Προς το περιεχόμενο

Μυστηριώδες Snapdragon SoC διαλύει τον ανταγωνισμό στο Geekbench


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Εκατό διεργασίες τρέχουν στο παρασκήνιο ανά πασα στιγμή + multitasking, δεν είναι ανάγκη να προσομειώνεις real-time καιρικά μοντελα 15ημερου στο κινητό σου.

Αν ήταν όλα τόσο απλα τότε γιατί άργησε τόσα χρονια να εξαλειφθεί το lag ;

There ain't no such thing as too much computing power.

Εξαφανίστηκε όμως ακόμα και στα mid-range. Άρα το πόσο δυνατό θα είναι ένα chip πλέον, έχει τόσο νόημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Εξαφανίστηκε όμως ακόμα και στα mid-range. Άρα το πόσο δυνατό θα είναι ένα chip πλέον, έχει τόσο νόημα ?

Τι και τωρα δεν θα εχουμε δλδ να λεμε ποιος την εχει μεγαλυτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και κάπου εδώ έρχομαι εγώ και λέω ξανά... Ευτυχώς υπάρχει ο ανταγωνισμός και η κούρσα των ναυαρχίδων και μπορούμε και εμείς με 300++ € να αγοράζουμε περσινές ναυαρχιδες και να χαιρόμαστε ποιοτικές συσκευες. Τώρα όσοι βγείτε να πείτε ότι αξίζει 1000 το note 10 και το iPhone XS δεν έχετε άδικο αλλά θεωρώ ότι αυτά δεν είναι vfm στην παρούσα φάση τουλάχιστον. 

Επεξ/σία από dknight999
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dknight999 είπε

Και κάπου εδώ έρχομαι εγώ και λέω ξανά... Ευτυχώς υπάρχει ο ανταγωνισμός και η κούρσα των ναυαρχίδων και μπορούμε και εμείς με 300++ € να αγοράζουμε περσινές ναυαρχιδες και να χαιρόμαστε ποιοτικές συσκευες. Τώρα όσοι βγείτε να πείτε ότι αξίζει 1000 το note 10 και το iPhone XS δεν έχετε άδικο αλλά θεωρώ ότι αυτά δεν είναι vfm στην παρούσα φάση τουλάχιστον. 

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά ρε φίλε έχει καταντήσει αηδία η απαξίωση των συσκευών (πέρα από Apple) , οι οποίες κυκλοφορούν στα 1000$ και έξι μήνες μετά κοστίζουν ακριβώς τα μισά χρήματα. Κάνει εκείνον που τις αγοράζει day one να νιώθει σαν ηλίθιος. Τα smartphones πρέπει να είναι από τα πολύ λίγα προϊόντα στην αγορά που απαξιώνονται ΤΟΣΟ γρήγορα. Βέβαια όπως είπες, κερδισμένοι βγαίνουν αυτοί που έχουν την υπομονή να περιμένουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, freegr είπε

Νομίζω ότι ακόμα έχουμε πολύ δρόμο να διανύσουμε ώστε να δούμε πραγματικά υπέροχα δυνατά συστήματα...

Τι να το κάνεις παραπάνω hardware όταν το software είναι 5 χρόνια πίσω? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να φανταστώ εννοεί τον ανταγωνισμό των android, γιατι δεν εξηγείται διαφορετικά... (που να βγει και ο φετινός δλδ)

2b76UTE.jpg

Επεξ/σία από vagos_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Να περιμένεις παράθεση που θα σε ρωτούν:Μα γιατί, τι έχουν οι Exynos και οι Kirin, μια χαρά "τρέχουν".Σιγά μην καταλάβεις διαφορές.Εμένα το δικό μου πάει σφαίρα.

Ακόμα χειρότερα, είναι που υπάρχουν ακόμα υποστηρικτές των Mediatek όταν με ελάχιστα παραπάνω χρήματα παίρνεις Snapdragon.

Πρέπει να έχουμε έτοιμο copy paste παράγραφο που να εξηγεί τις διαφορές σε κάμερες, σε software support κλπ.  😁

Για μίλα για τις κάμερες της Huawei ,  σε ενοχλεί ο Kirin ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοια διαβαζαμε και για το προσφατο Sony Xperia 1 οτι ταχα μου θα εβγαζε κοντα 400.000 στο Antutu

https://wccftech.com/sony-xperia-xz4-antutu-alleged-leak/

Τελικα κυκλοφορησε το κινητο και ειναι 50.000κατω

http://www.antutu.com/en/ranking/rank1.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zodiacskipper είπε

Για μίλα για τις κάμερες της Huawei ,  σε ενοχλεί ο Kirin ε?

Δεν έχουν κακές κάμερες τα Huawei (Τουλάχιστον τα ακριβά), όμως παίζει ρόλο ο επεξεργαστής στο αποτέλεσμα της κάμερας (Φωτογραφία και βίντεο).Αν είχαν Snapdragon θα ήταν ακόμα πιο καλές.Φυσικά υπάρχουν απόψεις που υποστηρίζουν πως το λογισμικό της Huawei στις κάμερες βγάζει αποτελέσματα υπερκορεσμού, αλλοιώσεων κλπ.

Επίσης όσο πιο καλός ο επεξεργαστής, τόσο πιο καλή και η κάρτα γραφικών.

Αν είχα Huawei ίσως να με ενοχλούσε, ειδικά αν είχα ακριβό μοντέλο.Δεν λέω όμως οτι δεν θα αγόραζα Huawei η Xiaomi.

Οπως πχ έχω γράψει τι με ενοχλεί στα κινητά και στην πολιτική της Sony που τυχαίνει να έχω Sony κινητό και όπως θα γράψω πχ για την Samsung που βάζει τους Exynos στην Ευρώπη κλπ.Οχι σαν μερικούς fans που υποστηρίζουν την εταιρία ανάλογα με ποιά συσκευή έχουν.

Οπως αντιθέτως έχω γράψει και τα θετικά της κάθε εταιρίας σε διάφορα θέματα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό κριτήριο του καταναλωτή πρέπει να είναι το όφελος δια το ποσό που δαπανά,προσωπικά ανήκω στο apple ecosystem αλλά ομολογώ οτι θα ήθελα τις επιδόσεις της apple με την τιμολόγιση τρίτων,πάντως πρέπει να λάβετε υπόψιν οτι τα συνθετικά σκορ δεν είναι το παν,πιο σημαντικό είναι το felling της συσκευής απο πλευράς λογισμικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι παινεύεται την Apple αναρωτιέμαι γνωρίζετε τους όρους αυτονομία, throttling / σταθερότητα επιδόσεων? Η μόνο  τρέχετε/διαβάζετε τα benchmarks και χαίρεστε με τα μεγάλα νούμερα? Πραγματικά απορώ με την αφέλεια που έχουν οι καταναλωτές σήμερα στον χώρο συσκευών κινητής τηλεφωνίας.

Πλέον πρόκειται για μάστιγα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Όσοι παινεύεται την Apple αναρωτιέμαι γνωρίζετε τους όρους αυτονομία, throttling / σταθερότητα επιδόσεων? Η μόνο  τρέχετε/διαβάζετε τα benchmarks και χαίρεστε με τα μεγάλα νούμερα? Πραγματικά απορώ με την αφέλεια που έχουν οι καταναλωτές σήμερα στον χώρο συσκευών κινητής τηλεφωνίας.

Πλέον πρόκειται για μάστιγα.

Πες μας λίγο για το throttling και τη σταθερότητα επιδόσεων του A12 και γενικά των A-Series SoC της Apple. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Πες μας λίγο για το throttling και τη σταθερότητα επιδόσεων του A12 και γενικά των A-Series SoC της Apple. 

Είσαι εκτός θέματος.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, leonproniknidis said:

Είσαι εκτός θέματος.

Ενώ εσύ που γράφεις σχόλια για την Apple σε θέμα για νέο snapdragon SoC, νομίζεις ότι είσαι εντός θέματος; 

Για να μαζευόμαστε λίγο με τα off topic...

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...