Προς το περιεχόμενο

Opel Astra J vs Ford Focus Mk-III


ProponitisTouKanape

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Επίσης αν κάποιος είχε Focus diesel αυτης της γενιάς ας μας πει τώρα την εμπειρία του. Ή ας σωπάσει για παντα :P 

Μη μπλέξεις με πετρέλαιο και ειδικά μεταχειρισμένο ακόμα και αν στο κάνουν δώρο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, paylidis είπε

Μη μπλέξεις με πετρέλαιο και ειδικά μεταχειρισμένο ακόμα και αν στο κάνουν δώρο....

Δε το φοβαμαι τοσο πολυ κι επειδη θα γινεται ενας σεβαστος αριθμος χιλιομετρων καθημερινα (~80), ισως συμφερει το πετρελαιο. 

Απλα να πω οτι η αγορα κι η χρηση του αυτοκινητου θα γινει εκτος Ελλαδας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δε το φοβαμαι τοσο πολυ κι επειδη θα γινεται ενας σεβαστος αριθμος χιλιομετρων καθημερινα (~80), ισως συμφερει το πετρελαιο. 

Απλα να πω οτι η αγορα κι η χρηση του αυτοκινητου θα γινει εκτος Ελλαδας. 

Λόγω ζημιών το αναφέρω. Όχι λόγω συμφέροντος ως προς τα χλμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, paylidis είπε

Λόγω ζημιών το αναφέρω. Όχι λόγω συμφέροντος ως προς τα χλμ. 

Ενταξει ενα αυτοκίνητο πρώτο χέρι απο ιδιώτη με βιβλίο σέρβις και έλεγχο πριν την αγορά, δε το φοβάμαι τόσο. 

Εν πάσει περιπτώσει, αν το έχει κάποιος ας μας πει την εμπειρία του. Peace 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος Astra J  1.4 Turbo 140hp τα τελευταία δυόμισι χρόνια. Καταρχάς όσον αφορά την κατανάλωση εντός πόλης είμαι στα 8-8.5 λίτρα με αρκετά συντηρητική οδήγηση. Πριν από λίγες μέρες έκανα ταξίδι 500 χιλιομέτρων και με αρκετή χρήση Cruise control μου έγραψε 6.2 λίτρα. 

Όσον αφορά την άνεση στα ταξίδια δεν έχω κανένα παράπονο. Βέβαια παίζουν μεγάλο ρόλο και τα λάστιχα. Τα προηγούμενα που είχα ήταν κάτι Bridgestone Turanza τα οποία ήταν σαν τούβλα, ένιωθες και το παραμικρό τράνταγμα. Τον χειμώνα έβαλα Michelin και είδα μεγάλη διαφορά. Παρόλα αυτά έχοντας οδηγήσει αρκετά και το VW Golf 1.4 TSI πάλι στα 140hp, το Golf μου φαίνεται λίγο πιο άνετο στο πάτημα του στον δρόμο (σε περίπτωση που έχεις οδηγήσει τέτοιο). 

Δεν ξέρω γιατί ο φίλος αναφέρει ότι δεν έμεινε ευχαριστημένος από την έκδοση με τα 140hp. Ίσως έχει άλλες απαιτήσεις, αλλά εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τις επιδόσεις. Άνετη οδήγηση, ροπή για να κάνεις καμιά προσπέραση οπου χρειάζεται και όλα οκ. 

Απο ζημιές αυτά τα δυόμισι χρόνια το μόνο που μου έχει βγάλει εκτός προγράμματος είναι μια αντλία νερού. Όπως μου έχει πει και ο μηχανικός μου τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα έχουν θέμα με ότι έχει να κάνει με νερά.

Οτι άλλο θες με ρωτάς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει πάρει το αυτί μου για τα opel και την αντλία νερού. Για τα 140 αλογα, νορμαλ ακούγεται η κατανάλωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...