Προς το περιεχόμενο

Κρίσιμης σημασίας για τη νέα γενιά Xbox τα «backwards compatibility» και «cross-gen gaming»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, valkon είπε

Τόσο μεγάλη μανία να παίξετε τα παλιά παιχνίδια. Το έχω κόψει το gaming, ότι μου έδωσε μου έδωσε μέχρι κάποια ηλικία με κάποια συγκεκριμένα άτομα. Από εκεί και πέρα, όλα τα έχουμε ξαναδεί κάπου κάποτε. Κυνήγι μιας άλλης εποχής και ενός άλλου εαυτού, αλλά δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω μάγκες. Θα ανοίξεις να παίξεις το Halo το 1 και τι έγινε; Το έπαιξες τότε με φίλους που πιθανόν δεν έχεις σχέσεις πλέον μαζί τους. Να παίξεις για να βάλεις τα κλάματα για το πως έγινε η ζωή;. Κατάρα το backwards compatibility, η ζωή πάει μπροστά. 

Χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω θα σου πω να μην μετανιώνεις για τις στιγμές που πέρασες. Να μην στεναχωριέσαι για το παρελθόν. Κάτι άλλο σου συμβαινει. Τα παιχνίδια είναι για όλες τις ηλικίες. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

Όντως, είναι κατάρα η δυνατότητα να επιτρέπεις στους πελάτες σου να συνεχίσουν να παίζουν ένα παιχνίδι που αγόρασαν με τα λεφτά τους, και να μην πετάνε τις αγορές τους στον κάδο των αχρήστων κάθε φορά που αλλάζει γενιά. 

Τι πίνετε ρε παιδιά καλοκαιριάτικα; 

Γιατί σου παίρνουν πίσω την κονσόλα όταν βγει η επόμενη γενιά?.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rizas είπε

Γιατί σου παίρνουν πίσω την κονσόλα όταν βγει η επόμενη γενιά?.... 

Όχι, αλλά εάν θέλεις να πάρεις την νέα κονσόλα και να παίζεις και τα παλιά παιχνίδια, δεν είσαι πια υποχρεωμένος να δώσεις την παλιά σου κονσόλα. 

 

Εσύ δηλαδή μου λες ότι είναι πιο βολικό το να έχεις 2 και 3 και 4 κονσόλες κάτω από την τηλεόραση αντί να έχεις μια που τα παίζει όλα, καλύτερα από τις προηγούμενες; 

Αν ήθελες να πεις εξυπνάδα, καλώς. Αν ήθελες να έχει μια λογική τεκμηριωμένης αντιπαράθεσης το σχόλιο σου, να ξέρεις ότι γνώμη μου είναι πως δεν τα κατάφερες. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

Όχι, αλλά εάν θέλεις να πάρεις την νέα κονσόλα και να παίζεις και τα παλιά παιχνίδια, δεν είσαι πια υποχρεωμένος να δώσεις την παλιά σου κονσόλα. 

Εσύ δηλαδή μου λες ότι είναι πιο βολικό το να έχεις 2 και 3 και 4 κονσόλες κάτω από την τηλεόραση αντί να έχεις μια που τα παίζει όλα, καλύτερα από τις προηγούμενες; 

Αν ήθελες να πεις εξυπνάδα, καλώς. Αν ήθελες να έχει μια λογική τεκμηριωμένης αντιπαράθεσης το σχόλιο σου, να ξέρεις ότι γνώμη μου είναι πως δεν τα κατάφερες. 

Δεν ήθελα να πω εξυπνάδα απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι δεν σου απαγορεύει κανείς να παίξεις τα παλιά σου παιχνίδια ή με την παλιά σου κονσόλα με την έλευση της νέας γενιάς, υπάρχει τρόπος το ένα δεν αναιρεί το άλλο.... Απλά μας βολεύει και εννοείται πως δεν κατακρίνω την χρησιμότητα και την άνεση που σου δίνει το BC! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω υποτιμάτε το σημαντικότερο θετικό που ανακοίνωσε. Επιτέλους backwards compatibility στα χειριστήρια. Τί τόσο συντριπτικά καλύτερο είχαν το dualshock 4 και το xbox one controller σε σύγκριση μ'εκείνα της προηγούμενης γενιάς, που να χρειαστεί να τα βάλουμε στο συρτάρι; Αρκετά με τα χρήματα πεταμένα σε σχεδόν πανομοιότυπα χειριστήρια, απλά επειδή "άλλαξε γενιά".

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valkon είπε

Τόσο μεγάλη μανία να παίξετε τα παλιά παιχνίδια. Το έχω κόψει το gaming, ότι μου έδωσε μου έδωσε μέχρι κάποια ηλικία με κάποια συγκεκριμένα άτομα. Από εκεί και πέρα, όλα τα έχουμε ξαναδεί κάπου κάποτε. Κυνήγι μιας άλλης εποχής και ενός άλλου εαυτού, αλλά δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω μάγκες. Θα ανοίξεις να παίξεις το Halo το 1 και τι έγινε; Το έπαιξες τότε με φίλους που πιθανόν δεν έχεις σχέσεις πλέον μαζί τους. Να παίξεις για να βάλεις τα κλάματα για το πως έγινε η ζωή;. Κατάρα το backwards compatibility, η ζωή πάει μπροστά. 

Εγώ παίζω και παιχνίδια του '80. Adventures της Sierra και της Lucas Arts, arcades της Ocean που κάποτε ήταν η καλύτερη και διάφορα άλλα. Το gaming είναι ένα χόμπι με το οποίο μεγάλωσα. Και κάποιοι όπως εγώ, δεν έπαιζαν συνέχεια μαζί με φίλους τους. Ένας απ' τους τρόπους να ξεφύγεις απ' την καθημερινότητα που πάντα ήταν μπλιαξ! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, valkon είπε

Τόσο μεγάλη μανία να παίξετε τα παλιά παιχνίδια. Το έχω κόψει το gaming, ότι μου έδωσε μου έδωσε μέχρι κάποια ηλικία με κάποια συγκεκριμένα άτομα. Από εκεί και πέρα, όλα τα έχουμε ξαναδεί κάπου κάποτε. Κυνήγι μιας άλλης εποχής και ενός άλλου εαυτού, αλλά δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω μάγκες. Θα ανοίξεις να παίξεις το Halo το 1 και τι έγινε; Το έπαιξες τότε με φίλους που πιθανόν δεν έχεις σχέσεις πλέον μαζί τους. Να παίξεις για να βάλεις τα κλάματα για το πως έγινε η ζωή;. Κατάρα το backwards compatibility, η ζωή πάει μπροστά. 

Εμ... Είσαι σιγουρος ότι ήσουν “gamer” και όχι “gaymer ”? 

😛

Σοβαρά τώρα, εντάξει καποιοι μπορεί να έχουν «μανία» να παίξουν τα παλιά παιχνίδια επειδή τους αρέσει σαν χόμπι και όχι για να «βάζουν τα κλάματα σχετικά με το πως έγινε η ζωη».

Think about it...

Επισης ο ΜΟ των gamer είναι πια κοντα στα 40. Δεν είναι χόμπι για παιδιά οπως νομίζουν ακόμα μερικοί άσχετοι (...με το gaming)...

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimmyrock είπε

Μια φορά gamer για πάντα gamer...

Επειδή το άρθρο, αναφέρεται σε ένα υποάρθρο της συνέντευξης του Spencer ας παραθέσω και εγώ άλλο ένα από την σειρά:

https://www.gamespot.com/articles/phil-spencer-is-exactly-who-you-think-he-is/1100-6468846/

 

...και αυτό ακριβώς είναι ο Phil Spencer. Gamer με το "G" κεφαλαίο.

 

Σε αυτόν οφείλεται το BC program, σε αυτόν οφείλεται το τσεκούρι στο kinnect, σε αυτόν οφείλεται, το να αξιοποιήσει τα τρελά skills της Microsoft στο abstraction καίτοι υπάρχει και hardware στο OG XBOX ONE, που βοηθάει στο BC, το οποίο κάποιοι το θεωρούν δεδομένο "όπως στα PC", λες και υπάρχουν πολλά apu της AMD με esram ή power pc.

Αξιοποίησε την "διορατικότητα" των software engineers του xbox να στήσουν το λειτουργικό με vm και hypervisor os, για να φαίνεται γελοία εύκολη, η εξομοίωση ενός in-order PPC στα 3.2 Ghz με χέσε μέσα custom προσθήκες από μια ... "πλέμπα/peasant" APU jaguar/γατάκι και ας ένιωσαν προδομένοι όπως θα διαβάσετε ΕΔΩ, οι περισσότεροι από την προηγούμενη διοίκηση.

Ο ανταγωνισμός όχι bc δεν μπορεί να δώσει, αλλά μέχρι και το bc του πιο ισχυρού συστήματος εν ειδή "boost mode", ακόμα και αυτό, είναι προβληματικό. Να μην συνεχίσω για τα remaster και τα ports προ περσινών παιχνιδιών σε full price.

Για μην πολυλογώ, όλη η στροφή του xbox από τότε που ανέλαβε, οφείλεται στον Gamer Spencer, αλλά σε μια εποχή που οι "executives" κρίνονται από το κοινό στο πόσο προσφέρονται οι συμπεριφορές τους να γίνουν meme, δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση οποιοδήποτε αρνητικό σχόλιο ακολουθήσει.

Το μόνο που θα πω, είναι ότι από εκεί που αρκετοί λέγανε τι να το κάνουμε το BC, έχουμε exclusive, τώρα η ρητορική άλλαξε άρδην και συμπάθησαν όρους όπως το backwards compatibility, crossplay κλπ.. Αυτό είναι προσφορά.

Ο Spencer όμως, είναι πάντα ως Gamer, ένα βήμα μπροστά και εισάγει στην βιομηχανία και άλλες καινοτομίες, όπως crossplay μεταξύ γενεών κονσολών,  cross-save μεταξύ xbox-pc και το Game Pass Ultimate.

Δεν αυταπατώμαι, ότι κάνει μια δουλειά και είναι στέλεχος μιας εταιρείας αλλά κάνοντας ότι κάνει προσφέρει θετικά στην βιομηχανία. 

Το τελευταίο του πόνημα με τα XGS, θεωρώ ότι θα είναι το επιστέγασμα της καριέρας του, προσφέροντας στον Gamer την ποικιλία στο Gaming, αντίθετα με το pitch της MS το 2013 περί ταινιών και tv.

Αυτό που κάποτε θεωρούσαμε δεδομένο δηλαδή.

 

Σας συστήνω να διαβάσετε και την υπόλοιπη συνέντευξη του Spencer στο Gamespot που για ευνόητους λόγους έγινε "κομμάτια".

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
syntax errors
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Επειδή το άρθρο, αναφέρεται σε ένα υποάρθρο της συνέντευξης του Spencer ας παραθέσω και εγώ άλλο ένα από την σειρά:

https://www.gamespot.com/articles/phil-spencer-is-exactly-who-you-think-he-is/1100-6468846/

...και αυτό ακριβώς είναι ο Phil Spencer. Gamer με το "G" κεφαλαίο.

Σε αυτόν οφείλεται το BC program, σε αυτόν οφείλεται το τσεκούρι στο kinnect, σε αυτόν οφείλεται, το να αξιοποιήσει τα τρελά skills της Microsoft στο abstraction καίτοι υπάρχει και hardware στο OG XBOX που βοηθάει στο BC το οποίο κάποιοι το θεωρούν δεδομένο "όπως στα PC", λες και υπάρχουν πολλά apu της AMD με esram ή power pc.

Αξιοποίησε την "διορατικότητα" των software engineers του xbox να στήσουν το λειτουργικό με vm και hypervisor os, για να φαίνεται γελοία εύκολη, η εξομοίωση ενός in-order PPC στα 3.2 Ghz με χέσε μέσα custom προσθήκες από μια ... "πλέμπα/peasant" APU jaguar/γατάκι και ας προδόθηκαν όπως θα διαβάσετε στο παραπάνω άρθρο οι περισσότεροι από την προηγούμενη διοίκηση.

Ο ανταγωνισμός όχι bc δεν μπορεί να δώσει, αλλά μέχρι και το bc του πιο ισχυρού συστήματος εν ειδή "boost" mode, μέχρι και αυτό είναι, προβληματικό. Να μην συνεχίσω για τα remaster και τα ports προ περσινών παιχνιδιών σε full price.

Να μην πολυλογώ, όλη η στροφή του xbox από τότε που ανέλαβε, οφείλεται στο Gamer Spencer αλλά σε μια εποχή που οι "executives" κρίνονται από το κοινό, στο πόσο προσφέρονται οι συμπεριφορές τους να γίνουν meme, δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση οποιοδήποτε αρνητικό σχόλιο ακολουθήσει.

Το μόνο που θα πω, είναι ότι από εκεί που αρκετοί λέγανε τι να το κάνουμε το BC, έχουμε exclusive, τώρα η ρητορική άλλαξε άρδην και συμπάθησαν όρους όπως το backwards compatibility, crossplay κλπ.. Αυτό είναι προσφορά.

Ο Spencer όμως, είναι πάντα ως Gamer, ένα βήμα μπροστά και εισάγει στην βιομηχανία και άλλες καινοτομίες, όπως crossplay μεταξύ γενεών κονσολών,  cross-save μεταξύ xbox-pc και το Game Pass Ultimate.

Δεν αυταπατώμαι, ότι κάνει μια δουλειά και είναι στέλεχος μιας εταιρείας αλλά κάνοντας ότι κάνει προσφέρει θετικά στην βιομηχανία. 

Το τελευταίο του πόνημα με τα XGS, θεωρώ ότι θα είναι το επιστέγασμα της καριέρας του, προσφέροντας στον Gamer την ποικιλία στο Gaming, αντίθετα με το pitch της MS το 2013 περί ταινιών και tv.

Αυτό που κάποτε θεωρούσαμε δεδομένο δηλαδή.

Σας συστήνω να διαβάσατε και την υπόλοιπη συνέντευξη του Spencer στο Gamespot που για ευνόητους λόγους έγινε "κομμάτια".

Ωραίος. Περιέγραψες την φιλοσοφία του σε λίγες γραμμές...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, valkon είπε

Τόσο μεγάλη μανία να παίξετε τα παλιά παιχνίδια. Το έχω κόψει το gaming, ότι μου έδωσε μου έδωσε μέχρι κάποια ηλικία με κάποια συγκεκριμένα άτομα. Από εκεί και πέρα, όλα τα έχουμε ξαναδεί κάπου κάποτε. Κυνήγι μιας άλλης εποχής και ενός άλλου εαυτού, αλλά δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω μάγκες. Θα ανοίξεις να παίξεις το Halo το 1 και τι έγινε; Το έπαιξες τότε με φίλους που πιθανόν δεν έχεις σχέσεις πλέον μαζί τους. Να παίξεις για να βάλεις τα κλάματα για το πως έγινε η ζωή;. Κατάρα το backwards compatibility, η ζωή πάει μπροστά. 

Η διασκέδαση είναι προσωπική υπόθεση και κάποιοι θέλουν να παίζουν τα παλιά γιατί απλώς να νέα δεν τους κάνουν. Καλά έκανες και "έκοψες το gaming" και προφανώς το έκανες γιατί το ήθελες όχι γιατί κάποιος σε εξανάγκασε, πραγματικά δε καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης σου που μου θυμίζει τη μιζέρια της γειτόνισσας μου (χωρίς παρεξήγηση).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MariaThanasis είπε

Η διασκέδαση είναι προσωπική υπόθεση και κάποιοι θέλουν να παίζουν τα παλιά γιατί απλώς να νέα δεν τους κάνουν. Καλά έκανες και "έκοψες το gaming" και προφανώς το έκανες γιατί το ήθελες όχι γιατί κάποιος σε εξανάγκασε, πραγματικά δε καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης σου που μου θυμίζει τη μιζέρια της γειτόνισσας μου (χωρίς παρεξήγηση).

 

Έτσι. Στο μεταξύ εγώ με έχω τσακώσει να παίζω περισσότερα παιχνίδια από BC (Live Arcade) από τα καινούργια.. αυτά πως τα λένε τα ρημάδια.... τα 4K - ξέρεις αυτά που χρησιμοποιούν και τα 6.2 τεραφλοπ(ς).

Ειδικά αυτά τα Fight Night τα έχω λιώσει.

Το επόμενο BC game αυτού του είδους, παίζει να είναι και κανένα punch out στο Nintendo Switch Online!!!!! :P 

 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λέτε ότι οι κονσόλες τώρα γίναν συμβατές κτλπ είναι παπατζες , ακόμη ψάχνω διαφορές στα γραφικά του master system με του mega drive που για ελάχιστα χρώματα και sprites έπρεπε να πάρεις πάλι το ίδιο παιχνίδι γιατί δεν κούμπωνε η κασέτα ενώ μπορούσαν να το βγάλουν και να κουμπώνει , εννοείται και τα Nintendo και άλλες εταιρείες το κάναν αυτό για να βγάζουν φράγκα , επίσης δεν παίζουν όλα τα 360 στο one από τα 10 που έχω παίζουν ελάχιστα αυτό είναι κλεψιά

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...