Προς το περιεχόμενο

Matrix 4


dalan2007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/9/2021 στις 4:38 ΜΜ, Thresh είπε

Φαίνεται πολύ "χρωματιστό", "ψεύτικό? Δεν ξέρω...

I summon thee @KilliK

too clean. στην πρωτη ταινια, η ιδεα ηταν οτι εβλεπες τον κοσμο του Μatrix πισω απο μια πρασινη οθονη, εξου και η χρωματικη παλετα στο cinematography ηταν στο πρασινο. και γενικα τα visuals δημιουργουσαν μια "ονειρικη" ατμοσφαιρα. αυτο φαινεται να απουσιαζει απο την καινουργια ταινια. ειναι σαν να ζουν στον πραγματικο κοσμο.

γενικα το ολο πραμα μοιαζει να ειναι best old hits compilation για να φερουν τους παλιους φανς πισω, και να συγκαλυψουν το bait-n-switch soft reboot που μαλλον θα κανουν με την κινεζα. το χειροτερο ειναι οτι δεν βλεπω καποια καινουργια ιδεα, ενω χρησιμοποιουν καθαρα για marketing την φυσιογνωμια του John Wick και 70s rock song που ειναι της μοδας τελευταια να βαζουν σε trailers. τοσο πολυ δεν πιστευουν σε αυτο το brand πια;

φυσικα θα παρει διθυραμβικες κριτικες απο το woke brigade. oλοκληρη Lana ειναι αυτη.

αλλα απο την αλλη, τα δυο sequels ηταν μαπα και χαντακωσανε το franchise, οποτε χειροτερη απο αυτα δεν να βγει η νεα ταινια. η μηπως οχι;

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, privateer είπε

 

I don't know Mick, εχω τo κακο προαισθημα οτι θα αντικαταστησουν την club μουσικη με dubstep η ακομη χειροτερα με trap.

και για τους νεοτερους:

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο εδω δεν το εχει ποσταρει κανεις...

bugs...οπως bug in the matrix ή/και bugs bunny aka λαγος στην τρυπα...

Επεξ/σία από panagiotis54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2021 στις 6:30 ΜΜ, KilliK είπε

I don't know Mick, εχω τo κακο προαισθημα οτι θα αντικαταστησουν την club μουσικη με dubstep η ακομη χειροτερα με trap.

και για τους νεοτερους:

Από τα πιο αγαπημένα μου κομμάτια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αφορμή το νέο trailer για το Matrix 4, ξαναείδα μετά από πολλά χρόνια τη τριλογία. Περιέργως τα sequel μου άρεσαν πολύ περισσότερο από ότι μου είχαν αρεσει πριν 20 χρόνια. Πολύ underrated ταινίες που έχασαν πολύ τότε λόγω των προσδοκιών και της σύγκρισης βέβαια με το πρωτο Matrix που είναι ταινία του 10. Όχι ότι δεν έχουν αρκέτα flaws αλλά νομίζω ότι αντέχουν στο χρόνο και έχουν αρκετά να δώσουν. Κάπου το παρακάνουν με τις fighting σκηνές και κουράζουν αλλά μερικές σκηνές, όπως η καταδιώξη στον αυτοκινητόδρομο στο Reloaded, είναι φανταστικές ακόμα και σήμερα. Επεκτείνουν το σύμπαν της αρχικής ταινίας αρκετά και έχουν κάποιες πολύ έξυπνες ιδέες, ενώ βέβαια υπάρχουν και αρκετές στιγμές που φαίνεται ότι πασχίζουν να φανούν έξυπνα.  Κάπου επαναλαμβάνονται ενώ συγχρόνως παρουσιάζουν και νέες ιδέες. Κρατάμε λοιπόν χαμηλα τον πήχη για το 4 και αφήνουμε την εμπειρία να μιλήσει μόνη της.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και γενικα ακολουθω την μαζα εδω δεν ξερω τι ακριβως περιμενε ο κοσμος και εχουν κακες κριτικες, για μενα και οι 3 ταινιες χωρις να ειμαι φανβοης θεωρω πως ειναι πολυ καλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως έχουμε ξαναγράψει, το Matrix ειναι ταινία που έχει γράψει ιστορία. 

Δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία πως η Lana θα παρουσιάσει μια ωραία υπόθεση. Ειναι πολύ δυσκολο να φθάσει το επίπεδο της τριλογίας, ακριβώς διότι έχουμε φθάσει σε ένα σημείο που δε μας συγκλονίζει τίποτα.

Συμφωνώ με τον @DeadOrganPlayer Κρατάμε μικρό καλάθι και περιμένουμε να βγει στις κινηματογραφικές αίθουσες, ευελπιστόντας πως η Lana δε θα απογοητεύσει τους fan. Αλλωστε περιμένουμε αυτη τη ταινία 15 χρόνια. To Matrix έχει αφησει πολλά ερωτηματικά. Και από τα λίγα που ξέρουμε για την υπόθεση, το πάει καλά. Οκ με ενοχλεί που δεν συμπεριελήφθει ο Fishburne, θα μου λείψει απίστευτα ο χαρακτήρας που υποδίεται ο θεός ο Weaving, αλλά θα δειξω εμπιστοσύνη :-)

"Μr Aaaaaaandersoooon...welcome back....weeeeeee miss you!!!"  :P :P :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα σηκουελ ηταν μετριοτητες που δεν εφτασαν ουτε στο μισο την ευφυια και ευρηματικοτητα του πρωτου αριστουργηματος. εχουν αναλυθει οι λογοι πολλακις, οταν πρωτοβγηκανε.

για μενα ομως το χειροτερο εγκλημα ηταν που πεταξανε στα σκουπιδια απο την πρωτη την αλληγορια του Matrix, οτι στον δικο μας πραγματικο κοσμο ζουμε μηχανικα σαν ρομποτακια, των οποιων η μοιρα κατευθυνεται απο τα αορατα αφεντικα μας, και το βροντερο fck the System μηνυμα  στο τελος της.

Ενω στα σηκουελ οχι μονο το μηνυμα ηταν να συμβιβαστουμε με το Συστημα και να συνεχισουμε να ζουμε στην τεχνητη αυταπατη  του επειδη μας προσφερει μια αισθηση ψευτικης ειρηνης, ενω τα αορατα αφεντικα κυριολεκτικα μας χρησιμοποιουν για μπαταριες,  αλλα επισης οι μηχανες/αφεντικα ηταν τα πραγματικα θυματα  και το ανθρωπινο ειδος ο θυτης (φαινεται πιο ξεκαθαρα στο Αnimatrix).

τα σηκουελ ηταν η υπερτατη προδοσια μιας επαναστατικης θεματολογιας, εκει χαθηκε και το ολο zeitgeist που ειχαν πιασει με την πρωτη ταινια, και μαζι με αυτο χασανε και το νεανικο κοινο τους. ηταν επισης και ενα μετα-σχολιο για το πως οι αδερφες W γινανε corporate whores μολις επεσε το ζεστο παραδακι μετα την τεραστια επιτυχια της πρωτης ταινιας. οποτε δεν περιμενω πολλα απο την νεα ταινια. για εναν απλο λογο. το Matrix επαψε να ειναι επικαιρο απο το πρωτο sequel. 

fck the Matrix.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, KilliK είπε

οτι στον δικο μας πραγματικο κοσμο ζουμε μηχανικα σαν ρομποτακια, των οποιων η μοιρα κατευθυνεται απο τα αορατα αφεντικα μας, και το βροντερο fck the System μηνυμα  στο τελος της.

Αλλο το Ματριξ άλλο το 13ο πάτωμα.

Ειναι 2 διαφορετικά σενάρια. Ουδέποτε στο Μάτριξ μας ειπαν οτι η μοιρα των ανθρωπων ειναι κατευθηνόμενη. Οι άνθρωποι επέλεξαν να κάνουν αυτό που έκαναν ύστερα από την επιλογή τους να κάνουν πόλεμο στις μηχανές.

Αντιθετα το 13ο πάτωμα ειναι ακριβως αυτο. Γινεσαι μαριονέτα.

Οσο για τα sequel έγινε αυτο που περιμέναμε. Δε μπορουσε η ταινία να παραμείνει σε φιλοσοφικό επιπεδο. Έπρεπε να εμβαθυνει. Μας τα έδειξε ολα.  ξ

Spoiler

έρω πολύ καλά πως όποτε βάζει τις ταινίες, κολλάς και τις ξαναβλέπεις...ελα παραδέξου το :P :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Ειναι 2 διαφορετικά σενάρια. Ουδέποτε στο Μάτριξ μας ειπαν οτι η μοιρα των ανθρωπων ειναι κατευθηνόμενη. Οι άνθρωποι επέλεξαν να κάνουν αυτό που έκαναν ύστερα από την επιλογή τους να κάνουν πόλεμο στις μηχανές.

κυριολεκτικα ο Cypher ζηταει να ξαναμπει στο Μatrix ως πλουσιος ηθοποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...