Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για έκπτωση σε ΕΝΦΙΑ


Exodia The Forbidden One

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά εδώ και αρκετό και δύο χρόνια σχεδόν έχω έκπτωση στον ΕΝΦΙΑ 50 τις εκατό λόγο ανεργίας, χθές μπήκα να δω το νεο εκκαθαριστικό και είδα οτι είναι να πληρώσω παραπάνω ΕΝΦΙΑ.

Μπαίνω μέσα βλέπω ότι ο φόρος που είναι να πληρώσω προ εκπτώσεις είναι ίδιος οπότε δεν έχει να κάνει με αλλαγή σε αντικειμενικές αξίες.

Από ότι λοιπόν είδα πλέον αντί τον μισό έχω έκπτωση 30 τα εκατό, άλλαξε κάτι στην έκπτωση και στις κατηγορίες των δικαιούχων ή έκανε λάθος η εφορία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις ειδα κι εγω το εκκαθαριστικο του ενφια, περιμενα -50% λογω εισοδηματος, αλλα δεν. Μονο την εκπτωση του 30% περασαν.

Όταν λενε "εισοδημα εως 9000€" εννοουν μαζι με τα τεκμήρια?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Ναι, εννοουν και τα τεκμηρια. 

Αυτό μπορει να εξηγησει ότι δε παιρνω φετος το -50%. Πως εξηγει ομως οτι ότι άλλες παλιότερες χρονιες το επαιρνα? Μηπως θεσπιστηκε από φετος να μετρανε τα τεκμηρια?

Κοιταξα στο ιντερνετ αλλα δε βρηκα ινφο σχετικα. Εσυ πως ξερεις οτι μετρανε τα τεκμήρια?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, rus είπε

Αυτό μπορει να εξηγησει ότι δε παιρνω φετος το -50%. Πως εξηγει ομως οτι ότι άλλες παλιότερες χρονιες το επαιρνα? Μηπως θεσπιστηκε από φετος να μετρανε τα τεκμηρια?

Κοιταξα στο ιντερνετ αλλα δε βρηκα ινφο σχετικα. Εσυ πως ξερεις οτι μετρανε τα τεκμήρια?

Πως ακριβώς έψαξες και δεν βρήκες? Εγώ με μια απλή αναζήτηση του τύπου "50% έκπτωση ΕΝΦΙΑ" βρήκα χιλιάδες αποτελέσματα... το πρώτο αποτέλεσμα είναι το παρακάτω:

https://www.kathimerini.gr/1035305/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/enfia-poioi-dikaioyntai-ekptwsh-50-h-apallagh

Επίσης δεν λένε "εισόδημα έως 9000", λένε "φορολογητέο εισόδημα έως 9000", από αυτή τη λεπτομέρεια προκύπτει ότι μετράνε τα τεκμήρια. Και όχι, δεν θεσπίστηκε φέτος αυτό, και πέρσι έτσι ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πως ακριβώς έψαξες και δεν βρήκες? Εγώ με μια απλή αναζήτηση του τύπου "50% έκπτωση ΕΝΦΙΑ" βρήκα χιλιάδες αποτελέσματα... το πρώτο αποτέλεσμα είναι το παρακάτω:

https://www.kathimerini.gr/1035305/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/enfia-poioi-dikaioyntai-ekptwsh-50-h-apallagh

Επίσης δεν λένε "εισόδημα έως 9000", λένε "φορολογητέο εισόδημα έως 9000", από αυτή τη λεπτομέρεια προκύπτει ότι μετράνε τα τεκμήρια. Και όχι, δεν θεσπίστηκε φέτος αυτό, και πέρσι έτσι ήταν.

Κοιταξα σε 5-6 λινκς, όλα λενε εως 9000€ αλλα κανενα δε μιλα για τεκμήρια.

Αν και παλιοτερα ετσι ηταν, τοτε πως εξηγειται οτι παλιοτερα ειχα την εκπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

Κοιταξα σε 5-6 λινκς, όλα λενε εως 9000€ αλλα κανενα δε μιλα για τεκμήρια.

Σου εξήγησα πως ακριβώς προκύπτει ότι μετράνε τα τεκμήρια, άλλο αν δεν θες να καταλάβεις τι σημαίνει φορολογητέο.

7 λεπτά πριν, rus είπε

Αν και παλιοτερα ετσι ηταν, τοτε πως εξηγειται οτι παλιοτερα ειχα την εκπτωση?

Προφανώς πέρσι πληρούσες τις προϋποθέσεις ενώ φέτος όχι, επίσης προφανώς μόνο εσύ μπορείς να γνωρίζεις τι ακριβώς άλλαξε φέτος σε σχέση με πέρσι, μη ρωτάς εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σου εξήγησα πως ακριβώς προκύπτει ότι μετράνε τα τεκμήρια, άλλο αν δεν θες να καταλάβεις τι σημαίνει φορολογητέο.

Το ειπαμε αυτό, μη κολλας εκει.

 

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Προφανώς πέρσι πληρούσες τις προϋποθέσεις ενώ φέτος όχι, επίσης προφανώς μόνο εσύ μπορείς να γνωρίζεις τι ακριβώς άλλαξε φέτος σε σχέση με πέρσι, μη ρωτάς εμάς.

Και περυσι και φετος τα ιδια τεκμήρια εχω.

Μην εχεις εχθρικη διαθεση-δε θελω τετοιου ειδους συζητηση, και μη μιλας σε α πληθυντικο.

Επεξ/σία από rus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα ειναι αν ισχυει το -50 ή με τον νεο νόμο καταργήθηκε.

Το λινκ που βάλατε ειναι παλιο δεν περιγράφει τον νεο νομο.

Ρωτα τον λογιστή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, rus είπε

Το ειπαμε αυτό, μη κολλας εκει.

Και περυσι και φετος τα ιδια τεκμήρια εχω.

Μην εχεις εχθρικη διαθεση-δε θελω τετοιου ειδους συζητηση, και μη μιλας σε α πληθυντικο.

ποιος χρησιμοποιεί α' πληθυντικό;;

νομίζω πως μόνο εσύ χρησιμοποιείς α' πληθυντικό.. (π.χ. ειπαμε)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

ποιος χρησιμοποιεί α' πληθυντικό;;

νομίζω πως μόνο εσύ χρησιμοποιείς α' πληθυντικό.. (π.χ. ειπαμε)

Το "ειπαμε" παει μεταξυ εμενα και αυτου. Το "μη ρωτας εμας" ομως ειναι σα να μιλαει για λογ/σμο ολων των μελων του φορουμ.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Το ερωτημα ειναι αν ισχυει το -50 ή με τον νεο νόμο καταργήθηκε.

Το λινκ που βάλατε ειναι παλιο δεν περιγράφει τον νεο νομο.

Ρωτα τον λογιστή σου

Το link που έβαλα κάθε άλλο παρά παλιό είναι, έχει ημερομηνία 24.07.19, και περιγράφει τις διευκρινίσεις που μόλις είχαν δοθεί από τον διοικητή της ααδε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κριτηρια του νομου ειναι ακριβως ιδια με περσυ

για αγαμο εισοδημα [πραγματικο η τεκμαρτο] < 9000 ΚΑΙ ακινητη περιουσια < 85000 ΚΑΙ επιφανεια <150τμ για

για ζευγαρι 10000 ευρω εισοδημα  [πραγματικο η τεκμαρτο] +1000 ευρω για καθε προστατευομενο μελος (δηλαδη ζευγαρι με 2 ανηλικα = 12,000 εισοδημα) και αξια ακινητων 150,000 για ζευγαρι η 200,000 για ζευγαρι με 2 παιδια

αν πληρεις τα παραπανω, τοτε εχει κανει λαθος η εφορια

αν δε τα πληρεις τοτε εκανε λαθος περσυ και σου εκανε εκπτωση που δε δικαιουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αν δε τα πληρεις τοτε εκανε λαθος περσυ και σου εκανε εκπτωση που δε δικαιουσε.

Υπαρχει τροπος να τσεκαρω τους ενφια των προηγουμενων ετων? Βρισkονται στο gsis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...