Προς το περιεχόμενο

Φουρνος ανω παγκου vs κατω παγκου


malmsteen1984

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε αναζήτηση φούρνου και εστιών μια και ένας Miele H316 κάτω πάγκου που εχω ειναι ασύμφορος για επισκευή

Λέω στη θέση σου να βάλω κάποιον άνω πάγκου, με κεραμικές εστίες πάλι, μέχρι τα 500 ευρώ για φούρνο+εστίες έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Οι Hoover τι λένε σαν ποιότητα;

Πέρα από τις διαστάσεις για τα ταιριάξει στον πάγκο μου, τι άλλο πρέπει να προσέξω στα χαρακτηριστικά του φούρνου;

Ευχαριστώ

(αυτόματα προγράμματα ψησίματος κλπ, δεν χρησιμοποιώ)

Επεξ/σία από Oscar_Mike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλοί φούρνοι και σε καλές τιμές είναι οι bosch. Να δεις να έχει τηλεσκοπικό μηχανισμό. Εγώ χτυπάω το κεφάλι μου που δεν πήρα έναν bosch που είχε 300 ευρώ και πήρα τον αντίστοιχο siemens που είχε 395.

Μιλάω για τον bosch hba534eb0

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Πολύ καλοί φούρνοι και σε καλές τιμές είναι οι bosch. Να δεις να έχει τηλεσκοπικό μηχανισμό. Εγώ χτυπάω το κεφάλι μου που δεν πήρα έναν bosch που είχε 300 ευρώ και πήρα τον αντίστοιχο siemens που είχε 395.

Μιλάω για τον bosch hba534eb0

Τον bocsh σε ποιο κατάστημα τον είχες βρει; Για να δω μήπως παίζει η τιμή αυτή ακόμα

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τηλεσποπικο μηχανισμο φανταζομαι μπορεις να βαλεις και μετα...

Στις 28/11/2019 στις 5:10 ΜΜ, Oscar_Mike είπε

Τον bocsh σε ποιο κατάστημα τον είχες βρει; Για να δω μήπως παίζει η τιμή αυτή ακόμα

Ευχαριστώ

απο μια προχειρη αναζητηση στο skroutz  το electroholic στην αθηνα το ειχε 300 πριν απο 20 μερες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Διερωτώμαι εάν ένας φούρνος άνω πάγκου θα μπορούσε να μην εντοιχισθεί αλλά να στηθεί και να λειτουργήσει τοποθετημένος ελεύθερα πάνω σε μιά σταθερή βάση (δηλαδή, κάπως σαν τα ανεξάρτητα επιτραπέζια φουρνάκια) και συνδεδεμένος με μιάν επίτοιχη παροχή σε συνήθη πρίζα 16Α. Γνωρίζει κανένας εάν κάτι τέτοιο είναι λειτουργικά εφικτό; Θα σάς ήμουν υποχρεωμένος άν μέ βοηθούσατε στον προβληματισμό μου αυτόν με τις γνώσεις σας και τις εμπειρίες σας, και σάς ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, vakis59 said:

Διερωτώμαι εάν ένας φούρνος άνω πάγκου θα μπορούσε να μην εντοιχισθεί αλλά να στηθεί και να λειτουργήσει τοποθετημένος ελεύθερα πάνω σε μιά σταθερή βάση (δηλαδή, κάπως σαν τα ανεξάρτητα επιτραπέζια φουρνάκια) και συνδεδεμένος με μιάν επίτοιχη παροχή σε συνήθη πρίζα 16Α. Γνωρίζει κανένας εάν κάτι τέτοιο είναι λειτουργικά εφικτό; Θα σάς ήμουν υποχρεωμένος άν μέ βοηθούσατε στον προβληματισμό μου αυτόν με τις γνώσεις σας και τις εμπειρίες σας, και σάς ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ένα κομμάτι είναι το ηλεκτρολογικό: κανονικά ο φούρνος θέλει δική του γραμμή που να είσαι σίγουρος ότι μπορεί να σηκώνει το φορτίο , δική του ασφάλεια και δικό του διακόπτη
(τα 16Α σύνδεσης είναι η προβλεπόμενη προδιαγραφή για πολλούς φούρνους)

ένα άλλο κομμάτι είναι η στήριξη: ο φούρνος πρέπει να πατάει με τον τρόπο που προβλέπεται και πρέπει να στηρίζεται ώστε να μη μπορεί να ανατραπεί ειδικά από το βάρος ενός βαγονέτου ή μιας πόρτας

ένα άλλο κομμάτι είναι ο εξαερισμός: πρέπει να αερίζεται στα ηλεκτρονικά του και να τραβάει τον αέρα που χρειάζεται για τις λειτουργίες του και να διατηρούνται τα κανάλια εξαερισμού όπως προβλέπονται

ένα άλλο κομμάτι είναι οι διαστάσεις στο χώρο εκεί όπου θες να τον τοποθετήσεις, και η επιπεδότητα-οριζοντίωση

ένα άλλο είναι η λειτουργικότητα πχ να ανοίγει η πόρτα στην κίνηση που κάνει ή να μην είναι επικίνδυνη η θερμότητα που εκπέμπει στα τοιχώματα ή να μη χωθούν υγρά-σκουπιδάκια από τα ανοίγματα των τοιχωμάτων κλπ

γενικά δεν προβλέπεται η ελεύθερη λειτουργία ενός φούρνου εντοιχιζόμενου, όχι ότι δε θα λειτουργήσει αλλά λειτουργικά δε θα είναι απρόσκοπτη η χρήση του
για σένα που θες να τον κάνεις επιτραπέζιο, αν κάτι θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν να τον έβαζες σε ένα περίβλημα κι αυτό μόνο εν μέρει θα βοηθούσε

αν δε σε ενδιέφερε επιτραπέζια τοποθέτηση, υπάρχουν και εναλλακτικές πχ
20000024271-000-00_20000024271.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ KoreanW, ειλικρινά μέ συγκινήσατε με τήν άμεση ανταπόκρισή σας! Εξαρχής, λοιπόν, θέλω ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ να σάς ευχαριστήσω ΘΕΡΜΑ, όχι μόνον γι' αυτήν σας τήν απρόσμενα ταχείαν ανταπόκριση αλλά και για τήν ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΗ απάντηση που μού δώσατε δείχνοντας ενδιαφέρον και αφιερώνοντας χρόνο για να μέ διαφωτίσετε. Με αυτήν σας τήν φιλότιμη κίνηση, που εσάς σάς τιμά σαν άνθρωπο πραγματικά ευγενή, έχετε κερδίσει τήν ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΜΟΥ, και μαζί με τίς ευχαριστίες μου σάς παρακαλώ να δεχθείτε και τίς πιο εγκάρδιες ευχές μου για υγεία, ευτυχία, και ένα Καλό Πάσχα.

(Τά περισσότερα από όσα μού εκθέτετε τά ήξερα λίγο-πολύ και τά υπόλοιπα τά φανταζόμουνα καθώς πρόσφατα ανεδίφησα λίγο σε σχετικές ιστοσελίδες και πήρα μιάν ιδέα για τό όλο θέμα. Τώρα, μετά και από τήν εμπεριστατωμένη δική σας απάντηση τήν οποία θα λάβω σοβαρά υπ' όψιν μου, θα κινηθώ αλλοιώς).

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους, 

βλέπω ότι υπάρχουν αρκετές και πολύ καλές απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα όποτε θα ήθελα και τη γνώμη σας σας στο παρακάτω θέμα που αντιμετωπίζω:

Θέλω να αλλάξω την παλιά μου κουζίνα η οποία είναι λίγο περίεργη ως εγκατάσταση. Είναι μια Pitsos Euroflam, 25-30 χρόνων περίπου. Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη κουζίνα είναι ένα μείγμα ελεύθερης-εντοιχιζόμενης, ο φούρνος είναι σαν ελεύθερος καθώς είναι μονοκόμματος μέχρι κάτω στο δάπεδο και οι εμαγιέέ εστίες είναι χωνευτές στον πάγκο της κουζίνας, Ειναι σαν έχουν βάλει μια ελεύθερη κουζίνα κ έχουν χτίσει το πάγκο της κουζίνας από πάνω. Επισυνάπτω κ τη σχετική εικόνα

Με τη σύζυγό μου σκεφτόμαστε να βάλουμε μια εντοιχιζόμενη κάνοντας τα απαραίτητα μερεμέτια.  Ο συνδυασμός που σκεφτόμασταν είναι ο παρακάτω

https://www.electroholic.gr/el/product/KITELE00022?skr_prm=WyJhMzkzNTU3YS0xODI5LTQ5MTQtOWQ2MC0xNjJkZTFlMjBmMTkiLDE1OTAzMTc4NTQ4OTQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

k για φούρνο

https://www.electrofox.gr/lefkes-syskeves/entoichizomenes-syskeves/koyzines-foyrnoi/zanussi-zou35802xu-entoichizomeni-koyzina-72-litra-inox-226771-p

ή

https://www.emark.gr/index.php?route=product/product&product_id=59836&skr_prm=WyJhMzkzNTU3YS0xODI5LTQ5MTQtOWQ2MC0xNjJkZTFlMjBmMTkiLDE1OTAzMTgxNDM4OTUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας εάν οι παραπάνω συνδυασμοί αξίζουν ή εάν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο (budget κ για τα 2 μαζί μέχρι 800ε) και τι θα πρέπει να προσέξω. Θα ζητήσω κ από ξυλουργό να μου ανοίξει το πάγκο πάνω ώστε να μπουν οι νέες εστίες κ να μου φτιάξει κ ένα συρτάρι από κάτω.

Σας ευχαριστώ,

 

 

kitchen.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Στις 24/5/2020 στις 2:20 ΜΜ, peregrin είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

βλέπω ότι υπάρχουν αρκετές και πολύ καλές απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα όποτε θα ήθελα και τη γνώμη σας σας στο παρακάτω θέμα που αντιμετωπίζω:

Θέλω να αλλάξω την παλιά μου κουζίνα η οποία είναι λίγο περίεργη ως εγκατάσταση. Είναι μια Pitsos Euroflam, 25-30 χρόνων περίπου. Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη κουζίνα είναι ένα μείγμα ελεύθερης-εντοιχιζόμενης, ο φούρνος είναι σαν ελεύθερος καθώς είναι μονοκόμματος μέχρι κάτω στο δάπεδο και οι εμαγιέέ εστίες είναι χωνευτές στον πάγκο της κουζίνας, Ειναι σαν έχουν βάλει μια ελεύθερη κουζίνα κ έχουν χτίσει το πάγκο της κουζίνας από πάνω. Επισυνάπτω κ τη σχετική εικόνα

Με τη σύζυγό μου σκεφτόμαστε να βάλουμε μια εντοιχιζόμενη κάνοντας τα απαραίτητα μερεμέτια.  Ο συνδυασμός που σκεφτόμασταν είναι ο παρακάτω

https://www.electroholic.gr/el/product/KITELE00022?skr_prm=WyJhMzkzNTU3YS0xODI5LTQ5MTQtOWQ2MC0xNjJkZTFlMjBmMTkiLDE1OTAzMTc4NTQ4OTQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

k για φούρνο

https://www.electrofox.gr/lefkes-syskeves/entoichizomenes-syskeves/koyzines-foyrnoi/zanussi-zou35802xu-entoichizomeni-koyzina-72-litra-inox-226771-p

ή

https://www.emark.gr/index.php?route=product/product&product_id=59836&skr_prm=WyJhMzkzNTU3YS0xODI5LTQ5MTQtOWQ2MC0xNjJkZTFlMjBmMTkiLDE1OTAzMTgxNDM4OTUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας εάν οι παραπάνω συνδυασμοί αξίζουν ή εάν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο (budget κ για τα 2 μαζί μέχρι 800ε) και τι θα πρέπει να προσέξω. Θα ζητήσω κ από ξυλουργό να μου ανοίξει το πάγκο πάνω ώστε να μπουν οι νέες εστίες κ να μου φτιάξει κ ένα συρτάρι από κάτω.

Σας ευχαριστώ,

 

 

kitchen.jpg

Πωπω σε κλασανε ασχημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε διαμέρισμα που πρόκειται να μπω υπάρχει εντοιχισμένος φούρνος κάτω πάγκου και εστίες. Οι εστίες ελέγχονται από τον φούρνο (πρόσοψη φούρνου).

Ο φούρνος έχει τρυπήσει. Μπορεί να αντικατασταθεί με οποιονδήποτε άλλον φούρνο κάτω πάγκου ώστε να ελέγχονται οι εστίες, ή πάνε σετ;

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, popopo είπε

Σε διαμέρισμα που πρόκειται να μπω υπάρχει εντοιχισμένος φούρνος κάτω πάγκου και εστίες. Οι εστίες ελέγχονται από τον φούρνο (πρόσοψη φούρνου).

Ο φούρνος έχει τρυπήσει. Μπορεί να αντικατασταθεί με οποιονδήποτε άλλον φούρνο κάτω πάγκου ώστε να ελέγχονται οι εστίες, ή πάνε σετ;

Δε σε συμφέρει αντικατάσταση φούρνου. Τα έχουν κάνει έτσι που καλύτερα να πας για καινούργιο σετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...