Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για έκπτωση σε ΕΝΦΙΑ


Exodia The Forbidden One

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, rus είπε

Υπαρχει τροπος να τσεκαρω τους ενφια των προηγουμενων ετων? Βρισkονται στο gsis?

φυσικα, πας στη κατηγορια Δηλώσεις Περιουσιολογιου Ε9 και επιλεγεις τη χρονια που θελεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rus είπε

 Και περυσι και φετος τα ιδια τεκμήρια εχω.

 

είναι αρκετά πιθανό να μην είναι έτσι, πήγαινε στο λογιστή σου να σου υπολογίσει τα τεκμήρια του 17 και 18 να βρείτε τη διαφορά 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Τα κριτηρια του νομου ειναι ακριβως ιδια με περσυ

για αγαμο εισοδημα [πραγματικο η τεκμαρτο] < 9000 ΚΑΙ ακινητη περιουσια < 85000 ΚΑΙ επιφανεια <150τμ για

για ζευγαρι 10000 ευρω εισοδημα  [πραγματικο η τεκμαρτο] +1000 ευρω για καθε προστατευομενο μελος (δηλαδη ζευγαρι με 2 ανηλικα = 12,000 εισοδημα) και αξια ακινητων 150,000 για ζευγαρι η 200,000 για ζευγαρι με 2 παιδια

αν πληρεις τα παραπανω, τοτε εχει κανει λαθος η εφορια

αν δε τα πληρεις τοτε εκανε λαθος περσυ και σου εκανε εκπτωση που δε δικαιουσε.

11800€ Παντρεμενος με 1 παιδι  και δεν μου εχουν βαλει εκπτωση 50%.... Αρα την εχασα για 800€ (τις υπερωρίες μου μεσα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, logistoulis είπε

είναι αρκετά πιθανό να μην είναι έτσι, πήγαινε στο λογιστή σου να σου υπολογίσει τα τεκμήρια του 17 και 18 να βρείτε τη διαφορά 

Δεν εχω χρησιμοποιησει λογιστη ποτε, φιλε μου logistouli :)

Θα τσεκαρω τις χρονιες που ειχα μειωμενο ενφια και θα αναφερω.

EDIT ο ενφια ο τωρινος υπολογιστηκε με τα στοιχεια του 2018 ή του 2017?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τωρινός ΕΝΦΙΑ υπολογίστηκε επί της αξίας των ακινήτων που κατείχε ο φορολογούμενος την 01/01/2019.

Η τυχόν έκπτωση υπολογίζεται με το φορολογητέο εισόδημα του προηγούμενου φορολογικού έτους, δλδ του 2018.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, mourouzis2005 είπε

Του 2018. 

Παντα ετσι γινεται? Λαμβανονται υποψη τα εισοδηματα του προηγουμενου ετους?

Στο gsis, στη κατηγορια 'Δηλώσεις Περιουσιολογιου Ε9' εχει στοιχεια μόνο από το 2015. 

Τσεκαρα τα εισοδηματα του 2017 και του 2018. Το 2017 είμαι οριακα κατω από 9000 και το 2018 λιγο πανω. Αρα ο τωρινος ενφια φαινεται σωστος.

Το 2014 ειχα φορολογητεο εισοδημα περ.7000 και οντως μειωση 50% στον ενφια. Το 2015 ειχα φορολογητεο εισοδημα περ.2000 [συν αλλα 6000 τεκμαρτο που όμως ειναι χωριστα και όχι στο φορολογητεο] αλλα ο ενφια ηταν κανονικος:huh:

Φαινεται ότι ο τροπος που υπολογιζουν το εισοδημα και τα τεκμηρια ποικιλει ανα χρονιά. 

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

https://www.star.gr/eidiseis/oikonomia/475539/ayxhseis-se-enfia-poioi-tha-ton-plhrwsoyn-akriba-to-2020

Τι εννοουν; Να πανικοβληθώ;;; Πληρώνω ΕΝΦΙΑ για ένα ερείπιο που είναι μέσα σε ένα οικόπεδο σε μια επαρχιακή πόλη.  Φέτος ευτυχώς είχα μείωση 30% . Του χρόνου να την ξεχάσω; Θα εκτοξευτεί ο φόρος;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω πάντως πως κόπηκε η έκπτωση γιατί αυξήθηκαν οι αξίες των ακινήτων από πέρυσι. 

Αν πας να εκτυπώσεις τις αξίες τους, πέρυσι και φέτος θα το δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...