Προς το περιεχόμενο

Απορία με μνήμες


@zouve@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μηχάνημα μου είναι το εξής:

cpu: AMD RYZEN 5 3400G

cooler: CoolerMaster Hyper 212 Black Edition

mobo: Gigabyte B450 AORUS M (rev. 1.0)

ram: HX432C16PB3K2/16 XMP HYPERX PREDATOR 16GB (2X8GB) DDR4 3200MHZ

SSD: Samsung 850 Evo 500GB

HDD: Toshiba P300 3TB

case: sharkoon vs4-w

PSU: CoolerMaster MWE Gold 650

OS: Win 10 PRO

 

Το θέμα που έχω είναι ότι στο bios αναγνωρίζει την ταχύτητα των μνημών σαν 2400mhz. Αν πάω και πειράξω μια επιλογή η οποία αν θυμάμαι καλά λέγεται X.M.P και την πάω από auto σε profile1 τότε τις βλέπει σαν 3200mhz. Αυτό γιατί γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, @zouve@ είπε

Το μηχάνημα μου είναι το εξής:

cpu: AMD RYZEN 5 3400G

cooler: CoolerMaster Hyper 212 Black Edition

mobo: Gigabyte B450 AORUS M (rev. 1.0)

ram: HX432C16PB3K2/16 XMP HYPERX PREDATOR 16GB (2X8GB) DDR4 3200MHZ

SSD: Samsung 850 Evo 500GB

HDD: Toshiba P300 3TB

case: sharkoon vs4-w

PSU: CoolerMaster MWE Gold 650

OS: Win 10 PRO

Το θέμα που έχω είναι ότι στο bios αναγνωρίζει την ταχύτητα των μνημών σαν 2400mhz. Αν πάω και πειράξω μια επιλογή η οποία αν θυμάμαι καλά λέγεται X.M.P και την πάω από auto σε profile1 τότε τις βλέπει σαν 3200mhz. Αυτό γιατί γίνεται;

όλες ουσιαστικά οι "γρηγορες" μνήμες είναι στοκ στα 2400Mhz. Στα 3000 και 3200 φτάνουν με overclocking , το οποίο όπως αναφέρεις παραπάνω έκανες κι εσύ 😉

Επεξ/σία από metaxamoto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, metaxamoto είπε

όλες ουσιαστικά οι "γρηγορες" μνήμες είναι στοκ στα 2400Mhz. Στα 3000 και 3200 φτάνουν με overclocking , το οποίο όπως αναφέρεις παραπάνω έκανες κι εσύ 😉

Μα αφού από την μάνα τους είναι στα 3200 γιατί να χρειαστεί να γίνει overclocking και να μην τις δει κατευθείαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, @zouve@ είπε

Μα αφού από την μάνα τους είναι στα 3200 γιατί να χρειαστεί να γίνει overclocking και να μην τις δει κατευθείαν;

αυτό σου λέω, δεν είναι "από τη μάνα τους"..

Δεν έχουν κάποιο πρόβλημα οι ΡΑΜ σου, αν ανησυχείς γιαυτο. Έτσι δουλεύουν στα 3200 οι περισσότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, metaxamoto είπε

αυτό σου λέω, δεν είναι "από τη μάνα τους"..

Δεν έχουν κάποιο πρόβλημα οι ΡΑΜ σου, αν ανησυχείς γιαυτο. Έτσι δουλεύουν στα 3200 οι περισσότερες.

Παλιά τις καρφωναμαμε πάνω και ότι έγραφαν στο κουτί τους το έγραφε και το bios. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, @zouve@ είπε

Παλιά τις καρφωναμαμε πάνω και ότι έγραφαν στο κουτί τους το έγραφε και το bios. 

Και παλιά "έτρεχες" DDR2 ραμ στα 1066 και ήταν το τούμπανο της εποχής!χαχα

Μην αγχώνεσαι, δεν έχουν κανένα πρόβλημα οι μνήμες σου. Έτσι δουλέυουν πια οι υψηλές συχνότητες μνημών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2019 στις 10:39 ΠΜ, metaxamoto είπε

Και παλιά "έτρεχες" DDR2 ραμ στα 1066 και ήταν το τούμπανο της εποχής!χαχα

Εμένα για να τις δει 1066 θέλει O.C., αλλιώς είναι στα 800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/8/2019 στις 10:19 ΠΜ, @zouve@ είπε

Το μηχάνημα μου είναι το εξής:

cpu: AMD RYZEN 5 3400G

cooler: CoolerMaster Hyper 212 Black Edition

mobo: Gigabyte B450 AORUS M (rev. 1.0)

ram: HX432C16PB3K2/16 XMP HYPERX PREDATOR 16GB (2X8GB) DDR4 3200MHZ

SSD: Samsung 850 Evo 500GB

HDD: Toshiba P300 3TB

case: sharkoon vs4-w

PSU: CoolerMaster MWE Gold 650

OS: Win 10 PRO

Το θέμα που έχω είναι ότι στο bios αναγνωρίζει την ταχύτητα των μνημών σαν 2400mhz. Αν πάω και πειράξω μια επιλογή η οποία αν θυμάμαι καλά λέγεται X.M.P και την πάω από auto σε profile1 τότε τις βλέπει σαν 3200mhz. Αυτό γιατί γίνεται;

 

Οι μνήμες πιστοποιούνται κατά JEDEC standards σε μια συχνότητα βάση πολύ συγκεκριμένων προδιαγραφών.

https://www.jedec.org/category/technology-focus-area/main-memory-ddr3-ddr4-sdram

Για τις μνήμες σου τα Jedec standards είναι τα 2400MHz.

Σε αυτή την συχνότητα τις αναγνωρίζει αυτόματα και τις σετάρει αυτόματα η κάθε μητρική, η οποία είναι υποχρεωμένη να υποστηρίζει τα jedec standards .

Από εκεί και πέρα οι κατασκευαστές αρχικά με την Intel δημιούργησαν τα XMP profiles  όπου πιστοποιούν τις μνήμες για υψηλότερη συχνότητα ΑΛΛΑ με μεγαλύτερη τάση από 1,2V. Στην ουσία πιστοποιούν O/C προφίλ τα οποία αναγνωρίζει η μητρική και τα φορτώνει για υψηλότερη συχνότητα.

Το ίδιο αργότερα έκανε και η AMD με τα AMP profiles.

Αυτό σημαίνει πως οι μνήμες είναι κλοκαρισμένες όταν τις θέτεις στα XMP/AMP profiles , απλά ο κατασκευαστής των μνημών σου εγγυάται πως θα παίξουν απροβλημάτιστα κλοκαρισμένες  εκεί που αναγράφουν .

 

Πχ. οι δικές μου που κοιτάζω να σετάρω τώρα.

 

spacer.png

Όπως βλέπεις  τα JEDEC είναι 2133Mhz / 15-15-15-36/ 1,2V

Το έτοιμο OC προφίλ είναι 3000Mhz/ 15-17-17-35/ 1,35V

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2019 στις 6:21 ΜΜ, adtakhs είπε

Οι μνήμες πιστοποιούνται κατά JEDEC standards σε μια συχνότητα βάση πολύ συγκεκριμένων προδιαγραφών.

https://www.jedec.org/category/technology-focus-area/main-memory-ddr3-ddr4-sdram

Για τις μνήμες σου τα Jedec standards είναι τα 2400MHz.

Σε αυτή την συχνότητα τις αναγνωρίζει αυτόματα και τις σετάρει αυτόματα η κάθε μητρική, η οποία είναι υποχρεωμένη να υποστηρίζει τα jedec standards .

Από εκεί και πέρα οι κατασκευαστές αρχικά με την Intel δημιούργησαν τα XMP profiles  όπου πιστοποιούν τις μνήμες για υψηλότερη συχνότητα ΑΛΛΑ με μεγαλύτερη τάση από 1,2V. Στην ουσία πιστοποιούν O/C προφίλ τα οποία αναγνωρίζει η μητρική και τα φορτώνει για υψηλότερη συχνότητα.

Το ίδιο αργότερα έκανε και η AMD με τα AMP profiles.

Αυτό σημαίνει πως οι μνήμες είναι κλοκαρισμένες όταν τις θέτεις στα XMP/AMP profiles , απλά ο κατασκευαστής των μνημών σου εγγυάται πως θα παίξουν απροβλημάτιστα κλοκαρισμένες  εκεί που αναγράφουν .

Πχ. οι δικές μου που κοιτάζω να σετάρω τώρα.

spacer.png

Όπως βλέπεις  τα JEDEC είναι 2133Mhz / 15-15-15-36/ 1,2V

Το έτοιμο OC προφίλ είναι 3000Mhz/ 15-17-17-35/ 1,35V

bro !!! μαλλον ιδιες εχουμε απλα εμενα ειναι χρονισμενες στα 3200 και 16/18/18/36

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...