Προς το περιεχόμενο

Αναζητώντας οικονομικότερο vintage τηλέφωνο


quelotic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνει ένας φίλος ένα τηλέφωνο vintage όπως αυτό:

https://alexnld.com/product/vintage-telephone-swivel-plate-rotary-dial-antique-telephones-landline-phone-for-office-home-hotel/

Έχει κάποιος πετύχει τίποτα εξίσου ωραίο αλλά πιο οικονομικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχε η γιαγιά μου ένα τέτοιο παρόμοιο με την διαφορά οτι το κυρίως σώμα του τηλεφώνου δηλαδή το κομμάτι χωρίς το κατράν και το ακουστικό, ήταν από μέταλλο, μάλλον μπρούτζο. Αυτό δεν ξέρω από τι υλικό είναι, μου μοιάζει μάρμαρο ή κάτι άλλο, αλλά το συγκεκριμένο είναι ακόμα πιο "εκλεπτυσμένο".

Ψάξε και εδώ, https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=vintage+telephone&_sacat=0

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 1940 και μετα /δεκαετιες επομενες, τσεκαρε επισης στο καταστημα:
https://www.facebook.com/pg/RetrosexuaI/photos/?tab=album&album_id=269888006418966&ref=page_internal
https://www.facebook.com/RetrosexuaI/
+Θετικο πως μπορεις να τα δεις και απο κοντα => βλεπεις ο,τι αγοραζεις
ετσι, με το ebay καμια σχεση! Και ειναι λειτουργικα, εκτος απο ομορφα! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/8/2019 στις 5:11 ΜΜ, duende είπε

εχει στο σκρουτζ αρκετα μοντελα στα μισα χρηματα πανω-κατω, κοιταξες εκει?

Στο σκρουτζ δεν ειναι vintage αλλα vintage-look. Που για εμενα προσωπικα ειναι τελειως κουτό , ειδικα σε vintage αισθητικη να παιζει καποιος με απομιμησεις και look wannabe vintage. Η πας σε αυθεντικο ή παρατα το εντελως γιατι στο τελος καταληγει χειροτερο κι απο τις φορμες τις abibas και τα παπουτσια τα Mike. Ειδικα αν μπει στο σπιτι καποιος που κοβει το ματι του σε αυτα ειναι ψιλορεζιλικι :P

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι Αθήνα δεν κατεβαίνεις στο κυριακάτικο παζάρι των μικροπωλητών στον Πειραιά ή στο αντίστοιχο των ρακοσυλλεκτών στη Πλατεία Αβησσυνίας στο Μοναστηράκι μπας και βρεις τίποτα καλό...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω ολα αυτα τα τηλεφωνα να μη  τα βαλει καποιος πανω στην γραμμη διοτι παρα πολλα απο αυτα δημιουργουν θεματακια λογω του μεγαλου tel num(ren) που τραβανε απο την γραμμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, @zouve@ είπε

Αν είσαι Αθήνα δεν κατεβαίνεις στο κυριακάτικο παζάρι των μικροπωλητών στον Πειραιά ή στο αντίστοιχο των ρακοσυλλεκτών στη Πλατεία Αβησσυνίας στο Μοναστηράκι μπας και βρεις τίποτα καλό...

Ισχυει, μολις πριν λιγες ωρες βρεθηκα απο κει και πλακα πλακα πηρε το ματι μου κατι αναλογο. Δεν εστιασα κιολας βεβαια για να δω αν ηταν οντως παλιο ή ρεπλικα, αλλα πονταρω κι εγω πως θα βρεις εκει ή/και retrosexual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, mary είπε

Που να ξερα να κραταγα κανα τετοιο απο τη γιαγια μου ρε γμτ. Ακου τωρα, 35+ λίρες για ενα τηλεφωνο με καντραν!

Ναι, δισεκατομμυριοχος θα γινόσουν 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

ελπιζω ολα αυτα τα τηλεφωνα να μη  τα βαλει καποιος πανω στην γραμμη διοτι παρα πολλα απο αυτα δημιουργουν θεματακια λογω του μεγαλου tel num(ren) που τραβανε απο την γραμμη.

Σωστά, βασικά σε αυτά τα τηλέφωνα σε γραμμή με dsl ακούς συνεχόμενα παράσιτα, τώρα που άλλαξαν το σήμα και συνδεόμαστε μέσω του router τα παράσιτα έγιναν πιο έντονα, εμείς έχουμε ακόμα ένα τέτοιο παλαιό συνδεδεμένο στην γραμμή αλλά δεν το χρησιμοποιούμε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Βασίλης_29 said:

Σωστά, βασικά σε αυτά τα τηλέφωνα σε γραμμή με dsl ακούς συνεχόμενα παράσιτα, τώρα που άλλαξαν το σήμα και συνδεόμαστε μέσω του router τα παράσιτα έγιναν πιο έντονα, εμείς έχουμε ακόμα ένα τέτοιο παλαιό συνδεδεμένο στην γραμμή αλλά δεν το χρησιμοποιούμε ποτέ.

τα θεματα ειναι δυο.α.το καλωδιο τους στις αυθεντικες ειναι χοντρο οποτε δεν μπαινει σε rj11 κλιπ και πρεπει να κανεις πατεντα για να μπει φιλτρο.

β.μπορει να μην μπορει να στειλει tone dialing.αυτο με τα αυθεντικα διοτι με τα Replica συνηθως δεν ισχυει.

γ.τραβανε πολυ απο την γραμμη για οποιον εχει adsl.το εχω δει αυτο ακομα και με συσκευες τυπου goofy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

τα θεματα ειναι δυο.α.το καλωδιο τους στις αυθεντικες ειναι χοντρο οποτε δεν μπαινει σε rj11 κλιπ και πρεπει να κανεις πατεντα για να μπει φιλτρο.

β.μπορει να μην μπορει να στειλει tone dialing.αυτο με τα αυθεντικα διοτι με τα Replica συνηθως δεν ισχυει.

γ.τραβανε πολυ απο την γραμμη για οποιον εχει adsl.το εχω δει αυτο ακομα και με συσκευες τυπου goofy.

Ποιες είναι οι συσκευές τύπου goofy;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...