Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικη σκαλα υπηρεσιας - Αφαιρεση


tenten1908

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

 

Μενω σε 3οροφο οικημα και στο μπαλκονι μου εχω και μια σκαλα υπηρεσιας.

Εγω κατοικω στο 2ο οροφο (ιδιοκτητης) και ειμαστε συμφωνοι με το 3ο οροφο οτι δεν μας χρησιμευει σε κάτι η εξωτερικη σκαλα υπηρεσιας.

Οποτε 2ος κ 3ος οροφος συμφωνουν. Υποψιαζομαστε αντιδραση απο το 1ο οροφο και το ισογειο. Εμπεις μπορουμε να κινηθουμε ανεξαρτητα και να αφαιρεσουμε το κομματι μας?

 

ΥΓ: H Σκαλα δεν καταληγει σε ταράτσα.

 

Ευχαριστώ 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tenten1908 είπε

Καλησπέρα 

Μενω σε 3οροφο οικημα και στο μπαλκονι μου εχω και μια σκαλα υπηρεσιας.

Εγω κατοικω στο 2ο οροφο (ιδιοκτητης) και ειμαστε συμφωνοι με το 3ο οροφο οτι δεν μας χρησιμευει σε κάτι η εξωτερικη σκαλα υπηρεσιας.

Οποτε 2ος κ 3ος οροφος συμφωνουν. Υποψιαζομαστε αντιδραση απο το 1ο οροφο και το ισογειο. Εμπεις μπορουμε να κινηθουμε ανεξαρτητα και να αφαιρεσουμε το κομματι μας?

ΥΓ: H Σκαλα δεν καταληγει σε ταράτσα.

Ευχαριστώ 

Γιώργος

εφόσον είναι κοινόχρηστη, πρέπει να γίνει συνέλευση και να μαζέψετε υπογραφές σύμφωνα με τα χιλιοστά. 

Αν είσαστε συνεννοήσιμοι μεταξύ σας, τη βγάζετε και δεν ενοχλεί κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τη δεις σαν σκάλα "υπηρεσίας"  προφανώς και δεν εξυπηρετεί πλέον και αποτελεί κατάλοιπο αρκετά περασμένων 10ετιών.

Αν τη δεις όμως σαν σκάλα "κινδύνου", διαφυγής ή ότι άλλο προφανώς και είναι όχι μόνο χρήσιμη αλλά και απαραίτητη. Δυστυχώς στις ελληνικές πολυκατοικίες δεν είναι υποχρεωτικό να υπάρχει εναλλακτική έξοδος διαφυγής.

Σαφώς έχει και τα τρωτά της αφού αποτελεί άλλο ένα σημείο εισόδου στο σπίτι για απρόσκλητους.

Επί του ερωτήματος τώρα, χωρίς να είμαι μηχανικός ή νομικός, απ' όσο ξέρω στα εξωτερικά του κτηρίου δεν είναι "το κομμάτι" το δικό σου ή του άλλου αλλά μιλάμε για κοινόχρηστο στοιχείο και άρα αφορά απόφαση της γενικής συνέλευσης.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιμοτατη για πολλα χρονια. Μακαρι να ηταν παρανομη, την ξηλωνα την επομενη μέρα

18 ώρες πριν, haris_216 είπε

Αν τη δεις σαν σκάλα "υπηρεσίας"  προφανώς και δεν εξυπηρετεί πλέον και αποτελεί κατάλοιπο αρκετά περασμένων 10ετιών.

Αν τη δεις όμως σαν σκάλα "κινδύνου", διαφυγής ή ότι άλλο προφανώς και είναι όχι μόνο χρήσιμη αλλά και απαραίτητη. Δυστυχώς στις ελληνικές πολυκατοικίες δεν είναι υποχρεωτικό να υπάρχει εναλλακτική έξοδος διαφυγής.

Σαφώς έχει και τα τρωτά της αφού αποτελεί άλλο ένα σημείο εισόδου στο σπίτι για απρόσκλητους.

Επί του ερωτήματος τώρα, χωρίς να είμαι μηχανικός ή νομικός, απ' όσο ξέρω στα εξωτερικά του κτηρίου δεν είναι "το κομμάτι" το δικό σου ή του άλλου αλλά μιλάμε για κοινόχρηστο στοιχείο και άρα αφορά απόφαση της γενικής συνέλευσης.

Σε ευχαριστω για την απάντηση σου

Βεβαιως το 1ο είναι ηασφάλεια και δεν μιλαω για έξοδο διαφυγης αλλα σημειο εισοδου απο απρόσκλητους.

 

14 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Νόμιμη παρανομη αφού συμφωνείτε ο 2ος και ο 3ος, δεν υπάρχει θέμα ξηλωστε την

Νομικά στέκει αυτό? Αυτο πρέπει να δω πρωτιστως.

18 ώρες πριν, DrLo είπε

Το 1ο ερώτημα που πρέπει να απαντηθεί είναι αν η σκάλα αυτή βρίσκεται εκεί νόμιμα.

Νομιμότατη, αν ήταν παρανομη θα γλύτωνα μεγαλο κόπο και θα την είχα ξηλωχει την επόμενη μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tenten1908 είπε

Νομικά στέκει αυτό? Αυτο πρέπει να δω πρωτιστως.

 

Το ενδεχόμενο να μιλήσεις με ένα μηχανικό το έχεις σκεφτεί ; 

Λέω εγώ τώρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε
 

Το ενδεχόμενο να μιλήσεις με ένα μηχανικό το έχεις σκεφτεί ; 

Λέω εγώ τώρα... 

Εννοειται φίλε μου, μετα τις διακοπές. Αλλα λέω κατσε να στειλω στο φορουμ. Αλλωστε γιαυτο δεν υπάρχει. Μηπως δεν έπρεπε?

18 ώρες πριν, sphinxgr είπε

εφόσον είναι κοινόχρηστη, πρέπει να γίνει συνέλευση και να μαζέψετε υπογραφές σύμφωνα με τα χιλιοστά. 

Αν είσαστε συνεννοήσιμοι μεταξύ σας, τη βγάζετε και δεν ενοχλεί κανέναν.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

Επεξ/σία από tenten1908
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tenten1908 είπε

Εννοειται φίλε μου, μετα τις διακοπές. Αλλα λέω κατσε να στειλω στο φορουμ. Αλλωστε γιαυτο δεν υπάρχει. Μηπως δεν έπρεπε?

Αν θες τη προσωπική μου γνώμη, όχι δεν είναι τα φόρα για συμβουλές σε νομικά / ιατρικά / πολεοδομικά θέματα...

Περί ορέξεως βέβαια κολοκυθόπιτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Αν θες τη προσωπική μου γνώμη, όχι δεν είναι τα φόρα για συμβουλές σε νομικά / ιατρικά / πολεοδομικά θέματα...

Περί ορέξεως βέβαια κολοκυθόπιτα 

Ασε τότε φίλε μου τους ειδικους να απαντήσουν. Εσυ απλά μην ασχολεισαι. Λεω εγω τώρα...

Σε ευχαριστώ πάντως για τη γνώμη σου.

Αν θες ομως και την δικη μου άποψη, τα διαδικτυακα φορουμ είναι γιαυτο το σκοπο απο τα τελη της δεκατιας του 90 , ητοι πριν δημιουργηθει το FB.

 Ήταν ένας από τους κυριότερους τρόπους επικοινωνίας στο διαδίκτυο και πιστευω οτι ακόμα είναι. Γιαυτο μπορει εδω να βρω καποιον ο οποιος  να με συμβουλέψει κατι (παθων μαθων)

 

Καλημέρα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tenten1908 είπε

Ασε τότε φίλε μου τους ειδικους να απαντήσουν. Εσυ απλά μην ασχολεισαι. Λεω εγω τώρα...

Σε ευχαριστώ πάντως για τη γνώμη σου.

Αν θες ομως και την δικη μου άποψη, τα διαδικτυακα φορουμ είναι γιαυτο το σκοπο απο τα τελη της δεκατιας του 90 , ητοι πριν δημιουργηθει το FB.

 Ήταν ένας από τους κυριότερους τρόπους επικοινωνίας στο διαδίκτυο και πιστευω οτι ακόμα είναι. Γιαυτο μπορει εδω να βρω καποιον ο οποιος  να με συμβουλέψει κατι (παθων μαθων)

Καλημέρα 

Κανένας σοβαρός ειδικός δε θα απαντήσει αν δε ξέρει όλα τα δεδομένα, δεν κάνει αυτοψία και δε δει χαρτιά 

Λέω εγώ τώρα...

Το ίδιο ισχύει όπως σου είπα και παραπάνω για θέματα ιατρικής φύσης, νομικής, λογιστικά κλπ κλπ

Καλημέρα και σε σένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που λες ισχύει για οποιαδήποτε περίπτωση. Θα έπρεπε να κλείσουν όλα τα φόρα αν δεν έδιναν κάποιες απλές γενικές συμβουλές.

Μπορεί να ρωτήσει για ένα πρόβλημα του υπολογιστή του και του πει κάποιος "χάλασε η κάρτα γραφικών σου", μετά να την αλλάξει και να χρεωθεί άδικα. ή μπορεί να πάρει λάθος συμβουλή και να αγοράσει κακής ποιότητας κάρτα. Μπορεί να διαβάσει συμβουλές για στήσιμο σερβερ και να έχει πρόβλημα. Μπορεί να ρωτήσει "τι λουλούδια να φυτέψω στο βουνό" και να πάρει λάθος συμβουλή.... και πάει λέγοντας.

Υπάρχουν άλλοι που δεν παίρνουν καν συμβουλές από το ιντερνετ και κάνουν μόνοι τους πολεοδομικές παραβάσεις. Δεν παίζει κανένα ρόλο εδώ το ιντερνετ. Αρκετοί γνωστοί μου χρεώθηκαν ένα σωρό χρήματα από λάθος παρέμβαση επαγγελματία πολιτικού μηχανικού ή και από λάθος λογιστή.

 

 

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Υπάρχουν άλλοι που δεν παίρνουν καν συμβουλές από το ιντερνετ και κάνουν μόνοι τους πολεοδομικές παραβάσεις. Δεν παίζει κανένα ρόλο εδώ το ιντερνετ. Αρκετοί γνωστοί μου χρεώθηκαν ένα σωρό χρήματα από λάθος παρέμβαση επαγγελματία πολιτικού μηχανικού ή και από λάθος λογιστή.

Κάποιοι έχασαν λεφτά από λάθη λογιστών ή μηχανικών και κάποιοι πέθαναν από λάθος γιατρού, τι πάει να πει αυτό, ότι θα καταργήσουμε τους γιατρούς και θα παίρνουμε γνώμες από το internet ; 

Tα φόρα και το internet θέλουν τεράστιες ικανότητες διήθησης των πληροφοριών,  και σίγουρα κατά τη γνώμη μου δε πρέπει να χρησιμοποιούνται σε κάποιες περιπτώσεις (ιδίως για ιατρικά ζητήματα, αλλά και για τα άλλα που έγραψα παραπάνω).

Εδώ μια kerosun πας να πάρεις και οι 10 σου λένε ότι είναι γαμάτη, δε καίει τίποτα κλπ κλπ, ενώ οι άλλοι λένε βρωμάει, δε ζεσταίνει, καίει τα αντερά της κλπ κλπ.

Catch the egg and give it a haircut που λένε και στο χωριό μου...

Αν πάλι θεωρείτε ότι θέματα που άπτονται πολεοδομικών παραβάσεων κτλ. ανήκουν στη κατηγορία των "απλών γενικών συμβουλών" και τα εξισώνετε με ερωτήματα που έχουν να κάνουν με το τι λουλούδια να φυτέψω στο μπαλκόνι μου, δικαίωμά σας βέβαια :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι το ψειρίζουμε πολύ.

Τα φόρουμ είναι το "καφενείο" της εποχής και ως τέτοιο συζητιούνται τα πάντα. Είναι ευθύνη αυτού που θα χρησιμοποιήσει την όποια πληροφορία να την αξιολογήσει και κατά την εκτίμησή του να την εφαρμόσει ή όχι. Με τον ίδιο τρόπο που θα έκανε και σε σχετική συζήτηση με το γείτονά του, το μπατζανάκη ή τον κουρέα του.

Όποιος δώσει βαρύτητα και πάρει σα δεδομένο τη γνώμη και πληροφορίες του όποιου άγνωστου ο οποίος τις περισσότερες φορές δεν λέει καν το όνομά του και κρύβεται πίσω από το "darth vader" ή το "γκόμενος 2019" (sorry guys αν κάποιος έχει τα συγκεκριμένα nicknames αλλά δεν αναφέρομαι προσωπικά) ε τότε είναι απλά άξιος της τύχης του. Ακόμα και στον παπάτζα τον μηχανικό ή τον γιατρό (υπάρχουν σε κάθε κλάδο τέτοιοι) να πάει πάλι δεν θα το πάρει χαμπάρι.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...