Προς το περιεχόμενο

Resident Evil [Netflix]


Getta Robo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, totalius είπε

Αυτο το Βλέπεται μας εχει καταστρέψει κ σε μεγαλο βαθμο ωφειλεται στη μόδα του Netflix .

Σιγά σιγά ξυπνάει ο κόσμος buddy. Το Strangers Things τους έσωσε λίγο.

kJjvG9p.png

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Σιγά σιγά ξυπνάει ο κόσμος buddy. Το Strangers Things τους έσωσε λίγο.

kJjvG9p.png

Αυτό γίνεται για μακροοικονομικούς λόγους και ενισχύεται το effect από miss σε κάποιο expectation της ws. Δεν είναι πως ενοχληθήκαμε από το content και έπεσε. Αν ήταν έτσι λόγω Stranger Things και άλλων hit που έχει κάνει θα pumpare.

Πες για τους subscribers που χτύπησαν άνω όριο και περιμένουν μείωση.

Τo content όσο πάει και χειροτερεύει. Βγαίνει κάτι δυνατό που και που αλλά ειδικά σε sequel/prequel/wtv γνωστών franchises (αυτό δεν αφορά μόνο το Netflix) γίνεται σφαγή.

Τσέκαρα το μισό από το 1ο επεισόδιο (με βελάκι), δύσκολο να συνεχίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Αυτό γίνεται για μακροοικονομικούς λόγους και ενισχύεται το effect από miss σε κάποιο expectation της ws. Δεν είναι πως ενοχληθήκαμε από το content και έπεσε. Αν ήταν έτσι λόγω Stranger Things και άλλων hit που έχει κάνει θα pumpare.

Πες για τους subscribers που χτύπησαν άνω όριο και περιμένουν μείωση.

Τo content όσο πάει και χειροτερεύει. Βγαίνει κάτι δυνατό που και που αλλά ειδικά σε sequel/prequel/wtv γνωστών franchises (αυτό δεν αφορά μόνο το Netflix) γίνεται σφαγή.

Τσέκαρα το μισό από το 1ο επεισόδιο (με βελάκι), δύσκολο να συνεχίσω.

Δεν θα διαφωνήσω μιας και δεν γνωρίζω περί χρηματιστηριακών. Παρόλα αυτά δεν θα μου φαινόταν περίεργο άμα περισσότερος κόσμος κάνει unsub όταν εδώ και χρονια 1 στα 100 shows είναι καλο. Προσωπικά άμα δεν χρησιμοποιούταν ο λογαριαμός μου από γονείς θα το είχα ακυρώσει χρονια τώρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Προσωπικά άμα δεν χρησιμοποιούταν ο λογαριαμός μου από γονείς θα το είχα ακυρώσει χρονια τώρα.

Same. Ασεπου με βολευει προσωπικα για το office. Το εχω ξανα ξεκινησει για 5η φορα για να εχω κατι να χαζευω οταν κανω αλλα πραγματα :P

apple tv ftw 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα... για να μην το δείτε εσείς.

Αρχικά ένα μικρό backstory.

Επειδή μόλις χθες το τελείωσα, να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω επαφή με το αρχικό σύμπαν των πρώτων original Resident Evil, ίσως σε αυτό το κοινό να θέλει να πατήσει η σειρά.

Η επαφή μου με το franchise ξεκίνησε με προτροπή ενός φίλου το 2012 που ήμουν στο Λύκειο(Γ), μέσα σε ένα διάστημα δύο εβδομάδων είχα δει όλες τις τότε τηλεοπτικές μεταφορές (Resident Evil: Retribution -4o film-). Μου άρεσε η θεματολογία αλλά δεν είχα παίξει τα παιχνίδια παρά μόνον τις πρώτες 2-3 ώρες του 7 το 2017. Πέρσι επηρεασμένος από την αναμενόμενη κυκλοφορία του 8 Village τις είδα όλες ξανά μέχρι την τελευταία του 2019 και έπειτα έπιασα να συνεχίσω το 7. Να μη μακρυγορώ μιας και έχω αναφέρει στο αντίστοιχο θέμα το πόσο έκπληκτος έμεινα από το 7 και το 8 τα οποία καταευχαριστηθηκα και περιμένω λυσσασμένα το Shadows of Rose, DLC story.

Σε σύγκριση με την ταινία του 2021 αλλά και τη φετινή σειρά οι πρώτες δύο ταινίες του Anderson βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα και βλέπονται αξιοπρεπώς. Η ταινία έχει κάποια ελάχιστα καλά σημεία ( στην αναπαράσταση κάποιων περιβαλλόντων περισσότερο παρά στο κακό καστ ) και η σειρά είναι κάτι εντελώς και με πολύ μεγάλη δόση δημιουργικής ελευθερίας "inspired" (όπως αναφέρεται στους τίτλους αρχής). Ακόμη και να μην λεγόταν Resident Evil παλι θα μιλούσαμε για μια χαμένη ευκαιρία ή προσπάθεια, μια σειρά του 3.5 αντε 4 στα 10 (με επιείκεια) . Μπορούσαν να αναπτύξουν πολλά πράγματα τα οποία τα παρατούσαν αμέσως και επικεντρωνόταν στα ίδια και στα ίδια..Το σώζει ο άμοιρος Lance Reddick (Albert Wesker) λίγο. Ελάχιστες καλές στιγμές η σειρά, κάπως ορισμένα στοιχεία είχαν ενδιαφέρον αλλά αναλώθηκε σε ανούσιο και επαναλαμβανόμενο αδερφικο δράμα. Από τα παιδάκια μόνο η Siena Agudong ( Billie Wesker ) έπαιζε κάπως αξιόλογα ας πούμε και από το ενήλικο καστ είχε επίσης ένα ενδιαφέρον ο χαρακτήρας της ψυχοπαθαρας που έπαιζε η Paola Núñez (Evelyn Marcus). Περίμενα όλο και κάτι δυνατό να συμβεί αλλά και στο τέλος του  τελευταίου επεισοδίου να μας δείξει ότι λόγω κάποιου τραγικού συμβάντος όλα πήγαν κατά διαόλου και η Αποκάλυψη ξεκίνησε έτσι αλλά δεν μας κάνει το χατίρι το σενάριο... παρά ένα αρρωστιαρικο χέρι ξεπροβάλει βάζοντας τον θεατή να μαντέψει τι και πώς.... ή να αναγκαστεί να περιμένει για κάποια συνέχεια όπου έως τότε θα έχει χάσει μάλλον και το ενδιαφέρον του.

 

Οπότε βλέπεται μόνον εάν δεν έχετε τίποτε άλλο να περάσετε το βράδυ σας και αυστηρά καμία επαφή με το όνομα Resident Evil, απολύτως τίποτα να μην έχετε δει, καμία ταινία, ούτε να έχετε παίξει κάποιο παιχνίδι, αλλά και πάλι προειδοποίηση ότι πάτε να δείτε κάτι κάτω του μετρίου.

 

Υ.Γ. Ήμουν λίγο "ανεκτικός" παραπάνω από το συνηθισμένο για τα δικά μου στάνταρ γιατί είναι καλοκαίρι και είμαστε πιο χαλαροί, δεν είχα κάποια σειρά για binge watching και υπήρχε η περιέργεια λόγω ονόματος,  έχουμε φάει στη μάπα και παρόμοιες σειρές (τύπου The 100) οπότε σε ένα Σ/Κ άντε να φεύγει ήταν. Πάντως όταν ξεκίνησα το 1ο επεισόδιο μετά την σκηνή με τη τεράστια κάμπια το άφησα, έπεσα για ύπνο.

- Περί CGI, καλό είχε μόνο το σκυλί (Cerberus). Τα licker έτσι κι έτσι ας πούμε καλό/ανεκτό αν και δεν τα δείχνει σε πολύ κοντινά πλάνα παρά για λίγο.

Μια λεπτομέρεια. Πιο τρομακτικό αποτέλεσμα είχε προσφέρει όσων αφορά τα σκυλιά ο Anderson πάντως στη 1η ταινία.

Μια κωμικοτραγική λεπτομέρεια: Η Umbrella όσο παντοδύναμη και να θέλει να αυτοπροσδιορίζεται, παρουσιάζεται στην σειρά ως μια πανευκολα διάτρητη από ασφάλεια οργάνωση αποτελούμενη από ηλίθιους, ατσουμπαλους και άσχετους κακούς σαν από καρτούν. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2022 στις 2:41 ΜΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

Δεν θα διαφωνήσω μιας και δεν γνωρίζω περί χρηματιστηριακών. Παρόλα αυτά δεν θα μου φαινόταν περίεργο άμα περισσότερος κόσμος κάνει unsub όταν εδώ και χρονια 1 στα 100 shows είναι καλο. Προσωπικά άμα δεν χρησιμοποιούταν ο λογαριαμός μου από γονείς θα το είχα ακυρώσει χρονια τώρα.

Σήμερα έχει earning report. Περιμένει να χάσει 2 μύρια subs. Αν χάσει παραπάνω θα δεις κάνα -20% και βαρύγδουπο τίτλο στα νέα του Insomnia αύριο! :P

Στα της σειράς, τη προχωράω με πολύ βελάκι! Υπάρχει κάποιο κομμάτι της σε κάποιο παιχνίδι;

Δε λέει κάτι κατ'εμέ, μου φαίνεται πολύ αδιάφορη. Νομίζω θέλει προσπάθεια, να έχεις αυτό το αποτέλεσμα σε Resident Evil περιβάλλον. Στάξε λίγη αγωνία κάπου ή κάτι που να έντυπωσιάσει έστω στιγμιαία κάποιον fan.

Ο κεντρικός χαρακτήρας (grown up Jade)  δε κάνει τίποτα. Ή μάλλον κάνει

Spoiler

μαλακίες όπως αυτή που οδήγησε στο θάνατο τη lab partner με το παιδί της.

Πιο πριν τη σώζει o ομπρελιότης, που τη κυνηγά, χορεύοντας με τα ζόμπι. 

Της δίνουν πάντως σκηνή με αλυσοπροίονο.

Λίγο έμεινε ακόμα. Με βελάκι ακόμα πιο λίγο! :D

Ξεχωρίζω κάπως από το σορό Wesker & Evelyn.

Fun fact (μάλλον εντελώς άχρηστο 😅)  η ηθοποιός που κάνει την Evelyn (γερό καμινέτο btw) είναι γεννημένη στο μέρος (Tijuana) που έγινε το incident που αναφέρουν στη σειρά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που είναι Netflix, αποτελεί εγγύηση ότι είναι μάπα.

Κάποια στιγμή ίσως δω το 1ο επεισόδιο για να δω πόσο χάλια έχουν καταντήσει οι σειρές του Netflix.

Τα λέω εδώ και χρόνια για το Netflix.

Ευτυχώς τώρα τελευταία ο μέσος άσχετος τηλεθεατής αρχίζει να μαθαίνει ότι υπάρχουν κι άλλες συνδρομητικές, πολύ καλύτερες…

Εντωμεταξύ αυτοί που έχουν τα σκιλς… να κατεβάζουν… και να έχουν πρόσβαση στα πάντα, γίνονται όλο και λιγότεροι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...