Προς το περιεχόμενο

Φουρνος ανω παγκου vs κατω παγκου


malmsteen1984

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα φουρνο εντοιχιζομενο. Η κουζινα ειναι φτιαγμενη για να μπει κατω παγκου. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: μπορω να βαλω ανω παγκου στη θεση του κατω παγκου; Γιατι με μια αναζητηση στο skroutz ειδα οτι υπαρχουν πολυ περισσοτερες επιλογες σε ανω παγκου και πιο οικονομικες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αναφορά σε κείμενο

ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΦΟΥΡΝΩΝ ΑΝΩ ΠΑΓΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΠΑΓΚΟΥ?
Οι φούρνοι άνω πάγκου είναι φούρνοι ανεξάρτητοι απο τις εστίες (τα κομβία του φούρνου είναι μόνο για την λειτουργία του φούρνου και όχι των εστιών) και τοποθετούνται κατά βάση σε στήλες άνω του πάγκου, οι συγκεκριμένοι όμως μπορούν να τοποθετηθούν και κάτω του πάγκου δηλαδή ακριβώς κάτω απο τις εστιές εφόσον το επιθυμούμε (για λόγους σχεδιασμού). Οι φούρνοι κάτω του πάγκου τοποθετούνται μόνο κάτω απο τον πάγκο και συγκεκριμένα ακριβώς κάτω απο τις εστίες οι οποίες είναι εξαρτώμενες απο τον φούρνο, δηλαδή τα κομβία του φούρνου λειτουργούν ταυτόχρονα και τον φούρνο και τις εστίες. Γι’ αυτό το λόγο θα παρατηρήσετε οτι οι φούρνοι κάτω πάγκου έχουν περισσότερα απο 2 κουμπιά (κομβία).

Και εγω έχω βάλει ανω πάγκου σε κλασική θέση κάτω πάγκου, και έχει αγοραστεί ξεχωριστα εστία που έχει αυτόνομα κουμπια (δεν ελέγχετε απο τον φουρνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άνω πάγκου σημαίνει πως έχουν κομβία αφής οι ανεξάρτητες εστίες που είναι αρκετά δύσχρηστα. Άμα η πρόβλεψη είναι για κάτω πάγκου, πάρε μια κλασική κάτω πάγκου με περιστροφικούς διακόπτες για τις εστίες. Αυτό που θές να κάνεις μπορεί να είναι φθηνότερο, αλλά συνδυάζεις τα 2 "κακά" από τους 2 τρόπους τοποθέτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο σε αυτο που αναφερεις. Πολλα κουμπια αφης πανω στην εστια λογικα θα την κανει πιο δυσχρηστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχαμε ποτε πρόβλημα με τα κουμπια αφής. Δεν ξέρω,  ισως να είναι πιο δύσχρηστα για κάποιους.

Αλλά απο θέμα αντοχής που εγω φοβόμουν περισσότερο, είμαστε τώρα στον 4 χρόνο και η αφή δουλευει μια χαρα.

Υπάρχουν και εστίες με κλασικα κουμπια, και όχι αφης.

Ενα, για εμένα σημαντικο πλεονεκτημα, είναι οτι είναι ξεχωριστα φουρνος και εστίες.

Αν χαλάσει το ένα απο τα δύο, αντικαθιστάς μόνο το ένα και όχι μαζι φούρνο και εστια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανεξάρτητη εστία έχει πιο δύσκολο χειρισμό με τα κουμπιά αφής αλλά ο φούρνος άνω πάγκου είναι σαφώς πιο εύχρηστος. Όλα τα λεφτά...από μαγείρεμα μέχρι καθαρισμό.

Το έχουμε εδώ και 4 χρόνια και είναι η καλύτερη επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εξαερισμός του ανω παγκου γινεται απο πισω, ο εξαερισμος του κατω πάγκου γινεται απο εμπρός, αν γινει λαθος ο πάγκος τη κουζίνας θα γίνει θερμοσίφωνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ο εξαερισμός του ανω παγκου γινεται απο πισω, ο εξαερισμος του κατω πάγκου γινεται απο εμπρός, αν γινει λαθος ο πάγκος τη κουζίνας θα γίνει θερμοσίφωνας

Σίγουρα υπάρχει τέτοια διαφορά?

Γιατί όταν ψάχναμε για εντοιχιζόμενο φούρνο σε όποιο κατάστημα κι αν πήγαμε κανείς δεν μας είπε ότι υπάρχει τέτοια διαφορά.

Αλλά και στα σάιτ των εταιριών, δεν είδαμε να υπάρχει διαφοροποίηση.

Και ο φούρνος που πήραμε είναι ανεξάρτητος από τις εστίες και ο εξαερισμός είναι μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έτσι νομίζω ότι γίνεται από μπροστά ο εξαερισμός στου άνω πάγκου. Δεν θυμάμαι να είχε εξαερισμό στο πίσω μέρος. Αν γινόταν αυτό η θερμοκρασία στο πίσω μέρος που ο χώρος είναι ελάχιστος θα έλιωνε τα πάντα από καλώδια μέχρι παγκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διιαφορά στους φούρνους άνω και κάτω πάγκου είναι στη δυνατότητα χειρισμού των εστιών από το καντράν του φούρνου.

Οι φούρνοι κάτω πάγκου έχουν διακόπτες ελέγχου για τις μη αυτονομες εστίες

ενώ

οι φούρνοι άνω πάγκου δεν έχουν διακόπτες για τις εστίες, αφού υποτίθεται οι εστίες είναι στην περίπτωση αυτή αυτόνομες και έχουν δικά τους χειριστήρια.

Στο ερώτημα του ts,

NAI μπορείς να βάλεις άνω πάγκου χαμηλά,  αρκεί να προσέξεις τις οδηγίες εγκατάστασης πχ απόσταση από τις εστίες, και με την προϋπόθεση ότι έχεις λύσει το θέμα χειρισμού των εστιών ήτοι έχεις αγοράσει αυτόνομες εστίες

Βάζω και ένα pdf από οδηγίες εγκατάστασης φούρνου άνω πάγκου, για τον οποίο λέει ξεκάθαρα ότι τοποθετείται όπου επιθυμείς πάνω/κάτω από τον πάγκο

https://media3.neff-international.com/Documents/9001355077_D.pdf

και ένα pdf από οδηγίες εγκατάστασης φούρνου κάτω πάγκου, για τον οποίο λέει ξεκάθαρα ότι τοποθετείται κάτω από τον πάγκο

https://media3.neff-international.com/Documents/9001273670_D.pdf

Και οι δύο δεν διαφέρουν ως προς τον εξαερισμό για τον οποίο χρειάζεται ένα άνοιγμα στο έπιπλο κουζίνας στο πίσω μέρος.

 

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 18/8/2019 στις 11:42 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Ο εξαερισμός του ανω παγκου γινεται απο πισω, ο εξαερισμος του κατω πάγκου γινεται απο εμπρός, αν γινει λαθος ο πάγκος τη κουζίνας θα γίνει θερμοσίφωνας

Κάτσε αυτό είναι σοβαρό..αγόρασα siemens φούρνο άνω πάγκου και θα τον βάλω κάτω. Επίσης αγόρασα ανεξάρτητη επαγωγική εστία.  Δεν τα έχω βάλει ακόμη. 

Δηλαδή εννοείς ότι θα αερίζεται από πίσω και θα γεμίσει ο τοίχος και το έπιπλο πίσω από τον φούρνο λάδια και νερά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαερισμό από πίσω παίρνουν τόσο ο φούρνος όσο και οι εστίες, αν δεν πάρουν θα καούν γιατί χρειάζονται τον αέρα για την ψύξη

οι οδηγίες εγκατάστασης σχεδόν πάντα είναι διαθέσιμες online για όποιον ενδιαφέρεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο αέρας του φούρνου πάει μπροστά

ο αέρας των εστιών οδηγείται προς τα πίσω ξανά, σε μια διαδρομή που κάνει με το έπιπλο

MCZ_007615_EH651RE11E_el-GR.jpg

γιατί δεν κοιτάς στο μοντέλο που πήρες τις οδηγίες που θα βρεις online;

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...