Προς το περιεχόμενο

Κρίσιμης σημασίας για τη νέα γενιά Xbox τα «backwards compatibility» και «cross-gen gaming»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ωραια ενα μεγαλο μπραβο στην MS τωρα θα μπορουμε να παιζουμε τα μηδαμινα exclusive της και στην επομενη γενια με το BC! 
Περαν της βλακειας τωρα, δυστυχως το εχουν χασει το παιχνιδι θεωρω με το καλημερα. Η κακιστη πορεια που ειχε την τελευταια γενια και το γεγονος οτι στηριζουν τοσο το BC επικοινωνιακα μονο κακο κανει. Ποιος ο λογος να το διαφημιζεις οταν ειχες τις χειροτερες πωλησεις αυτη τη γενια, τα λιγοτερα αποκλειστικα και γενικα το χειροτερο πακετο αντικειμενικα απο τον ανταγωνισμο; Το BC εχει νοημα εμπορικα οταν εισαι leader, εχεις το μεγαλυτερο user base καθως και τους περισσοτερους τιτλους(αποκλειστικοτητες+indie), η MS δεν εχει τιποτα απο αυτα. Θα εχει και η SONY BC προφανως, που θα παει ο κοσμος που ειχε SONY την τελευταια γενια στην MS που θα εχει και αυτη καλυτερο (sic) BC;  Να to κανει τι;! Να εχει την δυνατοτητα να παιξει τους τιτλους που δεν υπαρχουν σε αυτη τη γενια αψεγαδιαστα στην επομενη;!

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Όχι μόνο συμβατότητα προς τα πίσω αλλά και προς τα εμπρός. Δηλαδή το xbox one θα παίζει τα μελλοντικά παιχνίδια σε χαμηλότερα settings.

Αυτό πια είναι δυνατό γιατί το hardware παραμένει συμβατό και το λειτουργικό σύστημα ίδιο. Επίσης το απαιτούν οι καιροί. Δεν είναι πια το κέρδος στο hardware αλλά στο software. Οπότε αν το xbox one μπορεί να παίζει και τα νέα παιχνίδια μεγαλώνει πολύ το εύρος και βοηθάει πιο εύκολα τις εταιρείες να πουλήσουν και την microsoft να πάρει προμήθεια.

Για όσους λένε ότι η κονσόλα πια είναι pc, ουδεμία σχέση. PC δεν είναι το hardware ούτε το backward compatibility. PC ειναι το  εν δυνάμει workstation. Η κονσόλα δεν μπορεί να γίνει και ούτε θα γίνει workstation. Κονσόλα σημαίνει ευκόλια, παιχνία και media player.

Κανένας δεν είπε ότι είναι PC. Ότι το hardware είναι από PC και όχι custom (πχ PS1, PS2, PS3 και όλη η σειρά της Nintendo...) είναι γεγονός. Δε το διαπραγματεύεται κανένας. Η MS το έκανε από το πρώτο XBox και τώρα αποφάσισε να το εκμεταλλευτεί και καλά κάνει.

Η κονσόλα δε γίνεται PC, αλλά το PC (αν εξαιρέσεις την ευκολία) μπορεί να κάνει ότι μια κονσόλα, αλλά δεν έχει σχέση το hardware εσωτερικά, αλλά η μορφή και το software κυρίως. 

Ειδικά σε επίπεδο παιχνιδιών και media player, σε PC, έχεις καλύτερη εμπειρία χρήσης , λόγω hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsibosp είπε

Πολυ ωραια ενα μεγαλο μπραβο στην MS τωρα θα μπορουμε να παιζουμε τα μηδαμινα exclusive της και στην επομενη γενια με το BC! 
Περαν της βλακειας τωρα, δυστυχως το εχουν χασει το παιχνιδι θεωρω με το καλημερα. Η κακιστη πορεια που ειχε την τελευταια γενια και το γεγονος οτι στηριζουν τοσο το BC επικοινωνιακα μονο κακο κανει. Ποιος ο λογος να το διαφημιζεις οταν ειχες τις χειροτερες πωλησεις αυτη τη γενια, τα λιγοτερα αποκλειστικα και γενικα το χειροτερο πακετο αντικειμενικα απο τον ανταγωνισμο; Το BC εχει νοημα εμπορικα οταν εισαι leader, εχεις το μεγαλυτερο user base καθως και τους περισσοτερους τιτλους(αποκλειστικοτητες+indie), η MS δεν εχει τιποτα απο αυτα. Θα εχει και η SONY BC προφανως, που θα παει ο κοσμος που ειχε SONY την τελευταια γενια στην MS που θα εχει και αυτη καλυτερο (sic) BC;  Να to κανει τι;! Να εχει την δυνατοτητα να παιξει τους τιτλους που δεν υπαρχουν σε αυτη τη γενια αψεγαδιαστα στην επομενη;!

 

Κάκιστη πορεία είχε και η Sony στην προηγούμενη γενιά αλλά το γύρισε. Αυτό κάνει τώρα και ο Spencer.

 

Επειδή είσαι console warrior κομμάτι και δεν αξίζεις το σεντόνι 2 πραγματάκια:

 

- Software BC =/=Hardware. Θέλει καρύδια και skillz. Είναι fan service και όχι exclusive του market leader με remasters για το ίδιο σχεδόν παιχνίδι που θα έπαιζες αν είχες το δισκάκι αλλά προτιμάς να το ξαναπληρώσεις. Πρόβλημα σου.

 

- Το "πακέτο" δεν είναι μια χούφτα exclusives μόνο, αλλά και πράγματα όπως υπηρεσίες οι οποίες να αξίζουν τα λεφτά που δίνεις, εγγύηση, επιδόσεις, σεβασμό στο σαλόνι σου το βράδυ, refunds, support που δεν σε αντιμετωπίζει σαν να σου κάνει χάρη που σου μιλάει και πολλά άλλα.

 

- Είναι και η ποικιλία στα exclusives δεν νομίζεις? ;)

 

- Οι πωλήσεις συνολικά ολόενα  δεν θα λένε τίποτα στο grand scheme of things, όπως και σε ένα F2P παιχνίδι το 5~10% χρηματοδοτεί το υπόλοιπο 90% που παίζει "τσάμπα". 

 

- Το ότι ένας είναι market leader δεν σημαίνει ότι άλλος είναι αποτυχία. Αμφότεροι μπορούν να έχουν παράλληλες πορείες.

 

Για το τέλος σου φυλάω το καλύτερο για όταν ο Spencer ανέλαβε και η MS αγόρασε το Minecraft:

 "One of the first calls we got after the Minecraft acquisition was from Sony saying, ‘Are you going to pull it off PlayStation?'," Spencer said. "And I'm like, ‘Why would I do that? People like playing it on PlayStation.'"

 

Όλοι, καταλαβαίνουμε τι θα έκαναν άλλοι είτε στην θέση του, είτε στην απέναντι πλευρά....

 

Πρόσεξε μην ξεπεράσεις τα 1000 saves και σκοντάψεις στο πακέτο.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Κάκιστη πορεία είχε και η Sony στην προηγούμενη γενιά αλλά το γύρισε. Αυτό κάνει τώρα και ο Spencer.

Επειδή είσαι console warrior κομμάτι και δεν αξίζεις το σεντόνι 2 πραγματάκια:

- Software BC =/=Hardware. Θέλει καρύδια και skillz. Είναι fan service και όχι exclusive του market leader με remasters για το ίδιο σχεδόν παιχνίδι που θα έπαιζες αν είχες το δισκάκι αλλά προτιμάς να το ξαναπληρώσεις. Πρόβλημα σου.

- Το "πακέτο" δεν είναι μια χούφτα exclusives μόνο, αλλά και πράγματα όπως υπηρεσίες οι οποίες να αξίζουν τα λεφτά που δίνεις, εγγύηση, επιδόσεις, σεβασμό στο σαλόνι σου το βράδυ, refunds, support που δεν σε αντιμετωπίζει σαν να σου κάνει χάρη που σου μιλάει και πολλά άλλα.

- Είναι και η ποικιλία στα exclusives δεν νομίζεις? ;)

- Οι πωλήσεις συνολικά ολόενα  δεν θα λένε τίποτα στο grand scheme of things, όπως και σε ένα F2P παιχνίδι το 5~10% χρηματοδοτεί το υπόλοιπο 90% που παίζει "τσάμπα". 

- Το ότι ένας είναι market leader δεν σημαίνει ότι άλλος είναι αποτυχία. Αμφότεροι μπορούν να έχουν παράλληλες πορείες.

Για το τέλος σου φυλάω το καλύτερο για όταν ο Spencer ανέλαβε και η MS αγόρασε το Minecraft:

Όλοι, καταλαβαίνουμε τι θα έκαναν άλλοι είτε στην θέση του, είτε στην απέναντι πλευρά....

Πρόσεξε μην ξεπεράσεις τα 1000 saves και σκοντάψεις στο πακέτο.

Το λες για την sony που εκανε επισημη συνεργασια με την microsoft πανω στο azure?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/8/2019 στις 10:04 ΜΜ, Sir_Teraflop είπε

 

Έτσι. Στο μεταξύ εγώ με έχω τσακώσει να παίζω περισσότερα παιχνίδια από BC (Live Arcade) από τα καινούργια.. αυτά πως τα λένε τα ρημάδια.... τα 4K - ξέρεις αυτά που χρησιμοποιούν και τα 6.2 τεραφλοπ(ς).

Ειδικά αυτά τα Fight Night τα έχω λιώσει.

Το επόμενο BC game αυτού του είδους, παίζει να είναι και κανένα punch out στο Nintendo Switch Online!!!!! :P 

 

Εγώ έλιωσα τα αγαπημενα μου ninja gaiden 1& 2 Στο xbox one x!! Και κάτι τελευταίο ο gamer Spencer είχε δηλώσει σε παλαιότερη συνέντευξή του αν δεν κάνω λάθος ότι είναι fan του uncharted!! Μακάρι να βγάλει το xbox αντίστοιχο διαμάντi...    Με την ιδρυση του νέου ταλαντούχου στούντιο The Initiative ελπιζω να γινει πραξη καποια στιγμη

Επεξ/σία από jimmyrock
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, basilis5 είπε

Το λες για την sony που εκανε επισημη συνεργασια με την microsoft πανω στο azure?

Όχι φίλε μου. Ίσα ίσα, η συγκεκριμένη συνεργασία δείχνει ότι τα κάνουν πλακάκια και άλλοι τσακώνονται στα fora.

Εννοούσα ότι ένα προϊόν ανάλογα τον ενδιαφερόμενο, μπορεί να είναι ενδιαφέρον για αυτόν σε πολλούς άλλους τομείς από αυτό που αναφέρθηκε πολλάκις περί exclusive τα οποία κρίνουν το "πακέτο" με το καλημέρα υποτίθεται.

Για παράδειγμα εμένα θα με ενοχλούσε περισσότερο το αν το go pro μου θα έκανε σαν αεροπλάνο ή αν μου χαλούσε σε 1 χρόνο και μια μέρα ή αν το XBL GOLD γινόταν εντελώς πατάτα και ασύμφορο, γιατί ...έτσι.

Άλλος το σκέφτεται διαφορετικά. Τον ενδιαφέρει το Bloodborne, άλλος σου λέει θα παίξω Souls. Είναι θέμα οπτικής για τον καθένα δηλαδή.

Αλλά να μην λέμε ότι το BC δεν έχει νόημα επειδή δεν είναι η MS market leader. Λες και δεν σου ξεκλειδώνει τόσα exclusive προς τα πίσω δηλαδή.

Είπαμε...

 

25 λεπτά πριν, jimmyrock είπε

Εγώ έλιωσα τα αγαπημενα μου ninja gaiden 1& 2 Στο xbox one x!! Και κάτι τελευταίο ο gamer Spencer είχε δηλώσει σε παλαιότερη συνέντευξή του αν δεν κάνω λάθος ότι είναι fan του uncharted!! Μακάρι να βγάλει το xbox αντίστοιχο διαμάντi...    Με την ιδρυση του νέου ταλαντούχου στούντιο The Initiative ελπιζω να γινει πραξη καποια στιγμη

Υπάρχει αντίστοιχη και είναι πολύ πρόσφατη ότι τα XGS θα δώσουν βάση και στο Single Player. Εμένα προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί. Εγώ θέλω ένα κουτί πολιτισμένο, με υπηρεσίες από πίσω που να είναι ανταποδοτικές, από την λειτουργία του συστήματος, μέχρι το support και να παίζει παιχνίδια.

Αλλά δεν είμαι και bechmark για τις κονσόλες. PCMR ήμουν :P 

Για να καταλάβεις πιο πολύ με ενθουσίασε η διαλειτουργικότητα του Game Pass Ultimate με το PC και το Cross-Save/Play, παρά το τι θα βγάλει ως exclusive.

Όχι ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου όμως.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sir_Teraflop είπε

Όχι φίλε μου. Ίσα ίσα, η συγκεκριμένη συνεργασία δείχνει ότι τα κάνουν πλακάκια και άλλοι τσακώνονται στα fora.

Εννοούσα ότι ένα προϊόν ανάλογα τον ενδιαφερόμενο, μπορεί να είναι ενδιαφέρον για αυτόν σε πολλούς άλλους τομείς από αυτό που αναφέρθηκε πολλάκις περί exclusive τα οποία κρίνουν το "πακέτο" με το καλημέρα υποτίθεται.

Για παράδειγμα εμένα θα με ενοχλούσε περισσότερο το αν το go pro μου θα έκανε σαν αεροπλάνο ή αν μου χαλούσε σε 1 χρόνο και μια μέρα ή αν το XBL GOLD γινόταν εντελώς πατάτα και ασύμφορο, γιατί ...έτσι.

Άλλος το σκέφτεται διαφορετικά. Τον ενδιαφέρει το Bloodborne, άλλος σου λέει θα παίξω Souls. Είναι θέμα οπτικής για τον καθένα δηλαδή.

Αλλά να μην λέμε ότι το BC δεν έχει νόημα επειδή δεν είναι η MS market leader. Λες και δεν σου ξεκλειδώνει τόσα exclusive προς τα πίσω δηλαδή.

Είπαμε...

Υπάρχει αντίστοιχη και είναι πολύ πρόσφατη ότι τα XGS θα δώσουν βάση και στο Single Player. Εμένα προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί. Εγώ θέλω ένα κουτί πολιτισμένο, με υπηρεσίες από πίσω που να είναι ανταποδοτικές, από την λειτουργία του συστήματος, μέχρι το support και να παίζει παιχνίδια.

Αλλά δεν είμαι και bechmark για τις κονσόλες. PCMR ήμουν :P 

Για να καταλάβεις πιο πολύ με ενθουσίασε η διαλειτουργικότητα του Game Pass Ultimate με το PC και το Cross-Save/Play, παρά το τι θα βγάλει ως exclusive.

Όχι ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου όμως.

Καλώς ο καθένας με τις προτιμήσεις του. Τα στοιχεία που αναφέρεις είναι καινότομιες της microsoft που μόνο καλό κάνουν στην λειτουργικότητα της κονσόλας αλλά το single player για μένα αποτελεί τον πυρήνα του gaming Και δυστυχώς το xbox υστερεί σε αυτόν τον τομέα. Πρέπει να επενδύσει σε ποιοτικές single player εμπειρίες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2019 στις 7:39 ΜΜ, Sir_Teraflop είπε

Κάκιστη πορεία είχε και η Sony στην προηγούμενη γενιά αλλά το γύρισε. Αυτό κάνει τώρα και ο Spencer.

Επειδή είσαι console warrior κομμάτι και δεν αξίζεις το σεντόνι 2 πραγματάκια:

- Software BC =/=Hardware. Θέλει καρύδια και skillz. Είναι fan service και όχι exclusive του market leader με remasters για το ίδιο σχεδόν παιχνίδι που θα έπαιζες αν είχες το δισκάκι αλλά προτιμάς να το ξαναπληρώσεις. Πρόβλημα σου.

- Το "πακέτο" δεν είναι μια χούφτα exclusives μόνο, αλλά και πράγματα όπως υπηρεσίες οι οποίες να αξίζουν τα λεφτά που δίνεις, εγγύηση, επιδόσεις, σεβασμό στο σαλόνι σου το βράδυ, refunds, support που δεν σε αντιμετωπίζει σαν να σου κάνει χάρη που σου μιλάει και πολλά άλλα.

- Είναι και η ποικιλία στα exclusives δεν νομίζεις? ;)

- Οι πωλήσεις συνολικά ολόενα  δεν θα λένε τίποτα στο grand scheme of things, όπως και σε ένα F2P παιχνίδι το 5~10% χρηματοδοτεί το υπόλοιπο 90% που παίζει "τσάμπα". 

- Το ότι ένας είναι market leader δεν σημαίνει ότι άλλος είναι αποτυχία. Αμφότεροι μπορούν να έχουν παράλληλες πορείες.

Για το τέλος σου φυλάω το καλύτερο για όταν ο Spencer ανέλαβε και η MS αγόρασε το Minecraft:

Όλοι, καταλαβαίνουμε τι θα έκαναν άλλοι είτε στην θέση του, είτε στην απέναντι πλευρά....

Πρόσεξε μην ξεπεράσεις τα 1000 saves και σκοντάψεις στο πακέτο.

Που καταλαβες εντωμεταξυ οτι ειπα οτι δεν εχει νοημα το BC μονο εσυ ξερεις. Ειπα οτι στο μαρκετινγκ κομματι η MS ΔΕΝ πρεπει επικοινωνιακα να δινει τοσο μεγαλη εκταση στο οτι θα εχει BC καθως και να εχει BC ακομα και καλυτερο απο τους απεναντι ΔΕΝ εχει τιτλους σε αυτη τη γενια για να το αξιοποιησει ο μεσος καταναλωτης. Οτι θα εχεις BC σε μια κονσολα που δεν πουλησε αρκετα , χωρις exclusive τιτλους ΔΕΝ σε βοηθαει να πουλησεις την επομενη κονσολα σου σε καποιον που δεν σε προτιμησε σε αυτη τη γενια. Θα εχει και ο απεναντι BC και ταυτοχρονα θα εχει μεγαλυτερο user base γτ σε σκοτωσε τα τελευταια 6 χρονια, αντικειμενικα καλυτερα exclusive, περισσοτερα indie  κτλ. Αν ειναι να δωσει καπου βαρυτητα επικοινωνιακα για να κερδισει πισω κοσμο και να πουλησει αυτο θα ηταν να πει και να ξαναπει και να ξαναπει οτι θα βγαλει τιτλους, θα βγαλει exclusive και θα εχει περισσοτερα Indie studios με ελευθερια αναπτυξης τιτλων. Οσον αφορα τα αλλα που αναφερεις.

-Μονο εσυ ξερεις τι εννοεις, μιλαμε για BC, Οχι για ρεμαστερς.

-Στο πακετο στην τελευταια γενια αντικειμενικα υπερτερει η ΣΟΝΥ γιαυτο και πηγε να τους κλεισει, οχι μονο με τους τιτλους, με τα PS+ κτλ. τις προσφορες, τα free games(που δεν ηταν καθε μηνα καλα βεβαια αλλα σε κανεναν δεν ειναι).

-Εδω εχεις δικιο. Η αληθεια ειναι οτι πλεον 3/5 exclusives της ΣΟΝΥ ειναι ιδια φορμουλα. Και θα συνεχισουν να ειναι γτ αυτο πουλαει και βγαζουν λεφτα και απολαμβανουν τρομερες κριτικες, Game of the year awards και τα συναφη. Που θα οδηγησει αυτο θα δειξει, προσωπικα παντως εχω αρχισει και κουραζομαι.

-Οι πωλησεις συνολικα λενε τα παντα, δεν μιλαμε για f2p τιτλους που παιζει το 99% τσαμπα και το 1% ειναι whales που το κανουν βιωσιμο. Ειναι πωλησεις hardware και το BC για να το πουλησεις σαν feature και να εχει νοημα θες 2 πραγματα, user base και τιτλους. Η ΣΟΝΥ εχει και τα 2 εναντι της MS.

- Φυσικα και μπορουν να εχουν παραλληλες πορειες, μονο που δεν εχουν. Κοιτα τις συνολικες πωλησεις τους.

- Ποιος εβρισε τον Spencer; Που θα επρεπε δλδ αν δεν κανω λαθος ο Spencer δεν ητανε που ειχε ψελλισει στην αρχη αυτης της γενιας για always online και id locked content στους τιτλους για να σκοτωσουν τα μεταχειρισμενα και αλλα παρα πολυ ωραια πραγματακια και αμεσως πηρε τον πουλο με ανελεητο κραξιμο και ξανασχεδιασαν ολο το plan τους; Η ηταν αλλος και μετα πηγε ο Spencer; Αν εσυ επικροτεις τετοια τυπακια που θελουν να περασουν τετοιες πολιτικες για το χομπυ σου μπραβο σου αλλα εισαι απελπιστικα μονος σου. Και οχι δεν καταλαβαινουμε ολοι τι θα εκαναν οι αλλοι γτ δεν το εχουν κανει ποτε μεχρι σημερα και εικαζεις. Η σονυ και η ΜΣ συνεργαζονται πανω σε πολλα πραγματα, μην λες οτι σ κατεβαινει στο κεφαλι γτ εισαι fanboy. 

Προσωπικα δεν εχω κανενα λογο να εχω στην κατοχη μου x-box καθως οι ιδιοφυιες εκει αντιλαμβανονται τα games as a service σε μια ενιαια πλατφορμα και εχω ενα αξιοπρεπεστατο PC που τρεχω τα παντα σε 1440p/60fps και 1 PS4 για ολα τα υπολοιπα που δεν βγαινουν στο PC δλδ exclusives. Πιστεψε με αν η κατασταση ηταν αντιθετη θα ειχα X-box σπιτι μου και οχι PS4. Μονο που δεν ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, tsibosp said:

Οτι θα εχεις BC σε μια κονσολα που δεν πουλησε αρκετα , χωρις exclusive τιτλους ΔΕΝ σε βοηθαει να πουλησεις την επομενη κονσολα σου σε καποιον που δεν σε προτιμησε σε αυτη τη γενια.

 

Για την ακρίβεια θα έχει για όλα τα Xbox που έχουν βγει όπως και το One τώρα. 

6 hours ago, tsibosp said:

Που θα επρεπε δλδ αν δεν κανω λαθος ο Spencer δεν ητανε που ειχε ψελλισει στην αρχη αυτης της γενιας για always online και id locked content στους τιτλους για να σκοτωσουν τα μεταχειρισμενα και αλλα παρα πολυ ωραια πραγματακια και αμεσως πηρε τον πουλο με ανελεητο κραξιμο και ξανασχεδιασαν ολο το plan τους;

Δεν χρειαζόταν πάνω από 10 δευτερόλεπτα ψάξιμο για να δεις πως ήταν άλλος.

6 hours ago, tsibosp said:

Μονο εσυ ξερεις τι εννοεις, μιλαμε για BC, Οχι για ρεμαστερς.

 

Χρειάζεται λίγη δουλειά από πίσω για να βάζουμε εμείς το παιχνίδι και απλά να τρέχει. 

 

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2017-xbox-one-x-back-compat-how-does-it-actually-work

6 hours ago, tsibosp said:

εχω ενα αξιοπρεπεστατο PC που τρεχω τα παντα σε 1440p/60fps

Ελπίζω αυτά τα πάντα να μην τα τρέχει από το steam γιατί αυτά τα τυπακια σκότωσαν τα μεταχειρισμένα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, NickTG είπε

Για την ακρίβεια θα έχει για όλα τα Xbox που έχουν βγει όπως και το One τώρα. 

Δεν χρειαζόταν πάνω από 10 δευτερόλεπτα ψάξιμο για να δεις πως ήταν άλλος.

Χρειάζεται λίγη δουλειά από πίσω για να βάζουμε εμείς το παιχνίδι και απλά να τρέχει. 

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2017-xbox-one-x-back-compat-how-does-it-actually-work

Ελπίζω αυτά τα πάντα να μην τα τρέχει από το steam γιατί αυτά τα τυπακια σκότωσαν τα μεταχειρισμένα. 

Βεβαιως και θα τα τρεχει ολα. Δεν ειπε κανεις πως θα τρεχει τα μισα. Πως αυτο ειναι selling point στον τυπο που αγορασε PS4 αυτη τη γενια δεν βλεπω να λεει καποιος. Εκει συνοψιζεται ολο το σχολιο μου εξαρχης. Οτι να σου λενε θα εχουμε 100% BC σε καποιον που σε αυτη τη γενια πηγε στο PS4 η σε καποια αλλη κονσολα ΔΕΝ τον φερνεις πισω. Πισω τον φερνεις με τιτλους, οχι με BC οτι θα παιζει τους τιτλους που δεν ειχες την προηγουμενη γενια και ηρθες δευτερος και καταιδρωμενος. 

Ισως να να ηθελε και 5 δευτερολεπτα ψαξιμο και οχι 10 αλλα και παλι , ηταν προφανως μελος της ομαδας, δεν νομιζω να ηρθε ουρανοκατεβατος. Παντως επικοινωνιακα ειναι συμπαθης. 

Το οτι δεν ξερω πως λειτουργει το BC απο που βγαινει στη κουβεντα; Αναγνωση ξερετε; Μιλαμε για BC και ο αλλος μου ανεφερει ρεμαστερς απο πανω (ακυρο) και συ οτι θελει δουλιτσα απο πισω και δεν τρεχει ετσι απλα. Και λοιπον; Που κολλαει αυτο σε αυτο που συζηταμε; Δεν ειπα οτι το BC ειναι κατι πολυ ευκολο, ειπα οτι δεν ειναι selling point για καποιον που ειναι στους απεναντι. BC θα εχει και η SONY. Εσυ αν ειχες PS4 αυτη τη γενια θα πηγαινες στην MS γτ το καινουργιο XBOX θα ειχε BC; Να το κανεις τι, να τρεχεις παιχνιδια 10ετιας του ειχες στο πρωτο σου X-box; Θα εχει και το PS5 BC και θα παιζεις τα Games που εχεις αγορασει τα τελευταια 6 χρονια. Γτ να πας αλλου;

Επισης τρομερο επιχειρημα, επειδη καναμε το PC σκατα και δεν μπορεις να αγορασεις 1 μεταχειρισμενο hard copy ας το κανουμε και στις κονσολες μωρε, δεν τρεχει τιποτα. Δεν φτανει που σε εχουν βαλει να πληρωνεις το ονλαιν γτ ετσι , απλα μπορουν και χωρις συνδρομη στο Gold η αντιστοιχα στο Plus δεν μπορεις να παιξεις κατι ονλαιν που το εχεις ηδη πληρωσει ας σκοτωσουν και την μεταπωληση , νταξ. Ειστε ο ορισμος του ανησυχου καταναλωτη, οχι αστεια.  

Επεξ/σία από tsibosp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι το backwards compatibility να το είχαν στο 100% και η Microsoft και η Sony, σε όλες τις κονσόλες που έχουν βγάλει. Η Nintendo το είχε μέχρι και στο WiiU.

Είναι τεράστιο πρόβλημα όταν έχεις παλιά κονσόλα και δεν μπορείς να παίξεις στη σύγχρονη τηλεόρασή σου.

Πιστεύω μία ακόμα πιο ωραία φάση θα ήταν να μπορούσες να συνδέσεις τις παλίες σου κονσόλες στην καινούργια (πχ. το psx, ps2, ps3, ps4 στο ps5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsibosp είπε

 Πως αυτο ειναι selling point στον τυπο που αγορασε PS4 αυτη τη γενια δεν βλεπω να λεει καποιος.

Ο Spencer και η MS δεν εχουν προς το παρον target group τους κατοχους ps4 που θα πανε στο ps5.

Αρχικος τους στοχος ειναι να μπορεσουν να κρατησουν οσο περισσοτερους κατοχους xbox one/s/x απο αυτους που εχουν τωρα και να μεινουν στην επομενη γενια  στο xbox και απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας.

Να μπουν δηλαδη στην επομενη γενια με το ακριβως αντιθετο κλιμα απο το 2013 που τους κοστισε αρκετα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή νιώθω ότι κάνει κύκλους η συζήτηση. Ας πούμε ότι το BC στο One βρίσκεται σε κάποιες σταθερές που ειδικά όσοι δεν έχουν Xbox δεν το συνειδητοποιούν μέχρι την στιγμή που γίνεται ρητά.

1) Υπάρχει λίστα με παιχνίδια. Πάνω κάτω όλες οι αποκλειστικότητες από το πρώτο Xbox-X360 και οσονούπω XOne. Υπάρχουν αρκετά παιχνίδια που δεν παίζουν και ας έχεις δισκάκι. Και πάλι καλό είναι ξεκάθαρα.

2) Η επέκταση του BC επισήμως σταμάτησε στο One άρα η λίστα μένει όπως έχει για το One όπως σταμάτησε και στο παρελθόν για το 360. Άρα δεν μεγαλώνει η λίστα αλλά για τον τσίμπο που ρωτάει γιατί το βροντοφωνάζει ο Φίλιππος είναι γιατί πέρα ότι το Scarlett θα έχει την τωρινή λίστα BC θα επεκταθεί και σε άλλους τίτλους παλαιότερους αλλά μόνο για κατόχους Scarlett. Άρα καθησυχάζει το κοινό σαν και εμένα που έχω 3 χρόνια Game Pass ακόμα ότι αξίζει η αγορά της καινούργιας κονσόλας. Και καλά κάνει αυτά τα πράγματα τα λένε πρώτα αυτά μας ενδιαφέρουν.

3α) Πέρα από BC είναι και ριμάστερ και expanded σε μερικά . Ακόμα και για το πρώτο μοντέλο του One. Πχ Banjo Kazooie. Έχουν προσθέσει Leaderboard που πραγματικά εκπλήσσει θετικά καθώς σου λέει πόσο καλό ήταν το playthrough σου. Phantom Dust πέρα ότι είναι δωρεάν πια έχει και multiplayer mode που δεν είχε η πρώτη κυκλοφορία. Αν δεν είναι Χ enhanced στα δύσκολα σημεία τα καρέ είναι υψηλότερα και τα loading times λόγω του επεξεργαστή είναι γρηγορότερα.

3β) Για το X enhanced, τα παιχνίδια της Rare είναι με 4Κ patches. Και τα πιο πολλά βγήκαν σε κονσόλες της Nintendo. Τα πρώτα παιχνίδια του Xbox τρέχουν καλύτερα και από emulator σε gaming pc. Υπάρχει λόγος να το ξαναπαίξεις ενώ ας πούμε τα παιχνίδια του PS2 για να δεις παρόμοιο upgrade θέλεις gaming pc και emulator με φίλτρα φουλ.

Απλά δεν είναι δεδομένα όπως λέει και ο Σερ. Είχα την δυσάρεστη εμπειρία να παίξω πολλά παιχνίδια μέσω virtual console στο Wii U ελάχιστα έτρεχαν ικανοποιητικά όλα έτρεχαν χειρότερα και από την μαμά κονσόλα. Ζέλντα με 20 με 22 καρέ το δευτερόλεπτο με κάτι loading times που έφτιαχνες καφέ. Δηλαδή μόνο saving states είχε και αυτό τίποτα άλλο.

Αν υπάρχει BC στο PS5 θα είναι γιατί ξέρει ότι υπάρχει και κόσμος π,ου τα βλέπει αυτά και τα προσμετράει. Το PS4 ήταν να έχει PS2 compatibility με δίσκους και τα στελέχη που κάθονται στις καρέκλες είπαν να μην το δώσουν στον λαό. Για αυτό τα πειρσγμενα PS4 τρέχουν παιχνίδια του 2.

Σημασία έχει ότι και οι δύο εταιρείες βλέπουν ότι το mobile τους έχει πάρει το κεφάλι αυτός είναι ο μεγάλος νικητής της γενιάς με διάφορα. Βλέπουν το BC και το streaming ως δυνατότητες επιβίωσης και καλά κάνουν.

Αυτά να τα δει η Nintendo που σε όλα μειονεκτεί. Αυτή έχει μείνει πολύ πίσω απλά δεν βλέπουν την καταιγίδα που έρχεται στην νέα γενιά.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Choutas είπε

Αυτά να τα δει η Nintendo που σε όλα μειονεκτεί. Αυτή έχει μείνει πολύ πίσω απλά δεν βλέπουν την καταιγίδα που έρχεται στην νέα γενιά.

Η Nintendo παιζει τελος του χρονου να περασει την Microsoft σε πωλησεις κονσολας αν τα exclusives που αναμενονται ειναι τοσο καλα και ανεβασου κατακορυφα τις πωλησεις της.

http://www.vgchartz.com/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Η Nintendo παιζει τελος του χρονου να περασει την Microsoft σε πωλησεις κονσολας αν τα exclusives που αναμενονται ειναι τοσο καλα και ανεβασου κατακορυφα τις πωλησεις της.

http://www.vgchartz.com/

Δεν μειονεκτεί στις πωλήσεις μειονεκτεί στον να ακολουθεί τους νεωτερισμούς και την πρόοδο. Πέρα από το hardware που είναι το λιγότερο επειδή είναι φορητή κονσόλα με dock ποια είναι τα σχέδια της για συνδρομές τύπου EA/Game Pass/Uplay Plus, για streamimg; Για BC σε παλαιότερα συστήματα όταν δεν έχει disc drive;

Βλέπω σε κανά χρόνο από τώρα να παρακαλεί την MS για συνεργασία στο cloud για streaming.

Οι υπηρεσίες θα την φάνε ζωντανή. Και πάλι η αγορά των κονσολών είναι ο φτωχός αδερφός πρώτο είναι το mobile μετά pc μετα κονσόλες. Έχουν να πάνε κάτοχοι switch στο mobile που θα το δεις και δεν θα το πιστεύεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...