Προς το περιεχόμενο

8K Association: Ανακοίνωσε τις βασικές προδιαγραφές για τις τηλεοράσεις 8K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Agony said:

Δες το Game of thrones s1 4K hdr δες το και σε 1080p και ξανα ελα να μας πεις αν ειναι άχρηστο το 4K.  Upscaled or native διαφορα υπάρχει απο μικρη έως τεράστια.

Με ποια camera τραβήχτηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 hours ago, eyw said:

η ταχύτητα της μπάλας και οι κινήσεις των παικτών επιβάλλουν 120φπσ τουλάχιστον.

Με τα 50 fields που βλέπουμε μπάλα τόσα χρόνια, τι πρόβλημα υπάρχει;
Και γιατί τα 24 είναι άχρηστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Με τα 50 fields που βλέπουμε μπάλα τόσα χρόνια, τι πρόβλημα υπάρχει;
Και γιατί τα 24 είναι άχρηστα;

Το έγραφε η ανάρτηση, δεν μπορούν να αποδώσουν σωστά την κίνηση.

Στην εξίσωση πρέπει πάντα να θυμόμαστε τις πραγματικές ανάγκες. Θυμηθείτε πόσο "περπάτησε" ο ήχος υψηλής ευκρίνειας, και τι ήχο πραγματικά ακούτε. Στην εικόνα, η πράξη σπάνια απαιτεί πάνω από 2Κ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hetfield είπε

Για να παραχθει περιεχομενο 8K, πρεπει να οριστικοποιηθει η προδιαγραφη του πρωτα.

Προχωραμε παρακατω.

Δηλαδή όταν θα οριστικοποιηθεί θα δούμε 8κ περιεχόμενο? Έχεις δει εσύ πουθενά περιεχόμενο 8κ? Η έστω 4κ? Θα πάμε παρακάτω δεν λέω αλλά αργεί κάπως.

6 ώρες πριν, Agony είπε

Μα τι στο καλό νομιζω οτι εχω μπει σε site πλεξιματος.... Υπάρχουν  πολλές ταινιες 4K 8 bit 10 bit HDR κτλ κτλ για την ακρίβεια τα τελευταία χρονια μόνο 4Κ βλεπω ταινίες. Και ναι εχει διαφορα μια 4Κ native ταινια με μια 1080.

Μια ζωη τα ιδια και τα ιδια απο το 480p μας έλεγαν δεν αξιζει το HD μετα το 1080p κτλ.κτλ. 

2019 ουτε καν θα πρεπει να υπαρχει επιλογη 1080p σε Tvs. Εδω καλα καλα στα κινητα θεωρείτε midrange.

Δες το Game of thrones s1 4K hdr δες το και σε 1080p και ξανα ελα να μας πεις αν ειναι άχρηστο το 4K.  Upscaled or native διαφορα υπάρχει απο μικρη έως τεράστια.

Αυτό που βλέπεις δεν είναι 4Κ. Είναι 2κ upscaled. Για αυτό έβαλα το βιντεάκι που τα εξηγεί. Αλλά αν ψάξεις και λιγάκι θα δεις ότι οτιδήποτε κατεβάζεις σε υποτίθεται 4κ δεν είναι 4κ και είναι πάντα κατώτερο από το 1080p του αυθεντικού bluray. Το έχω ψάξει και δεν ασχολούμαι με πλέξιμο μιας και πέταξες την εξυπνάδα όπως πολύς κόσμος εδώ μέσα. Ψάξε το λίγο και θα μάθεις και εσύ. Δεν είναι κακό. Δηλαδή τον χρόνο που σπαταλάς για να σκεφτείς ατάκες αφιέρωσε τον καλύτερα στην έρευνα και κάνε συζήτηση της προκοπής όπως αρμόζει. 

6 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Εγώ Netflix πάντως μια χαρά 4k βλέπω.  Σε περιορισμένο περιεχόμενο βέβαια  αλλά υπάρχει.

Νομίζεις. Όπως και εγώ νόμιζα. Είναι καλής ποιότητας streaming 1080p upscaled σε 4Κ. Και επειδή έχουν συνηθίσει τα μάτια μας και ο εγκέφαλός μας τόσα χρόνια βλέποντας 480 και 720 στην καλύτερη τώρα βλέπουμε 1080 (στην ουσία 720 upscale σε 1080) και υποτιθέμενο 4Κ (1080 upscale σε 4Κ) και νομίζουμε ότι βλέπουμε 4Κ. 

 

Δες μια καλή φωτογραφία από καλή κάμερα ανάλυσης 4000*2-3000 ανάλυσης που είναι πραγματική ανάλυση 4Κ στο μόνιτορ σου και θα δεις ότι η διαφορά είναι τρομακτική σε σχέση με ένα παγωμένο καρέ από το νέτφλιξ πατώντας παύση.  Βρες μια καλή σκηνή που δεν έχει καθόλου κίνηση πάτησε παύση και άνοιξε μια εικόνα τέτοιας ανάλυσης και θα καταλάβεις καλύτερα,.

Και την καλύτερη παραγωγή Bluray να πάρεις και να παγώσεις μια όσο ποιο ακίνητη σκηνή και να βρεις πάλι την ποιότητα μιας φωτογραφίας αντίστοιχης ανάλυσης 4κ δεν θα δεις ποτέ.

Για να δεις αντίστοιχη ποιότητα πρέπει να δεις "τυπωμένη" εικόνα ψηφιακά από το φιλμ σε 2κ η ακόμη καλύτερα ίδια ακριβώς σε 4κ. Φυσικά αυτό είναι αδύνατον. Εκτός; και αν έχεις κολλητό τον ίδιο τον σπίλμπεργκ ...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

 

Νομίζεις. Όπως και εγώ νόμιζα. Είναι καλής ποιότητας streaming 1080p upscaled σε 4Κ. Και επειδή έχουν συνηθίσει τα μάτια μας και ο εγκέφαλός μας τόσα χρόνια βλέποντας 480 και 720 στην καλύτερη τώρα βλέπουμε 1080 (στην ουσία 720 upscale σε 1080) και υποτιθέμενο 4Κ (1080 upscale σε 4Κ) και νομίζουμε ότι βλέπουμε 4Κ. 

Δες μια καλή φωτογραφία από καλή κάμερα ανάλυσης 4000*2-3000 ανάλυσης που είναι πραγματική ανάλυση 4Κ στο μόνιτορ σου και θα δεις ότι η διαφορά είναι τρομακτική σε σχέση με ένα παγωμένο καρέ από το νέτφλιξ πατώντας παύση.  Βρες μια καλή σκηνή που δεν έχει καθόλου κίνηση πάτησε παύση και άνοιξε μια εικόνα τέτοιας ανάλυσης και θα καταλάβεις καλύτερα,.

Και την καλύτερη παραγωγή Bluray να πάρεις και να παγώσεις μια όσο ποιο ακίνητη σκηνή και να βρεις πάλι την ποιότητα μιας φωτογραφίας αντίστοιχης ανάλυσης 4κ δεν θα δεις ποτέ.

Για να δεις αντίστοιχη ποιότητα πρέπει να δεις "τυπωμένη" εικόνα ψηφιακά από το φιλμ σε 2κ η ακόμη καλύτερα ίδια ακριβώς σε 4κ. Φυσικά αυτό είναι αδύνατον. Εκτός; και αν έχεις κολλητό τον ίδιο τον σπίλμπεργκ ...

Μωρέ εγώ σε τόσο απόσταση από το 1080 και 4k διαφορά δεν βλέπω. Αλλά αυτό ότι είναι upscaled 1080 p πώς το ξέρουμε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό παράδειγμα για να καταλάβετε αυτό που λέω, Κατεβάστε αυτή την εικόνα.

https://pixelz.cc/images/dubai-skyscrapers-united-arab-emirates-uhd-4k-wallpaper/

Ανοίξτε την (αν έχετε windows 10 με τον viewer των windows πατήστε view actual size. Μόλις την δείτε σε 100% μέγεθος σε μόνιτορ 1080 θα δείτε τι εστί πραγματικό 4Κ. 

Αν έχετε 4Κ μόνιτορ μόλις το αξιοπποιήσατε 100% και βλέπετε την ευκρίνεια του στο μέγιστο που μπορεί να δώσει.

Με κάποιον τρόπο κάντε etxract ένα καρέ από ένα μεγάλο mkv Που έχετε κατεβάσει. Προσπαθήστε να βρείτε ένα όσο περισσότερο γίνεται ακίνητο καρέ. Με τον pot player Που ξέρω γίνεται σχετικά εύκολα. 

Αφού έχετε παρατηρήσει καλά την πρώτη εικόνα που σας έδωσα και έχει συνηθίσει το μάτι σας σε αυτήν μετά από 1-2 λεπτά ανοίξτε την εικόνα από τον pot player. Η διαφορά είναι τεράστια.

 

Όλο το κατεβατό που σας έγραψα είναι γιατί μόλις ανακάλυψα ότι Alita και edngame 4κ που αγόρασα από τις διακοπές μου Αμερική και που πειραματίστηκα με DVD FAB  απλά σας λέω ότι η φυσική ανάλυση του m2ts αρχείου που είναι η ταινία είναι ανάλυσης 1080p και πολύ καλύτερης ευκρίνειας από οποιαδήποτε έκδοση 4κ έχω κατεβάσει.

Έπειδή είχα πολύ καιρό να ασχοληθώ και δεν με ενδιέφερε κιόλας έψαξα λι=γάκι σε βάθος και δυστυχώς δεν  υπάρχουν ούτε καν πραγματικές παραγωγές 4Κ πόσο μάλλον το αστείο του θέματος 8κ.

Συγνώμη που σας ξύπνησα από το όμορφο όνειρο αλλά έτσι είναι.

7 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Μωρέ εγώ σε τόσο απόσταση από το 1080 και 4k διαφορά δεν βλέπω. Αλλά αυτό ότι είναι upscaled 1080 p πώς το ξέρουμε ? 

μόλις απάντησα με λεπτομέρειες.

Και τέλος να ξεκαθαρίσω. ΝΑΙ η διαφορά από 1080 σε 4Κ είναι όντως μεγάλη. ΑΠό αυτά που κατεβάζουμε από νέτφλιξ κλπ κλπ κλπ. 

Απλά διορθώστε το και να ξέρετε ότι το πραγματικό είναι 720 σε 1080 και όχι 1080 σε 4κ. Προς το παρόν έχουμε ΜΟΝΟΝ πραγματικό 1080 και ψεύτικο 4Κ. Αληθινό έχουμε λίγα χρόνια μπροστά μας. Να υποθέσω αληθινό 4Κ θα έχουμε σε λίγα χρόνια που θα καιερωθεί το 8κ... και πάει λέγοντας.

ΕΠίσης ένα άλλο που  μου ήρθε στο μυαλό μου,. Κάντε ένα πειραματάκι.. κατεβάστε μια ΚΑΛΗ έκδοση 1080 μιας σύγχρονης ταινίας. Καλύτερα βρείτε ένα καλό rip. 30-40 gb... μετά κατεβάστε την ΙΔΙΑ ταινία σε 2160p ... σε οποιοδήποτε μέγεθος.

ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ και πλέον θα κατεβάζετε μόνο 8-12gb 1080 ταινίες γιατί απλά είναι καλύτερες σχεδόν πάντα από 4κ ;)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Με τα 50 fields που βλέπουμε μπάλα τόσα χρόνια, τι πρόβλημα υπάρχει;
Και γιατί τα 24 είναι άχρηστα;

Γιατί τόσα ξέρει, τόσα λέει ! Έχουν μπερδέψει το gaming με την πραγματικότητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panoskatos είπε

Γιατί τόσα ξέρει, τόσα λέει ! Έχουν μπερδέψει το gaming με την πραγματικότητα. 

Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Θεωρείς ότι η τρέχουσα κατάσταση δεν είναι άκρως προβληματική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

 

ΕΠίσης ένα άλλο που  μου ήρθε στο μυαλό μου,. Κάντε ένα πειραματάκι.. κατεβάστε μια ΚΑΛΗ έκδοση 1080 μιας σύγχρονης ταινίας. Καλύτερα βρείτε ένα καλό rip. 30-40 gb... μετά κατεβάστε την ΙΔΙΑ ταινία σε 2160p ... σε οποιοδήποτε μέγεθος.

ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ και πλέον θα κατεβάζετε μόνο 8-12gb 1080 ταινίες γιατί απλά είναι καλύτερες σχεδόν πάντα από 4κ ;)

Δεν έχω τηλεόραση 4Κ, ούτε έχω παρακολουθήσει κάτι σε τέτοια πλην των εκθεσιακών σε καταστήματα. Όμως η λογική μου λέει ότι σε μια τηλεόραση 4K το 4Κ περιεχόμενο έστω και αν έχει γίνει upscaled από το στούντιο παραγωγής θα φαίνεται καλύτερο απ' ότι το ίδιο περιεχόμεο σε 1080 ανάλυση όπου θα το κάνει upscale απλώς η τηλεόραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, leonproniknidis said:

Δηλαδή όταν θα οριστικοποιηθεί θα δούμε 8κ περιεχόμενο? Έχεις δει εσύ πουθενά περιεχόμενο 8κ? Η έστω 4κ? Θα πάμε παρακάτω δεν λέω αλλά αργεί κάπως.

Δεν ειπα οτι θα δεις αμεσως 8K περιεχομενο μετα την οριστικοποιηση.

Αλλα υπαρχουν καποια λογικα βηματα που πρεπει να γινουν πρωτα.

4K περιεχομενο πλεον υπαρχει και θα συνεχισει να αυξανεται.

Επεξ/σία από Hetfield
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Δεν ειπα οτι θα δεις αμεσως 8K περιεχομενο μετα την οριστικοποιηση.

Αλλα υπαρχουν καποια λογικα βηματα που πρεπει να γινουν πρωτα.

4K περιεχομενο πλεον υπαρχει και θα συνεχισει να αυξανεται.

Συγνώμη διάβασες τίποτε από αυτά που έγραψα?

56 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Δεν έχω τηλεόραση 4Κ, ούτε έχω παρακολουθήσει κάτι σε τέτοια πλην των εκθεσιακών σε καταστήματα. Όμως η λογική μου λέει ότι σε μια τηλεόραση 4K το 4Κ περιεχόμενο έστω και αν έχει γίνει upscaled από το στούντιο παραγωγής θα φαίνεται καλύτερο απ' ότι το ίδιο περιεχόμεο σε 1080 ανάλυση όπου θα το κάνει upscale απλώς η τηλεόραση. 

Το ότι φαίνεται καλύτερο από αυτό που βλέπαμε και το ότι το βάπτισαν 4κ δεν σημαίνει όμως ότι είναι και 4κ. Αυτό ακριβώς θέλω να πω. 

Με ποιο απλά λόγια με το περιεχόμενο που είναι διαθέσιμο σήμερα μια τηλεόραση 1080 είμαστε καλυμμένοι. Είναι περιττό οτιδήποτε άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Δηλαδή όταν θα οριστικοποιηθεί θα δούμε 8κ περιεχόμενο? Έχεις δει εσύ πουθενά περιεχόμενο 8κ? Η έστω 4κ? Θα πάμε παρακάτω δεν λέω αλλά αργεί κάπως.

Αυτό που βλέπεις δεν είναι 4Κ. Είναι 2κ upscaled. Για αυτό έβαλα το βιντεάκι που τα εξηγεί. Αλλά αν ψάξεις και λιγάκι θα δεις ότι οτιδήποτε κατεβάζεις σε υποτίθεται 4κ δεν είναι 4κ και είναι πάντα κατώτερο από το 1080p του αυθεντικού bluray. Το έχω ψάξει και δεν ασχολούμαι με πλέξιμο μιας και πέταξες την εξυπνάδα όπως πολύς κόσμος εδώ μέσα. Ψάξε το λίγο και θα μάθεις και εσύ. Δεν είναι κακό. Δηλαδή τον χρόνο που σπαταλάς για να σκεφτείς ατάκες αφιέρωσε τον καλύτερα στην έρευνα και κάνε συζήτηση της προκοπής όπως αρμόζει. 

Νομίζεις. Όπως και εγώ νόμιζα. Είναι καλής ποιότητας streaming 1080p upscaled σε 4Κ. Και επειδή έχουν συνηθίσει τα μάτια μας και ο εγκέφαλός μας τόσα χρόνια βλέποντας 480 και 720 στην καλύτερη τώρα βλέπουμε 1080 (στην ουσία 720 upscale σε 1080) και υποτιθέμενο 4Κ (1080 upscale σε 4Κ) και νομίζουμε ότι βλέπουμε 4Κ. 

Δες μια καλή φωτογραφία από καλή κάμερα ανάλυσης 4000*2-3000 ανάλυσης που είναι πραγματική ανάλυση 4Κ στο μόνιτορ σου και θα δεις ότι η διαφορά είναι τρομακτική σε σχέση με ένα παγωμένο καρέ από το νέτφλιξ πατώντας παύση.  Βρες μια καλή σκηνή που δεν έχει καθόλου κίνηση πάτησε παύση και άνοιξε μια εικόνα τέτοιας ανάλυσης και θα καταλάβεις καλύτερα,.

Και την καλύτερη παραγωγή Bluray να πάρεις και να παγώσεις μια όσο ποιο ακίνητη σκηνή και να βρεις πάλι την ποιότητα μιας φωτογραφίας αντίστοιχης ανάλυσης 4κ δεν θα δεις ποτέ.

Για να δεις αντίστοιχη ποιότητα πρέπει να δεις "τυπωμένη" εικόνα ψηφιακά από το φιλμ σε 2κ η ακόμη καλύτερα ίδια ακριβώς σε 4κ. Φυσικά αυτό είναι αδύνατον. Εκτός; και αν έχεις κολλητό τον ίδιο τον σπίλμπεργκ ...

https://4kmedia.org/real-or-fake-4k/  

Native 4K υπαρχει και εχει διαφορα . Αυτά που κατεβαζω είναι 55-70Gb Κάθε ταινια 4Κ και είναι ητε Native ητε upscaled . Στην μια εκδοχή είναι λιγο καλυτερα από 1080p bluray full rip και στην άλλη περιπτωση είναι πολύ καλυτερη .  Στο NTEFLIX εχει και real  και FAKE 4K ακομα και τα Real όμως είναι συμπιεσμένα όπως είναι λογικο για Streaming υπηρεσια , και επισης εχει διαφορα .

Να ασχοληθείς με πλέξιμο κανει πολύ καλο στην μνημη και την σκεψη πιστεψε το εχω κανει .  Γνωμη μου είναι όπως λεω και στους περισσοτερους που κανουμε calibrate ένα πανελ , να πας να δεις με τα ματια σου και να μην ακους δεξια και αριστερα , κατι το οποιο ναι μεν ισχυει όπως 6500Κ να μην αρεσει σε αρκετο κοσμο .  Βαλε 2 panel 4K καλης ποιοτητας διπλα διπλα , Βαλε και την ιδια ταινια Real 4K , και 1080p Bluray . και αποκλείεται να μην δεις διαφορα  . Η εικονα είναι το ιδιο με τον ηχο  είναι πως θα συνηθίσει το ματι όταν βαζεις ακουστικα από καλη πηγή σε έναν που δεν εχει μεγαλη εμπειρια το ιδιο αποτέλεσμα βλεπω δεν καταλαβαινουν διαφορα από  Beats σε HD650 η Focal Elex ασε που οι περισσοτεροι τους αρεσουν τα V shaped Beats. Το ιδιο και τα πανελ και content . Ατομα που δεν εχει μαθει το ματι τους  δεν καταλαβαινουν διαφορα ουτε σε χρωματικη παλετα 10bit vs 8 bit ουτε σε 4Kvs 1080p το καταλαβαίνω απολυτα μιας και στην πραξη συμβαινει συχνα να βλέπουμε ταινιες και να μου λενε ασε μας ρε φιλε δεν εχει διαφορα . Και να εχω την OLED διπλα σε VA local dimming off . Οποτε οκ δεχομαι να ακουω τα παντα . Ατομικα όμως ξερω και καταλαβαίνω διαφορα και μαλιστα μεγαλη . Τωρα για εσενα και τους περισσοτερους που δεν βλεπουν διαφορα και λενε ότι δεν υπαρχει 4Κ κτλ κτλ οκ το δεχομαι. 

11 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Με ποια camera τραβήχτηκε?

Δεν εχω ιδεα με ποια καμερα τραβηχτηκε ,   Αυτό που ξερω σιγουρα όμως και σου προτείνω να το δεις με τα ματια σου είναι να βαλεις το Native 1080p Bluray disk να δεις στην ιδια 4Κ TV και μετα να βαλεις να δεις το Ψευτικο , Απαισιο, χαλια μαυρα  , κτλ κτλ κτλ 4K GOT s1 και να βγαλεις τα συμπερασματα μονος σου με τα δικα σου ματια . Εγω μπορει να λεω ότι κουταμαρα μου κατεβεί . Δες λοιπον ένα παράδειγμα και πες μου μετα αν εχει διαφορα αν υπαρχει banding στις σκιες και στην χρωματικη παλετα που κανει μπαμ στο 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...