Προς το περιεχόμενο

Οι επερχόμενοι επεξεργαστές desktop της Intel, «Comet Lake-S», θα απαιτούν νέα motherboards


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
24 minutes ago, AtiX said:

Μα η σειρά που θα βγει το 2020 δεν θα είναι σε νέο arch...

Α γεια σου. 😛

22 minutes ago, pirmen56 said:

Έχεις δίκιο. Τους μπερδεύω με τους ice lake.

No offense αλλά i've got bad news. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Α γεια σου. 😛

No offense αλλά i've got bad news. 😛

Τα 10nm θα γίνουν ο τάφος της intel αν δεν τα παρατήσουν για τα 7nm με νέες μεθόδους.

Στις επενδύσεις ένα βασικό μάθημα είναι ότι παρατάς στη μέση όποια επένδυση δεν βλέπεις να έχει μέλλον. Δεν εμμένεις με το σκεπτικό ότι θα χάσεις τα λεφτά που έχεις ήδη ξοδέψει, γιατί η χασούρα σου θα μεγαλώσει. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ακολουθούν αυτόν τον απλό κανόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τα 10nm θα γίνουν ο τάφος της intel αν δεν τα παρατήσουν για τα 7nm με νέες μεθόδους.

Στις επενδύσεις ένα βασικό μάθημα είναι ότι παρατάς στη μέση όποια επένδυση δεν βλέπεις να έχει μέλλον. Δεν εμμένεις με το σκεπτικό ότι θα χάσεις τα λεφτά που έχεις ήδη ξοδέψει, γιατί η χασούρα σου θα μεγαλώσει. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ακολουθούν αυτόν τον απλό κανόνα.

Γιατί έχουν σκάσει ένα σωρό δις σε χρήματα και εργατοώρες στο 10nm ήδη και έχουν μπει στην τρύπα, δεν μπορείς να το παρατήσεις θα καταστραφεί η εικόνα σου στους επενδυτές.

Γιατί το arch τους το έχουν σχεδιάσει για αυτό το node και η μεταβίβαση ενός arch σε άλλο node δεν είναι εύκολη

Γιατί το 10nm της Intel έχει πάνω κάτω το ίδιο density με το 7nm της TMSC, οπότε δεν φταίει το 10nm αλλά ότι η Intel δεν μπορεί να φτιάξει ένα node, και στα 7 να πήγαιναν πάλι το ίδιο θέμα θα είχαν.

Γιατί δεν μπορούν να πάνε στο 7nm της TMSC καθώς θα ξεφτιλιστούν, η TMSC δεν θα μπορεί να παραγάγει τόσους πολλούς CPU (nvidia, apple, amd και τώρα intel) οπότε θα υπάρχει θέμα stock (π.χ. 3900Χ) και θα χάσουν αρκετό κέρδος αφού δεν θα τα κατασκευάζουν οι ίδιοι και να χρεώνουν αυτοί την ταρίφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Phoenix4 είπε

Γιατί το 10nm της Intel έχει πάνω κάτω το ίδιο density με το 7nm της TMSC, οπότε δεν φταίει το 10nm αλλά ότι η Intel δεν μπορεί να φτιάξει ένα node, και στα 7 να πήγαιναν πάλι το ίδιο θέμα θα είχαν.

Αν δεν κάνω λάθος το process των 7nm είναι εντελώς διαφορετικό(EUV). Δεν είναι πρόβλημα δηλαδή η πυκνότητα στόχος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Αν δεν κάνω λάθος το process των 7nm είναι εντελώς διαφορετικό(EUV). Δεν είναι πρόβλημα δηλαδή η πυκνότητα στόχος. 

7nm EUV θα πάμε του χρόνου με τους Zen 3, οι Zen 2 είναι 7nm

https://game-debate.com/news/27536/amd-confirms-zen-3-on-7nm-euv-process-design-is-complete-aiming-to-launch-in-2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κράζετε κράζετε την ιντελ αλλά αυτή τη δουλειά της κάνει. το κόσμο που χει 1η ακόμη την ιντελ και αγοράζει τα ίδια και τα ίδια κάθε χρόνο πρέπει να κράζετε. αλλά εμένα δεν με ενοχλεί, μη σου πω ότι με βολεύει αφάνταστα η κατάσταση. γτ έτσι πήρα έναν Ryzen 5 1400 μετ/σμένο με ένα 60αρι πριν λίγο καιρό και με OC χτυπάει σταυτιά ένα skylake 6700. οπότε ας μείνει όσο θέλει έτσι η κατάσταση για να πουλά φτηνά η amd αλλά και να βγάζει όλο και καλύτερα πράγματα για να κλείσει τη ψαλίδα στο μερίδιο αγοράς. έτσι σε μερικά χρονάκια θα τσιμπήσω έναν 3600 με ένα 100αρικο και πάει λέγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

γτ έτσι πήρα έναν Ryzen 5 1400 μετ/σμένο με ένα 60αρι πριν λίγο καιρό και με OC χτυπάει σταυτιά ένα skylake 6700.

Ρολόι με ρολόι ο 6700Κ/7700Κ είναι κοντά σε 9600Κ. Κάποιες φορές οι πρώτοι βγαίνουν και μπροστά. Δηλαδή ρίχνεις σε 9600Κ με τον ryzen 5 1400; Είσαι σίγουρος;

Spoiler

 

Αν αναφέρεσαι σε κλειδωμένο 6700 τότε και πάλι έχω έντονες αμφιβολίες:

Spoiler

 

 

υ.γ.: Τώρα βλέπω ότι μόλις γράφτηκες στο forum. Ωραίος μαν. Καλή απόπειρα trolling.

 

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

Καλά ήδη δεν υπάρχει stock, εξαφανισμένος CPU πραγματικά 😛

8XfPPtx.png

Καταρχήν είπα πως ήταν "πιο φθηνοί (σε σχέση με τον ανταγωνισμό προφανώς)" όχι φθηνοί (να πάει το μυαλό σε κανά 100$), άλλο το ένα άλλο το άλλο. Δεύτερον, άρθρο του 2012 μιλάει για 195$ τότε κιόλας που το Ευρώ ήταν πολύ δυνατότερο σε σχέση με το Αμερικάνικο Δολλάριο.. 1 λεπτό μου πήρε να το ψάξω καλά το θυμόμουν πως ήταν αρκετά πιο φθηνοί. Που τον βρήκες εσύ κοντά στα 300 ;

Δεν είναι τόσο θέμα τσακωμού, απλά ανταλλάζουμε απόψεις γιατί κανένας δεν θέλει να φανεί πως είναι λάθος είναι στην ανθρώπινη φύση 😛

Ταυτοχρόνως σίγουρα διαβάζουν το άρθρο διάφορα άτομα τα οποία δεν συμμετέχουν αλλά μαθαίνουν και καλό είναι να μάθουν σωστά πράγματα όχι λάθος, και αν δεν το διαβάσουν τώρα θα το διαβάσουν στο μέλλον, είναι αναποφεύκτο. Προσωπικά τουλάχιστον έχω διαβάσει ένα σωρό παλιά άρθρα.

Υπάρχει το 10nm και έχουν βγάλει CPUs αλλά όχι για desktop καθώς είναι προβληματικό, ακόμα.

Ερώτηση, ποιο monitor χρησιμοποιείς για προσωπική (όχι εργατική) χρήση ;

Η αμήχανη στιγμή όταν πληρώνεις παραπάνω για να έχεις τα ίδια ή και λιγότερα FPS με παραπάνω CPU Usage 😛

ένα λεπτό μονο σου πείρε να πεις τι μαλακια σου γιατί μέχρι εκεί φτάνει η νοημοσύνη σου, βλέπεις τίτλους αλλα δεν διαβάζεις το άρθρο ολόκληρο όπως και οι περισσότεροι , όταν βγήκε ο 8350 είχε 240$ ακριβώς , αυτή η τιμή ήτανε τιμή AMD για τους χονδρεμπόρους , αν βάλουμε και το καπέλο που συμβαίνει ως συνήθως στην Ελλάδα πάντα έρχονται αρκετά παραπάνω είχε σχεδόν 300 ευρώ το πρώτο μηνα , όμως μετά από λίγο καιρό και αφού τον πήδαγε ακόμα και ο i5 τις εποχής εκείνης ρίξανε τι τιμή γύρο στα 50 ευρώ κάτω , είναι η τιμή που μας δείχνεις εσύ ο εξυπνάκιας , δηλαδή εγώ που έχω τιμολόγια στο μαγαζί αγορά 240 ευρώ από Quest είμαι μαλάκας εσύ είσαι ο ελληνάρας ο πονηρός , δεύτερον εκεί στο video που έχεις ανεβάσει ας μας έβαζες και τον 3700x να βλέπαμε και αυτουνού τα FPS και πες μου έναν λόγο ύπαρξης του έναντι του 3600x και του 9600k και πως δικαιολογεί τι τιμή του

Επεξ/σία από TELE
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Ο 7600K δεν βγήκε για να ανταγωνιστεί τους Ryzen. ΠΡΟΫΠΗΡΧΕ. Γι αυτό και τον ξαπέστειλε η ίντελ 6 μήνες μετά. Κάπου αρχές Οκτωβρίου. Όπως και τον 7700K. Ήταν μοντέλα άλλης εποχής.

υ.γ.: Πώς είναι δυνατόν να λέγεσαι αντικειμενικός που κοιτάει μόνο την τσέπη του κτλ. όταν βλέπεις μόνο τον 7600Κ απέναντι στον  1600 και προσπερνάς διαφορές 7700Κ με 1700 έως και 1800Χ; Πείτε ότι είστε υπερήφανοι στρατιώτες. Πιο τίμιο.

Τι προυπηρχε ρε συ, μαζι βγηκανε, Q1 2017 ο ενας, αρχες Q2 17 ο αλλος. 1-2 μηνες διαφορα ειχανε.

ΥΓ. Προφανως και βλεπεις μονο τον 1600 εναντι του 7600k γιατι πρωτον, οι περισσοτεροι για αυττο το budget ενδιαφερονται, και 2ον, οπως ακριβως λες και μονος σου, τα games δεν scalaroyn σε 8/16 threads,  αρα δεν ειναι gaming CPU. Οποιος πηρε 1700 (με ρολογια στο πατωμα) η 1800x στα 500€ για games εκανε πατατα αγορα. Ειναι σαν να σου λεω να συγκρινεις τους skylake x στα games. Ποιο το νοημα?

4 ώρες πριν, Azeroth είπε

κράζετε κράζετε την ιντελ αλλά αυτή τη δουλειά της κάνει. το κόσμο που χει 1η ακόμη την ιντελ και αγοράζει τα ίδια και τα ίδια κάθε χρόνο πρέπει να κράζετε. αλλά εμένα δεν με ενοχλεί, μη σου πω ότι με βολεύει αφάνταστα η κατάσταση. γτ έτσι πήρα έναν Ryzen 5 1400 μετ/σμένο με ένα 60αρι πριν λίγο καιρό και με OC χτυπάει σταυτιά ένα skylake 6700. οπότε ας μείνει όσο θέλει έτσι η κατάσταση για να πουλά φτηνά η amd αλλά και να βγάζει όλο και καλύτερα πράγματα για να κλείσει τη ψαλίδα στο μερίδιο αγοράς. έτσι σε μερικά χρονάκια θα τσιμπήσω έναν 3600 με ένα 100αρικο και πάει λέγοντας

Τα πεταλα να του τιναξεις στο OC 6700 δεν βλεπεις ουτε για αστειο. Ειδικα στα games κιολας καμια επαφη, μη γραφουμε σαχλαμαρες. Hasswell στα ιδια ρολογια και ΑΝ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Αυτό που λες οφείλω να το σεβαστώ μιας και είχες τα μηχανήματα. Όμως η κοινή ομολογία ακόμα και τον reviwers ήταν αυτό που είπα. Και είναι αυτό που είδα και εγώ στα μάτια μου για τον 9900k σε πισι γείτονα. Νόμιζα ότι το πισι θα απογειωθεί έτσι όπως έτρεχε η 360αρα. Και φαντάσου ότι εγώ εκείνον τον καιρό είχα τον 9590fx με 280αρα και κάρτα την r9 290. Καταλαβαίνεις πόσο ζεστός είναι ο αέρας της που φυσάει μέσα στο κουτί. Και αυτό το πράγμα δεν συνέβαινε. Αλλά λύσε μου μια απορία. Αφού ο 2700x είναι όπως λες πιο ζεστός και δουλεύει με την μαμά ψυκτρα μια χαρά γιατί τότε χρειάζεται η 360αρα η οποία ζοριζεται και πάλι πολύ; Κάτι δεν μου κολλάει εδώ.

εσύ δεν έχεις τίποτα να πεις από προσωπική άποψη ότι μας μεταφέρεις είναι αυτά που διαβάζεις και αυτά που σε συμφέρουνε και τα υιοθετείς , οποτε καλο είναι όταν δεν έχεις προσωπική εμπειρία να μην έχεις άποψη για να μην εκτίθεσαι , τον άκουσες τι είπε ο άλλος 8 βαθμούς κάτω ο 9900k από τον 2700x , φαντάσου διαφορα με τον 3900x που είναι άλλους τόσους πυρήνες και αναθεώρησε τα λεγόμενα σου , και δώσε μου ένα link μονο ένα από site σοβαρό που τέσταρε τα δυο cpu και έβγαλε τον 9900k πιο ενεργοβόρο και πιο ζεστό από τον 3900x , να δούμε και εμείς τι κινεί ομολογία και τους reviwers ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νέοι AMD έχουν κάποια caps στην κατανάλωση. Ο 9900k προφανώς και είναι πιο ζεστός. 

Power (Package), Full Load

Spoiler

This is the theory

Package Power Tracking (“PPT”): The PPT threshold is the allowed socket power consumption permitted across the voltage rails supplying the socket. Applications with high thread counts, and/or “heavy” threads, can encounter PPT limits that can be alleviated with a raised PPT limit.

Default for Socket AM4 is at least 142W on motherboards rated for 105W TDP processors.
Default for Socket AM4 is at least 88W on motherboards rated for 65W TDP processors.

Thermal Design Current (“TDC”): The maximum current (amps) that can be delivered by a specific motherboard’s voltage regulator configuration in thermally-constrained scenarios.

Default for socket AM4 is at least 95A on motherboards rated for 105W TDP processors.
Default for socket AM4 is at least 60A on motherboards rated for 65W TDP processors.

Electrical Design Current (“EDC”): The maximum current (amps) that can be delivered by a specific motherboard’s voltage regulator configuration in a peak (“spike”) condition for a short period of time.

Default for socket AM4 is 140A on motherboards rated for 105W TDP processors.
Default for socket AM4 is 90A on motherboards rated for 65W TDP processors.

Πηγή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

9600k σε b360! Χειροκροτημα παρακαλω, πληρωσες 100€ πανω απο τον 9400 για να παριες ξεκλειδωτο και πηρες κλειδωμενη μητρικη! Και ναι, λογικα pubg και overwatch ειναι απο πανω (καλα με τη 2060 χλωμο ακομα και σε αυτα), για βαλε κανα βαρυ game και ελα να κλαψουμε παρεα. Πατα ενα ac odyssey / ac origins / wd2 / crysis 3 / mhw κλπα. 

αυτό που λες το σκέφτηκα και εγώ με τι μητρική αλλα να σου πω κάτι δεν θα έκανα OC έτσι και αλλιώς οποτε γιατί να δώσω 70-100 παραπάνω για z370-390 τζάμπα , πήρα αυτή τι μητρική ομόλογο με επιφύλαξη όμως θέλω να σου πω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε αυτά τα χρήματα δεν τις λείπει τίποτα ειλικρινά που να έχει παραπάνω η z370  και τα τσιπάκια τις πολύ χαμηλές θερμοκρασιες , έχει ένα θέμα με τις ram που φτάνουνε μέχρι 2666 αλλα αφού βρήκα ram με CAS13 το κάλυψα και αυτό το κενό , γιατί αν θέλεις το πιστεύεις η μνήμες που έχω είναι πολύ γρήγορες , και από benchmaarks που διάβασα φτάνουνε σχεδόν αντίστοιχες ram στα 3200 με CAS 16 και πάνω , όσο για τον CPU μην λες αστεία τι σχέση έχει ο 9400 με 9600k , μιλάμε για 1Ghz σχεδόν διαφορα στο base clock και ο 9600 είναι solid κιόλας , 1080p η 2060 είναι overkill , 1440p είναι μέτρια , το μπατζετ μου όμως αυτό ήτανε δεν ήθελα να περάσω το χιλιάρικο όλα μαζί αλλιώς θα είχανε γίνει και άλλες επιλογές , όσο για τα παιχνίδια που αναφέρεις πιο κάτω και ειδικά σε 1440p εκεί είναι που ο 9600k δείχνει πραγματικά την αξια του έναντι αντιστοιχων 3600/3700

12 λεπτά πριν, GRat είπε

Οι νέοι AMD έχουν κάποια caps στην κατανάλωση. Ο 9900k προφανώς και είναι πιο ζεστός. 

Power (Package), Full Load

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

This is the theory

Package Power Tracking (“PPT”): The PPT threshold is the allowed socket power consumption permitted across the voltage rails supplying the socket. Applications with high thread counts, and/or “heavy” threads, can encounter PPT limits that can be alleviated with a raised PPT limit.

Default for Socket AM4 is at least 142W on motherboards rated for 105W TDP processors.
Default for Socket AM4 is at least 88W on motherboards rated for 65W TDP processors.

Thermal Design Current (“TDC”): The maximum current (amps) that can be delivered by a specific motherboard’s voltage regulator configuration in thermally-constrained scenarios.

Default for socket AM4 is at least 95A on motherboards rated for 105W TDP processors.
Default for socket AM4 is at least 60A on motherboards rated for 65W TDP processors.

Electrical Design Current (“EDC”): The maximum current (amps) that can be delivered by a specific motherboard’s voltage regulator configuration in a peak (“spike”) condition for a short period of time.

Default for socket AM4 is 140A on motherboards rated for 105W TDP processors.
Default for socket AM4 is 90A on motherboards rated for 65W TDP processors.

Πηγή

ούτε καν μεγάλο ψέμα τραβα ψάξε όλο το net , θα σου κολλήσω από κάτω 50 μέτρησης από διαφορετικά benchmarks , αυτός που έφτιαξε αυτόν το διάγραμμα σκοπίμως η όχι αυτό δεν το ξέρω έχει βάλει τιμές τον AMD σε stock συχνότητες και τιμές τον Intel σε OC συχνότητες 5.0+ GHZ all cores

Επεξ/σία από TELE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TELE είπε

αυτό που λες το σκέφτηκα και εγώ με τι μητρική αλλα να σου πω κάτι δεν θα έκανα OC έτσι και αλλιώς οποτε γιατί να δώσω 70-100 παραπάνω για z370-390 τζάμπα , πήρα αυτή τι μητρική ομόλογο με επιφύλαξη όμως θέλω να σου πω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε αυτά τα χρήματα δεν τις λείπει τίποτα ειλικρινά που να έχει παραπάνω η z370  και τα τσιπάκια τις πολύ χαμηλές θερμοκρασιες , έχει ένα θέμα με τις ram που φτάνουνε μέχρι 2666 αλλα αφού βρήκα ram με CAS13 το κάλυψα και αυτό το κενό , γιατί αν θέλεις το πιστεύεις η μνήμες που έχω είναι πολύ γρήγορες , και από benchmaarks που διάβασα φτάνουνε σχεδόν αντίστοιχες ram στα 3200 με CAS 16 και πάνω , όσο για τον CPU μην λες αστεία τι σχέση έχει ο 9400 με 9600k , μιλάμε για 1Ghz σχεδόν διαφορα στο base clock και ο 9600 είναι solid κιόλας , 1080p η 2060 είναι overkill , 1440p είναι μέτρια , το μπατζετ μου όμως αυτό ήτανε δεν ήθελα να περάσω το χιλιάρικο όλα μαζί αλλιώς θα είχανε γίνει και άλλες επιλογές , όσο για τα παιχνίδια που αναφέρεις πιο κάτω και ειδικά σε 1440p εκεί είναι που ο 9600k δείχνει πραγματικά την αξια του έναντι αντιστοιχων 3600/3700

Eνα post γεματο ανακριβειες. Απο που να ξεκινησω, απο το base clock του 9400? XD

 

1) O 9400 παιζει παντα στα 4.1. Το base clock αφορα μονο avx instructions. Οπως το base clock του 9600k ειναι 3.7, αλλα αυτο αφορα AVX. Σε games 4.3 πιανει κανονικα.  Δυσηχως, εκανες κακη αγορα

2) Πως γινεται ΕΙΔΙΚΑ σε 1440p ο 9600k να δειχνει την αξια του? Ο επεξεργαστης δεν ζωγραφιζει τα pixels, οποτε η αναλυση ειναι ασχετη. Οσα βγαζει σε 1440p βγαζει και σε 1080p και σε 720p. Εχω βαζω στοιχημα , και ειδκα σε 1440p που λες, ουτε μισο fps δεν θα εχεις διαφορα με την 2060 απο εναν 3600. Αλλωστε, bench υπαρχουν. 

Δες το video στο spoiler, σε 1440p μονο στο fc5 (και παντα με 2080ti) εχει διαφορα ο 3600 με τον 9900k! Οποτε η 2060 που λες, λυπαμαι, ακριβως τα ιδια αποδιδει με τον 3600, ιδιως μαλιστα σε 1440p που λες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, TELE είπε

ένα λεπτό μονο σου πείρε να πεις τι μαλακια σου γιατί μέχρι εκεί φτάνει η νοημοσύνη σου, βλέπεις τίτλους αλλα δεν διαβάζεις το άρθρο ολόκληρο όπως και οι περισσότεροι , όταν βγήκε ο 8350 είχε 240$ ακριβώς , αυτή η τιμή ήτανε τιμή AMD για τους χονδρεμπόρους , αν βάλουμε και το καπέλο που συμβαίνει ως συνήθως στην Ελλάδα πάντα έρχονται αρκετά παραπάνω είχε σχεδόν 300 ευρώ το πρώτο μηνα , όμως μετά από λίγο καιρό και αφού τον πήδαγε ακόμα και ο i5 τις εποχής εκείνης ρίξανε τι τιμή γύρο στα 50 ευρώ κάτω , είναι η τιμή που μας δείχνεις εσύ ο εξυπνάκιας , δηλαδή εγώ που έχω τιμολόγια στο μαγαζί αγορά 240 ευρώ από Quest είμαι μαλάκας εσύ είσαι ο ελληνάρας ο πονηρός , δεύτερον εκεί στο video που έχεις ανεβάσει ας μας έβαζες και τον 3700x να βλέπαμε και αυτουνού τα FPS και πες μου έναν λόγο ύπαρξης του έναντι του 3600x και του 9600k και πως δικαιολογεί τι τιμή του

Καλά τα λες Θεός είσαι αλλά σε κόβω για μπάνιο. Μπράβο σου πάντως. Βασικά μπράβο γιατί κάποιος πρέπει να τα πει με τις αηδιες που διαβάζουμε εδώ μέσα. Χρυσόστομε παλικάρι μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Eνα post γεματο ανακριβειες. Απο που να ξεκινησω, απο το base clock του 9400? XD

1) O 9400 παιζει παντα στα 4.1. Το base clock αφορα μονο avx instructions. Οπως το base clock του 9600k ειναι 3.7, αλλα αυτο αφορα AVX. Σε games 4.3 πιανει κανονικα.  Δυσηχως, εκανες κακη αγορα

2) Πως γινεται ΕΙΔΙΚΑ σε 1440p ο 9600k να δειχνει την αξια του? Ο επεξεργαστης δεν ζωγραφιζει τα pixels, οποτε η αναλυση ειναι ασχετη. Οσα βγαζει σε 1440p βγαζει και σε 1080p και σε 720p. Εχω βαζω στοιχημα , και ειδκα σε 1440p που λες, ουτε μισο fps δεν θα εχεις διαφορα με την 2060 απο εναν 3600. Αλλωστε, bench υπαρχουν. 

Δες το video στο spoiler, σε 1440p μονο στο fc5 (και παντα με 2080ti) εχει διαφορα ο 3600 με τον 9900k! Οποτε η 2060 που λες, λυπαμαι, ακριβως τα ιδια αποδιδει με τον 3600, ιδιως μαλιστα σε 1440p που λες.

γιατί έχετε μια τάση να βάζετε video   που τα cpu αυτά τρέχουνε με 2080τι , αν είχαμε λεφτά για τέτοια κάρτα δεν θα κοιτάγαμε τον γάιδαρο στα δόντια , τέτοια κάρτα ότι cpu και αν του βάλεις θα τον πάρει από το χέρι και θα κάνει αυτό που είναι να κάνει , να σοβαρευτούμε λίγο και να μιλάμε για συνδυασμούς που συμβαδίζουνε μεταξύ τους οικονομικά , εμενα όσο κάνει η κάρτα δεν κάνει όλο το pc μου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...