Προς το περιεχόμενο

LG 43UM7100 - 329 ευρώ


tomtsir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, jokerakias είπε

Είναι too much..Λογικά θα χτυπήσω αυτήν https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/185004-sony-kd43xf7596-43?nosto=frontpage-nosto-3 λόγω android.Αν και rgbw η προηγούμενη LG που έσπασε,είχε πολύ καλή εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ερώτησή μου στην αντιπροσωπεία της LG πήρα την "επίσημη" απάντηση ότι το panel της 49UM7100 είναι RGB και όχι RGBW (οι πληροφορίες στο διαδίκτυο σε σχέση με αυτό το θέμα ήταν συγκεχυμένες), και ότι κανένα 4k μοντέλο του 2019 της εταιρείας δεν χρησιμοποιεί πλέον RGBW. Λογικά αυτό θα ισχύει και για τη 43άρα του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, sfakios said:

Σε ερώτησή μου στην αντιπροσωπεία της LG πήρα την "επίσημη" απάντηση ότι το panel της 49UM7100 είναι RGB και όχι RGBW (οι πληροφορίες στο διαδίκτυο σε σχέση με αυτό το θέμα ήταν συγκεχυμένες), και ότι κανένα 4k μοντέλο του 2019 της εταιρείας δεν χρησιμοποιεί πλέον RGBW. Λογικά αυτό θα ισχύει και για τη 43άρα του θέματος.

https://www.displayspecifications.com/en/model/b7101998

https://www.displayspecifications.com/en/model/027f19a5

Αυτό πάντως τους διαψεύδει.

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη θέλω για τη μάνα μου που βλέπει κυρίως τηλεοπτικό Digea HD. Παλεύεται στα 2 -2.5 μέτρα η ποιότητα στο ψηφιακό ή είναι εντελώς χάλια? Υπάρχει κάποια άλλη που να πήρε το μάτι σας και να αξίζει σε τηλεοπτικό σήμα? (μεγαλύτερες ίντσες δύσκολο λόγω παλιού επίπλου...)

Θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Se7en92 είπε

Τα ίδια IPS  πάνελ ,ψευδο4Κ.Το να πάρει κάποιος IPS θα θέλει μεγάλες γωνίες θέασης κτλ-ΟΚ,Το να παίρνεις RGB-W ενώ υπάρχουν κανονικές 4Κ δεν το καταλαβαίνω.

Επεξ/σία από aristidis540
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πράγματι η αντιπροσωπεία έδωσε την απάντηση: " ότι κανένα 4k μοντέλο του 2019 της εταιρείας δεν χρησιμοποιεί πλέον RGBW " απορώ διότι αυτό (ΨΕΜΑ αν ειπώθηκε) μπορεί να ελεγχθεί πολύ εύκολα.

Σήμερα το πρωί, πήγα σε μεγάλο κατάστημα με τις TV σε λειτουργία και με μεγεθυντικό φακό (προσοφθάλμιο μικροσκοπίου) διαπίστωσα ότι τα μοντέλα 2019 LG 43UM7100PLB & 55UM7100PLB είχανε pixel χρωμοτετράδας με κόκκινο, πράσινο, μπλε και λευκό υποπίξελ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, deltaf είπε

Αν πράγματι η αντιπροσωπεία έδωσε την απάντηση: " ότι κανένα 4k μοντέλο του 2019 της εταιρείας δεν χρησιμοποιεί πλέον RGBW " απορώ διότι αυτό (ΨΕΜΑ αν ειπώθηκε) μπορεί να ελεγχθεί πολύ εύκολα.

Σήμερα το πρωί, πήγα σε μεγάλο κατάστημα με τις TV σε λειτουργία και με μεγεθυντικό φακό (προσοφθάλμιο μικροσκοπίου) διαπίστωσα ότι τα μοντέλα 2019 LG 43UM7100PLB & 55UM7100PLB είχανε pixel χρωμοτετράδας με κόκκινο, πράσινο, μπλε και λευκό υποπίξελ.

Δηλαδή φίλε μου είναι rgbw? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, manthos_27 είπε

Δηλαδή φίλε μου είναι rgbw? 

11 λεπτά πριν, ThReSh είπε

E ναι, Red, Green Blue, White = RGBW 😛

Ακριβώς έτσι. Σε αυτά τα δύο μοντέλα το πάνελ είναι RGBW, το είδα με τα μάτια μου.

 

Επεξ/σία από deltaf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vasman15 είπε

 Γιατί θεωρηται μείον η ύπαρξη του λευκού; 

Σε πάνελ RGB υπάρχουν 3840 Χ 3 = 11.520 υποπίξελ, ενώ

σε ένα πάνελ RGBW υπάρχουν 2880 Χ 3 + 960 Χ 1 = 9.600 υποπίξελ, επειδή το λευκό δεν είναι πίξελ αλλά υποπίξελ. Δηλαδή στην πραγματικότητα η ανάλυση είναι μικρότερη.

Βέβαια τα πάνελ OLED είναι όλα RGBW αλλά εκεί έχουμε άλλα πλεονεκτήματα.

Επεξ/σία από deltaf
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Se7en92 είπε

Ποπα είναι, την έχω , απόλυτα ικανοποιημένος για πρώτη 4Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...