Προς το περιεχόμενο

Ανάκτηση Πινακίδων


w95chris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/8/2019 στις 2:28 ΜΜ, w95chris είπε

αλλά να εφαρμόζεται σε όλους και όχι σε επιλεκτικές περιπτώσεις

ας τελειώνει αυτή η καραμέλα επιτέλους. Δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε όλους γιατί είναι αδύνατο. Εκτός κι αν προσληφθεί 1 αστυνομικός για 10 αυτοκίνητα. Γράφει όποιον δει μπροστά του εκείνη τη στιγμή. Οι υπόλοιποι που δεν είναι ευσυνείδητοι και σωστοί οδηγοί αναγκάζονται να βάλουν ζώνη γιατί βλέπουν ότι υπάρχει έλεγχος ή μαθαίνουν από άλλα περιστατικά διαβάζοντας ή ακούγοντας τι συνέβη και σου λέει ας βάλω κι εγώ ζώνη, ποτέ δεν ξέρεις.

Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που τα γράφουν στ @ρχίδι@ τους όλα σκεπτόμενοι "τόσα αυτοκίνητα εκεί έξω, σε μένα θα τύχει?" 

ναι ρε μάγκα τελικά σε σένα έτυχε και μετά βγαίνεις και λες "τόσοι κυκλοφορούν εκεί έξω χωρίς ζώνη, εμένα μόνο γράφεις"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, Xacti είπε

ας τελειώνει αυτή η καραμέλα επιτέλους. Δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε όλους γιατί είναι αδύνατο. Εκτός κι αν προσληφθεί 1 αστυνομικός για 10 αυτοκίνητα. Γράφει όποιον δει μπροστά του εκείνη τη στιγμή. Οι υπόλοιποι που δεν είναι ευσυνείδητοι και σωστοί οδηγοί αναγκάζονται να βάλουν ζώνη γιατί βλέπουν ότι υπάρχει έλεγχος ή μαθαίνουν από άλλα περιστατικά διαβάζοντας ή ακούγοντας τι συνέβη και σου λέει ας βάλω κι εγώ ζώνη, ποτέ δεν ξέρεις.

Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που τα γράφουν στ @ρχίδι@ τους όλα σκεπτόμενοι "τόσα αυτοκίνητα εκεί έξω, σε μένα θα τύχει?" 

ναι ρε μάγκα τελικά σε σένα έτυχε και μετά βγαίνεις και λες "τόσοι κυκλοφορούν εκεί έξω χωρίς ζώνη, εμένα μόνο γράφεις"?

Αδύνατο δεν είναι. Μπορεί να εφαρμοστεί σε όλους αν αρχίσουν και κάνουν συχνότερους ελέγχους όχι σήμερα και μετά από κανένα εξάμηνο τα λέμε ξανά.Εγώ προσωπικά σήμερα είδα κάποιον να πάει κανονικότατα από πεζόδρομο να κόψει δρόμο με την αστυνομία λίγο πιο πίσω να κάνει τα στραβά μάτια. Άρα είναι και θέμα τύχης σε ποιον θα πέσεις. Στον αδιάφορο ή σε αυτόν που θα ενδιαφερθεί να κάνει τη δουλειά του; 

Φυσικά δε λέω να "ρισκάρει" ο καθένας αλλά να μάθει να τηρεί τον ΚΟΚ για να έχει το κεφάλι του και την συνείδηση του ήσυχη (ότι δε θα προκαλέσει τυχόν ατύχημα με τη μη τήρηση του ΚΟΚ).

Επίσης όλοι εσείς που λέτε ότι παραπονίεμαι ότι τον έγραψε να κοιτάξετε τις απαντήσεις μου σε άλλα άτομα που είπαν ακριβώς το ίδιο (ή παρόμοιο) και μετά να γράψετε ότι γράψετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω που ειμαι  τωρα ειμαι ο μονος που φοραω ζωνη και ολοι προσπερνανε και απο τα δεξια μπαινοντας στη Λωριδα εκτ αναγκης και μηχανες σφυριζουν περνοντας με 200 χωρις κρανος . Συμφωνα με το νεο ΚΟΚ καθε 100 μετρα και παραβαση λες και ειμαι στη ζωνη του λυκοφωτος :D

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκρισία, αναποτελεσματικότητα και μεσαιωνικές αντιλήψεις. Τα εκβιαστικά, εκφοβιστικά και αναντίστοιχα με την οικονομική πραγματικότητα πρόστιμα δεν λύνουν το πρόβλημα.

1. Πως σας φαίνεται ότι η Γερμανία, η χώρα με ένα από τα μεγαλύτερα ποσοστά συμμόρφωσης σε κυκλοφοριακά θέματα έχει "λογικά" πρόστιμα; Απλά εκεί μετράει η βεβαιότητα ότι κάθε παράβαση θα γίνει αντιληπτή και θα τιμωρηθεί διότι έχει καθολική, συνεχή και αποτελεσματική αστυνόμευση. Απλά αν περάσει κάποιος κόκκινο ο επόμενος θα τον καταδώσει στην Γερμανική Τροχαία και καλώς θα πράξει.

2. Η απειλή του υψηλού προστιμου λειτουργεί και ως αντικίνητρο βεβαίωσης της παράβασης όταν το ίδιο το αστυνομικό όργανο δεν ειναι πεπεισμένο για την αναλογικότητα της ποινής. Πραγματικά δύο μήνες για ζώνη προσωπικά μου φαίνεται παράλογο. Αντίστοιχα μία εβδομάδα αφαίρεση άδειας οδήγησης θα ήταν λογικό Πάντα με την αντίληηψη ότι θα σε πιάσουν σίγουρα για την παράβαση και όχι ότι οι πιθανότητες είναι μικρές.

3. Οι ποινές πρέπει να είναι όντως εξοντωτικές για παράβαση ΣΤΟΠ, Κόκκινου σηματοδότη κλπ. Το τι βλε΄πουν τα μάτια μας κάθε μέρα δεν λέγεται.

4. Είναι αντισυνταγματική η αφαίρεση της άδειας από το όχημα γιατί αποτελεί στέρηση περουσιακού στοιχείου ένα είδος χρονικής δήμευσης. Το ίδιο αυτοκίνητο ανήκει σε μια κοινωνική ενότητα (στενή ή ευρύτερη οικογένεια) και η αποστέρηση αυτή μπορεί να πλήτει ακόμη και την οικονομική επιβίωση της οικογένειας. Η ποινή πρέπει να είναι προσωπκή και να αφορά τοδίπλωμα οδήγησης. Απορώ πως κανένα σαίνι δικηγόρος δεν έχει επικαλεστεί την αντισυνταγματικότητα (μεταξύ μας οι αντισυνταγματικές διατάξεις σε νόμους πάνε σύννεφο, απλά ο κόσμος δεν έχει ιδέα, ούτε λεφτά να διεκδικήσει τα συνταγματικά του δικαιώματα ενώ το κράτος συμπεριφέρεται ως μπαμπούλας και όχι  ως δίκαιος ρυθμιστής).

Οι αντιγνωμίες δεκτές. Ευχαριστώ

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα αυτα γινονται για να τα χρησιμοποιουν σε εκλογες ,και για να λενε σε κατι ιαβερηδες,ιωνα οτι κανουν εργο...

Εφοσον εδω κ χρονια ξαναγυρισε η δυνατοτητα να σβηνουν κλησεις οι διοικητες ....

μονο ελαχιστοι μλκς πληρωνουν την νυφη γιατι δεν ειναι συγγενεις ή δεν εχουν γνωστους κτλ.

Τελος αφου δεν εχει υπογραφει υπουργικη αποφαση δεν υπαρχουν χρηματικες κυρωσεις εδω κ τουλ 2 χρονια

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι για να επανελθω στα περι δηθεν παραλογισμων του νομου περι κρανους (οτι ειναι αντικοινωνικη συμπεριφορα) κλπ, σας εχω φρεσκα νεα:

https://www.news247.gr/koinonia/misi-apozimiosi-dikyklisti-epeidi-den-foroyse-kranos.7490286.html

Δικυκλιστης τραυματιστηκε σε τροχαιο στο οποιο δεν εφταιγε, ομως κριθηκε συνυπαιτιος διοτι δε φοραγε κρανος. Ως εκ τουτου η ασφαλιστικη θα του δωσει μιση αποζημιωση αντι για ολοκληρη που συνεβαινε μεχρι σημερα σε αναλογες περιπτωσεις. Το σκεπτικο ειναι απλουστατο: Παρεβη κανονα ασφαλειας.

Αφου με το νομο διαφωνουσατε, παρτε τωρα κι ενα δεδικασμενο να υπαρχει μεχρι να παρετε χαμπαρι οτι θα φορατε κρανος/ζωνη χωρις μα και μου και χωρις πολλη δημοκρατικη συζητηση για το αν εσεις ως Ελληνες που τα ξερετε ολα...ξερετε καλυτερα και απο το νομοθετη.

Κι εδω δεν εχει "αντε να ρθει ο 15γουστος να επιστρεψουν τις πινακιδες"...

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Δικυκλιστης τραυματιστηκε σε τροχαιο στο οποιο δεν εφταιγε, ομως κριθηκε συνυπαιτιος διοτι δε φοραγε κρανος

Νομίζω σωστά κρίθηκε συνυπαίτιος.

Ναι μεν δεν ευθύνεται για την πρόκληση ατυχήματος, αλλά ευθύνεται για την πρόκληση τραυματισμού (το κόστος αποκατάστασης του οποίου επιβαρύνει την κοινωνία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Νομίζω σωστά κρίθηκε συνυπαίτιος.

Ναι μεν δεν ευθύνεται για την πρόκληση ατυχήματος, αλλά ευθύνεται για την πρόκληση τραυματισμού (το κόστος αποκατάστασης του οποίου επιβαρύνει την κοινωνία).

Ακριβως. Απλα το νεο στην υποθεση αυτη ειναι οτι κατι τετοιο συμβαινει για πρωτη φορα. Οποτε περα απο το νομο που ορθα θεωρει αντικοινωνικη συμπεριφορα το να μη φοραει κρανος καποιος, πλεον εχουμε και δεδικασμενο που αντιμετωπιζει παρομοιως τη συγκεκριμενη συμπεριφορα και φυσικα στερει αποζημιωση απο αυτον που δεν ειχε λαβει ολα τα απαραιτητα μετρα ασφαλειας κατα το ατυχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνυπαίτιος στο ύψος της ζημιάς που επαθε .Αν φόραγε κράνος θα πάθαινε μικρότερη ζημιά.

Αραγε του έκοψαν κλήση που δεν φόραγε κράνος;

 

Τουλάχιστον έμεινε ζωντανός

 

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2019 στις 2:02 ΜΜ, djcat είπε

Οι Παραβάσεις αντικοινωνικής οδικής συμπεριφοράς με αφαίρεση πινακίδων, άδεια κυκλοφορίας και διπλώματος για 2 μήνες είναι:

  • Οι οδηγοί πάσης φύσεως οχημάτων που απορρίπτουν εκτός του οχήματος τους αντικείμενα ή ουσίες που ρυπαίνουν ή που μπορούν να προκαλέσουν πυρκαγιά ή ατύχημα, όπως τσιγάρα,

 

Αν κάποιος πετάξει ένα αποτσίγαρο από το αυτοκίνητό του, μπορεί να τιμωρηθεί (θεωρητικά πάντα) με αφαίρεση πινακίδων, άδειας και διπλώματος και πρόστιμο. Αν όμως είναι πεζός και αδειάσει ένα ολόκληρο τασάκι στον δρόμο, τότε τί ποινή έχει, αξιότιμε νομοθέτα; Φαντάζομαι υψηλότερη; Ή μήπως τα τσιγάρα ρυπαίνουν περισσότερο όταν τα ρίχνουμε από αυτοκίνητα;

Λες και χρειαζόταν ένας ακόμη νόμος για να πιστοποιήσουμε ότι η ηλιθιότητα του κράτους δεν βρίσκεται στην έλλειψη νόμων, αλλά στην μη εφαρμογή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Σταματημένος έξω από περίπτερο στην Σαλαμίνα με το κράνος στο χέρι(κράνος που τα 12 χρόνια οδήγησης δεν έχω παραβλέψει ούτε μία φορά να το φορέσω), περιμένοντας να παραλάβω άτομο, με γράψανε για κράνος διότι ήμουν πάνω στο μηχανάκι - αφαίρεση πινακίδων, δίπλωμα, άδεια 60 ημέρες και ταυτόχρονα να περνάνε  μικρά παιδιά ηλικίας (18-20 χωρίς πινακίδες και κράνος και να τα αγνοούν).  Αυτό πόσο λογικό και δίκαιο σας ακούγεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kostaslal είπε

Αυτό πόσο λογικό και δίκαιο σας ακούγεται?

Απόλυτα δίκαιο.

Το ότι ήσουν νομοταγής μέχρι χτες δεν σημαίνει ότι δεν είσαι παραβάτης σήμερα.

Το ότι "και ο Γιαννάκης μιλούσε στο μάθημα" δεν σημαίνει ότι δεν μιλούσε και ο Κωστάκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Kostaslal είπε

Σταματημένος έξω από περίπτερο στην Σαλαμίνα με το κράνος στο χέρι(κράνος που τα 12 χρόνια οδήγησης δεν έχω παραβλέψει ούτε μία φορά να το φορέσω), περιμένοντας να παραλάβω άτομο, με γράψανε για κράνος διότι ήμουν πάνω στο μηχανάκι - αφαίρεση πινακίδων, δίπλωμα, άδεια 60 ημέρες και ταυτόχρονα να περνάνε  μικρά παιδιά ηλικίας (18-20 χωρίς πινακίδες και κράνος και να τα αγνοούν).  Αυτό πόσο λογικό και δίκαιο σας ακούγεται?

Αφού ήσουν πάνω στο μηχανάκι ήσουν αναβάτης,αν στεκόσουν δίπλα δεν θα σε έγραφαν.

Το ότι οι αλλοι πέρναγαν απο δίπλα ακράνωτοι ναι είναι προκλητικό και άδικο αλλά κοιτάμε την δικιά μας απροσεξία και όχι των άλλων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Kostaslal είπε

Σταματημένος έξω από περίπτερο στην Σαλαμίνα με το κράνος στο χέρι(κράνος που τα 12 χρόνια οδήγησης δεν έχω παραβλέψει ούτε μία φορά να το φορέσω), περιμένοντας να παραλάβω άτομο, με γράψανε για κράνος διότι ήμουν πάνω στο μηχανάκι - αφαίρεση πινακίδων, δίπλωμα, άδεια 60 ημέρες και ταυτόχρονα να περνάνε  μικρά παιδιά ηλικίας (18-20 χωρίς πινακίδες και κράνος και να τα αγνοούν).  Αυτό πόσο λογικό και δίκαιο σας ακούγεται?

Το μηχανακι ήταν σβηστό; Αν ναι, αλήθεια δεν καταλαβαινω γιατι σε έγραψαν. Δηλαδή αν είχες παρκάρει με αυτοκίνητο και δεν φόραγες ζώνη, θα σε έγραφαν πάλι; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...