Προς το περιεχόμενο

Ανάκτηση Πινακίδων


w95chris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ένας φίλος μου έχει θέμα και μου ζήτησε βοήθεια. Επειδή όμως εγώ από αυτά δε ξέρω τίποτα γράφω εδώ μήπως κάποιος που γνωρίζει παραπάνω να μου εξηγήσει

Όπως οδηγούσε ο φίλος μου λίγο έξω από τη πόλη τον σταμάτησε η αστυνομία και επειδή δε φορούσε ζώνη του πήραν δίπλωμα και πινακίδες για 2 μήνες! Εμένα όλο αυτό μου φαίνεται κουφό. Να σου πάρουν δίπλωμα για 2 μήνες οκ κατανοητό αλλά και πινακίδες για τόσο καιρό; Να πω για 10 μέρες εντάξει λογικό αλλά 2 μήνες φαίνεται πολύ
Τον ρώτησα βέβαια μήπως έκανε τίποτα τσαμπουκάδες και του έριξαν τέτοια καμπάνα μου λέει όχι απλά παραπονέθηκε στην αρχή αλλά μετά είδε ότι δε καταφέρει τίποτα το έραψε
Και δεν είναι το θέμα του αυτό αλλά επειδή το μοιράζεται με τη γυναίκα του να πάει στη δουλειά της τώρα αναγκαστικά κρεμασμένοι βρέθηκαν και οι δύο

Όσο αναφορά πρόστιμο δεν του έδωσαν τίποτα. Αλλά υποθέτω ότι αν πάει να τις πάρει θα του πουν δώσε τώρα Χ ποσό να τις πάρεις πίσω

Τώρα ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει κάτι ή είναι χαμένη υπόθεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά του έκαναν. Όταν ξαναπάρει πίσω τις πινακίδες θα προσέχει περισσότερο. Κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν πιο αυστηρά τα πράγματα για να βάζει μυαλό ο κόσμος χωρίς θύματα.

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiUs7i8moLkAhWRZFAKHaGhD7gQFjAAegQIABAB&url=https%3A%2F%2Fwww.newsbeast.gr%2Fcar%2Farthro%2F3473627%2Fi-paravasis-pou-odigoun-se-aferesi-pinakidon-ke-diplomatos&usg=AOvVaw32v5ATlUcNiFrlB1YEvZMm

"Με τον νέο νόμο 4530/2018 ο οποίος έχει δημοσιευθεί στο ΦΕΚ 59/Α/30-3-2018 και έχει τεθεί σε ισχύ, οι παραβάτες οδηγοί, εκτός του προστίμου θα τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για εξήντα ημέρες για παραβάσεις με αντικοινωνική κυρίως συμπεριφορά.

Οι Παραβάσεις αντικοινωνικής οδικής συμπεριφοράς με αφαίρεση πινακίδων, άδεια κυκλοφορίας και διπλώματος για 2 μήνες είναι:

  • Οι οδηγοί οχημάτων που χρησιμοποιούν κινητό τηλέφωνο εν κινήσει χωρίς ακουστικά ασύρματης επικοινωνίας ή χωρίς να είναι αυτό τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση,
  • Οι οδηγοί οχημάτων που παρεμποδίζουν ράμπες διάβασης Ατόμων με Αναπηρία (ΑΜΕΑ) ή σταθμεύουν σε αποκλειστικές ή γενικές θέσεις στάθμευσης ΑΜΕΑ
  • Οι οδηγοί που χρησιμοποιούν με οποιονδήποτε τρόπο τη λωρίδα έκτακτης ανάγκης (Λ.Ε.Α.), έστω και για ελάχιστο χρόνο, όπως για να προσπεράσουν προπορευόμενα οχήματα, κατά παράβαση της παρ. 9 του άρθρου 29 του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας,
  • Οι οδηγοί βαρέων οχημάτων, όπως φορτηγά και λεωφορεία, οι οποίοι κινούνται συνεχώς στην αριστερή λωρίδα ή τη χρησιμοποιούν για προσπέραση και αιφνιδιάζουν τους κινούμενους σε αυτήν
  • Οι οδηγοί πάσης φύσεως οχημάτων που απορρίπτουν εκτός του οχήματος τους αντικείμενα ή ουσίες που ρυπαίνουν ή που μπορούν να προκαλέσουν πυρκαγιά ή ατύχημα, όπως τσιγάρα,
  • Οι οδηγοί που παραβιάζουν τις διατάξεις για τη χρήση ζώνης ασφαλείας ή προστατευτικού κράνους,
  • Οι οδηγοί που παραβιάζουν τις διατάξεις για τη χρήση ειδικών μέσων συγκράτησης και προστασίας κατά τη μεταφορά παιδιών.
  • Για τις παραπάνω παραβάσεις σε περίπτωση υποτροπής μέσα σε διάστημα έξι (6) μηνών, η άδεια οδήγησης αφαιρείται για διπλάσιο χρονικό διάστημα και ο παραβάτης υποχρεούται σε επανεξέταση για την επαναχορήγησή της."
Επεξ/σία από djcat
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, w95chris είπε

Τώρα ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει κάτι ή είναι χαμένη υπόθεση;

Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να βάζει ζώνη σε δυό μήνες από τώρα. Και να πει στην γυναίκα του να βάζει κι αυτή. Και στους γνωστούς του, στο οικογενειακό περιβάλλον κτλ. Εύγε στον αστυνομικό, θέλω να τον κεράσω σουβλάκι και μπύρα.

Πλέον δεν έχει τόσα πρόστιμα. Καταργήθηκαν αρκετά και πλέον σου παίρνουν πολύ πιο εύκολα δίπλωμα/πινακίδες. Μιλούσα με αστυνομικό πρόσφατα, πολλοί από αυτούς δεν έχουν καν βιβλιαράκι με τον νέο ΚΟΚ (που πέρασε πριν ενάμιση μήνα) και το περιμένουν σε παραγγελίες. Μόλις το λάβουν θα αρχίσουν οι λυπητερές για ζώνες, κράνη, κινητά, τσιγάρο, ποδηλάτες, κτλ.

Επεξ/σία από helicoid
  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό προβλέπετε σύμφωνα με τον (νέο) Κ.Ο.Κ....Το "έμαθε" με τον δύσκολο τρόπο...

Σημαντικές αλλαγές έχουν επέλθει τον τελευταίο χρόνο στον ΚΟΚ για τους παραβάτες οδηγούς, καθώς καταργήθηκε η έκπτωση στα πρόστιμα και καθιερώθηκαν μη χρηματικές ποινές για κάποιες παραβάσεις.Ο νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας, που ισχύει από το Μάρτιο του 2018, προβλέπει σημαντικές αλλαγές στις προβλεπόμενες ποινές.

Τα 4 βασικά σημεία των αλλαγών είναι τα εξής: 
1. Έκπτωση για γρήγορη πληρωμή

Πλέον καταργείται η μείωση 50% του προστίμου αν το πληρώσεις μέσα στις πρώτες 10 ημέρες

2. Πρόστιμα ανάλογα με εισόδημα

Τα πρόστιμα επιβάλλονται χωρίς προσαυξήσεις για όσους έχουν εισοδήματα έως 50.000 ευρώ. Αντίθετα σε όσους έχουν εισοδήματα που ξεπερνούν τις 50.000 τα πρόστιμα διπλασιάζονται και σε όσους ξεπερνούν τις 100.000 τα πρόστιμα τριπλασιάζονται
 
3. Αφαίρεση διπλώματος

Σε σειρά 7 παραβάσεων που ο Νόμος τις θεωρεί σημαντικές σου αφαιρείται το δίπλωμα οδήγησης, και εάν μέσα σε μία πενταετία ο οδηγός συγκεντρώσει 3 παραβάσεις τότε χάνει μόνιμα το δίπλωμα οδήγησης 
 
4. Διαβάθμιση παραβάσεων

Καθορίζονται 3 διαβαθμίσεις στις παραβάσεις: η χαμηλή, η μεσαία και η υψηλή. Στην πρώτη τα πρόστιμα θα είναι έως 100 ευρώ, στη δεύτερη έως 300 και στην τρίτη έως 600.

Οι υπουργικές αποφάσεις που θα τα καθορίσουν δεν έχουν ακόμα εκδοθεί.  

Οι 7 παραβάσεις με αφαίρεση εγγράφων
 
Όπως μας ενημερώσεις η πλατφόρμα σύγκρισεις ασφαλιστικών προγραμμάτων insurancemarket.gr, στις ακόλουθες περιπτώσεις προβλέπεται αφαίρεση διπλώματος και άδειας του αυτοκινήτου:

1. Όταν οδηγείς δεν μιλάς στο κινητό, δεν Twittάρεις και δεν τσεκάρεις το Instagram. H χρήση κινητού ενώ οδηγείς, χωρίς ακουστικά ασύρματης επικοινωνίας ή χωρίς να είναι τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση, τιμωρείται με  επιτόπου αφαίρεση διπλώματος και άδειας για 60 ημέρες.

2. Μην παρεμποδίζεις ράμπες διάβασης ατόμων με αναπηρία και να μη σταθμεύεις σε αποκλειστικές ή γενικές θέσεις στάθμευσης ατόμων με αναπηρία. Πρώτον γιατί κινδυνεύεις να σου κολλήσουν το stickeraki «Είμαι γάιδαρος – Παρκάρω σε θέσεις αναπήρων» και δεύτερον γιατί θα σου πάρουν άδεια, δίπλωμα και πινακίδες για 60 ημέρες.

3. Επιτέλους σταμάτα να πατάς τη ΛΕΑ. 'Όλοι βιαζόμαστε αλλά δεν κάνουμε έτσι. Η ΛΕΑ είναι για αυτούς που έχουν ανάγκη. Αυτοί βιάζονται πραγματικά.

Αν σε πιάσουν θα σου πάρουν επί τόπου τα στοιχεία κυκλοφορίας και την άδεια οδήγησης για εξήντα ημέρες.

4. Αν είσαι επαγγελματίας βαρέως οχήματος θα πρέπει να δίνεις πρώτος το καλό παράδειγμα. Οδηγοί σε φορτηγά και λεωφορεία που κινούνται συνεχώς στην αριστερή λωρίδα ή την χρησιμοποιούν για προσπέραση και αιφνιδιάζουν τους κινούμενους σε αυτήν τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση της άδειας οδήγησης για 60 ημέρες.

5. Ο νέος ΚΟΚ επιβάλει πρόστιμα σε οδηγούς πάσης φύσεως οχημάτων που απορρίπτουν εκτός του οχήματός τους αντικείμενα ή ουσίες που ρυπαίνουν ή που μπορούν να προκαλέσουν πυρκαγιά ή ατύχημα, όπως τσιγάρα.

Και αυτοί τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης για 60 ημέρες.

6. Θυμήσου, η ζώνη του οχήματος είναι η ζώνη που σε δένει με τη ζωή. Το ίδιο ισχύει και για το κράνος. Εάν δεν τα φοράς θα σου αφαιρέσουν επί τόπου τα στοιχεία κυκλοφορίας και την άδεια οδήγησης για 60 ημέρες.

7. Ποτέ μην ξεκινάς εάν δεν έχεις δέσει το παιδί σου στο ειδικό κάθισμα. Οι οδηγοί που παραβιάζουν τις διατάξεις για τη χρήση ειδικών μέσων συγκράτησης και προστασίας κατά τη μεταφορά παιδιών τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης για 60 ημέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκριτικα μου φαινονται ολα αυτα οταν στις τουριστικες περιοχες οδηγανε σκυλομεθυσμενοι τυφλα - ενας σκοτωμος και τα νοικιαρικα θεριζουν . Και δε τους κανουν τιποτα

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, helicoid είπε

Αυτό μπορεί να κάνει είναι να βάζει ζώνη σε δυό μήνες από τώρα. Και να πει στην γυναίκα του να βάζει κι αυτή. Και στους γνωστούς του, στο οικογενειακό περιβάλλον κτλ. Εύγε στον αστυνομικό, θέλω να τον κεράσω ένα σουβλάκι και μια μπύρα.

Πλέον δεν έχει πρόστιμα. Καταργήθηκαν τα περισσότερα και πλέον σου παίρνουν δίπλωμα/πινακίδες. Μιλούσα με αστυνομικό πρόσφατα, πολλοί από αυτούς δεν έχουν καν βιβλιαράκι με τον νέο ΚΟΚ και το περιμένουν σε παραγγελίες. Μόλις το λάβουν θα αρχίσουν οι λυπητερές για ζώνες, κράνη, κινητά και τσιγάρο.

Αλήθεια ε; Να έρθεις και να κεράσεις τους ίδιους αστυνομικούς οι οποίοι βλέπουν παράνομα παρκαρισμένα αυτοκίνητα που μπλοκάρουν τη κυκλοφορία και απλά τα προσπερνάνε. Να κεράσεις επίσης τους ίδιους οι οποίοι βλέπουν αυτοκίνητα τα οποία έχουν να περάσουν ΚΤΕΟ από τότε που βγήκαν που απλά τους λένε μη σε πιάσω ξανά. Να κεράσεις τους ίδιους που βλέπουν νέα παιδιά χωρίς κράνος και τα χαιρετάνε λέγοντας τους στο καλό να πας. 

Και για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Δεν είπα ποτέ μα ποτέ ότι δεν το άξιζε. Το πρώτο πράγμα που του είπα μάλιστα είναι καλά να πάθεις. Απλά το χρονικό διάστημα μου φάνηκε πολύ τίποτα άλλο

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Υποκριτικα μου φαινονται ολα αυτα οταν στις τουριστικες περιοχες οδηγανε σκυλομεθυσμενοι τυφλα - ενας σκοτωμος και τα νοικιαρικα θεριζουν . Και δε τους κανουν τιποτα

 

Ο ΚΟΚ δεν ισχύει στις τουριστικές περιοχές και στις μικρές επαρχιακές πόλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Καλά του έκαναν. Όταν ξαναπάρει πίσω τις πινακίδες θα προσέχει περισσότερο. Κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν πιο αυστηρά τα πράγματα για να βάζει μυαλό ο κόσμος χωρίς θύματα.

Καλά του έκαναν ναι σίγουρα. Δεν είπα το αντίθετο ποτέ αλλά μου φαίνεται υπερβολικό 2 μήνες όχι ότι του πήραν δίπλωμα/πινακίδες. Αυτό αντιθέτως το βρίσκω φυσιολογικό

Όσο αναφορά τα θύματα που λες φαντάσου να σου έλεγα ότι τον έπιασαν και μεθυσμένο ή ότι έτρεχε με 200. Οι υπόλοιποι δηλαδή ειδικά στις τουριστικές περιοχές που γίνονται τύφλα κάθε βράδυ και οδηγούν μετά τι να πεις;

1 λεπτό πριν, mic2mic είπε

Ο ΚΟΚ δεν ισχύει στις τουριστικές περιοχές και στις μικρές επαρχιακές πόλεις.

Αυτό πρέπει να είναι η μεγαλύτερη μαλακία σε νομοθεσία που έχω ακούσει ως τώρα. Εκεί τι είναι δηλαδή αλλουνού αρμοδιότητα;

Τι άλλο θα μάθω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειρωνικα το λεει . Πχ στο Ηρακλειο - Αγιος Νικολαος εχει το μεγαλυτερο φορτο απο καθε αλλο δρομο . Και ριχνουνε λεωφορια σε δρομους που δε χωρανε - γουρουνες - νοικιαρικα και μεθυσμενους ολα τελειως ανεξελγκτα . Τα αποτελεσματα ειναι γνωστα και οι μπασταρδοι αρμοδιοι σφυριζουν αδιαφορα και κανουν προσευχες μη χαλασουν τα συμφεροντα . Σιγα μη παιρνουν πινακιδες και απο ποιους ; 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, w95chris είπε

Αλήθεια ε; Να έρθεις και να κεράσεις τους ίδιους αστυνομικούς οι οποίοι βλέπουν παράνομα παρκαρισμένα αυτοκίνητα που μπλοκάρουν τη κυκλοφορία και απλά τα προσπερνάνε. Να κεράσεις επίσης τους ίδιους οι οποίοι βλέπουν αυτοκίνητα τα οποία έχουν να περάσουν ΚΤΕΟ από τότε που βγήκαν που απλά τους λένε μη σε πιάσω ξανά. Να κεράσεις τους ίδιους που βλέπουν νέα παιδιά χωρίς κράνος και τα χαιρετάνε λέγοντας τους στο καλό να πας.

Έχεις κάποιο πρόβλημα κατανόησης; Ακριβώς γι'αυτό θα τον κέρναγα, επειδή έκανε σωστά την δουλειά του. Δεν είπα οτι θέλω να κεράσω όλο το αστυνομικό σώμα. Τι είναι αυτά που λες λοιπόν; Προφανώς και θα ήθελα όλοι να κάνουν την δουλειά τους σωστά, έτσι ώστε να μην κινδυνεύω να γίνω χαλκομανία με το μοτό που πηγαινοέρχομαι δουλειά κάθε μέρα από επίδοξους καγκουροσουμάχερ, κοιμισμένα ραμολιμέντα, instagram bimbos, soccer moms με supersized SUVs και πάει λέγοντας (γιατί είναι ατελείωτη η λίστα).

13 λεπτά πριν, w95chris είπε

Απλά το χρονικό διάστημα μου φάνηκε πολύ τίποτα άλλο

Αναφορά σε κείμενο

Οι οδηγοί που παραβιάζουν τις διατάξεις για τη χρήση ζώνης ασφαλείας ή προστατευτικού κράνους τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση πινακίδων και άδειας ικανότητας οδήγησης οδηγού, από τον βεβαιούντα την παράβαση, για εξήντα (60) ημέρες.

Το χρονικό διάστημα είναι αυτό ακριβώς που ορίζεται από τον νόμο.

Επεξ/σία από helicoid
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, djcat είπε

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiUs7i8moLkAhWRZFAKHaGhD7gQFjAAegQIABAB&url=https%3A%2F%2Fwww.newsbeast.gr%2Fcar%2Farthro%2F3473627%2Fi-paravasis-pou-odigoun-se-aferesi-pinakidon-ke-diplomatos&usg=AOvVaw32v5ATlUcNiFrlB1YEvZMm

"Με τον νέο νόμο 4530/2018 ο οποίος έχει δημοσιευθεί στο ΦΕΚ 59/Α/30-3-2018 και έχει τεθεί σε ισχύ, οι παραβάτες οδηγοί, εκτός του προστίμου θα τιμωρούνται με επί τόπου αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας και της άδειας οδήγησης, από το βεβαιούντα την παράβαση, για εξήντα ημέρες για παραβάσεις με αντικοινωνική κυρίως συμπεριφορά.

Οι Παραβάσεις αντικοινωνικής οδικής συμπεριφοράς με αφαίρεση πινακίδων, άδεια κυκλοφορίας και διπλώματος για 2 μήνες είναι:

  • Οι οδηγοί οχημάτων που χρησιμοποιούν κινητό τηλέφωνο εν κινήσει χωρίς ακουστικά ασύρματης επικοινωνίας ή χωρίς να είναι αυτό τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση,
  • Οι οδηγοί οχημάτων που παρεμποδίζουν ράμπες διάβασης Ατόμων με Αναπηρία (ΑΜΕΑ) ή σταθμεύουν σε αποκλειστικές ή γενικές θέσεις στάθμευσης ΑΜΕΑ
  • Οι οδηγοί που χρησιμοποιούν με οποιονδήποτε τρόπο τη λωρίδα έκτακτης ανάγκης (Λ.Ε.Α.), έστω και για ελάχιστο χρόνο, όπως για να προσπεράσουν προπορευόμενα οχήματα, κατά παράβαση της παρ. 9 του άρθρου 29 του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας,
  • Οι οδηγοί βαρέων οχημάτων, όπως φορτηγά και λεωφορεία, οι οποίοι κινούνται συνεχώς στην αριστερή λωρίδα ή τη χρησιμοποιούν για προσπέραση και αιφνιδιάζουν τους κινούμενους σε αυτήν
  • Οι οδηγοί πάσης φύσεως οχημάτων που απορρίπτουν εκτός του οχήματος τους αντικείμενα ή ουσίες που ρυπαίνουν ή που μπορούν να προκαλέσουν πυρκαγιά ή ατύχημα, όπως τσιγάρα,
  • Οι οδηγοί που παραβιάζουν τις διατάξεις για τη χρήση ζώνης ασφαλείας ή προστατευτικού κράνους,
  • Οι οδηγοί που παραβιάζουν τις διατάξεις για τη χρήση ειδικών μέσων συγκράτησης και προστασίας κατά τη μεταφορά παιδιών.
  • Για τις παραπάνω παραβάσεις σε περίπτωση υποτροπής μέσα σε διάστημα έξι (6) μηνών, η άδεια οδήγησης αφαιρείται για διπλάσιο χρονικό διάστημα και ο παραβάτης υποχρεούται σε επανεξέταση για την επαναχορήγησή της."

Ωραία τώρα μάλιστα καλά του έκαναν δηλαδή αλλά και για να ήμαστε δίκαιοι θα πρέπει να εφαρμοστεί και αλλού γιατί όλα αυτά που περιγράφεις εκτός τα νούμερα 5,7 τα βλέπω καθημερινά να γίνονται και απλά η αστυνομία αδιαφορεί. Μάλιστα πριν καμιά βδομάδα είχα δει έναν να έχει αφήσει το αυτοκίνητο του σε διάβαση πεζών και να λέει στον αστυνόμο μα 2' θα το αφήσω. Φυσικά ο αστυνόμος απλά του είπε φύγε και ως αποτέλεσμα να πάει λίγο παρακάτω εκτός του πεδίου ορατότητας του και να το αφήσει

Άρα φταίνε οι αστυνομικοί που δε τα εφαρμόζουν φταίνε και οι οδηγοί που κάνουν τις σαχλαμάρες αυτές. Το αν θα μάθουμε μάλλον απίθανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, helicoid είπε

Έχεις κάποιο πρόβλημα κατανόησης; Ακριβώς γι'άυτό θα τον κέρναγα, επειδή έκανε σωστά την δουλειά του. Δεν είπα οτι θέλω να κεράσω όλο το αστυνομικό σώμα. Τι είναι αυτά που λες λοιπόν; Προφανώς και θα ήθελα όλοι να κάνουν την δουλειά τους σωστά, έτσι ώστε να μην κινδυνεύω να γίνω χαλκομανία με το μοτό που πηγαινοέρχομαι δουλειά κάθε μέρα από επίδοξους καγκουροσουμάχερ, κοιμισμένα ραμολιμέντα, instagram bimbos, soccer moms με supersized SUVs και πάει λέγοντας (γιατί είναι ατελείωτη η λίστα).

Το χρονικό διάστημα είναι αυτό ακριβώς που ορίζεται από τον νόμο.

Έχω πολλά προβλήματα όμως η κατανόηση δεν είναι ένα από αυτά.

Έχω δει πχ αστυνομία να σταματάει αυτοκίνητο επειδή δε φορούσε ζώνη κ μετά ο ίδιος να άφηνε μηχανάκι που πέρασε χωρίς κράνος γι'αυτό ακριβώς το λέω αυτό. Φυσικά δεν ισχύει για όλους αλλά με όσα έχει δει ο καθένας αρχίζουμε και πιστεύουμε λιγότερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντικοινωνικη συμπεριφορα η μη χρηση ζωνης και κρανους....μαιστα.....ενα πραμα σαν τον δοτη με το στανιο....αλλα δεν βλεπω καμια εκπτωση στα ασφαλιστικα ταμεια για την περιθαλψη......

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Ειρωνικα το λεει . Πχ στο Ηρακλειο - Αγιος Νικολαος εχει το μεγαλυτερο φορτο απο καθε αλλο δρομο . Και ριχνουνε λεωφορια σε δρομους που δε χωρανε - γουρουνες - νοικιαρικα και μεθυσμενους ολα τελειως ανεξελγκτα . Τα αποτελεσματα ειναι γνωστα και οι μπασταρδοι αρμοδιοι σφυριζουν αδιαφορα και κανουν προσευχες μη χαλασουν τα συμφεροντα . Σιγα μη παιρνουν πινακιδες και απο ποιους ; 

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ. Δεν είπα ότι δεν του έκαναν καλά αλλά να εφαρμόζεται σε όλους και όχι σε επιλεκτικές περιπτώσεις
 

Έχουν δει και εμένα τα μάτια που πολλά αλλά δυστυχώς οι αρμόδιοι δεν ενδιαφέρονται για τίποτα. Απλά αν δουν κάποιον που σίγουρα θα τον πιάσουν χωρίς να χαλάσει συμφέρον τότε εφαρμόζουν νόμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...