Προς το περιεχόμενο

Πολυκατοικία χωρίς κοινόχρηστο ρεύμα


Christses

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, aleks123 είπε

Είναι σίγουρα υποχρεωτικό το κοινόχρηστο ρολόι; Κι αν δεν υπάρχουν κοινόχρηστοι χώροι πχ. κάθε κατοικία έχει δική της αποκλειστική είσοδο?

Αυτό που είναι σίγουρα παράνομο είναι το ανάποδο δηλαδή  να ηλεκτροδοτείται διαμέρισμα από το κοινόχρηστο ρολόι. Απλά και γι αυτό έχει βρεθεί λύση και η κοινόχρηστη κιλοβατώρα είναι πολύ πιο ακριβή από την οικιακή οπότε στη πράξη δεν συμφέρει.

Για ασανσέρ ΝΑΙ χρειάζεται κοινόχρηστο ρολόι αλλιώς δε βγαίνει άδεια και έχει ευθύνη κι ο εγκαταστάτης.

Κλιματοστασιο δεν υπαρχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι λογικό από μια άποψη σε οικογενειακές πολυκατοικίες χωρίς ανελκυστήρα να μην υπάρχει ξεχωριστή παροχή ηλεκτρικού για το διάδρομο.

Για 10kwh δηλαδή το μήνα, να πληρώνουν όλα τα διαμερίσματα, παροχή που μπορούν να την έχουν με 3€ το μήνα. Πόσο μάλλον όταν τα βρίσκουν και μεταξύ τους?

Νόμιμο αν είναι δεν ξέρω.

*Αν εχω σπίτι με 4 διαμερίσματα (γονεις, αδερφια και εγώ) , είναι λογικό να βάλω ακόμα μια παροχή για τη λάμπα του διαδρόμου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Πάντως είναι λογικό από μια άποψη σε οικογενειακές πολυκατοικίες χωρίς ανελκυστήρα να μην υπάρχει ξεχωριστή παροχή ηλεκτρικού για το διάδρομο.

Για 10kwh δηλαδή το μήνα, να πληρώνουν όλα τα διαμερίσματα, παροχή που μπορούν να την έχουν με 3€ το μήνα. Πόσο μάλλον όταν τα βρίσκουν και μεταξύ τους?

Νόμιμο αν είναι δεν ξέρω.

*Αν εχω σπίτι με 4 διαμερίσματα (γονεις, αδερφια και εγώ) , είναι λογικό να βάλω ακόμα μια παροχή για τη λάμπα του διαδρόμου? 

Λογικο μπορει να είναι αλλα νομιμο δε είναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Πάντως είναι λογικό από μια άποψη σε οικογενειακές πολυκατοικίες χωρίς ανελκυστήρα να μην υπάρχει ξεχωριστή παροχή ηλεκτρικού για το διάδρομο.

Για 10kwh δηλαδή το μήνα, να πληρώνουν όλα τα διαμερίσματα, παροχή που μπορούν να την έχουν με 3€ το μήνα. Πόσο μάλλον όταν τα βρίσκουν και μεταξύ τους?

Νόμιμο αν είναι δεν ξέρω.

*Αν εχω σπίτι με 4 διαμερίσματα (γονεις, αδερφια και εγώ) , είναι λογικό να βάλω ακόμα μια παροχή για τη λάμπα του διαδρόμου? 

Ακριβώς αυτό ... δεν είναι καν "πολυκατοικίες" με τον σύνηθες ορισμό. Φυσικά και είναι νόμικο εφόσον έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Είναι ξεχωριστά σπίτια ανά όροφο και ένα κλιμακοστάσιο για να ανεβαίνεις. Δεν οριζεται κοινόχρηστος χώρος και χιλιοστά ιδιοκτησίας σε τέτοια κτίσματα ρε παιδιά. Φυσικά δεν υπάρχει ασανσερ στο 90% των περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε κάναδυο αυτόνομα φώτα με αισθητήρες (ενδεικτικά https://www.mistore-greece.gr/SmartDevices/Mi-Motion-Activated-Night-Light.aspx ) να κάνεις την δουλειά σου μέχρι να νοικιάσει το σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ΤΟ, με το που το διάβασα μου 'φυγε ο καφές απ' τη μύτη! Απίστευτο!

Κάνε αυτό που είπε ο φίλος μα; παραπάνω. Ακόμα καλύτερα, αν είναι δυνατό φύγε από εκεί. Θα γίνει τρελοκομείο αν δεν έχει γίνει ήδη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέραστην δικιά μας πολυκατοικία Δεν υπάρχει διαχειριστής εδώ και 3 χρόνια και πριν τα Χριστούγεννα μας έκοψαν το κοινόχρηστο ρεύμα όποτε ούτε φως στην σκάλα αλλά ούτε και ασανσέρ... το πρόβλημα είναι ότι 1 διαμέρισμα δεν θέλει να βάλει Αυτά που της αναλογούν για να πληρώσουμε το ρεύμα... τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
36 λεπτά πριν, Varvaraaleksandra είπε

Καλησπέραστην δικιά μας πολυκατοικία Δεν υπάρχει διαχειριστής εδώ και 3 χρόνια και πριν τα Χριστούγεννα μας έκοψαν το κοινόχρηστο ρεύμα όποτε ούτε φως στην σκάλα αλλά ούτε και ασανσέρ... το πρόβλημα είναι ότι 1 διαμέρισμα δεν θέλει να βάλει Αυτά που της αναλογούν για να πληρώσουμε το ρεύμα... τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση? 

Τα πληρωνεται οι υπολοιποι , και μετα την κυνηγατε με δικηγορο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ρε παιδιά έχω και εγώ παρόμοιο θέμα και προσπαθώ να καταλάβω ,μέχρι τώρα  στην 2οροφη κατοικία  υπήρχε ένα ρολόι εξωτερικά για την ΔΕΗ και 2 εσωτερικά για την κατανάλωση κάθε διαμερίσματος .Ο σπιτονοικοκύρης μου αποφάσισε να βάλει ρεύμα από άλλο παροχο και έτσι έβαλε δεύτερο εξωτερικό ρολόι στο όνομα του και έτσι έμεινα με το αρχικο εγώ.

1)Το ρεύμα των κοινόχρηστων χώρων λογικά έχει μείνει σε εμένα ΕΤΣΙ?

2)Πως μπορώ να ξέρω τι πληρώνω εκεί?(μπορώ?)

3) Αν δεν μπορώ να ξέρω ,τι λεφτά να ζητήσω για το κοινόχρηστο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2019 στις 10:03 ΜΜ, Christses είπε

Ξέρει κανείς αν είναι παράνομο όλο αυτό που κάνει και τι μπορώ από μεριά μου να κάνω;

Αυτό που είναι παράνομο είναι να μην έχει σε πολυκατοικία το κοινόχρηστο δικό του ρολοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...