Προς το περιεχόμενο

Καμμένοι SSDs, NVMEs ;


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Παίδες καλημέρα.

Θα ήθελα να μάθω κατά πόσο έχετε θέματα με τους SSD που έχετε αγοράσει κατά καιρούς.

Προσωπικά μέχρι τώρα έχω

α) Καμμένο Kingston V300 240GB

β) Καμμένο Kingston V300 120GB

γ) Καμμένους CRUCIAL M4 256GB (δύο μέχρι τώρα).

δ) Καμμένος OCZ VERTEX 120GB

ε) Samsung 840 EVO καμμένος το τελευταίο διάστημα.

Τι γίνεται λοιπόν με δαύτους; Υποτίθεται πως λόγω των μη κινητών μερών οι SSDs θα κρατούσαν περισσότερο πράγμα που δεν το βλέπω στην πράξη, τουλάχιστον σε εμένα.

 

Εχει κανείς άλλος τέτοιο θέμα ;

 

Συμπληρωματικά, όλοι οι SSDs λίγες ημέρες πριν πεθάνουν, παρουσίαζαν υγεία 99% και 100%, δεν είχαν πολλές εγγραφές κ.λ.π. .....  Χάθηκαν από το σύστημα απότομα μετά από κάποιο reboot .

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ιδιο συστημα καηκαν ολα αυτα; Εννοειται πως δεν ειναι φυσιολογικη φθορα, ειδικα απο την στιγμη που λες οτι δεν εκανες πολλες εγγραφες. Ενα UPS σιγουρα θα ηταν κατι που θα κοιταζα για αμεση αγορα, πιθανον και αλλαγη του τροφοδοτικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα failures εχεις τακη. Δεν ειναι φυσιολογικα. Μηπως κατι παιζει με την αυξομειωση τασης στην περιοχη σου? Και στους ssd και στους hdd εχω και 20 χρονια ποτε δεν ειχα καποιο θεμα με failure περα απο εναν εξωτερικο hdd turbox το 2008 που απο day one ειχε bad sectors. Ακομα δουλευει βεβαια γραφοντας στο hd sentinel οτι απομενουν 25 μερες ακομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2019 στις 3:52 ΜΜ, Arkin είπε

Αρκετα failures εχεις τακη. Δεν ειναι φυσιολογικα. Μηπως κατι παιζει με την αυξομειωση τασης στην περιοχη σου? Και στους ssd και στους hdd εχω και 20 χρονια ποτε δεν ειχα καποιο θεμα με failure περα απο εναν εξωτερικο hdd turbox το 2008 που απο day one ειχε bad sectors. Ακομα δουλευει βεβαια γραφοντας στο hd sentinel οτι απομενουν 25 μερες ακομα. Burger king survey

Εννοειται πως δεν ειναι φυσιολογικη φθορα, ειδικα απο την στιγμη που λες οτι δεν εκανες πολλες εγγραφες. Ενα UPS σιγουρα θα ηταν κατι που θα κοιταζα για αμεση αγορα, πιθανον και αλλαγη του τροφοδοτικου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους προηγουμενους και θα προσθέσω τον παράγοντα θερμότητα.Τι θερμοκρασίες ειχαν οι σκληροί που προανεφερες?

Το UPS δεν θα το πάρεις για να κανει υποστηριξη για κάποιο χρονο το συστημα μετα το blackout γιατί αν εχεις δυνατό συστημα θα χρειάζεσαι κτήνος ups. Θα το πάρεις κυρίως για να απορροφά της πτωσεις τασεις του δικτύου.Οπότε και ενα σχετικά φτηνό UPS θα  βοηθήσει. Βεβαια ετσι αντι να αλλάζεις ssd θα αλλάζεις UPS ,αλλα θα σου μενουν τα αρχεία...(εχω αλλάξει 3 φτηνά UPS, σε 5 χρόνια και την τελευταία φορά που δεν εβαλα την ακουσε το τροφοδοτκό, το οποίο δεν ηταν και φτηνό )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2019 στις 8:58 ΠΜ, adtakhs είπε

Παίδες καλημέρα.

Θα ήθελα να μάθω κατά πόσο έχετε θέματα με τους SSD που έχετε αγοράσει κατά καιρούς.

Προσωπικά μέχρι τώρα έχω

α) Καμμένο Kingston V300 240GB

β) Καμμένο Kingston V300 120GB

γ) Καμμένους CRUCIAL M4 256GB (δύο μέχρι τώρα).

δ) Καμμένος OCZ VERTEX 120GB

ε) Samsung 840 EVO καμμένος το τελευταίο διάστημα.

Τι γίνεται λοιπόν με δαύτους; Υποτίθεται πως λόγω των μη κινητών μερών οι SSDs θα κρατούσαν περισσότερο πράγμα που δεν το βλέπω στην πράξη, τουλάχιστον σε εμένα.

Εχει κανείς άλλος τέτοιο θέμα ;

Συμπληρωματικά, όλοι οι SSDs λίγες ημέρες πριν πεθάνουν, παρουσίαζαν υγεία 99% και 100%, δεν είχαν πολλές εγγραφές κ.λ.π. .....  Χάθηκαν από το σύστημα απότομα μετά από κάποιο reboot .

Είτε η μπρίζα, είτε το τροφοδοτικό ή η μητρική έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ilos είπε

Είτε η μπρίζα, είτε το τροφοδοτικό ή η μητρική έχει θέμα.

 

Μα οι σκληροί δεν έχουν χαλάσει όλοι πάνω σε ένα σύστημα....

Αλλος χάλασε πάνω σε φορητό.

Αλλοι στον FX8350 με την 990FXA-UD7

Αλλοι με την GIGA X399 ....

Και με διαφορετικό τροφοδοτικό.

Η οικία μου στον γενικό πίνακα έχει :

-Επιτηρητή τάσης,

-Πηνία υπέρτασης (απώλειας ουδετέρου / 3φ)

-Αντικεραυνικό Τ2 40ΚΑ

-Στον υποπίνακα που παίρνει το PC, αντικεραυνικό T3 (επιμέρους προστασίας)

Δεν εξηγείται το πρόβλημα από αυτή την σκοπιά ....

 

Στις 20/8/2019 στις 11:02 ΠΜ, atheatos είπε

Θα συμφωνήσω με τους προηγουμενους και θα προσθέσω τον παράγοντα θερμότητα.Τι θερμοκρασίες ειχαν οι σκληροί που προανεφερες?

Το UPS δεν θα το πάρεις για να κανει υποστηριξη για κάποιο χρονο το συστημα μετα το blackout γιατί αν εχεις δυνατό συστημα θα χρειάζεσαι κτήνος ups. Θα το πάρεις κυρίως για να απορροφά της πτωσεις τασεις του δικτύου.Οπότε και ενα σχετικά φτηνό UPS θα  βοηθήσει. Βεβαια ετσι αντι να αλλάζεις ssd θα αλλάζεις UPS ,αλλα θα σου μενουν τα αρχεία...(εχω αλλάξει 3 φτηνά UPS, σε 5 χρόνια και την τελευταία φορά που δεν εβαλα την ακουσε το τροφοδοτκό, το οποίο δεν ηταν και φτηνό )

Εκτός από τον ένα Kingston όλοι οι άλλοι SSDs ΄επαιζαν με χαμηλές θερμοκρασίες σε ένα  COOLERMASTER STRYKER ....

UPS για μια περίοδο φορούσα ένα KEOR της LEGRAND  2KVA.  Αλλά το αφαίρεσα όταν άλλαξα από FX σε RIPPER , γιατί άρχισε να έχει θέματα με την μπαταρία.

11 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Οι δίσκοι δεν είχαν εγγύηση;

Όχι. Τρεις CRUCIAL Μ4 256 είχαν αγοραστεί από το Mr Smith, για όσους θυμούνται .... Αν θυμάμαι με 2 χρόνια εγγύησης δίνονταν .

Σε όλους τους άλλους απλά έληξε η εγγύηση και μετά χάλασαν.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

SSD μου έχει μείνει ένας nvme στο χέρι σε ολοκαίνουριο HP Elitebook 1040. Έπαιξε μισή ώρα και μετά απλά δεν αναγνωρίστηκε ποτέ ξανά από το σύστημα. Επίσης ένας [oops, δεν θυμάμαι τι ήταν, νομίζω Corsair Force] που μπήκε σε read only mode. Και περνάνε πάρα πολλοί HDD/SSD από τα χέρια μου...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον θέμα, αναρωτιομουν κ εγω..

Εμένα μόνο ένας ocz octane 128gb που είχα παρει από crazy Sundays στην τρομερή τιμή των 95 ευρώ το 2012(?)με άφησε το 2016(?).

Όχι με τόσα πολλά read/writes αλλά πέρασε από 3 μηχανήματα.

Υ.γ Το σύμπτωμα που εμφάνιζε είναι ότι μερικές φορές δεν αναγνωριζόταν από το λειτουργικο, κατά τα άλλα τον χρησιμοποιώ ως impromptu flashακι σε USB θήκη 2,5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εναν v300 με δισεκατομυρια ωρες λειτουργιας, παιζει ακομη. Τον συγκεκριμενο τον τονιζω διοτι ειναι πανω σε πισι που δεν εχει κλεισει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2019 στις 8:44 ΠΜ, M@dB0x είπε

Παντως εναν v300 με δισεκατομυρια ωρες λειτουργιας, παιζει ακομη. Τον συγκεκριμενο τον τονιζω διοτι ειναι πανω σε πισι που δεν εχει κλεισει ποτε.

Παιζει και να μην ξανασηκωθει το pc ετσι και το το κλεισεις.

 

Προσωπικα μονο ενας OCZ μου εχει εχει καει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...