Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από iPhone SE


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες έκανα την παλληκαριά και έριξα το πολυαγαπημένο μου SE μέσα στην τουαλέτα για κλάσματα του δευτερολέπτου. Το καλό μου συνέχισε να δουλεύει σαν πιστό σκυλί αν εξαιρέσει κανείς οτι η οθόνη καμιάαα φορά δεν αναταποκρινόταν όπως παλιά. Έτσι νόμιζα οτι τη γλίτωσα για να καταλάβω μετά οτι παραλογίζομαι αφού όταν πήγα να το φορτίσω δεν φόρτιζε! Τσέκαρα και το water damage sensor και ήταν κατακόκκινο. Βγάζοντας την SIM είδα πως ήταν ψιλο-υγρή ακόμα οπότε φαντάζομαι οτι το έψησα σαν κοτόπουλο βάζοντάς το για φόρτιση! Έτσι σιωπηλά και ήρεμα παρέδωσε πνεύμα όταν αποφορτίστηκε εντελώς η μπαταρία του.

Οπότε τώρα λέω να μην το κουράσω άλλο και να πάω για το επόμενο και θέλω να παραμείνω στην Apple χωρίς να ξοδέψω πολλά. Είμαι ανάμεσα στο 7 και το 8 (η διαφορά του είναι στα 150 ευρώ περίπου). Γενικά του κάνω πολύ basic χρήση, κυρίως texting youtube καμιά photo. Επίσης έχω και μανταλάκια στα χέρια και από οσο ξέρω το 8 είναι γυάλινο και ραγίζει πανεύκολα αν πέσει. Ισχύει; Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η μπαταρία, έχει κανείς εμπειρία συγκριτικά με αυτά τα δυο; Τι προτείνετε; Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το 7 και στη συνέχεια το 8 plus. Γενικά η μπαταρία σε όποιο και να διαλέξεις θα σε βγάζει με κανονική χρήση 1 μέρα. Δεν ξέρω πόσο κράταγε στο SE, πάντως αν του SE είναι σαν του 5s που είχα τότε να ξέρεις ότι με την αναβάθμιση σου θα είναι καλύτερα τα πράγματα σε σχέση με το όπως είσαι τώρα. Σε κάθε περίπτωση, αν δεν σε πειράζει το μέγεθος, οι plus συσκευές έχουν μεγαλύτερες μπαταρίες και τα πάνε καλύτερα. Επίσης, αν είσαι σε θέση να πας σε κάτι πιο καινούργιο κοίτα το Xr. 

Εγώ στη θέση σου θα περίμενα όπως και να έχεις 20 μερούλες, γιατί θα βγουν τα καινούργια μοντέλα και θα πέσουν οι τιμές στα υπάρχοντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Zenor είπε

μεταξύ 7 και 8 προτίμησε το 8 καθώς το 7 είναι το πλέον προβληματικό μοντέλο. 

Το πλέον προληματικό μοντέλο; Δεν το είχα ξανακούσει αυτό.. Ποιό είναι δηλαδή το μεγάλο πρόβλημα που βγάζει;

Επεξ/σία από totem_lost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, totem_lost είπε

Το πλέον προληματικό μοντέλο; Δεν το είχα ξανακούσει αυτό.. Ποιό είναι δηλαδή το μεγάλο πρόβλημα που βγάζει;

Είχα το 7 και μετά το 8 plus, κανένα πρόβλημα δεν έβγαλε το 7αρι. Θέμα με την μπαταρία έχουμε όλοι με τα iphone, απλώς στις μικρές συσκευές είναι πιο μεγάλο...Για να απαντήσουμε όμως στην ερώτηση σου, αν όντως είσαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 καλό θα ήταν να πας στο 8 λόγω επεξεργαστή κυρίως που είναι πιο καινούργιος κατά έναν χρόνο, καθώς ακόμα και το 8 είναι πλέον "παλιό". Όπως σου είπα και παραπάνω, αν μπορείς να δώσεις περισσότερα κάνε μια αξιόλογη μετάβαση και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για μερικά χρόνια (xr, xs και xs max). Εγώ έδωσα τον περασμένο μήνα το 8 plus και περιμένω λίγο να πέσουν οι τιμές να πάρω το xs γιατί το max πραγματικά ξεφεύγει σε μέγεθος.

Επεξ/σία από kaktos77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση. Όπως έγραψα παραπάνω θέλω 'να μην ξοδέψω πολλά' επειδή αφενώς δεν έχω σκοπό να περάσω τη ζωή μου με το φόβο μην πάθει καμιά γρατζουνιά του κινητό μου των χιλιών ++ ευρώ και αφετέρου τα κινητά δεν κρατάνε συνήθως πάνω από 2 χρόνια στα χέρια μου :) Για αυτό είμαι μεταξύ 7 και 8, και δεδομένου οτι κάνω τέτοια χρήση που και το SE πήγαινε σφαίρα αναρωτιέμαι αν το 8 αξίζει τα εξτρα χρήματα του.

Όντως θα είχε νόημα να περιμένω μέχρι την ανακοίνωση των καινούριων iPhone αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να μείνω χωρίς κινητό τόσες μέρες :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, totem_lost είπε

Το πλέον προληματικό μοντέλο; Δεν το είχα ξανακούσει αυτό.. Ποιό είναι δηλαδή το μεγάλο πρόβλημα που βγάζει;

Όπως ακριβώς το λέω.. Ψάξε στο Google για audio disease που είναι το νούμερο 1 και μετά ψαξε για τα no service προβλήματα που εμφανίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/8/2019 στις 11:23 ΠΜ, totem_lost είπε

Χθες έκανα την παλληκαριά και έριξα το πολυαγαπημένο μου SE μέσα στην τουαλέτα για κλάσματα του δευτερολέπτου. Το καλό μου συνέχισε να δουλεύει σαν πιστό σκυλί αν εξαιρέσει κανείς οτι η οθόνη καμιάαα φορά δεν αναταποκρινόταν όπως παλιά. Έτσι νόμιζα οτι τη γλίτωσα για να καταλάβω μετά οτι παραλογίζομαι αφού όταν πήγα να το φορτίσω δεν φόρτιζε! Τσέκαρα και το water damage sensor και ήταν κατακόκκινο. Βγάζοντας την SIM είδα πως ήταν ψιλο-υγρή ακόμα οπότε φαντάζομαι οτι το έψησα σαν κοτόπουλο βάζοντάς το για φόρτιση! Έτσι σιωπηλά και ήρεμα παρέδωσε πνεύμα όταν αποφορτίστηκε εντελώς η μπαταρία του.

Οπότε τώρα λέω να μην το κουράσω άλλο και να πάω για το επόμενο και θέλω να παραμείνω στην Apple χωρίς να ξοδέψω πολλά. Είμαι ανάμεσα στο 7 και το 8 (η διαφορά του είναι στα 150 ευρώ περίπου). Γενικά του κάνω πολύ basic χρήση, κυρίως texting youtube καμιά photo. Επίσης έχω και μανταλάκια στα χέρια και από οσο ξέρω το 8 είναι γυάλινο και ραγίζει πανεύκολα αν πέσει. Ισχύει; Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η μπαταρία, έχει κανείς εμπειρία συγκριτικά με αυτά τα δυο; Τι προτείνετε; Thanks!

Λίγη υπομονή να ανακοινωθούν τα καινούρια. Μόλις ανακοινωθούν πάρε το XR που λογικά θα καταργηθεί και τα μαγαζιά θα ξεστοκάρουν. Πυραυλος είναι κι απο μπαταρία πάει πολύ καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Λίγη υπομονή να ανακοινωθούν τα καινούρια. Μόλις ανακοινωθούν πάρε το XR που λογικά θα καταργηθεί και τα μαγαζιά θα ξεστοκάρουν. Πυραυλος είναι κι απο μπαταρία πάει πολύ καλά. 

Ρε παιδιά ο άνθρωπος παραδέχεται οτι έχει μανταλάκια στα χέρια και του λέτε το ΧR? Ούτε έβδομάδα δεν θ'αντέξει...όλοι κάνουν παράπονα για το οτι εχει κακό grip πόσο μάλλον ένας χρήστης που προέρχεται απο μέγεθος SE!

Και εγώ το 8 θα πρότεινα για την χρήση που κάνεις κιόλας θα εισαι υπερκαλυμένος...αν απο εκεί και και πέρα θες το κάτι παραπάνω και σε θέμα κάμερας (bokeh efe) αλλά και σε θέμα επεξεργαστή χωρίς να ξεφύγεις σε διαστάσεις λόγω bezeless design αλλά και οικονομικά θα σου πρότεινα το Χ (για μεταχειρισμένα μιλάω)...βέβαια και μία καλή θήκη!

Επεξ/σία από PCAPTURES
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PCAPTURES είπε

Ρε παιδιά ο άνθρωπος παραδέχεται οτι έχει μανταλάκια στα χέρια και του λέτε το ΧR? Ούτε έβδομάδα δεν θ'αντέξει...όλοι κάνουν παράπονα για το οτι εχει κακό grip πόσο μάλλον ένας χρήστης που προέρχεται απο μέγεθος SE!

Και εγώ το 8 θα πρότεινα για την χρήση που κάνεις κιόλας θα εισαι υπερκαλυμένος...αν απο εκεί και και πέρα θες το κάτι παραπάνω και σε θέμα κάμερας (bokeh efe) αλλά και σε θέμα επεξεργαστή χωρίς να ξεφύγεις σε διαστάσεις λόγω bezeless design αλλά και οικονομικά θα σου πρότεινα το Χ (για μεταχειρισμένα μιλάω)...βέβαια και μία καλή θήκη!

'Ολα γλιστράνε ειδικά αμα είσαι γκαφατζής. Χρειάζεσαι θήκη ετσι κι αλλιώς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Μόλις ανακοινωθούν πάρε το XR που λογικά θα καταργηθεί 

Απο που και ως που το Iphone xr θα καταργηθει?

Μονο το iphone x καταργηθηκε και καλα γιατι ηταν επετειακό μοντελο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Απο που και ως που το Iphone xr θα καταργηθει?

Μονο το iphone x καταργηθηκε και καλα γιατι ηταν επετειακό μοντελο 

Δε νομίζω οτι θα το αφήσουν. Πιο πιθανο είναι να κρατήσουν το 8 (να αφήσουν κάτι εκτός της σειράς Χ) και να βγάλουν 11R. Θα φανει παντως

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν εχουν καταργησει ποτε πριν παλιοτερο μοντελο οταν κυκλοφορει νεα σειρα,για ποιο λογο να αλλαξει τωρα και ποσο μαλλον για το πιο καλοπουλημενο Iphone?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iphone 8 γιατί:

1. όντως για το 7 γράφονται διάφορα σχετικά με προβλήματα

2. το 7 ήταν η πρώτη "beta" έκδοση αν θες με αδιαβροχοποίηση και χωρίς audio jack, οπότε καλύτερα να πάρεις την βελτιωμένη (βέβαια προσοχή στο γυαλί)

3. το 8 είναι ίδιο με το X στον επεξεργαστή και λογικά θα πάρει παραπάνω αναβαθμίσεις. Το SE πχ τράβηξε όσο τράβηξε το 6s, παρόλο που είχε μικρότερη οθόνη.

Τώρα αν βγαίνεις χρηματικά πάρε κάτι σε X σχεδιασμό.

ό,τι πάρεις, πες μας την εμπειρία σου στη χρήση, μιας και είμαι κάτοχος SE αλλά λογικά θα χρειαστεί να αλλάξω, οπότε πες αν σε βόλεψε η μεγαλύτερη οθόνη ή όχι στο κράτημα.

D-nNUA9XsAAKcrr.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

'Ολα γλιστράνε ειδικά αμα είσαι γκαφατζής. Χρειάζεσαι θήκη ετσι κι αλλιώς. 

Άλλο γλιστράνε και άλλο έχουν κακό κράτημα(που το XR έχει), επειδή ο ts δεν το έχει και με το κράτημα καλό θα ηταν να αποφύγει τόσο μεγάλη συσκευή.

Για την θήκη συμφωνώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...