Προς το περιεχόμενο

ΔΕΔΔΗΕ Απαράδεκτη συμπεριφορά


fotisdra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Istoselidas είπε

Έχεις δίκιο και δεν ξέρω γιατί δεν το σκέφτηκα. Ο τελευταίος λογαριασμός δεν έχει την τελευταία ένδειξη του μετρητή, αλλά έλεγξα διαφορετικές μέρες το ρολόι και πράγματι γράφει ο μετρητής.

Δεν μας τα λες καλά, στο προηγούμενο post έγραψες "ο λογαριασμός της ΔΕΗ μου ήρθε μηδενικός", ενώ τώρα λες ότι ο λογαριασμός δεν έχει καν την τελευταία ένδειξη...

Προφανώς ο τελευταίος σου λογαριασμός έχει πάνω την ένδειξη έναντι, μόνο οι εκκαθαριστικοί έχουν συμπληρωμένα τα πεδία "τελευταία ένδειξη" και "διαφορά".

1 ώρα πριν, Istoselidas είπε

Παρόλα αυτά είναι σε πολύ κακή κατάσταση και χωρίς σφραγίδα το ρολόι (παραθέτω φωτογραφία). Οπότε να καλέσω στις βλάβες για να μου βάλουν σφραγίδα; πώς θα μου βάλουν σφραγίδα βέβαια χωρίς να μου αλλάξουν το συγκεκριμένο ρολόι δεν ξέρω. 

Εγώ πάλι αυτό που μπορώ να διακρίνω από τη φωτογραφία είναι πως λείπει η σφραγίδα του καπακιού της χελώνας (και το καπάκι :P ) η οποία είναι άνευ ουσίας, αν καεί η ασφάλεια μια χαρά μπορεί να τη σπάσει ο χρήστης ώστε να βγάλει το καπάκι για να την αλλάξει.

Η σημαντική σφραγίδα δεν φαίνεται στη φωτό σου, είναι ανάμεσα στο μετρητή και στην ασφάλεια, επίσης η σφραγίδα του εσωτερικού κουτιού φαίνεται να είναι στη θέση της, Σου παραθέτω άλλη φωτό στην οποία οι σφραγίδες είναι μαρκαρισμένες.

Επίσης να έχεις υπόψιν ότι ο μετρητής είναι του δεδδηε, αλλά το κιβώτιο/χελώνα (αυτό που του λείπει το καπάκι) το πληρώνεις εσύ.

metritis.jpg.fee3875c634b742e856eb7760cd6b3b1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 359
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 7/10/2020 στις 7:04 ΠΜ, Malthador είπε

Ήρθαν και μέτρησαν στο σπίτι μου μετά από ένα χρόνο και κάτι, με αποτέλεσμα να μου έρθει εκκαθαριστικός κοντά €700 με τους έναντι να είναι €100-150 περίπου.

Αυτό το πράγμα καταγγέλεται κάπου; Μπορούν να έρχονται όποτε γουστάρουν για μέτρηση; Γιατί να είμαι υποχρεωμένος να βρω ξαφνικά €700 μέσα σε 15 μέρες, λες και φυτρώνουν στα λεφτόδεντρα;

εμάς στην πολυκατοικία που μένω είχαν ξεχάσει να μας μετρήσουν από το 2018 έως το 2019 όταν ήρθαν και μέτρησαν λόγω δικής μου ενόχλησης

μου ήρθε να πληρώσω για κατανάλωση ρεύματος ενός χρόνου ακριβώς (367 ημέρες) 555 ευρώ δεν θα σου πω πόσα πλήρωσε όλη η πολυκατοικία στο σύνολο τους

σε εμάς το ΔΕΔΔΗΕ επέμενε ότι ήρθαν οι καταμετρητές και δεν τους ανοίξαμε

μου έδωσαν και ημερομηνίες

έλα μου ντε όμως που οι πολυκατοικία διαθέτει κάμερες ασφαλείας έτσι την επόμενη τους πήγα σε USB τα αποτελέσματα από τις κάμερες όπου έδειχναν στις συγκεκριμένες ημερομηνίες να μην γίνετε καταμέτρηση ούτε καν να έρχεται κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Δεν μας τα λες καλά, στο προηγούμενο post έγραψες "ο λογαριασμός της ΔΕΗ μου ήρθε μηδενικός", ενώ τώρα λες ότι ο λογαριασμός δεν έχει καν την τελευταία ένδειξη...

Προφανώς ο τελευταίος σου λογαριασμός έχει πάνω την ένδειξη έναντι, μόνο οι εκκαθαριστικοί έχουν συμπληρωμένα τα πεδία "τελευταία ένδειξη" και "διαφορά".

Εγώ πάλι αυτό που μπορώ να διακρίνω από τη φωτογραφία είναι πως λείπει η σφραγίδα του καπακιού της χελώνας (και το καπάκι :P ) η οποία είναι άνευ ουσίας, αν καεί η ασφάλεια μια χαρά μπορεί να τη σπάσει ο χρήστης ώστε να βγάλει το καπάκι για να την αλλάξει.

Η σημαντική σφραγίδα δεν φαίνεται στη φωτό σου, είναι ανάμεσα στο μετρητή και στην ασφάλεια, επίσης η σφραγίδα του εσωτερικού κουτιού φαίνεται να είναι στη θέση της, Σου παραθέτω άλλη φωτό στην οποία οι σφραγίδες είναι μαρκαρισμένες.

Επίσης να έχεις υπόψιν ότι ο μετρητής είναι του δεδδηε, αλλά το κιβώτιο/χελώνα (αυτό που του λείπει το καπάκι) το πληρώνεις εσύ.

metritis.jpg.fee3875c634b742e856eb7760cd6b3b1.jpg

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα το κοιτάξω αν πράγματι λείπουν οι σφραγίδες από εκεί, δεν είχα ιδέα και φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος. Οπότε αν είναι εκεί οι σφραγίδες, όλα είναι τέλεια και δε χρειάζεται να κάνω τίποτα όπως και πολύ σωστά μου είπανε. 🤣 

Ορίστε ο λογαριασμός με τις μετρήσεις για να επιβεβαιώσω όσα λέω μιας και "δεν τα λέω καλά", πράγματι έχει το "έναντι" οπότε λάθος το μηδενικός:
IMG_20201008_161841.jpg.87561e39943663d48df8b3ebfc4e15e3.jpg

Screenshot 2020-10-08 at 4.25.47 μμ.png

Επεξ/σία από Istoselidas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ikorolis είπε

έλα μου ντε όμως που οι πολυκατοικία διαθέτει κάμερες ασφαλείας έτσι την επόμενη τους πήγα σε USB τα αποτελέσματα από τις κάμερες όπου έδειχναν στις συγκεκριμένες ημερομηνίες να μην γίνετε καταμέτρηση ούτε καν να έρχεται κάποιος...

Και ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Istoselidas είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα το κοιτάξω αν πράγματι λείπουν οι σφραγίδες από εκεί, δεν είχα ιδέα και φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος. Οπότε αν είναι εκεί οι σφραγίδες, όλα είναι τέλεια και δε χρειάζεται να κάνω τίποτα όπως και πολύ σωστά μου είπανε. 🤣 

Ορίστε ο λογαριασμός με τις μετρήσεις για να επιβεβαιώσω όσα λέω μιας και "δεν τα λέω καλά", πράγματι έχει το "έναντι" οπότε λάθος το μηδενικός:
IMG_20201008_161841.jpg.87561e39943663d48df8b3ebfc4e15e3.jpg

Screenshot 2020-10-08 at 4.25.47 μμ.png

Βασικά έτσι όπως το είχες γράψει έβγαινε το νόημα ότι ο λογαριασμός είχε μηδενική κατανάλωση, και όχι πως το ποσό πληρωμής είναι μηδενικό. Που δεν είναι, αυτός ο λογαριασμός είναι πιστωτικός (-54€).

Επίσης αν μας έδειχνες και τον υπόλοιπο λογαριασμό, αλλά και 2-3 προηγούμενους, θα σου εξηγούσαμε γιατί ο συγκεκριμένος είναι πιστωτικός.

Τώρα εφόσον οι σφραγίδες είναι στη θέση τους και ο μετρητής μετράει κανονικά, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις νέο κιβώτιο/χελώνα και να ζητήσεις από τον δεδδηε να στο τοποθετήσουν/αλλάξουν για να προστατεύεται ο μετρητής από σκόνη, καιρικές συνθήκες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Και ;

απλά παραδέχτηκαν από τον ΔΕΔΔΗΕ ότι δεν πέρασε κανείς από την καταμέτρηση (ήρθε ο προιστάμενος του τμήματος) και μου ανάφεραν ότι πρέπει εμείς να κάνουμε την καταμέτρηση των ενδείξεων και να τις δώσουμε τηλεφωνικά για να βγει εκκαθαριστικός λογαριασμός πράγμα που πράξαμε.

επίσης για να ξέρετε η πορεία των λογαριασμών είναι δύο έναντι ένας εκκαθαριστικός (αν κολλήσει το πράγμα) και δεν βγει ο εκκαθαριστικός δεν ξανά βγαίνει έναντι λογαριασμός μέχρι να γίνει καταμέτρηση όποτε αυτή γίνει...

αυτό διαπιστώθηκε τότε (2018-2019) καθώς στις προκαθορισμένες ημερομηνίες δεν ήρθε κανείς να πάρει καταμέτρηση έτσι το σύστημα δεν έβγαλε εκκαθαριστικό λογαριασμό ούτε μπορούσε να βγει έναντι λογαριασμός μέχρι να γίνει καταμέτρηση και αν εγώ δεν το κυνηγούσα τότε...ακόμα το 2020 θα περιμέναμε να μας κάνουν καταμέτρηση (καθώς στο σύστημα τους) φαινόταν ότι πήγε η καταμέτρηση αλλά δεν τους άνοιξε κανείς πράγμα που δεν ίσχυε φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikorolis είπε

 

επίσης για να ξέρετε η πορεία των λογαριασμών είναι δύο έναντι ένας εκκαθαριστικός (αν κολλήσει το πράγμα) και δεν βγει ο εκκαθαριστικός δεν ξανά βγαίνει έναντι λογαριασμός μέχρι να γίνει καταμέτρηση όποτε αυτή γίνει...

 

δεν ειμαι βεβαιος οτι ισχυει αυτο, εμενα σε εξοχικο αν βγει ενας εκκαθαριστικος το χρονο τυχερος ειμαι. Ολο εναντι βγαινουν, κι αν παω εγω παιρνω τηλεφωνο και δινω μετρηση.

υγ ο μετρητης ειναι σε πιλαρ διπλα στο δρομο, οχι κλειδωμενος σε καμια υπογα.

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστο θέμα αυτό με τις καταμετρησεις που έχει ξανασυζητηθει, εμείς το πάθαμε το 2017-2018, δεν περνούσε κανένας να μετρήσει, όσα τηλέφωνα και να περνάμε δεν λειτουργούσε η κολογραμμη τους δεν το σήκωνε κανένας για κεντρικό τομέα Αθηνών, στο ίντερνετ δεν μπορούσαμε να καταχωρήσουμε τίποτα. Τελικά όταν πέρασαν ήρθε λογαριασμός 900 ευρώ. Πλέον με το 5ψηφιο νούμερο που λειτουργούν δεν υπάρχει θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Γνωριζετε τι προυποθεσεις υπαρχουν για να γινει αποδεκτο ΥΔΕ απο τον ΔΕΔΔΗΕ ;

Προσκομισα ΥΔΕ απο μηχανολογο μηχανικο το οποιο δεν δεχονται γιατι η θα πρεπει να σφραγιστει απο τον τοπικο συλλογο ηλεκτρολογων (με εξωφρενικα υψηλο επιπλεον κοστος) η θα πρεπει να μου στειλει ο μηχανολογος μηχανικος την αδεια του που να φαινεται οτι μπορει να κανει ηλεκτρολογικες εργασιες.

Ο μηχανικος εκπληκτος (δεν ειναι απο την περιοχη που βρισκομαι) μου ειπε οτι θα μου στειλει την αδεια του και οτι ολο αυτο γινεται για να προωθουν τα εσοδα απο την σφραγιδα του συλλογου ηλεκτρολογων.

Ισχυει κατι τετοιο και ειναι παντου ετσι η απλα επεσα στην δυστροπη υπαλληλο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιότερα που είχα κάνει μια δύο για εξυπηρέτηση δεν είχαμε θέμα 

Βέβαια και εγώ κάπου έχω ένα χαρτί  από το τότε υπουργείο βιομηχανίας που έλεγε ότι έχω δικαιώμα εγκατάστασης απεριόριστης ισχύος (και αν θυμάμαι καλά 2 χωριστά χαρτιά, ένα για Ηλεκτρολογικες και ένα για μηχανολογικες εγκαταστάσεις), αλλά Δε το είχε ζητήσει κάνεις 

Νομίζω ότι αν η σφραγίδα λέει μέλος ΤΕΕ δε χρειάζεται 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό που σου είπαν. Από τον τοπικό σύλλογο ηλεκτρολόγων θεωρούνται μόνο όσοι έχουν άδεια ηλεκτρολόγου από βαθμίδες των ΕΠΑΛ, ΙΕΚ. Οι μηχανολόγοι πολυτεχνικών σχολών έχουν την άδεια τόσο από το ΤΕΕ όσο και από την διεύθυνση βιομηχανίας που τους δίνει δικαιώματα ηλεκτρολόγων, οι πτυχιουχοι ΤΕΙ όσοι από αυτούς είχαν δικαιώματα παλαιότερα θεωρούσαν την ΥΔΕ από την ΕΕΤΕΜ τώρα που μπορούν να γίνουν μέλη ΤΕΕ θεωρούν στο ΤΕΕ. Οι διπλωματουχοι μηχανικοί δεν είναι απαραίτητο να θεωρήσουν στο ΤΕΕ αρκεί η δική τους σφραγιδα. Αν ο μηχανικός που σου έβγαλε την ΥΔΕ αναφέρει αριθμό άδειας και ότι είναι απεριόριστος στα kW δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, αν επιμένουν να επιμένεις και εσυ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Παλιότερα που είχα κάνει μια δύο για εξυπηρέτηση δεν είχαμε θέμα 

Βέβαια και εγώ κάπου έχω ένα χαρτί  από το τότε υπουργείο βιομηχανίας που έλεγε ότι έχω δικαιώμα εγκατάστασης απεριόριστης ισχύος (και αν θυμάμαι καλά 2 χωριστά χαρτιά, ένα για Ηλεκτρολογικες και ένα για μηχανολογικες εγκαταστάσεις), αλλά Δε το είχε ζητήσει κάνεις 

Νομίζω ότι αν η σφραγίδα λέει μέλος ΤΕΕ δε χρειάζεται 

 

13 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν ισχύει αυτό που σου είπαν. Από τον τοπικό σύλλογο ηλεκτρολόγων θεωρούνται μόνο όσοι έχουν άδεια ηλεκτρολόγου από βαθμίδες των ΕΠΑΛ, ΙΕΚ. Οι μηχανολόγοι πολυτεχνικών σχολών έχουν την άδεια τόσο από το ΤΕΕ όσο και από την διεύθυνση βιομηχανίας που τους δίνει δικαιώματα ηλεκτρολόγων, οι πτυχιουχοι ΤΕΙ όσοι από αυτούς είχαν δικαιώματα παλαιότερα θεωρούσαν την ΥΔΕ από την ΕΕΤΕΜ τώρα που μπορούν να γίνουν μέλη ΤΕΕ θεωρούν στο ΤΕΕ. Οι διπλωματουχοι μηχανικοί δεν είναι απαραίτητο να θεωρήσουν στο ΤΕΕ αρκεί η δική τους σφραγιδα. Αν ο μηχανικός που σου έβγαλε την ΥΔΕ αναφέρει αριθμό άδειας και ότι είναι απεριόριστος στα kW δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, αν επιμένουν να επιμένεις και εσυ. 

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

η σφραγιδα του γραφει " διπλωματουχος μηχανολογος μηχανικος ΕΜΠ, μελος ΤΕΕ αριθμος μητρωου χχχχχ" και στα kw απεριοριστα.

πως το χειριζομαι το θεμα με την υπαλληλο ειναι το ζητουμενο αφου αυτη ισχυριζεται εγω δεν το παραλαμβανω ετσι.

υπαρχει καπου νομοθεσια την οποια μπορω να επικαλεστω για να την αντικρουσω η ισχυει αυτο που μου ειπε χαρακτηριστικα " δεν με ενδιαφερει τι κανουν σε αλλα δεδδηε, εγω ετσι τα θελω".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, skiace είπε

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

η σφραγιδα του γραφει " διπλωματουχος μηχανολογος μηχανικος ΕΜΠ, μελος ΤΕΕ αριθμος μητρωου χχχχχ" και στα kw απεριοριστα.

πως το χειριζομαι το θεμα με την υπαλληλο ειναι το ζητουμενο αφου αυτη ισχυριζεται εγω δεν το παραλαμβανω ετσι.

υπαρχει καπου νομοθεσια την οποια μπορω να επικαλεστω για να την αντικρουσω η ισχυει αυτο που μου ειπε χαρακτηριστικα " δεν με ενδιαφερει τι κανουν σε αλλα δεδδηε, εγω ετσι τα θελω".

Eπειδή έχω άπειρα χρόνια να ασχοληθώ με τέτοια θέματα, δε μπορώ να σε βοηθήσω με νομοθεσίες κλπ

Θα σου πω κάτι πονηρό όμως:

Βάλτην να σου κοινοποίησει γραπτώς ότι απαιτεί θεώρηση από τον τοπικο συλλογο ηλεκτρολογων 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου έδωσε την δυνατότητα να φέρεις αντίγραφο της άδειας του μηχανολόγου ζήτησε του το αντίγραφο. Όσον αφορά αναζήτηση σε νομοθεσίες, δεν είναι μόνο θέμα νομοθεσίας αλλά και αναζήτησης τυχόν κανονων και διατάξεων του ίδιου του ΔΕΔΔΗΕ που πιθανόν να υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διπλωματούχοι μηχανικοί κάτοχοι άδειας εγκαταστάσεων δεν υποχρεούνται να επικυρώνουν την υδε αλλά πρέπει και να αναγράφουν τον αριθμό άδειας τους στην υδε και όχι να την προσκομίζουν. Μάλλον αντί να αναγράψει τα στοιχεία του ο μηχανικός, σφράγισε τα πεδία με την σφραγίδα πουν συνήθως δεν αναγράφει τον αριθμό άδειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...