Προς το περιεχόμενο

Κάθε πότε αλλάζετε τα μαξιλάρια σας;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, stormrain είπε

Αυτα τα memory foam ειναι decent? Προσωπικα κοιμάμαι συνηθως με παρα πολυ λεπτο μαξιλάρι, αλλα το θέλω οσο ειμαι ξύπνιος για να διαβαζω κλπ και εκνευρίζομαι με τα κλασικα μαξιλάρια που τα διπλοδιπλωνω. 

Απλως αναρωτιέμαι σαν αίσθηση αν είναί περιεργο. Συνηθως στην 5ετια τα αλλαζω, με τις πετσετες δεν εχω θεμα, τις παροπλιζω οταν βρω αλλη που να μου αρέσει περισσοτερο. Αλλα και μαλακη να μην ειναι δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. 

Εμείς από τότε που πήραμε τα πρώτα σπίτι δεν χρησιμοποιήσαμε ξανά παραδοσιακό μαξιλάρι με γέμιση.

Έχουν το καλό πως διατηρούν το σχήμα τους ανάλογα τη σκληρότητα (εγώ θέλω άκαμπτο, η σύντροφος προτιμά ένα πιο μαλακό) και δεν υποχωρούν με το βάρος του κεφαλιού, παρέχοντας στήριξη και στη σπονδυλική στήλη. Παλιά έπρεπε να κοιμάμαι με το χέρι μου πίσω από το μαξιλάρι για να έχω κάποια στήριξη και να μην έχει το κεφάλι μου κλίση προς το στρώμα σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα.

Θα έλεγα να δοκιμάσεις για αρχή ένα μέτριας σκληρότητας για να δεις αν σου αρέσει η αίσθηση, αυτά που έχω στοίχησαν €35 έκαστο αλλά υπάρχουν και φθηνότερα παντού στην αγορά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα...

σαν ειδικος στην μαλαξη και στις παθησεις της σπονδιλικης στυλης,

εχω να σας πω οτι το μαξιλαρι,ειναι ενας συμαντικος παραγοντας για τον ποιοτικο υπνο.

σε ολους μου τους πελατες προτεινω το ανατομικο μαξιλαρι memory foam με τις 2  κουρμπες.

το κεφαλι μας ειναι 8 κιλα.θα πρεπει αν το εχουμε καλα στυριγμενο κατα την διαρκεια του υπνου μας.

επειδη υπαρχουν στην αγορα πολλα τετοια μαξιλαρια,θα πρεπει να τσεκαρετε την σκληροτητα του.

βυθιστε τα δαχτιλα σας μεσα στο μαξιλαρι και  μετα  τραβιχτε το χερι αποτομα.θα πρεπει να παρει λιγη ωρα να επαλελθει το μαξιλαρι στην αρχικη του θεση.

τα καλα μαξιλαρια αρχιζουν απο 35ε κ φτανουν μεχρι και 150ε τα πιο καλης ποιοτητας.

 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, csontheline είπε

Κοίτα στο ΙΚΕΑ. Προσωπικά χρησιμοποιούμε αυτό αλλά βλέπω και άλλα ωραία που φέρανε.

Και εγω αυτο εχω. Δεν το αλλάζω με κανενα. Συνηθως κοιμαμαι στο πλάι οποτε με εχει βολεψει παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

memory foam και αλλαγη καθε 3-4 χρονια η οποτε χασει τη φορμα του. δεν ειναι τραγικο το κοστος  40-50 ευρω για  σωστο υπνο. αλλα θελει δοκιμη πριν το παρεις, οπως και το στρωμα, δε ταιριαζουν ολα στο γουστο του καθενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να προτεινετε ανατομικο μαξιλαρι memory foam μεχρι 50€;

Δεν ειναι για μενα, θελω να το αγορασω για στενο συγγενικο μου προσωπο που εχει κηλες στην μεση. (για γυναικα 53 ετων με πονους στην μεση).

Καταλαβαινω οτι καθε ανθρωπος εχει τις δικες του συνηθειες οσο αναφορα το μεγεθος και την σκληροτητα του μαξιλαριου που εχει συνηθισει. Προτεινετε μου, αν εχετε προσωπικη εμπειρια προς τα που να κοιταξω, ποια μαρκα κλπ και θα αγορασω το αντιστοιχο μεγεθος.

 

13 ώρες πριν, deukaleionas είπε

καλησπερα...

σαν ειδικος στην μαλαξη και στις παθησεις της σπονδιλικης στυλης,

εχω να σας πω οτι το μαξιλαρι,ειναι ενας συμαντικος παραγοντας για τον ποιοτικο υπνο.

σε ολους μου τους πελατες προτεινω το ανατομικο μαξιλαρι memory foam με τις 2  κουρμπες.

το κεφαλι μας ειναι 8 κιλα.θα πρεπει αν το εχουμε καλα στυριγμενο κατα την διαρκεια του υπνου μας.

επειδη υπαρχουν στην αγορα πολλα τετοια μαξιλαρια,θα πρεπει να τσεκαρετε την σκληροτητα του.

βυθιστε τα δαχτιλα σας μεσα στο μαξιλαρι και  μετα  τραβιχτε το χερι αποτομα.θα πρεπει να παρει λιγη ωρα να επαλελθει το μαξιλαρι στην αρχικη του θεση.

τα καλα μαξιλαρια αρχιζουν απο 35ε κ φτανουν μεχρι και 150ε τα πιο καλης ποιοτητας.

Μπορειτε να μου προτεινετε το καλυτερο που γνωριζετε μεχρι 50€ με τις δυο κουρμπες οπως αναφερατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2019 στις 10:20 ΜΜ, leonidas_fs είπε

2-3 δεν νομίζω αλλά ανα 5-6 χρόνια άλλαξε το δεν κάνει κακό. Ένα πολύ καλό μαξιλάρι κάνει 50-60€, δεν νομίζω ότι είναι τραγικό το κόστος!

150€ κάνει ένα πολύ πολύ καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...