Προς το περιεχόμενο

ΔΕΔΔΗΕ Απαράδεκτη συμπεριφορά


fotisdra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 359
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, sot_pal είπε

Καλησπέρα, επειδή σκέφτομαι κι εγώ για πρίζα Σούκο από το ρολόι της ΔΕΗ, τελικά τι έκανες? Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

Απαγορευεται κατι τετοιο ...

Οτι ξεκιναει μονο απο τον πινακα μεσα στο σπιτι και να φαινεται στο χαρτι του ηλεκτρολογου η πριζα που το τροφοδοτει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Απαγορευεται κατι τετοιο ...

Οτι ξεκιναει μονο απο τον πινακα μεσα στο σπιτι και να φαινεται στο χαρτι του ηλεκτρολογου η πριζα που το τροφοδοτει .

Και πως επιτρέπεται η εγκατάσταση wallbox για φόρτιση αυτοκινήτου? Μιλάω πάντα με χαρτί ηλεκτρολόγου και ότι άλλο χρειάζεται για να είναι νόμιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sot_pal είπε

Και πως επιτρέπεται η εγκατάσταση wallbox για φόρτιση αυτοκινήτου? Μιλάω πάντα με χαρτί ηλεκτρολόγου και ότι άλλο χρειάζεται για να είναι νόμιμο 

Αυτο ηλεκτρολογος εγκαταστασεων θα το ξερει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sot_pal είπε

Και πως επιτρέπεται η εγκατάσταση wallbox για φόρτιση αυτοκινήτου? Μιλάω πάντα με χαρτί ηλεκτρολόγου και ότι άλλο χρειάζεται για να είναι νόμιμο 

Δεν είπε κανείς πως δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση πρίζας σούκο, αυτό που λέμε είναι ότι δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση πρίζας σούκο απευθείας από το ρολόι της ΔΕΗ, κάτι που ισχύει και για wallbox.

Ρεύμα για οτιδήποτε επιτρέπεται να πάρεις μόνο από τον κεντρικό ή από κάποιο υποπίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sot_pal είπε

Και πως επιτρέπεται η εγκατάσταση wallbox για φόρτιση αυτοκινήτου? Μιλάω πάντα με χαρτί ηλεκτρολόγου και ότι άλλο χρειάζεται για να είναι νόμιμο 

Πρεπει να τροφοδοτειται απο πινακα με ολες τις ασφαλιστικες διατάξεις που απαιτειται.Τωρα αν ο πινακας ειναι του σπιτιου ή διπλα στο ρολο'ι΄ αδιαφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sot_pal είπε

Άρα μπορεί να γίνει διακλάδωση στο ρολόι και να μπει υποπινακας και εκεί πρίζα Σούκο. Τέλεια ευχαριστώ 

Όχι ακριβώς, αν γίνει διακλάδωση στο ρολόι τότε ο πίνακας που θα μπει εκεί θα γίνει ο κεντρικός.

Αν θέλεις υποπίνακα δίπλα από τον μετρητή, τότε θα πρέπει να τραβήξεις γραμμή από εκεί που είναι τώρα ο κεντρικός πίνακας (φαντάζομαι μέσα στο σπίτι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι καθώς παλιότερα δεν έκανα τίποτα, αλλά τώρα που πήρα άλλο όχημα με ακόμα μεγαλύτερη μπαταρία επιβάλλεται. Το αστείο είναι ότι σοβαρές εταιρίες που προτείνονται και από την μαμά εταιρία για την εγκατάσταση (Tesla wall connector Gen 3) δε βλέπουν κανένα πρόβλημα να μπει άλλος πίνακας δίπλα στο ρολόι που θα τροφοδοτεί τόσο το σπίτι όσο και το wallbox.. Ενώ ο ηλεκτρολόγος της γειτονιάς λέει κάτι τέτοιο απαγορεύεται ρητώς και πρέπει να τραβηχτεί γραμμή από το σπίτι. 

Φαντάζομαι ότι θα πιστέψω τις εταιρίες που κάνουν τη δουλειά αυτή, και θα μου φτιάξουν και όλα τα χαρτιά για τον δεδδηε στη συνέχεια και όχι τον  τον κλασσικό ηλεκτρολόγο της περιοχής ο οποίος δεν έχει ξαναδεί wallbox.. 

Προσπαθω να βρω κανένα θεσμικό πλαίσιο αλλά δε βλέπω κάτι συγκεκριμένο. 

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, baskon είπε

δε βλέπουν κανένα πρόβλημα να μπει άλλος πίνακας δίπλα στο ρολόι που θα τροφοδοτεί τόσο το σπίτι όσο και το wallbox.

Στο ειπαν και εδω .Μπορεις απλα ο πινακας αυτός πρεπει να φτιαχτει σαν να ηταν ο κεντρικος πινακας με κεντρικη ασφαλεια ρελλε διαρροής κτλ(εχει ενα κοστος) και στη συνεχεια να κάνεις νεα ΥΔΕ.Αν βαλεις μια απλη πριζα με ενα κουτι και μια απλη ασφαλεια οταν θα χρειαστης υδε δεν θα στην υπογραφει κανεις ηλεκτρολογος

Και δεν ξερω κατα ποσο αυτο μπορει να γινει στο ερμαριο που ειναι τα ρολογια της δεη.......Και διαδικαστικα δηλαδη πως το σκεφτεσε.Τραβαμε μεσα απο την χελωνα της ΔΕΗ δυο καλωδια για την πριζα η γδέρνουμε τα κεντρικα καλωδια που πανε στο σπιτι και βαζουμε πανω τα καλωδια τής πριζας???

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τον κεντρικό πίνακα της εγκατάστασης δεν πειράζεις τίποτα. Αν θες να τοποθετήσεις πίνακα δίπλα από το ρολόι, πράγμα που γίνεται, θα μπει εκεί ο κεντρικός, θα τραβήξεις γραμμές για όλα τα κυκλώματα του σπιτιού από τον κεντρικό μέχρι τον παλαιό κεντρικό που πλέον θα γίνει υποπινακας και θα κάνεις την δουλειά σου. Πρίζα σούκο μπορεί να τοποθετηθεί ακόμα και πάνω στον πίνακα όταν αυτός τοποθετηθεί δίπλα από το ρολόι. Για όλα αυτά θα εκδοθεί νέα ΥΔΕ τροποποίησης της εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω τον @baskon για μια διευκρίνιση γιατι απορώ για την απαντηση του ηλεκτρολόγου.

Προϋπόθεση για να βάλεις υποπίνακας πίνακες κλπ είναι να βρίσκονται σε χώρους της ιδιοκτησίας σου.Δεν επιτρέπεται σε κοινόχρηστο να βάζεις άλλους πίνακες ,όπως βέβαια και πρίζες κλπ.

ΥΔΕ θα χρειαστείς καινούργια για ΟΛΟΚΛΗΡΗ την εγκατάσταση καθώς και η νέα εγκατάσταση πρέπει να είναι εναρμονισμένη με το πρότυπο 60364

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/08/2019 at 19:13, fotisdra said:

Ήρθε σήμερα ένας πιτσιρικάς να με ενημερώσει για την προτεργια και τα συμφωνήσαμε να αλλάξω πάροχο. Μέσα στην όλη διαδικασία ήθελε να βγάλει και μια φωτό το ρολόι. Κατεβήκαμε λοιπόν και εκεί είδα ότι έλειπε από το πάνω μέρος του ρολογιού έλειπε η σφραγίδα ,μάλλον ήταν εκεί ακουμπισμένη βασικά γιατί είδα μια δίπλα στα άλλα ρολόγια της πολυκατοικίας. Μου λέει ο πιτσιρικάς πάρε καλου κακού δεδδηε να τους το πεις. Τι το ήθελα ;πήρα στο πενταψηφιο κατα τις 4:15 και 5:30 με περνει τηλέφωνο ένας γελοίος τύπος με υφακι. Μου λέει γιατί το πειραξες το ρολόι τι δουλειά είχες εκεί; Θα στείλω συνεργείο και θα σε χρεώσουμε για το ρολόι και το σφράγισμα του και άμα εχεις κλέψει ρεύμα θα δεις τι θα πάθεις και ένα σωρό ασυναρτησίες (για ένα ρολόι που φαίνεται ότι δεν έχει ανοιχτεί και είναι άψογο). Του ζήτησα το όνομα του και μου λέει ένας τεχνικός είμαι. Επέμεινα τα ίδια. Ε τον εβρησα άσχημα και το χάρηκα. Λάθος μου ξέρω αλλά ήταν ο ποιο εριστικός άνθρωπος που έχω μιλήσει. Αν τον είχα μπροστά μου θα γινόταν μακελειό. Μετά λέει σε ηχογραφώ έχω και τα στοιχεία σου θα δεις τι θα πάθεις και το έκλεισε. Μετά πάλι τηλέφωνα στον δεδδηε να βρω τα στοιχεία του και δεν ξέρουν λέει ποιος τεχνικός το χρεώθηκε. Πως θα τον βρω;

ελλάς το μεγαλείο σου. Μπουρδέλο ο ΔΕΔΔΗΕ . Αν είσαι κακόβουλος και σου τι δίνει ο γείτονας πας και σπας όλες τις σφραγίδες στην πολυκατοικία. Σοβαρά τώρα σγραφίδες εν έτη 2023???? Ακόμα περιμένουμε τους έξυπνους μετρητές.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, baskon said:

Προσπαθω να βρω κανένα θεσμικό πλαίσιο αλλά δε βλέπω κάτι συγκεκριμένο. 

Κανονισμός ηλεκτρικών εγκαταστάσεων, πρότυπο ΕΛΟΤ, αλλά μην περιμένεις να δεις τόσο απλές περιγραφές όσο στο post σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε και άλλος ηλεκτρολόγος σήμερα, ο οποίος μου είπε ότι ο μόνος τρόπος να μπει το wallbox είναι ο εξης: 

Από το ρολόι φεύγει η γραμμή πάει μέσα στο σπίτι στον κεντρικό πίνακα. Εκεί βάζει νέα ασφάλεια, σκάβει το μισό σπίτι περνάει νέα γραμμή ξανά προς τα πίσω ( δηλαδή προς το ρολόι) όπου φτάνει, βάζει ένα μικρό υποπινακακι και μετά συνδέει το wallbox δίπλα στο ρολόι. 

Οι πιο γνωστές εταιρίες του χώρου δεν έχουν κανένα θέμα να βάλουν ένα καινούριο 'κεντρικό' πίνακα δίπλα στο ρολόι(ώστε να αποφύγουμε τα πέρα δώθε των καλωδίων και τα σκαψιματα) , οι μισοί από τους ιδιώτες ηλεκτρολόγους όμως λένε κάτι τέτοιο απαγορεύεται και θα μου τραβήξουν γραμμή από τον πίνακα του σπιτιού. 

Κάποιος από τους δύο δε μας τα λέει καλά! 

Ps:Προσπάθησα να βρω το θεσμικό πλαίσιο, έφτασα κοντά βρήκα το νέο ΕΛΟΤ του 2021, και κατάλαβα γιατί οι μισοί ηλεκτρολόγοι δε το έχουν διαβασει: είναι 650 σελίδες και στοιχίζει και 135 ευρώ. 

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...