετικά πράγματα. Οπότε αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσεις ms office... Μιλάμε για δημοσιεύσεις μεταπτυχιακών/διδακτορικών σε περιοδικά κλπ κλπ...

Ούτε καν...

Οκ...not!

Ξαναλέω... Δεν είμαι το πρόβλημα το Πανεπιστήμιο, ούτε το αν υπάρχουν τα εργαλεία στο libre office... Το πρόβλημα είναι ότι όλοι μα όλοι οι υπόλοιποι χρησιμοποιούν ms office... Άντε στείλε σε διεθνές περιοδικό δημοσίευση σε libre να γελάνε και οι πέτρες, ούτε καν θα την ελέγξουν, θα την φας πίσω για να την κάνεις ms word/excel και ξέρω εγώ τι άλλο...hell ούτε από τον καθηγητή σου δεν θα περάσει όχι να την στείλεις και για δημοσίευση...

Βγήκαμε εντελώς off topic... Εγώ σταματάω εδώ. Ο καθένας την γνώμη του.

Φαντάζομαι το ξέρεις πως μπορείς να σώσεις τα αρχεία που κανείς στο libreoffice ως αρχεία word. Γιατί δείχνεις να μην το ξέρεις. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Καλά οκ... Ότι πεις. Ο καθένας τον χαβά του. Να βάλουμε ας πούμε έναν διδακτορικό πχ. στα τεφαα να μάθει να προγραμματίζει σε R ε; Σωστός! Για να κάνει μια anova ας πούμε ή οτιδήποτε στατιστικό χρειάζεται κλπ κλπ. Ναι... Καλή η ιδέα σου.Να ανοίξουμε θέμα όμως αλλού γιατί έχουμε βρει εντελώς off topic;

Για κοινωνικές επιστήμες είχα κόψει τη φάση, τέλος πάντων... Πληροφοριακά και μόνο  επειδη το ανοίξαμε το θέμα, στη R υπάρχει το πακέτο R Commander που σου ανοίγει περιβάλλον παρόμοιο με SPSS... Για anova και τα της σχολής, δεν χρειάζεσαι διδακτορικό... Φιλικά στα λέω και εδώ αποχωρώ γιατί είμαστε όντως off topic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fytotech είπε

Φαντάζομαι το ξέρεις πως μπορείς να σώσεις τα αρχεία που κανείς στο libreoffice ως αρχεία word. Γιατί δείχνεις να μην το ξέρεις. 

Μια χαρά το ξέρω μην σκας... Δοκίμασε να γράψεις μαθηματικά σε libre να σώσεις ως αρχεία word και να τα ανοίξεις από ms word μετά... Του κουτρούλη ο γάμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Μια χαρά το ξέρω μην σκας... Δοκίμασε να γράψεις μαθηματικά σε libre να σώσεις ως αρχεία word και να τα ανοίξεις από ms word μετά... Του κουτρούλη ο γάμος...

Θες να μου στείλεις κάποια στιγμή ένα αρχείο από το libreoffice, που σου βγάζει πρόβλημα στη μετατροπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, dimxyp είπε

Για κοινωνικές επιστήμες είχα κόψει τη φάση, τέλος πάντων... Πληροφοριακά και μόνο  επειδη το ανοίξαμε το θέμα, στη R υπάρχει το πακέτο R Commander που σου ανοίγει περιβάλλον παρόμοιο με SPSS... Για anova και τα της σχολής, δεν χρειάζεσαι διδακτορικό... Φιλικά στα λέω και εδώ αποχωρώ γιατί είμαστε όντως off topic...

Για οποιαδήποτε σχολή μιλάμε, εγώ μαθηματικός είμαι δεν ασχολούμαι με τεφαα, παράδειγμα σου έφερα γιατί έχω κολλητό που κάνει διδακτορικό στα τεφαα... Ψυχολόγο... Αλλά δεν έπιασα το "για anova και τα της σχολής δεν χρειάζεσαι διδακτορικό" ... Δεν το κατάλαβα... Εγώ είπα απλά ότι δεν γίνεται να βάλεις σε μια σχολή που διδάσκεται spss όπως το τεφαα Κομοτηνής έναν διδακτορικό φοιτητή να προσπαθήσει να μάθει προγραμματισμό με R για να κάνει στατιστική ανάλυση... Όταν θέλεις να σου παράξει έργο οφείλεις να του δώσεις πρόσβαση σε ότι του διδάσκεις δηλαδή spss... Δεν είναι παράλογο αυτό που λέω.

12 λεπτά πριν, fytotech είπε

Θες να μου στείλεις κάποια στιγμή ένα αρχείο από το libreoffice, που σου βγάζει πρόβλημα στη μετατροπή;

Το πιο απλό θα σου πω, με math editor στο libre office τα κενά πριν και μετά από τα σύμβολα των πράξεών μπαίνουν αυτόματα... Αν ανοίξεις το ίδιο αρχείο λοιπόν σε ms office βλέπεις όλους να όλους τους τύπους και τις αλγεβρικές παραστάσεις που έγραψες στο libre χωρίς κανένα κενό ανάμεσα στα στοιχεία τους... Στα κλάσματα άλλο το μέγεθος στο libre του αριθμητή και του παρανομαστή, άλλο στο ms office (πολύ μικρότερο)... Μην συνεχίσω άλλο, τέτοιες μικρές μ@λ@κείες που, εμένα που δεν παίζει να κάτσω να εγκαταστήσω latex editor και ότι άλλο χρειάζεται το latex, με αναγκάζει να χρησιμοποιώ ms office και όχι το αγαπημένο μου libre... Κάπου κάπου χτυπάω και ένα σπασμένο math type και τελειώνει το θέμα... Πολύ θα ήθελα όλα μα όλα μου τα μαθηματικά να τα γράφω το libre... Και να μην με νοιάζει αν στο σχολείο έχουμε ms office και θα τα ανοίξει κούκου...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αν υπήρχε ένα φορμάτ που να χρησιμοποιείται για την απεικόνιση εγγράφων ανεξαρτήτως λογισμικού, hardware και λειτουργικού συστήματος θα ήταν πραγματικά εκπληκτικό. Δηλαδή φανταστείτε τις δυνατότητες. Ούτε παραποιημένα σχήματα ούτε αλαμπουρνέζικα όταν ο παραλήπτης δεν έχει συμβατότητα υλικολογισμικού εξοπλισμού με τον αποστολέα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aelaos είπε

Μόνο αν υπήρχε ένα φορμάτ που να χρησιμοποιείται για την απεικόνιση εγγράφων ανεξαρτήτως λογισμικού, hardware και λειτουργικού συστήματος θα ήταν πραγματικά εκπληκτικό. Δηλαδή φανταστείτε τις δυνατότητες. Ούτε παραποιημένα σχήματα ούτε αλαμπουρνέζικα όταν ο παραλήπτης δεν έχει συμβατότητα υλικολογισμικού εξοπλισμού με τον αποστολέα. 

Εμμμμ pdf δηλαδή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, telis είπε

Εμμμμ pdf δηλαδή; 

Ναι λες; Για βάλε ένα μεγάλο αρχείο κειμένου σε word 365, κάντο pdf... Γράψε το ίδιο κείμενο σε libre κάντο pdf... Να γελάσουμε... Δεν θα έχουν καν τον ίδιο αριθμό σελίδων. Επίσης κάποιο σοβαρό pdf editor δωρεάν υπάρχει; Γιατί πολλές φορές εκεί που θες να στείλεις το αρχείο σου χρειάζεται να το διορθώσουν να κάνουν αλλαγές κλπ...η λύση θα ήταν όλες μα όλες οι σουίτες γραφείου να σώζουν πάντα στο ίδιο ακριβώς format...open document λέγεται νομίζω;;; Αλλά αν το κάνει έτσι η Microsoft θα χάσει την μισή πελατεία της από το office...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω τον τίτλο... βλέπω και 2 σελίδες απαντήσεις... λέω δε μπορεί θα δίνουν και κάνα xbox δώρο...
Σήμερα η θάλασσα είναι λάδι και ο ήλιος καίει. Αντηλιακό να φοράτε και έλεος με τα σκουπίδια. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε φοιτητης που σεβεται τον εαυτο του εχει σπασμενα Windows και Office και τα λεφτα τα πινει καφεδες και ρακομελα. Η (φοιτητικη) ζωη ειναι πολυ μικρη για να πληρωνεις συνδρομες, τα περι γυφτιας τα ακουω βερεσε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...